• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    TOMASZ: Jezuskote. Četl jsem to 2x a vždycky jsem četl "Broukům navzdory". Moc se mi to líbilo, i když mi to nebylo úplně jasné.:-)))
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    TOMASZ: Inspiroval jsi mě k názvu básnické sbírky:

    Kam chodím ladně pít

    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    laně brokům navzdory
    lesem celkem tichým
    uhánějí potvory
    ignorují mnichy
    klášter na lovu
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    http://www.mapy.cz/s/c7an
    Tak. A jsme v Bruntáli...
    OTERI
    OTERI --- ---
    OTERI: Tam vlastně přijdou "hory" místo těch "strání", když to teď znovu vidím... :-)
    ANICKAJEDNICKA
    ANICKAJEDNICKA --- ---
    OTERI: ( je, to je o mne! krasa )
    OTERI
    OTERI --- ---
    stráně mezi prostory
    slova mezi tichy
    rozrušení letory
    přesně vprostřed míchy
    slunce orlů
    SPECTATOR
    SPECTATOR --- ---
    GOBERS: Protože, vzpomenu-li si na Niobe, vybaví se mi Rodinova socha Evy. Nevíra, schoulená do sebe, křehká...nu a aby toho nebylo málo. Je tu ještě jedna Niobé. Z Inkarnace nesmrtelnosti od Anthonyho Pierce. Tak si vyber. :)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    SPECTATOR: Taky me tam ta Niobé zarazila. Proc je sladka? Vztahujes se tim k te jeji pyse, ke ztrate nebo k cemu? Nebo jen trpim tim, ze vim kdo to je, zatimco basnik proste chtel libozvucne jmeno... :-D (btw. v cestine se pise s dlouhym é)
    OPIC
    OPIC --- ---
    Etuda moči

    Něveda odkud pocházím
    světem pustým procházím
    krabí mlhoviny protínám
    hold vzdávám surimi tyčinkám

    do košů někdy močívám
    a nedopalky zhasínám
    už koš neshoří
    se zlými se udobří

    vlastní voda - toť zdroj!
    zdroj potěchy, úlevy
    sníh ve zlato ptomění
    - toť umění!
    SPECTATOR
    SPECTATOR --- ---
    CICHLASOMA: Roztříštěnost poslední dobou problém, pravda. Niobe řekněme jako "řeka slz" Ale viz první věta
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    SPECTATOR: Hodně zajímavejch jednotlivostí, ale jako celek mi to pohromadě nedrží. Resp. se mi celkový vyznění vytrácí do téměř naprostý neurčitosti, neuchopitelnosti. Možná to byl záměr, ale já bych to hodnotil výše, kdyby se některý prvky z toho postavily samostatně a jednotlivý básně by nějaký aspoň tušený vyznění měly. Třeba i


    Po ránu připršela
    se zbytky k obědu,
    s polibkem,
    prosoleným tmou.



    by mi přišlo docela dobrý.

    (Jo a tu Niobé tam nějak vůbec nepobírám.)
    SPECTATOR
    SPECTATOR --- ---
    S večeří přišel den,
    bezmocný v noci,
    ticho ve zdech,
    šramotí.

    Stínala stromky a přesto byla milá,
    za pasem růži,
    že trny nebolí,

    Vážou a spojují,
    o sladká Niobe.

    Po ránu připršela
    se zbytky k obědu,
    s polibkem,
    létem prosoleným tmou.

    vadnoucí
    POLTAR
    POLTAR --- ---
    My dva

    nic co nechceš ti nepřeju
    tys to pak po mně opakovala

    záclony zežloutly
    aniž bychom tam kdy kouřili

    my dva
    nikdy jsme se nepotkali
    FIN
    FIN --- ---
    JANEQ: prdlajs rozhořčení. to je jen dramatická písemná forma. kdybych se musel pokaždý rozhořčit, jsem po mrtvici 356.215.487krát, takže už zvolna přicházím opačným směrem k velkém třesku-plesku :-)
    JANEQ
    JANEQ --- ---
    FIN: to tvoje neutuchající rozhořčení žeru ;-) a to tě ani neznám..
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    BLOUZNIVEC: No prostě se budeš muset časem rozhodnout, jestli nezačít psát s cílem postupně vyrobit dobrou báseň, nikoli ulevit si. :)
    BLOUZNIVEC
    BLOUZNIVEC --- ---
    CICHLASOMA: Děkuji. Vzdávat to nehodlám, rozhodně ne do té doby, co budou mít tyhle moje básně v mém životě nějaký smysl.

    Jinak, všechna čest, poměrně přesně jste mě tu rozebrali. Na formě řeším maximálně jen ty tři sloky - to je přesně ten správný počet pro to, abych to hned po tom zaříznul s čistou hlavou a nějaké další aspekty teorie básní jdou totálně mimo mě. Každopádně se nad tím zkusím zamyslet, až mě zase obskočí nějaká ta múza. :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    BLOUZNIVEC: Z první sloky by se možná dalo nějak udělat čtyřverší, který by neurazilo. Nepřijde mi tady dobrý to "ukolébán" takhle samostatně, udělal bych z celý sloky jednu větu, takže by bylo jako "ukolébán [...] položím hlavu" ("příslovečný určení"). To "ukolébán na" je v obou případech problematický, může to působit neotřele, ale taky to může (asi spíš) působit neobratně. "Vlastních snech" vypadá, jako bys potřeboval určitej počet slabik a byl línej hledat ke snům lepší adjektivum než (poněkud pleonastické) "vlastní". "Položím Ti" bych psal s velkym "T", ať je přinejmenším naznačená možnost, že se myslí na Pána nebo jinou nadlidskou bytost. Žádnej zázrak by z toho nebyl, ale jak řečeno, "mohlo by to neurazit" (kdyby se ještě něco udělalo přinejmenším s těmi "vlastními sny"). :)

    Druhou sloku zahodit.

    Třetí sloka by jako samostatný čtyřverší mohla být po nějakých vylepšeních slušná. Třetí verš zahodit, vymyslet lepší, první verš nějak vylepšit, nevim jak.

    Ty jsi na tu formu o třech slokách nějak zásadněji fixovanej? Mně přijde, že se ji snažíš za každých okolností naplnit, na obsah nehledě, buď dál rozmázaváš, co už bylo dostatečně naznačeno, nebo holt přilepíš něco jinýho.

    Každopádně to nevzdávej! :)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    CICHLASOMA: Koukám, že jsem to vlastně zkazil tim vynecháním interpunkce, to bylo dobrý, jaks to měl -

    V ledové posteli svádím bitvu,
    poslední - s našimi démony.
    Šeptavá slova v krku se příčí,
    před začátkem bylo po boji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam