• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MUFLONEK: Z mé zkušenosti (jedno 4leté dítě), nezvykne. Nechala jsem dceru jít ven v mnohdy podivných kreacích, mnohdy málo oblečenou, bosou...Vím, že mnoho rodičů by dítě do oblečení/obutí se nutilo a docházelo by ke zbytečným scénám (zahlédnuto mnohokráte na hřištích a jinde - "obuj se, jinak jdeme domů!" a podobné scény, jako by byl problém nechat dítě v létě bosé běhat po udržovaném hřišti...). Dcera si to zkusila, sama usoudila, zda je/není zima, zda to "jde", jít bosa a kde to není moc příjemné chodit bosa. Nedávám jí to direktivně, jako "obleč se a jdem!", ale připravím jí oblečení, ona se sama obleče a případně zvolí jiné (ví, kde co má, najde si). Ví, že když je teplo, můžeme jít ven i naboso. Ale taky ví, že když jí říkám "asi bude potřeba se teď obout", tak to říkám z nějakého důvodu (např. bude nepříjemná štěrkovitá cesta), ne proto, že se to tak "má".
    Lze se taky s dítětem domluvit, chce-li třeba jít jen v tričku, a já soudím, že venku je na to dost chladno, tak si řekneme, že vezmeme mikinu do batohu a případně se přiobleče. V tom nevidím problém, taky si kolikrát beru svou mikinu s sebou do batohu, co kdyby se třeba ochladilo a tak... Nedělat to stylem jakože "ono je to blbé, tak ať si jde polonahé ven, já tomu hlupáčkovi radši vezmu s sebou něco na oblečení, však on pak uvidí, že jsem měla pravdu", ale prostě se dospěle domluvit, jak jsem psala.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MUFLONEK: Nezvykne. Dospělé děti nechtějí být jako děti. Myslím, že ostatní by se mu vysmáli, kdyby mu máma nosila mikiny ven.¨
    Nejsi rodič, tak nemůžeš pochopit co se děje při odchodu s dětmi ven. Buď budeš řešit scénku ala plačící údolí nebo v klidu odejdeš. Venku pak nastává úplně jiná situace než doma.
    Naše Ela v 6 letech řeší oblečení jako 14-ti letá. Vlastně jsou s ní teď největší problémy, protože nechápe, že si nemůže vzít její oblíbené legíny, protože jsou špinavé. A že se jí nelíbí ta růžová zimní bunda, takže půjde jen v mikině apod.
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    YMLADRIS: jsem teda ještě nerodič, ale jako Aldort mi je už nyní nesympatická.o))) Jednak vím, jak se chová při rozhovorech... a druhak jako to oblečení vzít hmmm a pak mu je dát... Nezvykne si pak dítě na to, že vždycky je tu máma, která ho zachrání? To taky není dobře...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    INUSHKA: napis i o tech mentalnich jazycich. koukala jsem ze to vytvorila holka co ma vystudovany zpev ci co :) cili je to nove a pro mne ne moc duveryhodne.. takze to byl prinos teda?

    ad strategie: snazila bych se byt uprimna tj rict: Ty ted fakt nechces do auta, ja tomu rozumim. Pojdme vymyslet jak ti to zprijemnit. Co treba vzit do auta novou hru / knizku ? (Ma tam takovy jako pultik z tacu ikea, plus nektere hry magneticke skladacky nechavam vyhradne v aute). Co budeme cestou autem delat? Jakou hudbu si pustime?
    Proste motivovat. Uplne stejne jak se motivujem my, kdyz se nam do neceho nechce.
    Ale zaroven jasne davat najevo, ze to neni otazka - proste do auta se jde, jen pojdme vykoumat co k tomu.

    Deti maji ruzne osobnosti ale. tezko rict. Ja manipulaci chapu jako citove ci jine vydirani (ponozky budou smutne ze je nemas rad a nechces je -- hnus). Motivovani beru ze je ok. Ale rozumim jak to myslis. Totalni svobodu ale nase deti proste mit nemuzou a tecka, holt se narodily do nasi kultury a ne ke krovakum nebo kam.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    k te aldort a ponozkam - myslim si (webinare...) ze ona by to resila tak, ze veskere oblecene ktere dite nechce mit na sobe, bere ona sebou do tasky, tak jako my dospeli si bereme svetr navic. Az dite venku zjisti ze fakt se chce napr obout nebo neco, tak uz ma vnitrni motivaci se teda obout/oblect/nechat se. Nevidi v tom problem. Mysli si, ze deti maji dobrou termoregulaci a je vtipne byt otuzily plus za pet minut dite chladem nezemre... ze ti jeji kindosi behaji bosi po snehu ze srandy..

    samozrejme neresi to situace kde je dite nuceno k necemu kvuli kulturnimu tlaku (ve skolce se musis obout). to nevim jak resi. asi voli svobodna zarizeni nevim.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    INUSHKA: Tak to delam ja, protoze nastup do auta vetsinou nema jinou alternativu. Zapnu ji do sedacky s tim, ze chapu jeji nechut, ale trvam na tom, ze pojedeme...
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    Díky všem za reakce.
    Ještě se zeptám, přišlo by vám lepší (méně manipulativní) na rovinu říct např. "do auta prostě nastoupíš" a pak teprve k tomu přidat tu volbu "ale můžeš si vybrat, jakou chceš s sebou hračku"?
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    INUSHKA: to první používám v různých situacích a to druhé používá na čtyřletého patnáctiletý syn a přijde mi to docela fajn v jeho podání. Pokud jde o Naomi, mám dojem, že mnohé z jejich rad lze použít jen v ideálních situací, kdy rodič řeší jediné dítě a tak.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    INUSHKA: Já tu druhou strategii používám jen občas, a většinou jen v situacích, kdy spěcháme. Ale málodky si na to vzpomenu. Když to říkám, tak jsem si naprosto vědoma toho, že je to manipulace, a vím, že mi to dcera dřív nebo později prokoukne, tak to stejně už nebudu moci používat. Čím je starší, tím víc si uvědomuju, jak už mi na spoustu věcí nenaletí a vede mě to k tomu s ní jednat víc a víc jako se sobě rovnou (o což se snažím i tak, ale samozřejmě nejsem dokonalá).
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    SARGO: Jo takhle to Joanna myslela a takhke to i já dělám, jako vtipnou záměrně přehrávanou scénku, u které se nakonec smějeme obě, rozhodně ne jako citové vydírání. Zrovna před chvílí jsem takhle místo boje oblečení právě těch ponožek prohlásila, že si je teda obleču já, pak přehrávala, jak mi to nejde, protože jsou moc malé a nakonec se zeptala, jestli by se našel někdo, komu by byly. Výsledkem bylo smějící se dítě, které mi předtím odmítané ponožky vzalo z ruky a samo si je navléklo. S touhle strategií osobně problém nemám.
    Ale ta druhá mi právě taky nepřipadá nejšťastnější, ale bohužel v některých situacích prostě nenacházím vhodnější alternativu. Na direktivní "dělej, jinak si mě nepřej" Malvína neslyší a nalákat se na jinou příjemnou aktivitu taky nenechá. A "něžné násilí" není vždycky možné, nezvládnu odnést vzpouzející se batole, když mám v šátku mimino nebo když třeba zrovna kojím.
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    SARGO: Presne
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    SARGO: OK, bude to určitě o provedení, ale dala bych si u těchhle věcí prostě fakt bacha na ty vydírací rozměry věci
    SARGO
    SARGO --- ---
    ARGANNAH: Je zajímavé vidět, jak rozdílné asociace člověk může mít na jednu věc. "Chudinky smutné ponožky" mě vůbec nenapadly jako v tom smyslu, v jakém popisuješ - u nás by z toho vznikla humorná rozchechtaná scénka s oživlou ponožkou, která, pokud by předváděla, jak je smutná, tak hodně přeháněcím způsobem v parodii na vztekání dotyčného dítěte - na takové věci reagují s nadšením. :-)
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    INUSHKA: Já se na to dívám tak, že u zaseklého batolete lze buď manipulovat, nebo nasadit nějakou formu nekompromisního něžného násilí (např. bafnu a odnesu, když nechce jít, nebo manžel podrží dítě, já na něj narvu fusekle, atd.). Obojí je nahouby, ale batole je batole, s těmi fakt není rozumná řeč.

    Ovšem jakmile jde o starší dítě, dejme tomu přes čtyři-pět let, tak to imho problém je. "Chudinky smutné ponožky" je nechutné citové vydírání, které mi dělali rodiče doma - "podívej, ty jsi zahodila tuhle hračku na zem, chudák hračka, ta je ale smutná", implikace "podívej, jak jsi zlá, měj výčitky svědomí, chudinka věc". Takže člověk ty výčitky opravdu má, citlivější povahy (=já) pak třeba brečí, když něco omylem rozbijou, připadají si jako vyvrhelové, protože ubohý hrneček, atd. Imho výchovné svinstvo, které nadělá v hlavě dítěte daleko větší bordel, než direktivní "navlíkni si ponožky, jinak si mě nepřej".

    Totéž výběr mezi dvěma stejnými možnostmi. Dítě není hloupé, dřív nebo později padne otázka po dalších možnostech a v tu chvíli musí rodič buď ustoupit, nebo se projevit jako manipulátor v celé své kráse. Imho je to tak jako tak kravina - třeba u nastupování do auta se mi jednoznačně osvědčilo přemýšlet, proč dítě nechce. Většinou proto, že muselo přerušit super program někde a teď ho čeká něco, co mu připadá jako hrozná otrava. Funguje zpříjemnit tu otravu a dát něco na těšení, jakkoli dle individuální povahy dítěte ("hele, ale teď pojedem domů a tam si pustíš pohádku" nebo tak něco).
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    INUSHKA: To s temi ponozkamk je super, to by se erikovi libilo (me to tedy nikdy nenapadlo) - s nim mame vsude skritky, neviditelne slony, krokodyla... A tohle mi ani neprijde jako manipulace, je to spis hra. To s tim nastupovanim uz mi moc nesedi
    SARGO
    SARGO --- ---
    INUSHKA: Ta první varianta funguje skvěle (na mladšího, staršího vytáčí), jako manipulaci to neberu, protože on dobře ví, která bije, a jenom to bere jako bezbolestný důvod, proč přestat zlobit a udělat, co je třeba. Ale tak to máme u podobných fint často - dobře ví, že je to nějaká obezlička, ale zároveň je to pro něj možnost, jak vycouvat ze svého zlobení se ctí, abych tak řekla.
    A tyhle výběry mi nefungovaly nikdy ani na jednoho, snad už od mimina byla odpověď "neměň téma, řekl jsem snad jasně, že to neudělám" :-D
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    Tak jsme včera byli s mužem na konferenci Aktivní rodičovství. Pár věcí mě tam zaujalo, třeba mentální jazyky, ale sem bych ráda k diskusi vnesla jiné téma. Měla tam přednášku (přenášenou z Ameriky po Skypu) Joanna Faber, dcera autorky "Jak mluvit, ay nás děti poslouchaly". A kdy došlo na téma zaaseklé dítě, které odmíntá spolupracovat, navrhovala dvě strategie, které často fungují:
    - otočit to v legraci a hru - příklad: dítě si nechce obléct ponožky, tak začnu legračním hlasem mluvit za ty ponožky, jak se cítí prázdné a jsou smutní z toho, že v nich nikdo nemá nožičky
    - dát dítěti na výběr, ale tak, aby z obou variant automaticky vyplynulo, že udělá to, co chci - příklad: dítě nechce nastoupit do auta, tam se zeptám "chceš si s sebou do auta vzít panenku nebo plyšáka"?

    Zajímal by mě váš pohled na tyhle stategie, jejich funkčnost a hlavně přípustnost z hlediska respektujícího rodičovství. Přijde mi, že třeba Naomi Aldort by je asi zavrhla jako manipulativní. Stejně tak Katka Králová párkrát v nějakém videu zmiňovala, že takhle se nedělají opravdové dohody.
    Já za sebe musím řict, že obojí dost často používám, většinou v situacích, kdy už je dítě fakt seklé a odmítá se o problému byť i jenom bavit, natož nějak spolupracovat na jeho řešení. Třeba dostat unavené dítě ze školky, kde se mu líbí, přes věškerou únavu tam chce zůstat a prostě odmítá připustit, že nelze, protože se zavírá, jinak neumím. Naskakuje mi to automaticky, protože přesně tohle používala i moje máma na mě a sestru. Ale vždycky si přitom říkám, jestli to není za čárou, jestli nesklouzávám právě k té manipulaci.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    TORUVIEL: Se starším máme domluvené chycení za malíček, někdy to funguje, někdy ne.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    TORUVIEL: Vlastně asi nijak speciálně, jen vlastním příkladem (neděláme to a když se nedopatřením stane, omluvíme se a necháme druhého doříct, co začal) a sebeobranou (když mi Malvína skočí do řeči, prostě ji na to upozorním stejně jako bych upozornila kohokoliv jiného - čili bez dovětku "to se nedělá"). Zatím s tím žádný větší problém nemáme.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    MARKYSHA: Á, pan Frantík a paní Blaženka, termíny, které mi zcela zkazily požitek ze čtení Milence lady Chatterleyové. ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam