STARE_CASY: na Západě máme oscilace mezi reformací a protireformací, humanismem a barokem, vědou a ezoléčitelským proutkařstvím, demokracií a totalitou, volným trhem a mafiózním oligarchickým monopolismem. Teď o tom mluvím ne nějak ideologicky, ale prostě je nutné konstatovat, že u nás jsou výkyvy ve společenském zřízení, podobně jako v Číně... jediná výhoda Západu je, že u nás není dominující etnikum a jazyk. (Protiváhou Číny by snad bylo jen nějaké masivní sjednocení anglofonního prostoru, k čemuž částečně otevřel dveře Brexit... ale i tak jsou země bývalého britského impéria strašně kulturně roztříštěné a ekonomicky prostě daleko od sebe)
Offtopic v tomhle klubu: každopádně na Západě po éře relativně velké svobody pohybu a vůbec svobody všeho (podniikání, projevu, apod.) přichází změny, které sami na sobě nejsme schopni vnímat tak, jako u té Číny, ale není to celkově dobré. Třeba svoboda cestování byla jednou z důležitých hodnot... ale hroutí se pod tlakem směsice faktorů, od imigrační krize přes klimatickou krizi po koronavirus (tady už jsme zpět u Tesly, protože elekomobily jsou v tomhle směru takový ušlechtilý pokus, s tím, že individuální mobilita je ještě asi 10x důležitější hodnota v USA, než v Evropě, teda zejména než v evropských městech - evropský venkov se hodně amerikanizoval, co do životního stylu)
Každopádně co jsem tak četl v knize na téma "Hedvábné stezky" od britského historika (pravda, vydání propagandisticky sponzoroval Si Ťin Pching), tak základní princip Číny je uplácení barbarů na hranicích Impéria. Je to současně podobné i nepodobé principu, jak si držel hranice Řím: v obou případech šlo o export civilizace směrem k pohraničním barbarům, ale Čína to vždycky hrála víc na export luxusního zboží, které mezi barbary sloužilo jako statusový symbol. Dodávkami hedvábí apod. šlo zkrátka uplácet elity sousedních barbarských říší. Dnešní uplácení místního barbarského náčelníka Mynáře se nijak nelíší od toho, co prováděli s Mongoly, Ujgury a dalšími celá staletí a déle... ve světě se sílícím čínským vlivem se prostě na hranicích říše potenciálně začínáme nacházet všichni... možná všichni kromě USA mainland. Současný trend politického vzestupu "silovčiků" v západních zemích možná ani není tak důsledkem nějakých ruských intrik, jako spíš Rusko mohlo být první zemí, kde Čína se svým modelem uspěla...