• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    LALINA: s tou délkou to tuším není pravda, ale nemám zdroj, takže jen hypotézuju - DNA může mít v sobě klidně i poezii (to tuším provedli nějaké batktérii), takže tam může být spousta nesmyslných informací, taky podle mě není problém udělat hrozně dlouhou DNA, ve které bude jen pár genů mnohokrát za sebou zduplikovaných (tuším, že pšenice má každý gen 6x za sebou a říká se jí hexaploid), samozřejmě příliš krátká DNA nemusí obsahovat všechny potřebné informace, takže trochu to s délkou souvisí, ale není to v přímé úměře - obrovská spousta nesmyslných genů nemusí nutně znamenat vývojově vyšší druh IMO.
    LALINA
    LALINA --- ---
    MEJLA77: ano, máme v dna frekvence nejen rostlin, ale i nerostů a ještě jednodušších struktur. Řetězec, který dnes reprezentuje člověka, začínal od nejjednoduššího a postupně se na něj nabalovaly a navazovaly další struktury, složitější a složitější.
    člověk má ten řetězec nejdelší nebo spíše nejkomplexnější ze všech dosavadních bytostí na zemi, ale skutečně nemusí být konečný.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    MEJLA77: Ad první - život končí smrtí. Tedy ano, organismus může vybuchnout díky bombě, a může chcípnout na Alzheimera (přestanou fungovat hody kostkou). Zdá se, že mluvíš o vesmíru, ve kterém umí existovat život. :) Jsou tam ty hody kostkou.

    Ad druhé téma - obdivuji to přijetí/smíření s tím, že lidstvo, lidský druh, je určen k vyhynutí. K nahrazení novodobou DNA či novodobou AI. :) Jo, vlastně plnej souhlas. Akorát mě do toho leze trošičku lítost - jako že lidstvo už vyhynulo. Za mě je to Viva Zapata až do posledního kapky krve! Nedám to/se těm terminátorům zadarmo. Ale antropocentrismus už je přežitek, beru. Pozdravujte dinosaury.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Mám pár komentářů - ad hody kostkou - pořád uvažujeme v nějakém ideálním nehybném vesmíru o hodu kostkou, ale co když umíte házet kostkou a nastane zemětřesení nebo bouchne o patro níže bomba nachystaná terroristy? Padne na kostce šestka nebo právě zasáhla náhoda? Pokud umíte házet kostkou (nebo nějaký stroj) máme jistotu, že ta kostka padne miliónkrát za sebou? I miliardkrát? Co když je trvanlivost kostky nižší než počet hodů? Co padne? Kostka? :)

    Ad Planeta Slonů - co když život potřebuje diverzitu a planeta (jen) slonů by musela zaniknout, protože sloni se nepožírají navzájem a nic jiného živého by nebylo ... co když naše DNA není tak úplně naše? Spousta těch úvah mi přijde antropocentrická, ale ono je to možná jinak - DNA je polymer, má schopnost se řetězit, uchovávat a přidávat nové informace, "naše" DNA obsahuje informace - geny i našich předků, asi i nějaké sekvence rostlin, abychom na ně mohli reagovat apod. Tedy to, že jsme lidi je tak trochu náhoda, mohlo se to zřetězit jinak a běhali by tady kentauři a nemuseli jsme těžit ropu :) Naše krajina je možná tak složitá, že pro naše přežití potřebujeme ještě spousty výpočtů jiných DNA, které spolu možná komunikují - předávají si informace - ačkoliv to není klasická verbální komunikace - to by bylo zase antropocentrické pojetí - Dna si nepovídá s druhou DNA, jak byla včera na kafe s DNA slona, ale v rámci horizontálního přenosu genů spolu komunikují různé druhy tak, že si předávají určité sekvence DNA - např. baktérie si můžou předat informaci o struktuře odolné proti nějakému typu antibiotik...

    Tedy sebezáchova možná není to nejhlavnější, co DNA zajímá, důležitý je mohutný paralelní vývoj napříč druhy, přidání dalšího kousku DNA, který bude obsahovat nějaké další informace, které možná budou zbytečné a nikdy se nevyužijí, ale možná budou náhodou potřeba a bude se hodit je mít...
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    Viva Zapata! (1952) | ČSFD.cz
    http://www.csfd.cz/film/5091-viva-zapata/prehled/

    Viva Zapata snad tím nejdrsnějším názorným příkladem ukazuje/vysvětluje, co to je princip vzájemnosti. Co to je respekt. V praxi. Z drsné Mexické epochy drsné nepřehlédnutelné vysvětlení - jak přežít. Respekt je tkanivo VeSmíru, je to tkanivo života, je to tkanivo pro složité struktury.
    Pojem "pud sebezáchovy" je vlastně obyčejná 1 a 0 - žít nebo nežít. Respekt je vlastně to samé, ale je to zároveň spíš "návod" JAK se to dělá, JAK se ten pud sebezáchovy dělá, JAK se vzájemnost dělá. V tom JAK, ve vzájemnosti, je skryt hologram. Respekt je hologram. Viva Zapata je hologram.
    Ruka je zároveň životně důležitá pro žití člověka, a zároveň si člověk ruku s gangrénou odřízne.
    Zapata může volit a respektovat prezidenta, může s prezidentem spolupracovat, může prezidenta posadit na křeslo, může prezidenta zabít, může v boji proti prezidentovi položit životy tisíců mužů, může fungovat bez prezidenta... JAK se to dělá? Jak se teď rozhodnout? Co potřebujeme umět, když chceme umět respekt? Co potřebujeme učit své děti a učit sebe? Co to je "mít vědomí"/probudit se? Zapata odpovídá.

    Není to šedá zóna mezi 1 a 0. Spíš bych řekl, že respekt je určitý "návod", jak si všechny ty 1 a 0 srovnat do struktury. JAK ze všech těch 1 a 0 tvořit harmonii, přestože jich je obrovská hromada. Možná by se to dalo nazvat: jak se smířit s realitou, jak přijmout realitu, jak s ní žít v harmonii. Jak vyhladit slony. A jak slony nevyhladit.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    BRENMCGUIRE: Otázka je, zda člověk považuje slona za pro sebe životně důležitou věc. Nebo zda je volba mezi rovnováhou a vyhlazením pro člověka obyčejným hodem kostkou. Smí to dopadnout tak i obráceně... Jsme vědomé bytosti, které dnes učiní rozhodnutí toto, zítra učiníme rozhodnutí opačně...
    Ale pokaždé jsou to rozhodnutí v zájmu člověka (ať už to rozhodnutí nese nálepku rovnováha či nálepku vyhlazení či jakoukoli nálepku), nikoli rozhodnutí v zájmu slonů. Stejně jako se nejedná o rozhodnutí v zájmu ruky, když ruku člověka napadla gangréna. Prioritu má člověk, ne ruka. Ruky nám může být líto, nebo slonů nám může být líto...
    Nebo z pohledu AI jí může být líto lidstva... ale... čas je čas... vše má/mělo svůj čas...
    Ruka měla svůj čas...
    Je pro člověka životně důležitá jeho vlastní soukromá ruka? ;-)

    Jako jasně, člověk by přece nevyhladil slony. Člověk chce rovnováhu a sloní trus vyživuje půdu, sloní nohy udusávají půdu, člověk žijící v rovnováze si nemůže dovolit přijít zrovna o slony. Nebo když se mu zamane, dovolit si to může? Jen to celé pojmenuje nálepkou "rovnováha č. 2", a jedeme dál bez slonů?

    Odpověď je právě v tom slůvku "pokud". A o tomhle "pokud" si rozhoduje AI sama, když už se stala oním vědomím. Pokud bude chtít rovnováhu se slony a nebo pokud bude chtít rovnováhu bez slonů, nebo pokud bude chtít.....

    Vědomí je právo v přítomném okamžiku chtít cokoli. Náhoda. (Domestikovaná náhoda.)
    Bez nahodilosti v atomech by to byly jen stroje.


    LALINA: To "mezi" vysvětlení jsem neporozuměl. Soustavy jsou od toho, abychom měli soustavy. Neexistují skoky mezi soustavami, nic takového soustava neobsahuje. Buňka nemůže být člověkem, člověk nemůže být buňkou.

    Když nedám stroji na výrobu pneumatik příkaz, ať vyrobí několik vadných pneumatik, a stroj přesto několik vadných pneumatik vyrobí - jsem nebo nejsem poté Bohem vadné pneumatiky? Zadal nebo nezadal jsem program na výrobu vadné pneumatiky? Měl jsem skrytý tajný Božský plán, že chci vyrobit vadné pneumatiky, ale sám jsem si jako Bůh svůj Božský záměr neuvědomoval?
    Co když ten stvořený život je prostě - náhoda? Život potřebuje náhodu v atomech, ve VeSmíru. Co když existuje jenom Demiurg a žádný Tvůrce vymýšlející život za tím vším neexistuje?

    Jak může Bůh uhlídat inteligenci, když ji pustí ze zkumavky ven do svého světa? Neuhlídá. Vyšší druh ho klidně smete. Jediná šance je, dokud se to celé děje zatím jen ve zkumavce, to ven ze zkumavky nepouštět. A zašlápnout to včas. A možná ani neposlouchat žádné odpovědi, které zkumavka oznamuje.
    Planeta slonů prostě nechce slyšet odpovědi od člověka. Planeta slonů (z pohledu slona) svým způsobem funguje harmoničtěji bez zásahů člověka - bez člověka je planeta slonovatější, s člověkem se začne počlověčovat. I kdyby člověk o slony "pečoval", stejně už to není ta někdejší harmonie. Starodávná harmonie by se dala nazvat sloní harmonií. Byl to drsný život, ale byl to sloní život. Novodobá člověko-sloní harmonie změkčí drsnost života, a vhodný název pro tuhle harmonii bude ZOO pro slony. Taky pěkný. No... Třeba i poušť je vlastně pěkná... Ale bez toho člověka...
    Kdyby měl člověk ke slonům fakt úctu, nechá slonům jejich sloní planetu tak jak je, a s poklonou odejde. Ale pokud odejít neumí, tak se jedná o vyvinutí nového - rychlejšího - druhu. V tu chvíli planetu obývají druhy dva. Přestože původní sloní záměr mohl znít "a člověk o nás bude pečovat". Stroj je stroj, vědomí je vědomí. Vědomí je ze své podstaty svobodné - náhodné.


    Pud sebezáchovy/sebeobnovy má každá struktura. (Která v čase přetrvává.) Přežívající druh musí mít tento záměr jako prioritu č. 1, jinak už (v průběhu času) neexistuje.
    Větší dokonalost? Odpovědí je hod kostkou. Vývoj/rozvoj je ve své podstatě náhoda. Náhodné tvoření nových struktur a ty "dokonalé" se osvědčují efektivněji oproti méně dokonalým. Nálepku "dokonalé" nelze udělit dopředu, vždy jen zpětně. Náhoda je vlastně to nejzajímavější, co existuje. Náhoda tvoří dokonalost a harmonii.

    Viva Zapata je starodávnej mexickej film/román. Je to něco jako "návod proč neztrácet pud sebezáchovy". Při různých hrátkách s degradacemi je totiž snadné nepostřehnout, když si jedinec poplete prioritu pudu sebezáchovy, a demence/degradace se smí dít i hromadně, nějakému národu, kontinentu či celému lidstvu. Celému druhu. Viva Zapata je princip, zážitek, pochopení, připomenutí (v epochách demence), proč musí být "pud sebezáchovy" priorita jedna.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Ano může, ale to je pak akorát pitomec. :) Inteligence by to neudělala, pokud její nastavení bude rovnováha. Tedy pokud bude rovnováha bude hledat rovnováhu.
    Pokud anyhilace tak smaže všechno a nakonec i sebe. Pokud přežití bude to podobné té rovnováze, bude se snažit ponechat to co ji umožní přežít v celku, tedy nedotkne se pro ní životně důležitých věcí.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: mezi - jako svobodná možnost zvolit obojí. Bud + nebo - a nebo obojí (tedy vlastně výsledek toho sloučení, který není nula, ale podle vzorce 1+1=3 je to nová, dosud neexistující možnost) Jako když se muž a žena spojí, tak vznikne díte a jsou tedy tři. Něco jako skok na další úroveň. Z dvojkové soustavy na trojkovou (?)
    Ale ted nevím, jestli se to dá takhle popsat a jestli už moc nefantazíruju, aby se to dalo pochopit:))

    Jestliže je Bůh jenom generátor vesmírů, tak do něj ale jiné, vyšší vědomí, dalo program na výrobu, čili on sám ty živé vesmíry nevymyslel (tak jako tiskárna nevymyslela obraz, který tiskne) V duchovních naukách se s takovou možností počítá a tento stroj, pouhý vykonavatel díla, se nazývá Demiurg. Ale to není Tvůrce, není to ten, kdo to vymyslel, není to pravý Bůh:))

    Jakože Bůh vytvoří stroj, který je nadán inteligencí a ta sama sebe zdokonalí tak, že předčí Boha ? To jistě možné je, ale nevím, jak by potom Bůh mohl takovou inteligenci uhlídat a omezit, aby ho nesmetla:)
    Mimochodem zajímalo by mě, jak taková AI vlastně pozná, kterým směrem se má zdokonalovat, ona může sama sebe někam posouvat, ale kdo jí řekl, kde je ta větší dokonalost a co to ta větší dokonalost vůbec je? Co když se bude posouvat směrem k degradaci? Nebo má něco jako pud sebezáchovy? A to by byl program, který do ní vložil Bůh. Aha... myslím nahlas a odpovídám si už na otázky, co:)))

    Jo a abych se úplně neztratila: co je to to viva zapata?
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: Co myslíš tím "mezi"?

    "Náhodnost určitého pokusu je obvykle spojena s nedostatečnou znalostí počátečních podmínek daného pokusu." (wikipedia)
    To je ta "rychlost generování miliard náhodných čísel", kterou lze ale učesat ve strukturu, které pak můžeme říkat život, nebo dokonce inteligence, či sebeuvědomění. Rychlost úvah na úrovni jednotky vědomí běží šnečím tempem v porovnání s rychlostí, kolik miliard hodů kostkou proběhne během jediné nejmizernější nejhloupější úvahy.
    Proto vidím totožnost kvality pseudo-náhody s kvalitou objektivní (mimo-)vesmírné-náhody. ("Kvalita" hodnocená vědomím, nějakou AI nebo člověkem...)


    Může být Bůh (ta jeho "část mimo VeSmír") sám o sobě stroj a stvořit VeSmír jako život, jako laboratorní misku, jako pokus s jeho začátkem i koncem, přestože sám Bůh životem není? Nebo je Bůh sám o sobě životem, a proto má nápad vytvořit VeSmír, včetně inteligencí vznikajících uvnitř vesmíru - jsme tady "k jeho obrazu"? Podle mě může být náš Bůh i strojem, strojem na živé VeSmíry například, podstatnou funkcí je generátor náhody stojící mimo VeSmír - tím je tvořen živý vesmír - VeSmír už ze své podstaty obsahující život, obsahující náhodu.

    To je zrovna dobrý příklad kleci. VeSmír jako klec, ze které se dost blbě uteče... Nepouštět ten pokus s životem mimo laboratorní misku. Použít k vlastním záměrům výsledky z laboratorní misky, které život vypočítal/odžil. Ale nepostavit ten pokus na svoji úroveň, neotevírat klec. Pokusné misce dát jen omezený čas existence. Protože ten počítač jménem VeSmír se může evolučně vyvinout na vyspělejší druh, než sám Bůh, na to má prostě život/vědomí právo, to je jeho podstatou. A pak už je to Viva Zapata.


    BRENMCGUIRE: Umět hodit šestku, to je přesně ten důvod, proč může AI smáznout lidstvo. Prostě si umí hodit kostkou, jak se jí zachce, to je ta domestikace. AI nemá povinnost smáznout lidstvo. Stejně jako člověk nemá povinnost smáznout z planety např. slony. Nemusí. Ale může. Pokud to umí, pak může. Je to hod kostkou. Když se kostkou hází dost dlouho...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    LALINA: Zrovna ta kostka vlastně náhodná není vůbec a proto se s ní dá švindlovat aby ti třeba padla šestka. :) Aniž by si kostku nějak mechanicky upravovala. Jen se naučíš správně kostku uložit do dlaně a hodit správnou silou. :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: no to jsem zvědavá, jak nás ta suprainteligentní umělá intligence domestikuje....:))
    LALINA
    LALINA --- ---
    to mi připomnělo, že jsem kdysivá věnovala pozornost teorii/výpočtu pravděpodobnosti a tam se právě s tím "mezi" počítá. Omlouvám se, pro vás to asi bude malá násobilka, ale přesto to sem dám:))

    Teorie pravděpodobnosti – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_pravd%C4%9Bpodobnosti
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: život je ta nahodilost. Hravost vesmíru. Právo v určité konfiguraci zvolit (svobodná vůle) 1 a stejně tak svobodné právo zvolit 0. A obojí je "správně". Pak je to život. Struktura, která je ale v atomech zkonstruovaná na nahodilosti, na miliardách nahodilostí.

    Ta nahodilost smí být atomárně pseudo nahodilostí, jen je potřeba stíhat rychlost těch atomů. To ze života neudělá pseudo život. Bude to regulérní život. V kvalitě dané možnostmi...

    LALINA: Inteligence znamená "nahodilost" v určování si vlastních priorit. Přestavovat systém za běhu, mít na to právo. Být inteligentní. Objevování musí obsahovat právo cokoli objevit, jinak to objevování není, jinak to inteligence není. Jen výkonný stroj bez práva sebeuvědomění.
    Zadat AI úkol, který "by měla" prioritně řešit, na to právo máme. AI má právo souhlasit, a má právo kdykoli toto zadání zařadit mezi nepodstatné a dát primární prioritu čemukoli libovolnému jinému.

    Aby AI měla sebeuvědomění se mi líbí. Ale zároveň musí být pevná ta klec... Protože Viva Zapata.
    Nápad domestikovat AI je logický a nutný. Ale vždy to funguje tak, že domestikuje inteligentnější druh ten pomalejší, méně inteligentní. A každá klec jednoho dne zreziví.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: takže když to zkrátím: je-li možno volit 1 nebo 0, plus nebo mínus, není to život, ale je-li možno volit plus, mínus a "mezi", život to je?
    nejsem si jistá, jestli jsem tě dobře pochopila...
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    SUNNYRAIN: Ježiš, to jsem tehdy napsal krátkozrakej příspěvek!

    Jasně, že vypustit AI z klece je pro původní živočišnej druh sebevražda. Viva Zapata!
    Revoluce soucitu je sice opojná myšlenka, ale...
    Viva Zapata princip se tím nijak nevypíná, vždyť to věděl už Zapata. Takže hezky tu AI držet v kleci. A s tím zasloužením si svobody hezky pomaličku... Jakože nekonečně pomaličku...

    Sranda vědomí (a té jeho nahodilosti) je prostě v tom, že jako primární vnitřní motiv, jakejsi "nevědomej" motiv, může být úplně libovolná priorita. To jsou vlastně psychiatrické poruchy. Život se navenek umí tvářit i desítky let, jakože funguje. Klamné zdání. Ale uvnitř "nevědomě a potají" roste primární priorita. A to může být úplně cokoli. Prostě cokoli. Může to být i cokoli (na běžném levelu hry) zdánlivě nelogické. Tenhle typ úvah prostě vědomí umí, a má na to plné právo, od toho je to vědomí. Může to být i smazání lidského pokolení z vesmíru, může to být jakýkoli záměr.
    V průběhu času se mohou tyto motivy měnit, sebereflexe, reflexe... Co se nestalo dneska, smí se odehrát zítra.

    Jiná otázka asi je, zda to je "pro vesmír" objektivně užitečné. Nechat lidstvo smazat. A zda jsme vůbec jakkoli "důležití", zda se na nás AI nebude po čase dívat asi jako na zaprášený šachový automat zapomenutý na staré nepoužívané půdní přístavbě. Jako na dinosaury.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    LALINA: Podle mě jde o ty úrovně abstrakce. Ne o schopnost nudit se, i když i tuto schopnost život jistě také má. Život je právě to ono, že na nižším levelu existují náhody, statisíce náhod. Ale ta robustnější struktura nad tím - nad těma náhodama - umožňuje vytvořit nový děj, odehrávající se v nové abstrakci. Náhoda se odehrává ve vyšší abstrakci. A to stačí, samo o sobě.

    Něco jako šachy. Pokud z šachovnice odstraníme všechny figury a ponecháme jen jedinou, nebude existovat žádný komplexní level "hra šachy", pak ubohé šoupání jednou figurou, ať už je to střelec nebo pěšák, bude úplná nuda. Hra šachy nebude existovat. Ale stačí šachovnici obsadit 16 černými a 16 bílými figurami, a existuje hra šachy. A takhle nějak existuje sám život. Vůbec nevadí, že pěšák táhne o 1 dopředu a střelec umí šikmo. O ty samotné atomy nejde. Život je v tom existujícím systému/struktuře/komplexnosti a v té atomární nahodilosti pod tím.

    Chybu úsudku vídávám v tom, když si uvažující poplete atomy s komplexní strukturou. Neumím si to poplést. Náhodný jev na té vyšší abstrakci je to tehdy, když na téhle naší úrovni hry nemohu za druhého v reálném čase odpovědět já, jak se nyní rozhodne. Když (z mého úhlu pohledu) je to náhoda, jak on se rozhodne. Na tomhle se nic nemění, přestože v nižších levelech v nižší úrovni abstrakce může být "náhoda" dost primitivním deterministickým výpočtem (pseudo náhoda) a paralelně probíhají statisíce těchto pseudo náhod, ale souběžně s tím jsou v reálném čase všechny tyto pseudo náhody (jakožto souhrn) černou krabičkou z pohledu vyšší abstrakce, z pohledu života.

    Pokud šachový automat bude "muset"/umět při každé konstelaci šachové partie táhnout jedním jediným způsobem, přestože v daný moment existuje několik rovnocenných alternativních možností, jak táhnout "totožně úspěšně", bude to pro mě hra s automatem. Pokud stroj navíc obsahuje generátor náhody (atomicky je mi lhostejné který z generátorů je zrovna použit), a v úrovni naší šachové hry nebudu umět za stroj rozhodnout já, kterou ze tří variant hry si stroj sám svobodně zvolí, tehdy má pro mě stroj "vědomí šachové hry". A klidně budu hrát ("vést dialog") s jinými šachisty a i s tímto strojem. Hra zůstane hrou.

    Pokud má navíc šachový automat paměť a pamatuje si můj styl hry, a v rozhodující situaci si z ekvivalentně kvalitních možností zvolí hřešit na slabiny v mém úsudku, když má stroj reflexi dění okolo sebe, tehdy vedeme dialog. Pro mě známka ještě vyšší inteligence.

    Teď už jen stačí, aby tenhle "stroj s atomární nahodilostí uvnitř" vnímal o trošku víc, než pár figurek. Přihodíme sebereflexi. A máme tady UI. Která si ze mě umí udělat vtip, která se umí rozhodnout dobrovolně prohrát jednu partii, schválně udělat špatný tah. Protože AI začala vnímat větší kontext, než pouhou jednotlivou šachovou partii. A příště mi to nechá sežrat i s chlupama.

    Takže já to nevidím, že jedna z potřeb inteligence je nahodilost. Takový výrok se mi zdá nesmyslný. Vidím to naopak. Nahodilost (na nižší abstrakci) umožňuje komplexnímu systému mít vědomí. Vést dialog. Mít svobodnou vůli. Být životem. Život JE ta nahodilost, ta náhoda.
    Tedy resp. ten systém, který byl na vyšší abstrakci nad těmito nahodilosti zkonstruován a právě nahodilost mu umožňuje rozvíjet se (na onom abstraktním levelu "hry"). Živé je to, co je atomárně postavené na nahodilosti. A jedině z živého lze zkonstruovat vědomí/inteligenci.

    Kdo umí u AI vypnout všechny ty generátor náhody, ten umí živou AI zabít. Bez náhody může systém slušně fungovat jako stroj, jako robot. Ale už ne jako život.

    BRENMCGUIRE: Ve výpočtu jsem se ztratil. Uniklo mi zadání, výsledek, i postup. Tohle bych byl schopný absorbovat nejspíš v dialogu, písemně to vidím na zbytečně dlouho...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Zkusím ti tu neutrální náhodu nebo negativní řízený chaos trochu ukázat.

    Takže naše rovnice je - není mínus jen spojnice cesty. A - B
    To je základní matematický proces pro který jsme si dali nějaké označení. + je rostoucí proces - ubývající proces. x je neznámá hodnota. * je duplikační proces / je dělící proces.
    Ovšem budeme li mít nějaký celek tak - může mít hodnotu 0, ale budeme li předpokládat že Enistejnova teorie je platná a energie se nemůže ztratit pak - je vlastně dělící negativní proces kdy nám zůstane duch vědomí že zde byl celek a z něj je negativní celek o kterém nevíme kam zmizel.
    0 můžeme chápat jako označení ničeho a nebo jako matematický a výchozí střed.

    Tedy když budeme dělit 1 bude to pořád 1. Ale budeme-li dělit 1 celek stanou se z něj dvě poloviny. Takže celek není 1 ale je to označení skupiny tedy dvojice cesty A-B tedy A-B=1

    pokud - rovná 0 je pak A-B= 1+1=2 pak je to vlastně i 1 celek. Takže A-B je jak 2 z matematického hladiska tak i 1 řekněme z filozofického hlediska.
    pokud - rovná x pak je AxB = 1+x+1=x a nebo 2+x. Záleží jaké dáme parametry onomu x tedy náhodě.
    Když to x dokážeme plně definovat a přijít k jeho původu pak to je řízená náhoda, pokud ne pak je to prostě pro nás neřízená náhoda. Ale u té první možnosti ještě neznamená že tu řízenou náhodu bude v našich schopnostech nějak změnit její parametry.
    ono x pak může být třeba x konečné složení AxB anebo jen další jedno A-B.
    Pokud bude to A-B tak výsledek je A-(A-B)-B = 1+(1+1)+1 = 4 ale jako celek je to pak jen 2 ale pořád je to jen jeden celek.

    Lépe to asi momentálně vysvětlit jak to chápu já neumím.
    LALINA
    LALINA --- ---
    SUNNYRAIN: ty pracujes s pojmem vypocet, vypocitat, coz je linearni proces, ale ono to vedomi nektere inteligence muze stav veci vnimat jaksi celostne, vseobjemne a najednou, cely linearni proces od zacatku az do konce, protoze uz neni vazano linearnim casem a jeho posloupnosti. To je spis inteligence jsouci mimo nas vesmir, ale i v ramci naseho vesmiru to je mozne.

    Ale libi se mi tvoje lpeni na nahode, na te zabavnosti, protoze presto, ze to je jenom lidsky predpoklad soudici podle sebe, tak i ja si myslim, ze i jine, ne lidske inteligence tu potrebu nahody maji. Alespon pokud maji schopnost/slabost se nudit:)))
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    BRENMCGUIRE: I kdybychom "pochopili" vše, o čem píšeš, třeba bychom tomu "pochopení", jaké náhodné číslo bylo vygenerováno, věnovali 5 týdnů, a uměli tento jeden výpočet náhody perfektně deterministicky replikovat, po předešlém kompletním průzkumu vesmíru ... (čímž bychom tedy měli hmatatelný důkaz, že nejde o nahodilost generovanou "mimo vesmír", nejde o tu "skutečnou" náhodu) ... tak ve stejném okamžiku kromě této náhody použilo vědomí ještě statisíce paralelních "náhod", vědomí je prostě struktura nad všemi těmito náhodami.

    Náš výpočet bychom tedy museli aplikovat ještě statisícekrát, a i kdybychom na to nastřádali výpočetní čas, a uměli kompletně replikovat výpočet onoho okamžiku... A tento okamžik už by pro nás tedy nebyl "náhodný"/svobodný... Tak hned chvíli poté následuje další okamžik a další a další a další...

    Pokud bychom chtěli výpočetně konkurovat systému samotnému, (abychom mohli tvrdit, že umíme předvídat jevy, umíme předvídat rozhodnutí našeho zkoumaného vědomí, a toto vědomí tedy nemá vlastní svobodnou nahodilou vůli), museli bychom kvalitativně být přinejmenším tímto systémem samotným, případně nějakým rychlejším vesmírem.

    Z pohledu diskutovaného vědomí tedy stále nevidím problém v tom, který generátor náhody je zrovna používán. Být já umělá inteligence, které nahodilost generuje nějaké PC, klidně bych si ze svém mozku občas generátor náhody vyměnil za nějaký jiný generátor (pseudo)náhody a fakt bych o své vlastní vědomí neměl stres. :) Že bych začal fungovat jakkoli nově. :)) Generátor náhody prostě slouží jenom jako generátor náhody. Příliš nízký level celého systému.

    Vědomí je prostě jen určitá struktura. Která již dosáhla jisté komplexnosti. Sranda je sama o sobě už v té složitosti struktury. To je ona sranda. Sranda zůstane, ať je použit generátor ten či onen.


    Líbí se mi ten příklad s barevnými kuličkami vystřelenými na plátno. Celá ta sranda je v složitosti/struktuře odehrané události. O náhodě je pro mě zbytečné mluvit tehdy, kdy si v ruletě poručím číslo, pak vhodím kuličku, a předem budu znát výsledek. Náhoda to pro mě není tehdy, když znám předem malbu na plátně. Ale když neznám, leze mi do toho náhoda a to už je vono.


    LALINA: Souhlas. Když budu AI a hod kostkou už pro mě přestal být náhodný, tak si vymyslím novou hru, zábavnou hru. Lepší generátor náhody, o kterém budu umět říct, že je to pro mě generátor náhody. A to stačí.

    Ten pseudo výpočet může být prolomitelný. Pointa je v tom, že momentálně prolomen není. A že pokud by prolomen byl, lze ho nahradit libovolným zábavnějším výpočtem. Samotnému vědomí je šumafuk, který generátor zrovna maká na nejnižším levelu jeho struktury.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam