• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    BARRUSHE
    BARRUSHE --- ---
    INUSHKA: Když přetáhneme večerku nebo je tu do večera návštěva a E. je pak celá rozdováděná, případně má nějaké hysteráky po večeři, tak je skoro jistý, že bude hrozná noc..
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    BRUNA: BARRUSHE: INUSHKA: My jsme zatím vypozorovali u staršího, že děsy měl zhruba 2 hodiny po usnutí a ve většině případů nebyl v bytě klid - buď jsem svítila vedle v kuchyni, nebo jsme v obýváku koukali na film. A naprosto vždy byl celý rozhicovaný - usnul zabalený v peřině a domnívám se, že se trochu přehřál. Snad nikdy se to nestalo, když byl odkopaný.

    U mladšího netušíme nic, tomu přichází hluboko v noci, člověk není schopen pořádně nic vyhodnotit...
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    BEBERA: U nás třeba noční děsy zřejmě souvisely s narozením sestry. Čtvrt roku byly noci pekelné, jak si Malvína zvykla, tak se to zase spravilo. Velký vliv má aktivita přes den. Když není vyvážená fyzická a psychická únava (typicky při cestování, návštěvách u prarodičů, dlouhých výletech, po akcích s kamarády...), tak špatně usíná, v noci se budí, má můry a děsy, škrábe si ekzém... Televize (ani tablet) na to vliv nemá, naopak někdy i pomůže tu únavu trochu vyrovnat a tím ten spánek zlepšit.
    BARRUSHE
    BARRUSHE --- ---
    BEBERA: Taky to teď testujeme :) Elišce to začalo po druhém roce, kdy začala chodit do školky a zhoršilo se to teď v prosinci po narození ségry. Vypozorovali jsme akorát, že když kempujeme o víkendu nebo jsme na dovolené, tak noční děsy nemívá. Jsme celý dny venku, na pohádky se tam vůbec nedívá, ale taky to může mít souvislost s tím, že máme nějaký jiný program, je celou dobu s námi a my se jí věnujeme. Tak uvidíme.
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    BEBERA: vyzkousej a poreferuj. I kdyz tech pricin muze byt imho milion - vyvoj nerv. soustavy, skolka, temperament, nachlazeni, neco uplne jineho. Ale zas ta televize se lip eliminuje nez skolka nebo nemoci.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    BRUNA: Musím u našich dětí vyzkoušet, jestli ty noční řevy mají souvislost s televizí. Oba je občas mají, mladšímu to začalo nedávno - po třetím roce, a tedy pokud si dobře pamatuji v době, kdy jsme televizi výrazně omezili (tak 1x - 2x týdně, a to ještě většinou koukají na dokumenty o zvířatech). Nemá to nijak drastické, pofňukává, max. kvílí, ale zas je to dost často. Starší je měl zřídka, ale hrozné - zíral na mě vytřeštěnýma očima, klepal se, srdce mu bilo strašně rychle, křičel. Začalo to po čtvrtém roce krátce po nástupu do školky, až jsem si chvíli myslela, jestli mu tam někdo ošklivě neubližuje...
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    ANNAWA: jj, to jsem uz taky zaznamenala.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    BRUNA: ja si to myslím taky, ale občas se někdo bije v prsa, že nemá TV, ale děti visí na tabletech
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    ANNAWA: ja se priznam, ze jsem nikdy nepochopila, proc by sledovani neceho na jine bedne nez televizi melo mit nejakou zvlastni kategorii. Dyt je to prast jak uhod, jestli decka koukaji na porad/video v tv nebo na mobilu. Dokonce se mi zda v jedne veci ten internet a konkretne youtube zradnejsi - je potreba vic dohlidnout na davkovani. V tv je po hezke pohadce kolikrat nejaka blbost, co dokonce ani naseho starsiho nezaujme :-) Na YouTube se muzou proklikavat lakadlama do aleluja.

    Nicmene jak uz jsem psala, ja nepovazuju sledovani tv ci videi za skodlive, u 99% deti. Jen u jednoho naseho ;-)
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Skvela kniha je digitalni demence od psychiatra manfreda spitzera...
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    TORUVIEL: a jak je to se závislostí na sledování youtube, pohádek z dvd, tabletů... ?
    Protože my sice nemáme televizi, ale B se kouká na videa a pohádky z youtube, což podle mě ve výsledku vyjde - bohužel - nastejno. Pro něj je to takový podvečerní rituál (kterého se ale třeba na dovolené pod stanem v klidu vzdá), pro nás je to, přiznávám, svého druhu odpočinek - chvíle, kdy se dá něco v klidu probrat se staršími dětmi třeba.
    S tím cukrem, jo jo, s děsem vzpomínám na to, že mi máma namáčela dudlík do cukru, věk nevím.

    TORUVIEL: to jo, asi, podobně jako u filmů. Včera jsme byli s pár známými, co mají děti, věkově plus minus jako B, nebo o něco starší kluky. A ti tam řešili Star Wars a kdo je kdo a proč a co a tak dál - vím, že se na to kluci někde dívají už v pěti letech, ale mně to prostě přijde strašně brzo. A to ještě pár let. B po tom teda ani netouží, jde to úplně mimo něj, ale norma je možná jinde.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MARKYSHA: No tak to je zas otázka, ale spíš v tom smyslu, zda nebudou třeba vyčleněný z kolektivu, protože na nějakou formu televize kouká každej...
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MARKYSHA:
    Sugar addiction: pushing the drug-sugar analogy to the limit. - PubMed - NCBI
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23719144
    http://www.nytimes.com/2014/12/23/opinion/sugar-season-its-everywhere-and-addictive.html?_r=0
    Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2235907/

    ...2 studie, jeden článek, jen pro ilustraci...
    Ono je dobrý se nad tím zamyslet, zvlášť pokud rodič dává cukrátko jako odměnu...to je imho dost blbé taky... Pěstuje se tím v mozku spoj, že cukr, na kterém už tak vzniká závislost, je navíc ještě "za odměnu", čili strašně pozitivní pocity s tím spojené...to je pak dost těžké něco takového překonat...
    Ale jestli chceš, říkej mi, že ti to přijde jako extrém.
    S televizí je to podobný...a vskutku, když říkám, že je to nejčastější závislost u dětí, tak to mám podložený čísly, poněvadž to tak nějak studuju, že...
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TORUVIEL:já si hlavně myslím, že dětem neškodí, když na tu bednu nekoukají vůbec, stejně tak když na ní koukají s mírou.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MARKYSHA: Nenabádala hele, ptala ses na to, jak zklidnit dítě bez televize, ale pak jsi ji začala najednou strašně obhajovat. Tak nevim. A srovnání je na místě, prostě jo, co třeba si o tom něco přečíst, jak vznikaj závislosti, co se týká neurobiologie atd.?
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TORUVIEL: Nepřijde mi extrémní nedívat se na televizi, já televizi leta nesledovala a ani ji televizi jako takovou denně nesleduju, spíšsi pustím film a děti taky, extrém mi přijde srovnávat cukr a televizi s alkoholem a cigaretami, to fakt jo. Ale tvoje věc. Já ti neříkala, jak to máš dělat, naopak ty jsi mě nabádala, že mám televizi vynechat.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MARKYSHA: Ale ty to celou dobu asi nechápeš... říkala jsem to už několikrát, řeknu to znova. Vycházím z toho článku a mé zkušenosti s tím, jak na to reaguje moje dcera. Ty vycházíš ze své zkušenosti. Štve mě, když mi někdo říká, že něco "démonizuju" nebo že je extrémní nedívat se na televizi. Ne, není, nám to tak akorát víc vyhovuje. Pouze poukazuju na to, že to může vést i k závislosti na daném médiu, podobně jako jsou závislosti jiné, např. na cukru, drogách... A ano, tv a cukr a konečně i cigarety a alkohol jsou tolerované závislosti.
    Nechápu srovnání s divadlem, do divadla chodíte denně? Domácí dorty se liší jak od těch kupovaných? Složení je stejné...
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    A úplně upřímně já na ty pohádky koukám s dětmi, mě ty pohádky baví, hlavně ty, které už byly za mě jako Dášenka, Maxipes Fík, Králíci z klobouku:-) Povídáme si o tom, hrajeme si na to.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TORUVIEL: A co divadlo, kino , domácí dorty apod? Osobně mi přijde trochu hysterické srovnávat to s cigaretama.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    MARKYSHA: Hele víšco, tyhle řeči o zdravé míře apod. poslouchám pořád a ne, nepřijde mi jako zdravé krmit děti denně televizí, ani sladkým, atd. (mohla bych pokračovat dále dalšími věcmi). Ano, dcera se už s tv setkala, však to je jasné, rodiče ji maj doma, my máme notebook atd.. Ale stejně jako jí nebudu dávat pít alkohol nebo kouřit cigarety, protože "později se s tím setká a nebude se toho moct nabažit" (a to si teda nemyslím, tam jsou jiné věci, které ovlivňují, zda dítě podlehne nebo nepodlehne závislosti), tak jí takhle preventivně nepouštím televizi. Prostě to nepotřebuju, ona si najde zábavu sama, nebo si hrajeme spolu, se spánkem nejsou problémy...
    Parenting is Learning: Naomi Aldort - Structure is the way to freedom and autonomy
    http://allankatz-parentingislearning.blogspot.cz/2011/04/naomi-aldort-structure-is-way-to.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam