• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Helejte, a hezký Štědrý je a tady ani ploutvička.

    Kdyby mi řeznickej nechal skřele,
    bral bych ty vánoce taky vřele.
    Ale že na mě vzal sílu hrubou,
    tak jenom z polívky klapu hubou.


    Tak něco. Bujarého. Žánop.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    TOMASZ: Však já vtipkuji. ;)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUBLINKY: ;)
    Podívej, někdy se povede napsat něco jasně dobrého, někdy se to povede celé zmatlat. A někdy prostě vznikne něco, co neumíme, nemůžeme jasně zařadit, nad čím se kroutí hlavou, s čím si autor neví rady, ale něco v tom je! -- třeba tady ta úžasná opravdovost, která se jindy i v těch "dobrých vecech" jen těžko povede. A ta to (aspoň pro mě) úplně zachraňuje. Netřeba lámat pismenkům nožičky. ;)
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    TOMASZ: ;) Tak já nevím, celé to rozdupu, až se písmenkům polámou nožičky. ;)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUBLINKY: Poslední strofu ne! ;) Tam to je, a to do značné míry ospravedlňuje i určité prohřešky udělané na začátku. ;) Jsou tam jiné věci k prořezání, třeba "srdce duše".
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Hm, fakt je, že takové věci píšu zpravidla dost pohnutá, čímž se nevyhnu patosu, měla bych se naučit nechat text chvíli ležet, to si dávám jako novoroční předsevzetí. Nechat napsané chvíli být.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NATASHA: Děkuji za názor a diplomacii, ale víš sama nejlépe, že kritiku snesu. Takže, já se s nikým nikdy nepřela, zda je ten či onen text dobrý, od toho jsou tu čtenáři. A teď budu parafrázovat Ivana W., prostě se text s tebou - čtenářem nepotkal. ;)

    Teď jsem si to po sobě znovu přečetla a vypustila bych poslední strofu. ;)


    RICARDERON: ;)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Tak to jsem teď ráda, že jsem to své sem napsala; ač vánoční dárek to právě nebyl :)
    FIN
    FIN --- ---
    NATASHA: napsal jsem ti na tohle postupně 5 odpovědí, které jsem neodentroval. ale rozhodně je to krok dobrým směrem, je to pravdivější než skoro všechno, co napsala za nějakou dobu předtím. teď budu se zájmem sledovat, jestli zvládne, aby to nebylo tak osobní, ale přitom to zůstalo osobní :-)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: Souhlasím, ale nenapsal bych to takhle kulantně, tak jsem raděj nepsal nic.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    BUBLINKY: K tomu se něco píše hodně ztěžka, už se na to taky chystám delší čas.
    Je to vroucné, naprosto.
    Člověk nemůže nesouznít.
    Pořád ale přemítám, jestli bych řekla "dobrá báseň". Silný příběh, ano. Ne vždy se to ale překrývá... Někdy člověk přitaká citu, nikoliv textu, však rozumíš.
    Čistě lidsky: je dobře, že to píšeš, o tom není pochyb. Protože to téma je Velké téma.
    FIN
    FIN --- ---
    THEFISH: hele, ty toho musíš mít víc. nelíbí se mi všechno, ale forma je příliš určitá, styl taky. s pravdou ven: kolik toho takto máš?
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Je to jako scéna z filmu. Včetně střihů a skladby záběrů, v závěru hrdina v detailu, zvuk kašle zvýrazněný postprodukcí, jako výstřel v samotném tichu.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    THEFISH: S Kruhy (nemyslím jen to slovo, i náboj textu) si nevyhnutelně nabíháš - a toto srovnání v podstatě nelze přežít:
    Psí vojáci - Kruhy (1995) - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=rsNwJCNUKAM
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    THEFISH: --- daleko od sebe. Tím se ten text posunul. Ta druhá strofa vůbec je zajímavější příběh.
    THEFISH
    THEFISH --- ---
    Obléknu si pajzl
    děravou kostkovanou košili
    s propáleným límcem
                    za oknem přituhuje
    a až mi dojdou slova
    budu jenom pískat
    sedmibolestnou kantilénu
    sebetrýzni a sebeklamu
    u vedlejšího stolu
                    za oknem mrzne
    MUM
    MUM --- ---
    RICARDERON: Mam romantickou naladu, jeste z noci se svou skvelou zenou. Trefils.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---

    Pápěří mlh churavého rána
    polykáš hrdlem staženým nocí

    Ještě není čas rozevřít víčka
    Ještě jdem slepí na polední stranu

    THEFISH
    THEFISH --- ---
    Domov ti nebude kosti lámat
    z mlýnského kamene kámen úhelný
                kruhy a kruhy a kruhy
    protni ty kruhy
    bosou nohou
    nejkratší cestou k tichu
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    BUBLINKY: Neuvěřitelně to graduje. Na začátku jsem ještě pochyboval, na konci litoval, že nejde dát víc plusů!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam