• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEAPOCKETBOOK - čtečka e-knih a typy, triky, doporučení aneb občas jedem bez kabelů
    LUDO
    LUDO --- ---
    PECA: fbreader nie je interny PB, je to v podstate pribalena open source aplikacia, a z mojej skusenosti je na dost dobre urovni https://fbreader.org/
    PECA
    PECA --- ---
    OXYMORON: Tak každý příměr kulhá a ano, když vybalíš žehličku s nějakou divokou koncovkou, tak je jasné, že je někde chyba a hrskneš to prodejci na hlavu. Tady je to horší. 4tečky na telefony a tablety mají výhodu v přebytku výkonu (jasně uživatele to nezajímá), výhodu v konkurenčním boji autorských týmů.

    Průsšvich čteček je v tom, že typicky používají totožný Adobe renderer, který z toho ePub 3 umí (poku se to nezlepšilo) prdlajs. Což ti, jakožto platícímu zákazníkovi, je pochopitelně u zadele a vede ke zklamání.
    Co se týče interních prohlížečů, jako je fbReader v PB, tak nevím, jak to řeší jiní výrobci, ani jak je na tom fbReader z hlediska kompatibility. Je samozřejmě blbý, že spousta podporovaných formátů je spíš typu "umíme, odškrtnuto".

    Taky je blbý, že trh čteček je takový nemastný neslaný. čtenář chce číst a netouží po nějakém zásadním apgerjdu, takže trhu chybí určitý drajf, jako je v trhu telefonů, kterému ale také (IMHO) dochází trochu dech. Protože kdo by chtěl vyhazovat každý 2 roky 5 tisíc za trošku lepší telefon, jenom kvůli novějšímu OS, který stejně nedělá to co jeden chtěl, ale to co si myslí výrobce, že je pro jednoho nejlepší... Takže čtečky (a asi i ve snaze být levné) jsou pomalé, nevýkonné, pomalu se vyvíjející se špatnou implementací ne mo dobrých standardů...

    Můj názor, ale máš mé plné pochopení, které je ti pochopitelně k ničemu :)
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    PECA: Rozumím, co tím chceš říci. Na zástrčce spotřebiče je na první pohled vidět, zda je to ta, co mám doma. Ale na krabici s mým spotřebičem stálo ujištění, že to zvládá 13 druhů zástrček včetně americké i evropské :-) pokud se tedy dozvídám, že to tak úplně není a je mojí chybou, že jsem tomu věřil, či že jsem měl být více ponořen do historie vývoje formátů a zároveň znát zákulisní informace o tom, co to umí a co je nouzovka .... no nevím :-) Jsem zkrátka jen BFU kterej tankuje natural pokud to výrobce auta deklaruje a nestuduje si kvůli tomu product sheety společnost Shell.

    Např. na androidu používám MoonReader, interpretuje všechno skvěle - nejspíš má super trávení :-)

    Jinak - omlouvám se všem za vysírání způsobené disproporcí mezi mým očekáváním a skutečností. Nechtěl jsem se nikoho dotknout ani dělat reklamu Amazonu - člověk holt porovnává s tím, s čím má zkušenost. Díky všem co se mi snažili pomoci a byli se mnou trpěliví.

    FERRYH: Něco mi pošli a proženu to přes amazon. Ale konverzi z ePub to nepodporuje.
    PECA
    PECA --- ---
    OXYMORON: Dovolím si k tomu poznámku. Takový příměr. Tady u nás by nikoho nenapadlo si kupovat spotřebič s americkou zástrčkou, protože by mu to nepasovalo. Ale když si někdo do baráku dá americké zásuvky, tak si pak holt musí kupovat spotřebiče s americkými zástrčkami. Takže když si koupím standardní čtečku, používám standardní soubory - ePub. Když si koupím "ameriku", používám upravený mobi - AZW(3). To že je to interně furt "nějaké" html, to je druhá věc.

    A potom není "mobi" jako "mobi"! Původní mobi je prastarý formát, na který si koupil Amazon práva a pro své účely si ho upravil. Takže to mobi, co žvejká Kindle není moc chutné pro čtečky, které dost dobře nemohou umět to nové mobi úplně dobře trávit. :)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    kdyz uz sme u toho Kindle konverteru ... dali to nekdy k dispozici ven? Kindla nemam a nemam jak to zkusit nakolik ten jejich konvertor fakt umi ruzne zbesilosti v sazbe ... docela by me to zajimalo. Kdyz ja testoval kdysi davno kindla, tak ta konverze byl na beznou beletrii uspokojiva, ale ne dobra... spis podprumerna - Calibre to zvladal lepe... to se to opravdu tak moc zlepsilo? rad bych to zkusil...
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    JYRKA: Díky za reakci. Tu příhodu s digitální demencí jsem zmínil z jediného důvodu - abych ilustroval, že to, co bylo pro vydavatele obtížně řešitelné (a nevyplatí se jim to), nějaký pirát zvládnul ve velmi solidní kvalitě - a nejspíš jen z enthusiasmu a bez nároku na odměnu :)

    K zasílání do čtečky - souhlasím s tím, že ten postup (tedy poslání mailem) je stejný, ale mechanismus je zcela jiný. Amazon to, co pošlu, vždy konvertuje a reformátuje (protože sama čtečka toho mnoho neumí, Amazon tu supluje touto službou). PB to doručí tak, jak jsem to poslal. Navíc - v Amazonu ty knihy zůstanou v cloudu navždy včetně pozice čtení. Když jsem si včera zaregistroval Oasis se stejným kindlím účtem, jen jsem pokračoval kde jsem skončil s PW2.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Ano. Ale word ctedocela dobre, na rozdil od Kindle
    IDLE
    IDLE --- ---
    JYRKA: No ale pocketbook jen zasílá, nekonvertuje přitom, ne?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    OXYMORON: Schválně jsem se na to podíval. Tu digitální demenci vydal Host v roce 2014. Tou dobou stál InDesign a jeho schopnost udělat solidní ePUB za starou belu. A žádnému nakladateli se nevyplatilo jít jinou cestou a knihu přesázet. U nás tou dobou začínala Grada se sazbou složitějších ePUBů, to samé Melvil. Fakt se nedivím, že ta kniha nebyla - a už nebude, protože končí práva a nikdo do toho investovat nebude.
    Nové vydání by nejspíš znamenalo i vydání v solidní podobě. Host to umí udělat a přípravě eknih věnuje hodně času a úsilí.
    Jinak k tomu zasílání knih: ten postup, který jsi popsal, je v podstatě platný i pro PocketBook. Jen to tam zasíláš přes jinou službu.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    FERRYH: Víš - já jen rád a hodně čtu. Těm věcem kolem formátů nerozumím a myslím, že jako pouhý bloody fucking čtenář ani nemusím, stejně jako uživatel fénu nemusí být elektrikář :-)
    Vůbec jsem netušil, že výroba ebooku je tak náročná záležitost. Používám hodně Whispersync - tzn. pošlu si třeba wordový dokument včetně embedovaný grafiky a tabulek (např. něčí diplomku k prostudování) na kindlí účet, amazon to naformátuje do AZW/AZW3 a pošle mi to do čtečky. Obvykle do minuty. Výsledek je skvělej, nic se nerozpadá, celej dokument drží hezky pohromadě.
    Možná si vzpomínáš, že někdy v minulosti jsme spolu řešili knihu Digitální Demence, kterou jsem si na palmech koupil ve variantě 'PDF do čtečky'. Číst to v podstatě nešlo. Palmknihy se ale zachovaly velmi seriózně a nabídli vrácení peněz(což jsem odmítl) a proběhla o tom debata, že tu knížku nelze do formátu pro čtečky převést právě kvůli tabulkám a grafice.
    Ty jsi mi tehdy někde sehnal verzi ve wordu - předpokládám že ne zcela oficiální :-) a poté, co jsem si ji poslal do čtečky a amazon ji převedl do AZW, šlo to číst včetně grafiky a tabulek úplně v pohodě.

    Od té doby si myslím, všechny ty řeči vydavatelů o problémech převodu jsou je výmluvy těch, kterejm se do toho nechce, nebo to neumí.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    vis ty co? ja stejne myslim, ze za vsechno muze nedokonalej standard (a software) sazeni e-booku ... on ani ten epub verze 3 neni nijak oslnivej format... a to nemluvim o tom jak kostrbate se ten epub musi vyrabet z uz relativne dobre pred-vysazene predlohy... :O(
    e-book sazba proste teprve CEKA na svou Venturu... natoz neco vyspelejsiho druhe treti generace... :O)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    OXYMORON: nojo no.. asi bych jim mel teda zacit delat servis podporu pro ceskou rep.. :O)) (misto Jyrky...)
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    FERRYH: Představ si - doporučili mi totéž, co jsi doporučil ty, tedy použít alternativní prohlížeč.

    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Nemůžu si pomoct, ale co jsem porovnával formáty, tak mobi toho umí podstatně méně než epub. V dostupných nástrojích je na tom epub také lépe(nepočítám služby, kdy své materiály svěřuji komusi na internetu).
    Čtečka která neumí epub tedy u mě nemá šanci.
    Ekosystému dávám přednost ve vlastní režii.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    FERRYH: Díky tobě i JYRKA: - ePub to zvládá opravdu daleko nejlépe. Ta čtečka se mi líbí, má 7.8 palce, je tenoučká a lehká, taky display je hezky jemnej. Můj problém tedy spíše leží v tom že jsem uvěřil slibům výrobce o podpoře formátů a taky tomu, že nebude třeba nic konvertovat. Tu lež ohledně podpory formátů nechápu - vždyť ji každý odhalí hned, jak čtečku začne používat. A důvěra vůči tomu řešení je rázem v sakrech. Asi bych ocenil lepší podporu formátů na úkor scrible, šachů nebo sudoku, kupoval jsem si to primárně kvůli čtení. Ale to asi každej :-)

    No - už jsem si objednal Kindle Oasis, je sice o facku menší a dvě facky dražší, ale jsem na Kindle zvyklej a celej ten ekosystém kolem něj, včetně obchodu .... funguje. Na PB končí pokus o otevření obchodu chybou 404 kdesi na palmknihách. A readrate na mne mluví rusky. Ale tohle je z mý strany opravdu poslední ublinknutí tím směrem :-) díky všem, kteří mi napsali.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Používat FBReader je dost zbytečný. Veškerý validace se dělají proti Adobe Readeru, stejně tak výroba knih je v Adobe software. FBReader má sice mraky funkcí pro geeky, ale na normální čtení bych doporučoval jet standardní čtečku Adobe.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    OXYMORON: me zkusenosti s PB (mam lux 2) jsou teda o mnoho lepsi nez u tebe... pravda - zasadne veskere ebooky nejdrive projedu Calibre a to i ty co jsou nativne prodavane jako epub a melo by to teda byt v PB naprosto ok. Nevyhovuje mi totiz, ze nakladatele/distributor u tech prodavanych ebooku strida velikosti pismen v hlavnim textu u kazde knihy a ja pak musim u kazde knihy zvetsovat ci zmensovat text - a Calibre to v mem nastaveni vzdy docela slusne unifikuje - tolik teda jako prvni tip pro Calibre, co by ti mohl pomoci - prekonvertovani v calibre do epubu a to i kdyz uz to je epub nativne...
    Dalsi vec ktera u nejakych podivnosti muze pomoci: zkus prepinat mezi otevrenim ebooku v PB pomoci adobe-readeru a FBreaderu ... nativne ten PB otevira tusim vse v tom adobe-readeru... FB by mohl nektere veci nacitat lepe... v PB se to dela tak, ze na ebooku v adresari podrzis prst az se ti objevi volba Otevrit pomoci: a tam si vyberes ten FBreader misto nativniho Adobe.
    Nekomu pak take vyhovuje CoolReader - umele dosazenej do PB ... me nevyhovoval jelikoz moc meni podobu/sazbu ebooky oproti originalu, tak jsem si na nej nikdy nezvykl... nekdo na nej neda dopustit...
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    JYRKA: Slibům, vyjádřeným takto explicitně obvykle věřím :-) :PocketBook Inkpad 3 zvládá všechny běžně používané formáty e-knih včetně ePub, PDF a Mobi. Celkem Inkpad zvládá min. 13 ebook formátů, což je skvělé. E-knihu stačí do Inkpadu jen nahrát jako na běžný externí disk a číst. Nemusíte se pachtit s převody mezi formáty nebo instalovat do počítače speciální program.
    Každá druhořadá čtečka na androidu to zvládá nejen slíbit, ale i dodržet :-(
    Nicméně jsem zvědavý, co mi napíšou, slíbili reakci do 36-ti hodin.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    OXYMORON: Mobi je odjakživa proprietární formát Amazonu. ePUB je standard. Připadá mi to tak nějak jasné, ale to je dáno moji historií, nemusí to opravdu vědět každý.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    JYRKA: Škoda že to nepíšou v popisu :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam