CUKI: jo, tam to bylo úplně přesný - jedná se o náhorní oblast Kokořínska. Celé je tvořeno pískovcovými skalami (moc puklin), vršek zakrytý sprašemi. Voda, která naprší nahoře, protoče dolů na dno údolí a míří do kolektoru říčky Pšovky nebo Liběchovky. Když se koukneš na turistickou mapu a odečteš výšku mezi pozemkem a dnem údolí (nejbližším potokem), máš hloubku studny, přibližně. A to bývá i těch 100 m. Výjmečně jsou někde svahové prameny, ne vždy jsou dost vydatné.
Zákazník je majitel zahradnictví a voda se mu vyplatí i v tomto případě.
V minulosti se v této oblasti budovaly nebeské nádrže - kamané utěsněné jímky, do kterých sváděli vodu ze všech střech a odtud ji brali. V době sucha vozili vodu v sudech povozem celé kilometry. (Krásná nádrž je třeba v obci Horní Vidim).
Od posudku můžeš očekávat popis lokality, doporučení pro typ, hloubku a výstroj studny, přibližný výpočet vydatnosti. Nejpřesnější je obejít sousedy, změřit jim hladinu vody ve studních (to dělám) a pokud je to dobrý soused, tak se domluvit na čerpací zkoušce. Posudek vyjde na 2500 Kč. V okrese Mělník na 2000 Kč, s jinou zakázkou taky 2000 Kč. Ovšem mimo svoje okolí dělá člověk spíš nerad, protože zkušenosti s krajinou a vodou jsou extra důležitá položka práce. Pokud někomu jedu dělat radon a geologii do okresu Rokycany, tak tam tu studnu slíbím taky, ale už mi sepisuje otec, který je o 30 let zkušenější.