KOUDY: tohle je mimo realitu. Všichni političtí komentátoři naopak léta poukazovali na to, že v Americe jsou 2 pravicové strany, které kopou za korporátní lobbying, a chybí tam labour/socdem v evropském smyslu. Ano, v posledních letech se to změnilo, Demokrati mají levicové křídlo (ale spíš rétoricky, než aby chápali evropskou socialistickou politiku, kterou jim americký systém neumožňuje jednoduše dělat, třeba kvůli i chybějícím federálním kompetencím, vysokorychlostní železnici v USA prostě nepostavíš...). Republikáni se posunuli ke směsi vzájemně nekompatibilních populismů. Potřebovali by ne 3.stranu, ale asi 5 stran (Demokraty rozštěpit na Bernieho socialisty a na liberály, od Republikánů se možná rozštěpí technolibertariáni, kteří by získali sblížením s tradičními libertariány ale dojeli by na americké posedlosti bouchačkami, a od Trumpova MAGA populismu se v nějaký moment musí odštěpit křesťanští konzervativci, protože MAGA potřebuje společnost spíš modernizovat, zatím to vypadá, že si nacionalistická pravice v USA hraje na křesťanský revival a asi doufá, že to zůstane u nějaké vnější rétorické formy.... oni tam prostě do kostela choděj tak jako tak, i když je to spíš formalita...)
Tvoje představa, že Elon něčemu věčí, to je pořád jízda na tom předchozím image, který si nechal vytvořit. Ten image ale může být stejně mimo, jako ten jeho následný pseudofašismus. Vysvětlení, že mu jde o peníze, pořád vysvětluje některé činy: rozjel akciovou bublinu kolem Tesly díky státním pobídkám, které nebyly tak velké, do jaké velikosti bublina narostla, ale stačily k jejímu nafukování. SpaceX létalo až do rozvoje Starlinku za peníze NASA a Starlink zase šel po pobídkách na venkovský broadband. Peníze pořád vysvětlujou hodně z jeho rozhodnutí. Americký dluh je schíza: normální, demokraticky-levicový, socdem neboli chceme-li newdeal způsob jeho eliminace by byl růst minimální mzdy a v podstatě inflace. To by ale ohrozilo dominantní postavení horního 1% na úkor střední třídy (což je novodobý fenomén, který nemá historický precedens od éry "robber barons" typu železničních mogulů na konci 19.století). Podotýkám, že předchozí éra extrémní nerovnosti v USA a několik po sobě jdoucích hospodářstvích krizí je víceméně to, co ospravedlnilo ambice řady nedemokratických levicových režimů ve světě a víceméně od éry New Dealu přes celé poválečné období existovaly regulace, které něčemu podobnému bránil (třeba americké Interstates byly na rozdíl privátní železniční sítě v 19.století vládní iniciativa, to samé původní akademický Internet)
Představa, že klíčová americká infrastruktura bude monopolní a v soukromých rukou (Xitter, Starlink, SpaceX) je něco, co tu nebylo od 19.století. (A libertariánům v určité fázi soukromá železniční síť, na které to kdysi všechno stálo, kupodivu docela imponovala, jakkoliv reálným vyjádřením svobody se stal spíš individuální automobilismus s rukama na volantu, proti kterému kupodivu v dnešní Americe nestojí koleje, ale vize samořídících aut, apod. ... ). Prostě ta křižovatka na které se nacházejí, je strašně vícečetná a tak nějak americky mimoúrovňová: nacionalisté se poměrně oprávněně bojí Číny, ale v podstatě jim už ujel vlak. Venkovští konzervativci nechápou, že životní styl ve městech je úplně jiný a vzdálil se konceptu tradiční rodiny kombinované s tradiční nevěrou. Technolibertariáni, které má ambice vést Elon, se maskují za "obyčejné Američany" a jejich cílem je návrat klíčové infrastruktury do soukromých rukou (hlavně ne státem provozovaná vysokorychlostní železnice!!!) a blokování inflace, která by relativizovala jejich bohatství (protože to, že se nainvestovalo do nesmyslů, se nakonec musí projevit inflací). No a levice se snaží o neudržitelnou koalici de-facto socialistů s liberály, která nakonec nemůže fungovat, protože socialisté v podstatě chtějí po techno-libertariánech akorát vyšší mzdy, ale jsou ochotni makat, zatímco liberálové a konzervativci zase vymýšlejí ty vzájemné kulturní války a potřebují se k nim navzájem.
U nás je situace hodně jiná a identifikovat se s různými dnešními proudy americké společnosti je pro nás nesmysl, protože tady spoustu těch věcí teprve horečně doháníme (automobilizovaná předměstí, apod.), zatímco oni se tam v tom motají už desítky let.