• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: vždyť o tom mluvím, že města jsou tu dlouho :-)

    hele, z městama mám problém ten, že jsou v dnešní podobě z řady hledisek neudržitelný (i když elektromobily asi postupně nahraděj dnešní auta, takže mětská cyklo-utopie ve velkém se asi stejně moc konat nebude). jsou to různá hlediska, ale prostě města jsou zranitelná a díky automatizace byrokracie na Internetu ztratí časem i velkou část svého business modelu (rozuměj: dřív tok informací skutečně preferoval krátké vzdálenosti mezi lidmi, dnes je to jedno).

    města měla historicky, v dobách omezených možností dopravy, opravdu jednoznačnou komparativní výhodu, hlavně co se týkalo aktivit, která se tam dělala. dnes to není jendoznačné, protože u počítače můžeš sedět kdekoliv (takže já se ptám: proč to sakra nedělám, když jsem na to léta věřil? proč trčím furt ve městě?)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: uvědomuješ si, že města jsou tu podstatně dýl, než češi, nebo celá euroatlanská civilizace? Že jsou města, co jedou už 10k+ let?

    XCHAOS: tomuhle naprosto nerozumím - co teda hodláš zkoumat? Evidentně máš nějakej vnitřní problém s městama, ale furt nechápu jakej. Koncepty městkejch utopií samozřejmě existujou, od architektonickejch (f.l.wright, modularismus, kenzo tange), přes dopravní (ruský pásmový města) po energetický (Solárně-větrný mrakodrapy, automatický slunečníky generující elektřinu v Rijádu), ale vzhledem k tom, že fakt nechápu, co z toho tu chceš řešit, tak to zatím nemá cenu dál rozepisovat.


    XCHAOS: back-up plán pro města :))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: důvěra je problém, ale současně paranoia městského obyvatelstva zřejmě historicky představovala jeho evoluční výhodu (protože ono být trochu paranoidní - ne moc - není nutně negativní a právě slepá důvěra je zneužitelná, apod.)

    a jinak nevím, proč bych měl být obdivovatelem "silného politického vedení" - jediný důvod, proč nejsem anarhcista je, že si samozřejmě uvědomuju, že moc ležící jen tak volně na ulici někdo přijde a uchopí, to znamená, že je nutno aktivně vytvářet struktury bránící vzniku "silného politického vedení" (v téhle roli se vidí právě developeři a jejich architekti - že jak oni rozhodnou,tak to bude, že oni převezmou to vedení...)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: jojo o těch zálohách sme se bavilil. Harmonický rozvoj komunity zní blbě - uznávám. Chtěl jsem tím říct, obecně rozvoj města dle trvale udržitelného rozvoje - že možná ani nechybí morálně silné osobnosti schopné vedení, ale chybí osobní vztahy a vazby, na základě kterých se tvoří důvěra. Prostě když se lidi neznají, nedůvěřují, tak těžko vznikne silné (politické) vedení.
    Ano, v dnešní době jsou tu sociální sítě, které tohle nahrazují. Možná je to příležitost.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: jak kterej důchodce :-)

    hele, jinak já za slušně utopickou aktivitu pokládám třeba to, co dělal JAZZZ v rámci Tribo Fuego, apod. - ta setkávání v parcích, apod. současně ale nevěřím, že "harmonický rozvoj komunity" jde nějak naplánovat zhora, apod. ... ale prostě pro města musíme mít vždy nějaký plán B - pro případ že ropa zdraží nebo plyn zdraží nebo elektřina zdraží nebo dovoz potravin se zkomplikuje, apod. .. třeba jen povědomí o tom, jaké procento obyvatel města má kam odejít (na chatu nebo k babičce na venkov) a jaké je prostě na městě zcela existenčně závislé, by bylo zajímavé....
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: Ale jo, stojí o to být anonymní, ale zas do určité fáze životního cyklu. Takovej důchodce se přeci rád druží ne ? :-) Právě ta ananonymita je ale překážkou v harmonickém rozvoji komunity. KDyž nikdo nikiho pořádně nezná, tak nikdo nikomu nemůžte moc věřit a proto nevznikne tak silný mandát - který by komunitu někam dále posunul. Takže opět vítězí parciální programy toho či onoho uskupení a vzniká slepenec idejí a myšlenek. Odborně se tomu říká protisměry územní identity :-))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: lidi o tu anonymitu ale viditelně stojí (i když připouštím, že lidi, co do měst přichází z venkova, mají někdy určité sociální návyky, které lidi vyrůstající ve městech občas nemají a které jim poskytují krátkodobé výhody...). tady je další zajímavý detail: vzhledem k délce existence měst je podíl lidí přímo narozených ve městech (nebo dokonce žijících tam po více generací) relativně malý. Městské děti z měst odcházejí - ať už do ciziny (do větších měst :) nebo na venkov.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: mohla, ale jak už jsem psal. Problém je v komunikaci té anonymní masy :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: no ano, právě proto jsem založil tenhle klub, jestli by i města nemohla být utopická, aspoň trochu
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: Cožeco? Jakejch utopistickejch zemědělskejch komunit? O tom vypráví jenom JAZZ a ten už snad v jedný žije.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: já nepoporám, že se to děje. ptám se proč? proč všichni neutečou do utopických zemědělských komunit na venkově?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: chci tvrdit, že pokud se lidi stěhujou směrem do měst z vesnice a trávěj dovolený v jinejch městech, tak to s tím stresem nebude nijak vážný.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: chceš tedy tvrdit, že světová populace se stěhuje do měst bydlet tam v hotelích? :-)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: Dost často. U nás v hotelu je průměrná dýlka pobytu 4,24 dnů, tzn půlka kapacity jsou 1-2 denní bussiness tripy, druhá půlka týdenní pobyty. Jinak já letos dvakrát a chystám se na třetí, i když možná ten zkrátím. Smyř se s tím, že je skupina lidí, co na přírodu zvysoka serou a nechtěj v ní trávit víc času, než je nezbytně nutný a jejich představa dovolený v přírodě je hotel s bazénem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: evidentně, turisti jsou samostatná kategorie navíc, jistě zajímavá, ale upřímně: jak často někdo tráví min. týdenní dovolenou jenom v nějaké jiné metropoli? většina lidí poznávání ostatních měst řeší víkendovými zájezdy a delší dovolené v kuse tráví spíš mimo města.

    růst městské populace, ano to je druhý otazník v nadpisu tohohle klubu :)asi to budou ekonomické důvody, ale věřím, že i nějaké jiné.. nevím, nenarodil jsem se na venkově.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KEIKIN: no jo, tak rekni rovnou, ze ti vyhovuje bejt prazakem, pekne v patek v 13:30 to zabalit v praci a frcet na chalupu....
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: 1.)kdyby to bylo jak tvrdíš, tak prostě nemaj větší města turisty, protože by všichni utíkali alespoň na dovolenou k moři/do lesa atd. Zdržují se překvapivě po dobu dovolený. Nebudeme tu nesmyslně srovnávat, kolik strávíš času v zahraničí, kam letíš x hodin a šetříš na to y měsíců, a kolik strávíš času na chalupě v Dobříši, že ne?
    2.)Chatařství je dost lokální záležitost, která jede tak v pěti státech - Velká Británie, Skandinávie, Rusko. Důchod na chalupě je obdoba britskýho důchodu ve Španělsku nebo Floridskejch pečovatelskejch center, nedělal bych z toho trend, je to jenom důsledek toho, že starším lidem je větší zima, a proto chtě trávit víc času v teple.


    KEIKIN: naopak, trend je urbanizace.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    OMNIHASH: Je to trend. Města jsou rychlá a člověk je více stavěný na pohodu. Mně osobně vyhovuje styl, kdy mám trvalý pobyt ve městě a chalupu v přírodě.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: jak dlouho se turisté v průměru zdržují? vs. kolik pražáků na víkend mizí někam na chatu, na chalupu, k rodičům na venkov, apod.?

    plán "cesty z města" je mezi pražany (hlavně alternativními) dlouhodobě populární. je to životní projekt dá se říct ("důchod strávíme ne chalupě, aspoň přes léto", apod.)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: stopro souhlas. BuĎ se úplně odstřihnout od města nebo ho (trvalý pobyt)akceptovat se všemi klady i zápory. Taková ta předměstská iluze spokojeného života na vesnici veme za své, když jsou v satelitech přeplněné školky, školy, sportoviště apod. Navíc struktura obyvatel toho místa je nevhodná. rodiny s dětmi budou stárnout, až zůstanou jen staří, bo mladí se stejně vrátí do města.
    Já mám pořád v hlavě krásnou utopii poloměstské společnosti. V podstatě by se jednalo o komunitu svobodných lidí, kteří by si svůj prostor tvrdě bránili proti všem vlivům.
    Líbí se mi v Kodani Christiania. Takový koncept mi tu chybí. Kámoška tam bydlela a i když to není úplná idylka, tak to má svoje kouzlo.
    Christiania (Kodaň) – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Christiania_(Koda%C5%88)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: města obyvatele stresují a vyvolávají v nich instinktivní potřebu někam utéct Na to si přišel jak? Tuhle teorii slyším prvně, a pokud by to tak bylo, tak by třeba Praha nebyla nejnavštěvovanější destinací v ČR(dtto New York, Londýn, Paříž, you name it...).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam