E2E4: těžko říct. nějaké jádro toho sdělení je pravdivé: v USA existuje několik velkých letadlových her, jedna z nich realitní bublina, na které se celý život vezl Trump, a druhá z nich jsou "technologické firmy", nebo chceš-li, Sillicon Valley.
Ale časy se mění... když si přečteš, jak třeba zabásli CEO startupu Theranos, který se neprovinil ničím jiným, než že měl tak velké ambice, že v hi-tech poměrně obvyklý přístup "fake it till you make" mu zkrátka nevyšly. A těch utracených peněz bylo trochu víc, no...
Elon si stěžuje, jak vůbec může být legální shortování akcií (tedy půjčíš si peníze, ručíš akciema a doufáš, že cena akcií klesne natolik, že se ti bohatě vyplatí nesplácet a místo toho postoupit ty akcie).. ale otázka je, nakolik se sám veze ve "fake it till you make it": např. člověk oblečený lykře jako "demoverze" budoucího robota, apod.: zkrátka na trhu v USA existuje několik poměrně velkých bublin, u kterých se lidi, co to pochopěj, ptaj "how it is even possible" nebo "how this could be even legal". Realitní bublinu roku 2008 nám s odstupem času vysvětlili, ale těch ostatních fenoménů je víc.
Třeba Trump si celý život úspěšně půjčoval víc peněz, než kdy vydělal - tudíž oficiálně je jeho celoživotní podnikání ve ztrátě a nemusel nikdy zaplatit žádné daně. Na to, aby Trump byl problematický, nemusíme vůbec vytahovat žádné jeho pitomé výroky nebo neonacisty v příborníku nebo podporu skoro-pokusu-o-puč: jeho problém je, že pokud k sobě připoutá pozornost, začnou se lidi ptát "how this could be even legal" - jenže aby z toho vybruslil, tak mu nezbývalo větší a větší hochštaplerství, tedy: nezbývalo mu, než být vidět víc a víc a odvádět pozornost od reálných průserů k uměle vytvořeným. Tudíž snaha téhle kategorie "taky pravicových" osobností nějak si udržet monopol na médií, která by mohla připoutat pozornost k reálným průserům, je fakt pochopitelná - akorát ti anarchisti si fanděj, že jde o ně. Jde o střední (v USa pracující) třídu, která by se mohla začít ptát, proč oni daně platí a jiní třeba ne. Střední třída totiž na rozdíl od anarchistů revoluce celkem umí...
Elon je podle mě jiná kauza, at' už výsledná verze příběhu o jeho genialitě nakonec dopadne jakkoliv (nejvíc se jako paralela nabízí ten Howard Hughes, včetně jeho filmového producenství nebo čerpání veřejných prostředků... inu americké elity vždy měli přístup k prostředkům, jak si udělat z mozku guláš, v každé éře, takže nakonec ty příběhy konvergují... akorát zatím chybí příběh, ve kterém Elon nouzově přistane s Dragonem nebo Starship a málem se přitom zabije...)
Myslím jeho problém je, že by zkrátka získal rád zpět kontrolu nad firmama, u kterých už drží jen menšinu akcií. Historicky se tohle povedle Steve Jobsovi. Elon to zatím hrál stylem "rozprodávám firmu s dílčím zaměřením, abych se mohl soustředit na to, o co mi doopravdy jde - ale nějakým způsobem mu to přerostlo přes hlavu. Nicméně předstírat, že Twitter krachne, aby si někdo vsadil na to, že bude muset rozprodat akcie Tesly - a tím pádem aby třeba dostal do pasti ty, kdo mu ty akcie shortují - tohle jsou věci, o které si myslím, že mu jde daleko víc, než o banování nějakých anarchistů Trumpovými příznivci.
Podnikání v elektromobilitě je v současnosti určitě závislé na přílivu kapitálu z akciových trhů. Současně spousta pozorovatelů určitě má přehled, v jaké situaci bude muset Elon rozprodat další akce něčeho a jak moc se mu do toho nebude chtít... tedy, rozehrát v téhle situaci nějakou blamáž s Twitterem (který ve sktuečnosti ohrožoval hlavně pozici zavedené pětice Big Five technologických firem) je bud' mlha kolem něčeho jiného - ve které hraje spíš roli najatého herce - a nebo k tomu skutečně byl donucen (ale tím spíš hraje roli najatého herce).
Jinak z odborů, které se nedokáží zorganizovat jinak, než na Twitteru, bych fakt teda jako korporace velký strach neměl :-) Mezi všema těma fotkama koček se stávky nemohly organizovat moc dobře :-) (nebo právě naopak - odbory se tam schovávaly v šumu...)