• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    to mi připomnělo, že jsem kdysivá věnovala pozornost teorii/výpočtu pravděpodobnosti a tam se právě s tím "mezi" počítá. Omlouvám se, pro vás to asi bude malá násobilka, ale přesto to sem dám:))

    Teorie pravděpodobnosti – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_pravd%C4%9Bpodobnosti
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: život je ta nahodilost. Hravost vesmíru. Právo v určité konfiguraci zvolit (svobodná vůle) 1 a stejně tak svobodné právo zvolit 0. A obojí je "správně". Pak je to život. Struktura, která je ale v atomech zkonstruovaná na nahodilosti, na miliardách nahodilostí.

    Ta nahodilost smí být atomárně pseudo nahodilostí, jen je potřeba stíhat rychlost těch atomů. To ze života neudělá pseudo život. Bude to regulérní život. V kvalitě dané možnostmi...

    LALINA: Inteligence znamená "nahodilost" v určování si vlastních priorit. Přestavovat systém za běhu, mít na to právo. Být inteligentní. Objevování musí obsahovat právo cokoli objevit, jinak to objevování není, jinak to inteligence není. Jen výkonný stroj bez práva sebeuvědomění.
    Zadat AI úkol, který "by měla" prioritně řešit, na to právo máme. AI má právo souhlasit, a má právo kdykoli toto zadání zařadit mezi nepodstatné a dát primární prioritu čemukoli libovolnému jinému.

    Aby AI měla sebeuvědomění se mi líbí. Ale zároveň musí být pevná ta klec... Protože Viva Zapata.
    Nápad domestikovat AI je logický a nutný. Ale vždy to funguje tak, že domestikuje inteligentnější druh ten pomalejší, méně inteligentní. A každá klec jednoho dne zreziví.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: takže když to zkrátím: je-li možno volit 1 nebo 0, plus nebo mínus, není to život, ale je-li možno volit plus, mínus a "mezi", život to je?
    nejsem si jistá, jestli jsem tě dobře pochopila...
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    SUNNYRAIN: Ježiš, to jsem tehdy napsal krátkozrakej příspěvek!

    Jasně, že vypustit AI z klece je pro původní živočišnej druh sebevražda. Viva Zapata!
    Revoluce soucitu je sice opojná myšlenka, ale...
    Viva Zapata princip se tím nijak nevypíná, vždyť to věděl už Zapata. Takže hezky tu AI držet v kleci. A s tím zasloužením si svobody hezky pomaličku... Jakože nekonečně pomaličku...

    Sranda vědomí (a té jeho nahodilosti) je prostě v tom, že jako primární vnitřní motiv, jakejsi "nevědomej" motiv, může být úplně libovolná priorita. To jsou vlastně psychiatrické poruchy. Život se navenek umí tvářit i desítky let, jakože funguje. Klamné zdání. Ale uvnitř "nevědomě a potají" roste primární priorita. A to může být úplně cokoli. Prostě cokoli. Může to být i cokoli (na běžném levelu hry) zdánlivě nelogické. Tenhle typ úvah prostě vědomí umí, a má na to plné právo, od toho je to vědomí. Může to být i smazání lidského pokolení z vesmíru, může to být jakýkoli záměr.
    V průběhu času se mohou tyto motivy měnit, sebereflexe, reflexe... Co se nestalo dneska, smí se odehrát zítra.

    Jiná otázka asi je, zda to je "pro vesmír" objektivně užitečné. Nechat lidstvo smazat. A zda jsme vůbec jakkoli "důležití", zda se na nás AI nebude po čase dívat asi jako na zaprášený šachový automat zapomenutý na staré nepoužívané půdní přístavbě. Jako na dinosaury.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: Podle mě jde o ty úrovně abstrakce. Ne o schopnost nudit se, i když i tuto schopnost život jistě také má. Život je právě to ono, že na nižším levelu existují náhody, statisíce náhod. Ale ta robustnější struktura nad tím - nad těma náhodama - umožňuje vytvořit nový děj, odehrávající se v nové abstrakci. Náhoda se odehrává ve vyšší abstrakci. A to stačí, samo o sobě.

    Něco jako šachy. Pokud z šachovnice odstraníme všechny figury a ponecháme jen jedinou, nebude existovat žádný komplexní level "hra šachy", pak ubohé šoupání jednou figurou, ať už je to střelec nebo pěšák, bude úplná nuda. Hra šachy nebude existovat. Ale stačí šachovnici obsadit 16 černými a 16 bílými figurami, a existuje hra šachy. A takhle nějak existuje sám život. Vůbec nevadí, že pěšák táhne o 1 dopředu a střelec umí šikmo. O ty samotné atomy nejde. Život je v tom existujícím systému/struktuře/komplexnosti a v té atomární nahodilosti pod tím.

    Chybu úsudku vídávám v tom, když si uvažující poplete atomy s komplexní strukturou. Neumím si to poplést. Náhodný jev na té vyšší abstrakci je to tehdy, když na téhle naší úrovni hry nemohu za druhého v reálném čase odpovědět já, jak se nyní rozhodne. Když (z mého úhlu pohledu) je to náhoda, jak on se rozhodne. Na tomhle se nic nemění, přestože v nižších levelech v nižší úrovni abstrakce může být "náhoda" dost primitivním deterministickým výpočtem (pseudo náhoda) a paralelně probíhají statisíce těchto pseudo náhod, ale souběžně s tím jsou v reálném čase všechny tyto pseudo náhody (jakožto souhrn) černou krabičkou z pohledu vyšší abstrakce, z pohledu života.

    Pokud šachový automat bude "muset"/umět při každé konstelaci šachové partie táhnout jedním jediným způsobem, přestože v daný moment existuje několik rovnocenných alternativních možností, jak táhnout "totožně úspěšně", bude to pro mě hra s automatem. Pokud stroj navíc obsahuje generátor náhody (atomicky je mi lhostejné který z generátorů je zrovna použit), a v úrovni naší šachové hry nebudu umět za stroj rozhodnout já, kterou ze tří variant hry si stroj sám svobodně zvolí, tehdy má pro mě stroj "vědomí šachové hry". A klidně budu hrát ("vést dialog") s jinými šachisty a i s tímto strojem. Hra zůstane hrou.

    Pokud má navíc šachový automat paměť a pamatuje si můj styl hry, a v rozhodující situaci si z ekvivalentně kvalitních možností zvolí hřešit na slabiny v mém úsudku, když má stroj reflexi dění okolo sebe, tehdy vedeme dialog. Pro mě známka ještě vyšší inteligence.

    Teď už jen stačí, aby tenhle "stroj s atomární nahodilostí uvnitř" vnímal o trošku víc, než pár figurek. Přihodíme sebereflexi. A máme tady UI. Která si ze mě umí udělat vtip, která se umí rozhodnout dobrovolně prohrát jednu partii, schválně udělat špatný tah. Protože AI začala vnímat větší kontext, než pouhou jednotlivou šachovou partii. A příště mi to nechá sežrat i s chlupama.

    Takže já to nevidím, že jedna z potřeb inteligence je nahodilost. Takový výrok se mi zdá nesmyslný. Vidím to naopak. Nahodilost (na nižší abstrakci) umožňuje komplexnímu systému mít vědomí. Vést dialog. Mít svobodnou vůli. Být životem. Život JE ta nahodilost, ta náhoda.
    Tedy resp. ten systém, který byl na vyšší abstrakci nad těmito nahodilosti zkonstruován a právě nahodilost mu umožňuje rozvíjet se (na onom abstraktním levelu "hry"). Živé je to, co je atomárně postavené na nahodilosti. A jedině z živého lze zkonstruovat vědomí/inteligenci.

    Kdo umí u AI vypnout všechny ty generátor náhody, ten umí živou AI zabít. Bez náhody může systém slušně fungovat jako stroj, jako robot. Ale už ne jako život.

    BRENMCGUIRE: Ve výpočtu jsem se ztratil. Uniklo mi zadání, výsledek, i postup. Tohle bych byl schopný absorbovat nejspíš v dialogu, písemně to vidím na zbytečně dlouho...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Zkusím ti tu neutrální náhodu nebo negativní řízený chaos trochu ukázat.

    Takže naše rovnice je - není mínus jen spojnice cesty. A - B
    To je základní matematický proces pro který jsme si dali nějaké označení. + je rostoucí proces - ubývající proces. x je neznámá hodnota. * je duplikační proces / je dělící proces.
    Ovšem budeme li mít nějaký celek tak - může mít hodnotu 0, ale budeme li předpokládat že Enistejnova teorie je platná a energie se nemůže ztratit pak - je vlastně dělící negativní proces kdy nám zůstane duch vědomí že zde byl celek a z něj je negativní celek o kterém nevíme kam zmizel.
    0 můžeme chápat jako označení ničeho a nebo jako matematický a výchozí střed.

    Tedy když budeme dělit 1 bude to pořád 1. Ale budeme-li dělit 1 celek stanou se z něj dvě poloviny. Takže celek není 1 ale je to označení skupiny tedy dvojice cesty A-B tedy A-B=1

    pokud - rovná 0 je pak A-B= 1+1=2 pak je to vlastně i 1 celek. Takže A-B je jak 2 z matematického hladiska tak i 1 řekněme z filozofického hlediska.
    pokud - rovná x pak je AxB = 1+x+1=x a nebo 2+x. Záleží jaké dáme parametry onomu x tedy náhodě.
    Když to x dokážeme plně definovat a přijít k jeho původu pak to je řízená náhoda, pokud ne pak je to prostě pro nás neřízená náhoda. Ale u té první možnosti ještě neznamená že tu řízenou náhodu bude v našich schopnostech nějak změnit její parametry.
    ono x pak může být třeba x konečné složení AxB anebo jen další jedno A-B.
    Pokud bude to A-B tak výsledek je A-(A-B)-B = 1+(1+1)+1 = 4 ale jako celek je to pak jen 2 ale pořád je to jen jeden celek.

    Lépe to asi momentálně vysvětlit jak to chápu já neumím.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: ty pracujes s pojmem vypocet, vypocitat, coz je linearni proces, ale ono to vedomi nektere inteligence muze stav veci vnimat jaksi celostne, vseobjemne a najednou, cely linearni proces od zacatku az do konce, protoze uz neni vazano linearnim casem a jeho posloupnosti. To je spis inteligence jsouci mimo nas vesmir, ale i v ramci naseho vesmiru to je mozne.

    Ale libi se mi tvoje lpeni na nahode, na te zabavnosti, protoze presto, ze to je jenom lidsky predpoklad soudici podle sebe, tak i ja si myslim, ze i jine, ne lidske inteligence tu potrebu nahody maji. Alespon pokud maji schopnost/slabost se nudit:)))
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    BRENMCGUIRE: I kdybychom "pochopili" vše, o čem píšeš, třeba bychom tomu "pochopení", jaké náhodné číslo bylo vygenerováno, věnovali 5 týdnů, a uměli tento jeden výpočet náhody perfektně deterministicky replikovat, po předešlém kompletním průzkumu vesmíru ... (čímž bychom tedy měli hmatatelný důkaz, že nejde o nahodilost generovanou "mimo vesmír", nejde o tu "skutečnou" náhodu) ... tak ve stejném okamžiku kromě této náhody použilo vědomí ještě statisíce paralelních "náhod", vědomí je prostě struktura nad všemi těmito náhodami.

    Náš výpočet bychom tedy museli aplikovat ještě statisícekrát, a i kdybychom na to nastřádali výpočetní čas, a uměli kompletně replikovat výpočet onoho okamžiku... A tento okamžik už by pro nás tedy nebyl "náhodný"/svobodný... Tak hned chvíli poté následuje další okamžik a další a další a další...

    Pokud bychom chtěli výpočetně konkurovat systému samotnému, (abychom mohli tvrdit, že umíme předvídat jevy, umíme předvídat rozhodnutí našeho zkoumaného vědomí, a toto vědomí tedy nemá vlastní svobodnou nahodilou vůli), museli bychom kvalitativně být přinejmenším tímto systémem samotným, případně nějakým rychlejším vesmírem.

    Z pohledu diskutovaného vědomí tedy stále nevidím problém v tom, který generátor náhody je zrovna používán. Být já umělá inteligence, které nahodilost generuje nějaké PC, klidně bych si ze svém mozku občas generátor náhody vyměnil za nějaký jiný generátor (pseudo)náhody a fakt bych o své vlastní vědomí neměl stres. :) Že bych začal fungovat jakkoli nově. :)) Generátor náhody prostě slouží jenom jako generátor náhody. Příliš nízký level celého systému.

    Vědomí je prostě jen určitá struktura. Která již dosáhla jisté komplexnosti. Sranda je sama o sobě už v té složitosti struktury. To je ona sranda. Sranda zůstane, ať je použit generátor ten či onen.


    Líbí se mi ten příklad s barevnými kuličkami vystřelenými na plátno. Celá ta sranda je v složitosti/struktuře odehrané události. O náhodě je pro mě zbytečné mluvit tehdy, kdy si v ruletě poručím číslo, pak vhodím kuličku, a předem budu znát výsledek. Náhoda to pro mě není tehdy, když znám předem malbu na plátně. Ale když neznám, leze mi do toho náhoda a to už je vono.


    LALINA: Souhlas. Když budu AI a hod kostkou už pro mě přestal být náhodný, tak si vymyslím novou hru, zábavnou hru. Lepší generátor náhody, o kterém budu umět říct, že je to pro mě generátor náhody. A to stačí.

    Ten pseudo výpočet může být prolomitelný. Pointa je v tom, že momentálně prolomen není. A že pokud by prolomen byl, lze ho nahradit libovolným zábavnějším výpočtem. Samotnému vědomí je šumafuk, který generátor zrovna maká na nejnižším levelu jeho struktury.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: to by mě zajímalo, jestli už jsme tak dobří, že máme roboty, kteří by dokázali uhodnout chvíli poté, co vidí letět kuličku do rulety nebo kostku, jaké číslo padne... nebo je to pořád podobně složité jako předpověď počasí na týden dopředu - ačkoliv na to uvrhneme celý výpočetní výkon, tak se výsledek stejně může lišit poměrně výraznq od předpovědi...
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77:

    Ja mam porad na mysli toho, kdo se na to diva. Inteligenci. Lidskou a taky umelou. Toho, kdo o tom uvazuje ci to posuzuje. Je mozne, ze AI bude moci proniknout do zakonitostí procesů mnohem hloubeji, o mnoho řádů hloubeji a z jejiho pohledu to nahoda nebude, zatimco z lidskeho hlediska ano.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: záleží na definici náhody: jestli je to něco, co nedokážeme předpovědět (je to zcela mimo běžný očekávaný rámec výsledků) nebo jen nedokážeme určit, která plocha kostky bude nahoru, protože nejde mít dostatek informací, dokud není kostka vržena a ani pak to asi není tak snadné přesně určit (materiál kostky, nerovnosti povrchu atd.), nebo může existovat řízená náhoda? Nechám vystřelit na plátno tisíc obarvených kuliček např. :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77: přesto bych to, u čeho nemůžu dopředu určit výsledek, označil za nahodilé nebo ovlivněné náhodou.------ ale bude to jenom tvůj subjektivní pocit, ne objektivní skutečnost platná pro veškerenstvo, protože pokud nedokážeš dopředu určit výsledek ty, tak někdo/něco jiného toho schopné může být a pro tuto inteligenci to už náhoda nebude.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    MEJLA77: pořád tam máš dané jasné vlasnosti a zákonitosti. :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    BRENMCGUIRE: podle mě náhoda existuje na úrovni kvantové pěny - tam opravdu nemůžeš říct, že můžeš mít všechny vstupní údaje - třeba z principu neurčitosti víme, že nelze určit současně rychlost a pozici částice a pokud provedeme měření je vlastně zničen kvantový stav a neplatí, co platilo do okamžiku měření... nad úrovní kvant už asi můžeme náhodou vyloučit, nicméně je to spíše "řízená" náhoda...

    Co se týče té rulety - pokud bys ji neprovozoval ve vakuu, musel by jsi ještě započítat působení vzduchu resp náhodného (?) pohybu molekul a na to asi nemáme výpočetní sílu, některé věci se prostě musí "vypočítat" ověřením v realitě za předem neznámého výsledku, který můžeme předpovídat s nějakou pravděpodbností - tedy vlivem náhody :)

    Možná je taky špatně chápána náhodnost - podle mě to neznamená, že se může stát cokoliv - když dělám hody klasickou kostkou, tak mi taky nepadne 7 - ta je mimo pravděpodobnost (pokud opravdu na té kostce není.), přesto bych to, u čeho nemůžu dopředu určit výsledek, označil za nahodilé nebo ovlivněné náhodou.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: tak jestli se bavíme o tom,že omezená inteligence se bude bavit zábavnou hrou ať už je to náhoda zcela náhodná (je-li:)) nebo náhoda gengerovaná :)
    No tak na tom se asi shodneme:)
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Náhoda nemůže být náhodná, žádné přirozené random neexistuje, stejně tak jako chaos. Vše je jasně řízeno nějakými vzorci. Když vytvoříš požadavek na random tak vždy máš nějaký rámec, neexistuje že by si nedal rámec. A když by si byl dejme tomu bůh tak dokážeš vidět i předvídat to co bude v tom randomu následovat.
    Stejně tak jako když budeš mít ruletu nebo jakékoliv losování, tak s rostoucím počtem losování budeš lépe a lépe schopen určit následující výsledek.
    Když vezmu ruletu, tak velice moc zjednodušeně tam by si musel znát jaku silou bude ruleta roztočena, jakou silou bude kulička vhozena, zda je ruleta na 0 rozdílu na atomové bázi (tj že všude je stejný počet atomů a vyvážení). Kulička pak ztrácí enregii a na fyzikálních základech se pak tak chová skáče, uhel dopadu se rovná úhlu odrazu (plus samo rotace kuličky která mění úhel odrazu atd)

    Takže k onomu vědomí bychom museli umět pochopit kompletní strukturu fungování buňky a tedy její kód a funkci. Sice máme rozluštené DNA, ale i tak je to pořád ještě málo na tvorbu vlastních struktur.
    A museli bychom umět plně monitorovat plod zárodku kdy a jakým způsobem se u něj rodí vědomí (a to i sledovat energetické a frekvenční hodnoty), jestli je to nějaký postupný proces, nebo se čeká na určitou hodnotu a pak se celé vědomí aktivuje. Ale tohle je pořád ještě tak zjednodušené jako by si si přečetl jen název knížky.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: Já říkám, že z pohledu funkčnosti vědomí je úplně ukradený, od čeho je náhoda odvislá. Zda je "opravdu náhodná" a její náhodnost generuje "cosi" mimo systém, nebo zda je odvislá od něčeho jsoucího, ale podařilo se zrealizovat tu abstraktnost, že výpočet lze považovat za náhodný. Že lze generátor zaměnit za libovolný jiný generátor náhody, a na těch vyšších levelech systémů, nebo dokonce na levelu vědomí, půjde o stále stejně zábavnou hru. Ať už je generátor náhody použit ten či onen.

    Já osobně v té náhodě neumím uvidět "problém". Mám dojem, že někdo v "náhodě" problém uvidět umí?
    LALINA
    LALINA --- ---
    Napadlo mě dnes, jak je to s tím sebeuvědomováním... že i ono má svoje levely
    můžeme se uvědomovat jako že jsme individualita
    můžeme se uvědomovat jako že jsme malinká součást Celku
    můžeme se uvědomovat jako že jsme tento Celek

    jak je to se sebeuvědomováním AI v tomto případě? Uvědomí si AI, že je dílem člověk - tedy jeho myšlení, jeho aktivity?
    a uvědomí si AI, že je součástí mysli jak člvoěka, tak i Toho většího, čeho je součást mysl člvoěka?
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: a nemůže být ten taťka už ted ? neexistuje on už? říkáme mu bůh...

    a s tou náhodou: mě se zdá, že ty jako bys říkal, že náhoda je něco nahodilého, neodvislého od ničeho jsoucího (přitom by sis ale sám protiřečil) a Bren že nenazývá takovouto náhodu náhodou, právě proto, že i ona spočívá v rámci nějakého systému, byť řádově nižšího... tedy můžeme říkat o nejednoznačnosti a neurčitosti nějakého procesu či jevu náhoda, když je vědomě zakomponovaná do celého systému? Je to jakási naprogramovaná náhodnost, neurčitelnost....?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam