• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
    Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
    Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
    Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
    Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
    Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
    Umělá inteligence (AI)
    ALAN TURING wiki
    TURINGŮV TEST wiki
    TURINGŮV STROJ wiki
    TURINGŮV STROJ
    TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
    KVANTOVÝ POČÍTAČ
    TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
    A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
    Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2

    Umělé vědomí
    Artifical consciousness
    Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
    SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
    PŘEKLADÁTOR
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: to byla citace z článku - tak předpokládám, že mysleli citlivost na podněty, změny uvnitř i vně daného organizmu - osobně to chápu tak, že inteligence kamene je menší než třeba žížaly a ta je zase menší než inteligence kočky, psa, člověka - schopnost reagovat na více podnětů a chápat souvislosti asi bude projevem inteligence, napadá mě třeba i to, že testy inteligence zohledňují vyšší citlivost - schopnost všimnout si i drobnějších rozdílů a najít souvislost - vztah k řešení dané úlohy... ale zároveň bych do inteligence zařadil i schopnost selektivně vybírat, na které podněty reagovat :)
    LALINA
    LALINA --- ---

    MEJLA77: vysokou citlivostí čeho na co?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ZUULLUU: Nepotřebovala, protože by to zvládla bez nich nebo...? Podle mě jsou stavy změněného vědomí poměrně podstatnou složkou vědomí spousty lidí a kultur... pokud by umělá inteligence měla mít také svoji kulturu, tyto látky by v ní mohly mít své místo... ale třeba bude stačit nějaký script na solidní rauš :D
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    měla by umělá inteligence mít schopnost užívat "látky" měnící vědomí? :)
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    Z nejlepšího hráče se vyklubal podvodník. Místo člověka hrál počítač – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...4-z-nejlepsiho-hrace-se-vyklubal-podvodnik-misto-cloveka-hral-pocitac.html
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    Sklony k rasismu už prý nehrozí, Microsoft testuje novou umělou inteligenci – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...y-k-rasismu-uz-pry-nehrozi-microsoft-testuje-novou-umelou-inteligenci.html
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    At to nevizni blbe...ja z tohonpochopil ze je citlivej ve smyslu vnimani vysoke urovne detailu jak smyslove, tak emocionalne. Navic tam je planovani, takze to urcite ma stycny body ve vyvolavani souvislosti k detailum v prozivane situaci a zarazovani do kontextu. To by nebylo az tak velky prekvapeni IMO...to bych u vysoke inteligence tak nejak ocekaval. Nicmene slovo inteligence v celem clanku nepadlo ani jednou iirc
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    MEJLA77: kde se ti do "vysoké schopnosti sebeuvědomění" dostalo "etický a empatický" ?? :-O
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    V diskuzi na Facebooku o tom, že za prohru Clinton může Facebook jsem objevil toto:

    "Vladimír Oršulík ...MOŽNÁ je i v téhle firmě problém v té
    .řečeno s Koukolíkem:

    "MACHIAVELISTICKÉ INTELIGENCI" co všechno podřizuje HONBĚ ZA ZISKEM A EXPANZÍ ???

    Vysoká inteligence podle nejnovějších výzkumů není vázána na velikost nebo hmotnost mozku, ale na vysoké množství krve, které do mozku přitéká: čím vyšší inteligence, tím více krve (viz článek ve francouzštině).

    Zároveň článek v angličtině přináší závěry výzkumů, kde vědci prokázali spojitost mezi vysokou citlivostí (která je dána vysokým průtokem krve v insule) a vysokou schopností sebeuvědomění, tedy mezi citlivostí a vysokou úrovní vědomí.

    Sensitive? Emotional? Empathetic? It Could be in Your Genes - Stony Brook University Newsroom
    http://sb.cc.stonybrook.edu/news/medical/140623empatheticAron.php

    Možná to zní složitě, ale celé to ukazuje na spojitost mezi vysokou inteligencí a vysokou citlivostí a vědomím. Že by se přepisovala definice inteligence?

    Zní to slibně. Inteligence už možná nebude schopnost analyticky promyslet třeba i vraždu, ale schopnost být chytrý a zároveň etický a empatický.
    Blýská se na lepší časy?:)"





    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Tak Big picture to trochu bylo ale v zadnem pripade neslo o tlachani, dokud nezacali klast dotazy fanousci scifi kteri tam sli kvuli popularni vede a profesionalni kontext se vytratil
    CODEAS
    CODEAS --- ---
    JVMLOK: chtěl jsem tam jít, ale pak jsem to vzdal protože jsem čekal "big picture" a tlachání

    škoda že jsem to nezkusil noo
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    v pondělí proběhla v czechinvestu zajímavá diskuze na téma AI v ekonomice. Probíral se Watson, Metila, Artifical vs. Augmented inteligence...hodně zajimavá dikuze. Přítomni:
    Jan Kleindienst, vedoucí výzkumné a vývojové laboratoře IBM Watson
    Michal Pěchouček, ředitel Artificial Intelligence Center a vedoucí katedry počítačů FEL CVUT
    Gustav Mistrik, investor a autor robota METILA
    Nevím jestli je z toho někde aspoň neoficiální zápis...
    LALINA
    LALINA --- ---
    tedy já jsem myslela, že AI už se z vlastní paměti učit umí nějakou dobu, ale asi jsem se spletla...

    Umělá inteligence Googlu se nově umí učit z vlastní paměti | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/...ky-vedy-techniky/umela-inteligence-googlu-se-nove-umi-ucit-z-vlastni-pameti
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77: z pohledu mýho poznání je tam všechno, od nejjednoduššího základu (což nevím přesně, co je, nějaký prashluky?) se řetězec vyvíjel stále ke složitějšímu, přičemž to původní v něm pořád v nějaké - možná komprimované - podobě zůstává.
    Každej složitější organismus v sobě nese informaci všech nižších, tak jak procházel vývojem....
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: Předtím jsem se nezeptal, ale chtěl jsem se zeptat, času je málo, tak teď - chápu, že DNA obsahuje sekvence rostlin, díky tomu máme třeba v mozku receptory na určité látky, které rostliny obsahují, ale sekvence nerostů? Ví se jaký to má smysl? Napadá mě třeba přklad soli, která je taky nerost a naše tělo s ní asi umí nějak nakládat... ale nevím, jestli nejsem vedle nebo mimo :) Děkuji za upřesnění.
    LALINA
    LALINA --- ---
    OKEYA: nojo, holinky nebo hodinky, co :)) ...sekvence , části řetězců jsem myslela:) sorry.
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    LALINA: Co myslíš slovem frekvence?
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77: nechtela jsem to rozepisovat, ale je mozne, ba jiste, ze pro urcite sekvence jsou pouzivany zkratky a v dalsim rozvoji se pracuje se zkratkami a zkratkami zkratek, takze nutne dlouhy to byt nemusi, jasne ;)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: s tou délkou to tuším není pravda, ale nemám zdroj, takže jen hypotézuju - DNA může mít v sobě klidně i poezii (to tuším provedli nějaké batktérii), takže tam může být spousta nesmyslných informací, taky podle mě není problém udělat hrozně dlouhou DNA, ve které bude jen pár genů mnohokrát za sebou zduplikovaných (tuším, že pšenice má každý gen 6x za sebou a říká se jí hexaploid), samozřejmě příliš krátká DNA nemusí obsahovat všechny potřebné informace, takže trochu to s délkou souvisí, ale není to v přímé úměře - obrovská spousta nesmyslných genů nemusí nutně znamenat vývojově vyšší druh IMO.
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77: ano, máme v dna frekvence nejen rostlin, ale i nerostů a ještě jednodušších struktur. Řetězec, který dnes reprezentuje člověka, začínal od nejjednoduššího a postupně se na něj nabalovaly a navazovaly další struktury, složitější a složitější.
    člověk má ten řetězec nejdelší nebo spíše nejkomplexnější ze všech dosavadních bytostí na zemi, ale skutečně nemusí být konečný.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    MEJLA77: Ad první - život končí smrtí. Tedy ano, organismus může vybuchnout díky bombě, a může chcípnout na Alzheimera (přestanou fungovat hody kostkou). Zdá se, že mluvíš o vesmíru, ve kterém umí existovat život. :) Jsou tam ty hody kostkou.

    Ad druhé téma - obdivuji to přijetí/smíření s tím, že lidstvo, lidský druh, je určen k vyhynutí. K nahrazení novodobou DNA či novodobou AI. :) Jo, vlastně plnej souhlas. Akorát mě do toho leze trošičku lítost - jako že lidstvo už vyhynulo. Za mě je to Viva Zapata až do posledního kapky krve! Nedám to/se těm terminátorům zadarmo. Ale antropocentrismus už je přežitek, beru. Pozdravujte dinosaury.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam