• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: ok já to beru trochu jinak. Pro mně je rozdíl bydlet (přebývat, přespávat) a žít (společenský život, výlety, zewl v příjemném prostředí apod.)
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, pokud tam nemůžu žít, tak tam asi nebudou bydlet... (A současně, pokud tam nemůžou bydlet, tak tam budou žít dost těžko...)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    JORIM: Oni tam ale kolikrát chtějí zároveň i žít.
    JORIM
    JORIM --- ---
    KEIKIN: No, to je právě ten problém. Máme město... A oni tam chtěj bydlet lidi!
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: jj to je potřeba jak sůl. Bohužel je nastavena špatně legislativa. Města jsou nucena kvůli daním neustále hledat prostory pro výstavbu bydlení (většinou města prodají pozemky developerům). Z každého trvale žijícího pak město inkasuje prachy z rozpočtu čr. Toto paradigma se neblaze projevuje v politice i na menších městech, kde se o každém volném mísdtě uvažuje jako o budoucím bydlení.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    KEIKIN: proto tak třeba pořádáme s PragueWatch Lidovou školu urbanismu, na které se snažíme lidi vzdělvat i v jiných věcech než je lobby, kšeft, a omezená nauka ze školních lavic
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: taky sem kdysi studoval urbanismus. Nicméně po letech získaných zkušeností jsem dospěl k závěru, že v reálu tohle nikoho nezajímá. nikoho nezajímají studie, teorie atd. KDyž se má o něčem rozhodvoat, vítězí lobby a nejrůznější mafouši. Bohužel je to většinou legální.
    XCHAOS: Většinou je to tak, že všichni souhlasí kromě jednoho či dvou :-(
    M4JKL05
    M4JKL05 --- ---
    zajímavej článek o rozvoji inovačních čtvrtí:
    The Rise of Innovation Districts: A New Geography of Innovation in America | Brookings Institution
    http://www.brookings.edu/about/programs/metro/innovation-districts
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hehe, Severní Korea jde na utopie zostra... :-)
    Hovership holidays: North Korean architects shake up tourism | Art and design | theguardian.com
    http://www.theguardian.com/...log/2014/jun/10/north-korean-architects-shake-up-tourism-utopian-tours
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BELZEBUB1936: fajn, proč ne, taky přístup. ale na NYXu je klubů o squattingu spoustu. mě zajímá utopický život ve městě bez ohledu na vlastnické struktury - je mi jedno, jestli to bude město s feudálními výsadami, s individuálně či skupinově vlastněnými domy, obecní domy, nebo nějaký experiment ignorující vlastnictví... víc mě zajímá, kde takový squat vezme elektřinu, než kdo ho ne/vlastní (a ne - napíchnout se načerno na elektřinu vyrobenou v uhelné nebo jaderné elektrárně není utopické ani trochu - nějaký oběh účtenek a jiných papírků mě vůbec nebere, víc mi zajímá to "město o sobě", tedy jeho technické předpoklady...a ne sociální dohoda o jeho využívání... tam je nakonec město jako nositel nějakých tužeb lidí vždcky vzácný zdroj a lidi soutěží, kdo v něm bude žít, tak či onak.. max. si místo peněz stanoví jiná pravidla....)
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    anebo ještě jinak:

    Prolomit vlny: Domy v Praze chátrají dál. Na problém upozorňují squatteři | Prolomit vlny
    http://www.rozhlas.cz/...vlny-domy-v-praze-chatraji-dal-na-problem-upozornuji-jen-squatteri--1360393
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    hm, anebo se na to taky dá podívat jinak:

    Vzpomínky na budoucnost | … nejlepší večírek na konec léta
    http://vzpominkynabudoucnost.squat.net/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm. většina domů ve ve městě patří rozhádaným společenstvím vlastníků :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    co nás v městech dostalo tam, kde jsme (resp. nebo ne?). každopádně... jedna z utopií minulosti, která dost poznamenala 20.století...
    Le Corbusier’s “contemporary city” (1925)
    http://nblo.gs/Xorul
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KALICOR: v létě, samozřejmě :-) (ale to třeba zelenina samozřejmě taky)
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    XCHAOS: presne, daj se bud nadstavit vys - takze vznika prostor pro pastvu atd. a dale by v klidu mohly byt zabudovany ve vsech sklenenych baracich v tech sklech, kde by pokryvaly cast spotreby baraku. to jen tak pro zacatek
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: tak auto už je jiná váhová kategorie, ale invalidní vozík se nebude tolik lišit od elektrokola, svým zapojením...
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: to chce elektrikáře :) Stejně jako přestavba auta pro postižený nechce inženýra, ale automechanika. Pokouším se infiltrovat svoji asistentku do společností co dělaj tyhle přestavby, aby jim ukázala, jak se dá s autem hýbat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: tohle právě vůbec nechápeš... podle mě solární panely patří jen na střechy či fasády domů, ideálně už těch stojících. můžu ti sice ukázat pár fotek, kde se i pod solárními panely pasou ovce, vše je zarostlé trávníkem a ani kousek krajiny vlastně nepřichází nazmar (srovnej s hnědouhelným dolem, například), ale stejně všichni cítíme, že to není to pravé.

    popravdě, tenhle klub je o tom, jestli a jak by si města dokázala vystačit v maximální míře se zdroji, která mají. tedy ne, že kvůli městu na venkově pokryješ louku solárními panely: ale že město omezí svojí spotřebu energie a plýtvání zdroji, aniž by přestalo být městem a aniž by vlastně přestalo přitahovat a lákat své obyvatele (ne nutně "držet a nepouštět")

    získal jsem v poslední době docela zvláštní úhel pohledu, shodou okolností a náhod, kromě toho do centra chodím čím dál víc zřídka a třeba zrovna včera jsem viděl úplně prázdný sál multikina a tak, takže vidím, že se fakt investuje do projektů, které jsou mimo zájem lidí... třeba klubová kina táhnou nesrovnatelně víc než multikina plná reklam ... a fakt to nevidím nutně nějak mimopeněžně, já se ptám, proč jsou investoři tak hloupí a investují do forem, které prostě netáhnou... (trochu podobné ptaní, jako se ptali lidé za éry normalizace ...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam