E2E4: český Mastodon (asi včetně zbytku Fediverse, což jsou marginální single-user instance nadšenců) měl na vrcholu Twitter exodu asi 6000 uživatelů, z čehož je po 3 měsících aktivních 2000 :-) Ale takhle nějak vznikají revoluce...
Chápeš, éra heavy buzzwordingu 90tých let pomalu končí. Nová podoba celého toho světa okolo IT bude jiná, než "všichni googlíme a všichni jsme na Twitteru". Copak AI, ty tady v nějaké podobě jsou dlouho, akorát neviditelné (cílení reklamy, apod.), to, jak se snaží vylézt na světlo hodně hrozí tím, že se ocitnou v "uncanny valley" a lidi se jich začnou štítit a vytlačí je zpět do neviditelných rolí (tedy s výstupem budou pracovat odborníci, jako třeba na mrtvoly taky sahají jen patologové a masy se toho budou štít). Ale jsou to jiné věci, které se v IT diskutují desetiletí, ale pořád byly tak nějak naprd. Třeba virtuální realita se dostává do fáze praktické použitelnosti - dostal jsem šanci si vyzkoušet MetaQuest 2 brýle a je třeba říct, že nějaké aplikace tam přese všechno vidím. Mohl by to být další velký krok po mobilech, to je marné. Akorát je to pořád všechno strašně bržděné UI metaforami, které sahají do 80 tých let (klikneš si na menu a vyskočí ti - ikona diskety! - a to navíc klikáš takovou bizarní pistolkou, což není budoucnost VR UI zcela určitě...)
Twitter byl ve své době úctyhodný počin - jedno z největších útočišt' pseudonymity tam, kde ostatní poskytovatelé identit tlačili na nějaké ověřování identit (Google) nebo ověřování reálných osobních údajů (Facebook). Bohužel se stal obětí všeho toho, k čemu je pseudonymita využitelná (nebo zneužitelná). Co se současného stavu týče, tak je celkem vtipné, že je z toho viněn Elon (a ne, nejsem Svědek Církve Elonologické, fakt ne :-) - ale ne ti předchozí akcionáři, kteří vtipně vyexitovali, nebo ti, kteří to riskantní převzetí financovali. Skutečně by asi bylo na místě trochu vinit systém, který to v první řadě umožnil - a ne někoho, kdo se to snaží dát trochu dohromady (protože na tom má dejme tomu osobní zájem).
Každopádně byly asi tři možné cesty: Elonizace Twitteru, znárodnění Twitteru a rozplynutí Twitteru jako jedné dílčí kapky ve Fediverse (třeba díky nějaké regulaci, která to takto velkým subjektům prostě nařídí, tu interoperabilitu s otevřenými protokoly). Třetí cesta je podle mě dlouhodobě jediná možná... a ty důvody proč si to myslím, jsou složité, ale v zásadě podobné tomu, proč si nemyslím, že budeme v budoucnu ve VR střílet pistolkou do 3D ikonky diskety, když budeme chtít "sejvnout" nějaký 3D model (třeba právě na nějaký meta-twitter či meta-facebook - prostě sdílet...)