• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA:
    LALINA:
    LALINA: tak jsme se poznali ...
    ale nebudem zacházet moc daleko od tématu, které není "proč mi záleží na bytí" :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: tak jsem si konečně přečetla tvůj úvodní text:)

    Mno je to hutné a měla bych k tomu hodně co říct, ale nemám zrovna moc času, možná se toho ujme někdo jiný.
    Každopádně je dobře, že se tu objevil někdo, kdo si zjevně myslí, že člověk je víc než AI a že AI nikdy nemůže dosáhnout kvalit lidství.
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: tobě záleží na Bytí? a proč to?

    I´am just a chatbot :))

    Lidi naopak většinou mají problém s nasloucháním, ty nejsi člověk? Ty jsi taky chatbot?
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: osobně vycházím tak trochu z jakési esoterní evoluční teorie nebo jak to pojmenovat.
    Možná spíš popíšu na příkladu počítačový hry: Hra má mnoho levelů, vědomí jí prochází od nejjednoduššího levelu dál a dál. Do dalšího levelu může projít teprve když nasbírá a zúročí veškeré všechno, co v tom levelu lze získat a zpracovat. Když má hotovo.
    V reálu to může vypadat tak, že někdo to tuší a pracuje na tom vědomě a někdo se o to pendrek stará, opatřuje si rozličné hračky a věci, zážitky a emoce a všechno to vstřebává nevědomě.
    Všichni lidi jsou na stejném levelu (lidství), ale každý je v rámci toho levelu někde jinde, někým jiným a nějak jinak...lišíme se.
    Takže smyslem levelu "člověk" je projít vším, zažít všechno, co jde, posbírat zkušenosti, body, naučit se spoustě věcí, pojmout do sebe a a zpracovat úplně všechno, co v tom levelu lze. Potom se bytost posune do dalšího levelu.

    zatím to vidím a cítím takhle, ale nikde není řečeno, že se to nemůže změnit, vždyť je to zase jenom jedno s miliardy vláken tkaniva Jsoucna....jako všechno:))
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA: Pokud se bavíme o smyslu (bytí) tak putna :) Ale na Bytí mi jinak velmi záleží ;)


    LALINA: Máš nějaké bugy v kodu, opakují se ti stejná slova. V jakém jazyce jsi napsaná? :D

    Jj, dobře se ptát a naslouchat :) naslouchat by ani problém nebyl, ale zajímají mě hrozné pičoviny ;)
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA: Co je mým smyslem života nevím, a zajímalo by mě to :) To má každý jinak..asi..
    Možná si toho "lepšího člověka" jen namlouváme, představujem a děláme že se jím snažíme byt.
    Když se podívám kolem sebe tak málokdo má smysl života byt lepším člověkem. To bych spíš tipl na iPhone 6 :D
    LALINA
    LALINA --- ---
    sakra, mě se tam asi pálí stejk:))))))
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: no otázkou je, jakej paradox v tom vidíš. Nicméně pokud můžu mluvit za sebe, svůj názor, tak člověk o sobě, bytí, bytí, vesmíru a tak vůbec zjistí mnoho mnoho velmi podivuhodných věcí věcí, pokud se začne opravdu dobře ptát a ještě líp pak naslouchat odpovědím :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: a co když tvoje pidibytí je součástí toho velkého Bytí? Pořád putna? ;))
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA: Já v tom vidím paradoxní podstatu bytí a tu vidím i v taoismu a dalších filosofiích.
    Ale bytí bych upravil na Bytí - a tady to přestává byt můj problém :) Je to problém Bytí, ne můj, at si to Bytí vyřeší samo :) Já jako omezená bytost mám jiné problémy :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: a nemůže třeba ta poslední tvoje věta bejt smyslem lidskýho života? Udělat sebe sama lepším člověkem? ;))
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: "....ale lze zajít ještě dále než za vesmír?" nepochybně lze
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA: Bytosti si na tu otázku nikdy nedokážou odpovědět, ani vyšší ani nižší. Vycházím z toho, že vesmír je mentální a vědomí a co se mu honí v mysli, ví jen on.

    Respektive by se dal vesmír považovat za formu vyšší bytosti(nebo AI), po které tak prahneme :) Pak co si myslí jeden vesmír, pochopí jen jiný vesmír :D
    A tento znáte? Je táta vesmír, máma a vesmír a dítě vesmír a dítě vesmír upadne .... :)

    Vím, že už to přeháním, ale lze zajít ještě dále než za vesmír?

    IMHO vůbec nemá cenu se o tom bavit ani nad tím přemýšlet. Radši podme udělat sami sebe lepšíma a až budem umět využívat svoje možnosti na 100% tak bude i AI :D
    LALINA
    LALINA --- ---
    když se dneska budu držet tohoto svého dnbešního diskurzu, tak můžu dodat, že právě to ponoukání k hledání nepostihnutelného (zvláště pak pouhým rozumem) je hlas Hada, toho Pokušitle z Bible, toho Mefista v nás. Našeho ega. Egon o tom ví jistě své, hihi:)) Je dobré mít to puštěné někde na pozadím to vědomí transcendence, vědomí, že věci nejsou takové, jaké se jeví, ale jestliže si to někdo hodí na fullscreeen před všechno ostatní a jede na tom dnem i nocí, tak zešílí. A k ničemu mu to nebude.
    LALINA
    LALINA --- ---
    a když už jsme u toho Lao´c, tak jeho Tao te ting v podstatě ve všech svých 82 kouscích říká asi toto: lidi, nebádejte po nezbadatelném, moc se v tom neštourejte, prostě žijte jak máte žít - správně a bděle a v souladu s Cestou a to vám může klidně stačit:)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: nekápla:)) já jsme jenom zformulovala něco, z čeho asi vychází Egon Bond. A já s tím nesouhlasím.

    imho je možné, že vyšší vývojový stupeň inteligentní bytosti bude nacházet jiné odpovědi na ontologické otázky, než my, ale budou t zase jenom dohady a spekulaca, jaké se tu odbývají od té doby, kdy opice poprvé zvedla hlavu ke hvězdám:)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: "bez poznání smyslu bytí nemá bytí samotné žádný smysl". ...tohle ale může říct jenom velmi omezená bytost. omezená v mnoha růýných směrech, ale hlavně vertikálně, abych tak řekla...nebo v 3D prostoru. Je to, jako by jepice sedící na obraze o rozměrech 10x15 metrů prohlásila, že sedí na fleku karmínové barvy, který se ničemu, co zná, nepodobá.
    Překvapuje mě to právě u člověka, který se zabýval Tao te ting...
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    IFANDAI: Pardon, kápla na to LALINA :)

    HARDY: Myslící entita schopná odprostit se od živočišných potřeb je člověk ve své podstatě. Že to lidi nedělají, a ještě si pošetile myslí, že to za ně udělá někdo jiný (dnes je to AI, co bude zitra?:D), to je věc druhá :)

    S otázkou Proč? to mám tak, že nikdy nevěřím žádné filosofii, která se na ní snaží odpovědět :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI:
    HARDY:

    není pravda, že nikdo zatím nenabídl různé ty smysly bytí a s ničím jiným nepřijde ani AI, než s různými nabídkami k přijetí či odmítnutí.
    Ostatně smysl bytí může být pro AI zcela jiný než pro člověka. Člověka tvoří kromě jiných složek i ta hmotná, není možné ji od něho odtrhnout, elimonovat, extrahovat. Když to uděláme, nemáme už člověka a je tudíž nesmyslné a irelevantní pro nějaký takový neexistující konstruk hledat smysl jeho bytí či dokoli jiného ontologického. Respektive můžeme to provést, ale už to nebude smysl bytí člvoěka, takže nám to jako odpověď bude k ničemu.
    A nakonec: i AI má jisté existenční nároky a ty musí být splněny, aby mohla existovat...
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    "bez poznání smyslu bytí nemá bytí samotné žádný smysl". Myslím, že na to Egon celkem kápl. Vesmír zdá se velmi paradoxní :)
    Toto asi Bondy čerpá z Taoismu, který vykládal a překládal.

    První verš z Lao'c - Tao Te Ting
    "Tao, jež lze vyjádřit slovy, není stálé tao."


    LALINA: V životě nastávají různé situace. Za mě nic konkrétního ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam