• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk
    PER2
    PER2 --- ---
    nevite kdy budou deportovat melona do jar?

    SMI
    SMI --- ---
    diky za odpoved
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CEEFA: No vsak.
    SMI: Jak rikam, technickej problem neni zadnej. Problem je motivacni, plus jde taky o konzumenty, nejen producenty…
    PER2
    PER2 --- ---
    The EU’s Fine Against X is Not About Speech or ‘Censorship’ | TechPolicy.Press
    https://www.techpolicy.press/the-eus-fine-against-x-is-not-about-speech-or-censorship/
    SMI
    SMI --- ---
    ...socky realne stejne k nicemu jinemu nez exploataci nejsou..imho je to jen o populismu, zakazat x, fb, tik na urovni eu je proste strach
    CEEFA
    CEEFA --- ---
    ALMAD: Dokud drzis, tak neplatis, a pokud to ma bejt nastroj pro zvyseni loajality a motivace zamestancu podilem na zisku, coz se prezentuje jako primarni duvod, tak nevim, proc by meli prodavat akcie firmy, ktery verej a kde pracujou :)

    Takhle by si snad clovek moh i myslet, ze to ma bejt nastroj na nedaneny vyvadeni zisku... :)
    SMI
    SMI --- ---
    ALMAD: ok, ale kdyby to byla jakoze https://www.identita.gov.cz/ propojena do eu [coz vlastne je] napojena na k tomu dedikovanym datacentrum na protokolu mastodonu? to by slo, ne?
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CEEFA: To co slyšim z komunity je podobný jako u krypta, "vyřešený" má znamenat "žádný daně".

    Myslim si o tom svoje )
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOUDY: V tom způsobu podpory se shodnem, ale ono to musí jít jedno z druhym pokud nechceš na mantinely úplně rezignovat. Protože logicky pokud chceme aby se firmy chovaly nějak ohleduplně a po jedný skupině to vyžadovat budem a po tý druhý ne, protože když se na ni špatně podiváme tak přiletí trumpeta a řekne ÚTOK NA AMERICKÝ LID, tak je logický kdo vyhraje.

    Zároveň rezignovat na mantinely úplně mi a) nepřijde zdravý, b) je jenom utvrzení v geopoligický irelevanci a ruční v ringu kterej si nejsem jistej že dlouhodobě pomůže.

    Plus třeba u AI mi neni úplně jasný, jaký je ROI do foundational modelů když tu máme open source a open weight modely, imho by to mělo jít do podpory aplikací.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KOUDY: mas tam chybu: Gates nezije izolovane, vsechno co je, co ma, jeho rodina je v USA.
    Trump zakazal souslovi "klimaticka zmena". Gates toho jenom chytre vyuziva a smeruje pozornost na dalsi problemy planety & lidstva.
    Co si skutecne Gates mysli, se dozvime az po volbach.
    CEEFA
    CEEFA --- ---
    KOUDY: Jen jeste posledni vec, nez zas pujdu, ale jak presne tu nemame vyreseny zamestanecky akcie? Ja je teda uz nejakou dobu kazdej rok dostavam, prijde mi to docela vyreseny.. To jsou spis asi jen vymluvy tech spolecnosti, ktery se delit nechtej....
    Navic od letosniho roku u z.a. plati uz i v cz pravidlo no tax before cash, takze ja tam fakt problem nevidim
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    SMI: Vůbec netušim.

    Technologicky možný to samozřejmě je, Mastodon jako niché síť funguje a Evropskejch instancí je dost i na univerzitní a podobný úrovni, jenže Mastodon je taky prostě pro normální lidi mizerně použitelnej a hlavně lidi co dělaj politickej marketing _chtěj_ síť co má amplifikační algoritmus pro engaging content. A myslim si že naboostrapovat novou sociální síť je skoro nemožný; všechny sítě co to zvládly buď ovládly nějaký nový médium, nebo udělali hostile compatibility a naboostrapovaly na existujícím sociálnim grafu (třeba FB na myspace, žejo).

    Proto dneska všichni chtěj tvoje telefonní číslo na resitraci a chtěj přístup k telefonnímu adresáři, protože se snažej o boostrap přes tvoje reálný kontakty jako reálnou sociální síť, protože současný hráči maj moc právníků a moc graviatce, takže API neni otevřený a když se pokusíš o hostile compatibility přes třeba scraping, tak tě prostě usouděj.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    ALMAD: Ja ti rozbiju babovicky v tom, ze jakmile se do tech sluzeb registrujes, stejne jako treba do googlu, tak v terms and conditions odklikavas ze s tema tvejma datama ty sluzby muzou nakladat a je to opet tvoje svobodny rozhodnuti na tech socialnich sitich ktere jsou nekoho jineho...zadarmo byt..Nebo nebyt. Nikdo te do toho nenuti. Takze opet. Chapu monopol americkejch firem. Maj monopol protoze proste inovuji, maji lepsi investory i lepsi mozky ktere umi zaplatit. Rozumim EU ktera jim ten monopol chce tady trochu rozbit. Jak je ale videt, tak to ma efekt spise opacny a trpi tim zakaznici a uzivatele. Misto toho omezovat konkurenci by se EU mela snazit podporovat evropsky startupy a napady. Jit na to spis tim pravicovym zpusobem nez tim levicovym.
    SMI
    SMI --- ---
    chapu, ze tam dezolati nepujdou z principu, atd., ale jde mi o to, jestli to je technicky vubec proveditelne bez americkych datacenter...
    SMI
    SMI --- ---
    ALMAD: mohu se zeptat na Tvuj nazor na tohle? SMI, tedy, jestli je realne v blizke budoucnosti spustit evropskou socialni sit pro stratcom?
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOUDY: O soukromi uz jsme vsichni prisli s prichodem socialnich siti

    Tohle je asi to kde se můžem rozejít. Já prostě nejsem takovej fatalista abych si myslel, že se máme dobrovolně odevzdat do americkýho digitálního protektorátu. Máme na víc.

    Souhlas že chat control je průser na entou a sere mě neskutečně.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Rada EU schválila ve středu kompromisní verzi návrhu tzv. Chat Control. Z něj sice zmizelo povinné skenování komunikace, podle kritiků však hrozí, že "dobrovolné" detekce otevřou cestu k faktickému masovému sledování. Europoslankyně Markéta Gregorová z Pirátské strany varuje, že jde o "salámovou metodu", která jen posiluje tlak na plošné "šmírování" a ohrožuje šifrované služby.

    Šmírovací Chat Control prošel. Gregorová varuje před nebezpečím "salámové metody" - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/smirovaci-chat-control-prosel-gregorova-varuje-pred-nebezpec/r~a29a491ecac111f09a9dac1f6b220ee8/
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    ALMAD: Presne tak. Deti do 15 let at to maj vypnuty kvuli soukromi. Me je 40 a nepotrebuju aby ze me EU delala novorzene ktery se neumi rozhodnout co muze mit za soft ve svem telefonu a je potreba to rozhodnout za nej.

    Meta brejle jsou skvela ukazka toho ze ti EU zakaze u produktu polovinu featur a pak schvali smirovaci chat control. O soukromi uz jsme vsichni prisli s prichodem socialnich siti. Neni potreba aby si EU po patnacti letech zacala hrat na policajta kterej nas musi chranit.
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    Hezký, konečně se člověk něco dozvídá.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOUDY: No protože já argumentuju tim, že některý z těch featur jsou vypnutý (krom malicious compliance) kvůli soukromí. Ty řikáš že je ti to u prdele a má to bejt jenom na tobě.

    Jenže takhle to nefunguje a dobrá ukázka jsou ty Meta brejle. Hypoteticky pokud bychom se dohodli že chcem lidem umožnit nebejt náhodně nahrávaný (a ano vim že to je hypotéza co tak úplně v EU neplatí), tak pokud necháš lidi individuálně rozhodnout jestli chtěj ostatní nahrávat, tak ti prostě stačí pár promile populace na to, aby o to soukromí přišli všichni ostatní.

    S digitálníma networked službama je to podobný, a to je to co se snažim předat. Regulace jsou proto, že svym individuálnim chovánim můžeš kazit život ostatnim bez jejich vědomí a souhlasu, ať už je to prodej dat big techu a nebo vypouštění bordelu z vejfuku když si svobodně rozhodneš vyndat filtr.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam