• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Já našel jen tenhle: http://www.recyklace.cz/cs/produkty/Komposter/ a za tu cenu je tam toho trochu málo na můj vkus. Navíc tohle má dost velký díky, tím ten potkan proleze. Nemá to ani spodek ani vršek :-(
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: je to z tohoto materiálu http://www.recyklace.cz/cs/produkty/
    v rozích profily L jako sloupky a bočnice jsou z toho, co nabízí jako zatravňovačky v maximálním rozměru
    Každopádně z toho jde vymyslet dost věcí, dá se do toho vrtat.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: za světla ti ho mohu vyfotit
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: nemáš nějakej odkaz, foto, nebo název výrobku?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: máme velký kompost se sloupky a tlustoplastovými bočními díly (ta hmota z recyklátu) a jeden díl je vyndavací. Vyndáš, přeházíš, zandáš. Vyrobit vrchní víko nemůže být problém.

    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: No to topeniště bude umístěno uprostřed místnosti (je to logický - uprostřed je komín) viz. výsek výkresu.
    Jak to myslíš vytápět komínem?

    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: jestli to chápu dobře tak do koupelny bych umístil ty kamna s přímým odvodem do pokoje. A podkroví bych vytápěl komínem a samotíží bez jediného ventilátoru. Otázkou je jak moc dobře to jde provést
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    Zdar,
    řeším teď zdroj vytápění pro náš objekt a rozhodli jsme se pro akumulační kamna. Jelikož se jedná o dvoupodlažní stavbu (1NP a podkroví), přemýšlím jak vyřešit vytápění jednak dvou oddělených místností dole (pokoj a koupelna) a podkroví samotného. Nemáte někdo zkušenosti s horkovzdušným rozvodem tepla - a to třeba plochými trubkami, rozvod třeba ventilátorem. Má to nějaké nevýhody, specifika, problémy?
    Odpůrci prý hovoří o hluku z ventilátoru, výření prachu apod. Co myslíte, případně co by jste navrhovali.
    Díky
    MATT
    MATT --- ---
    MMMN: imho to jsou vpodstatě klasický wavky, takže sání z venku. když se koukneš na schéma, je tam "7 - koaxialni trubky - systém trubek nasávání pro spalování a odvod spalin". elektrika se pouziva jen na zapalování a na to tam bejva piezo článek.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: asi to budu psat tak trochu chaoticky...

    aby puda zadrzovala vlhkost, je dobry aby obsahovala hodne humusu, pripadne jilovejch koloidu. nekdo tusim za timhle ucelem pridava do pudy i "charcoal", ale vic nevim ;)

    odpar je danej teplotou vzduchu, osvetlenim, vegetaci, rychlosti vetru, vlhkosti vzduchu. s tim se da dost pracovat. kdyz budes sikovnej a mit vhodnej pozemek, tak se ti muze podart, ze cast odparu se ti vrati ve forme rosy.

    pokud bys mel svazitej pozemek, uvazoval bych o vystavbe piskovyho filtru, kterej by nize zas vyustoval na povrch.

    i kdyz nektery rostliny maj odpar obrovskej, ja sam si myslim, ze kazda rostlina je prizniva, ale vycislit je to dost obtizny. nektery hluboko korenici rostliny dokazou vytahnout vodu i pro ostatni kytky, ktery nemaj tak dlouhy koreny.

    pak lze uvazovat o ruznejch povrchovejch upravach, kypreni, mulcovani..


    CUKI: na tohle upozornujou lidi okolo PV. ze pri zasakovani destovejch vod z medenejch strech, se to dostava do pudy..

    DON_PEDROPOULOS: záleží na jakym jsi podloží a jak tam vypada hladina PV. pokud je tam puklinova propustnost a dobry zazemi, tak s vodou mit problem nemusis, pokud je to vic porezni, tak kdyz soused snizi hladinu, tak mas proste smulu.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: nejsem si uplne jistej, jestli je znamo, co s tim delat. a jestli je, tak jak to delat ekonomicky prijatelne. imho ani neni poradne znamo, jak tyhle latky reagujou mezi sebou. a jak rikas, nektery produkty rozpadu tehlech latek jsou jeste horsi, nez puvodni latka. zajímalo by mě, jestli tohle monitorujou ve vodarnach, ale rek bych, ze spis ne.

    s potkana neporadim, mozna ze by to vyresil pes.. ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: přesně tak! "hormony, antibiotika, cytostatika a další léčiva" Některé z těchto látek se znovu "aktivují"
    Ono je vcelku známo jak tyto věci řešit, problém ale je jak řešit následnou legislativu.

    Je to takovej začarovanej kruh. Já si pěstuji plodiny aby byly prosty chemických látek a pak mě úřad donutí zalévat to a hnojit něčím co mojí snahu zničí?

    BTW teď řeším jak udělat kompost na zahradě kde je v okolí hodně potkanů, vraždit je nechci a krmit taky ne. Do plastového kompostu se mi moc jít nechce, protože ten přehazovat je docela problém...
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jj, je paradoxní, že v současnosti nejaktuálnější odpadní látky ČOVky vlastně vůbec neřešej - myslim různý hormony, antibiotika, cytostatika a další léčiva.


    CUKI: čtu to tady asi po měsíci, tak nejdřiv celý přečtu, pro mě taky zajímavý téma. myslim, že se toho dá hodně vyřešit tvorbou mikroklima a točit jí na zahradě. větší objemy bych "polo"zasakoval, ale hodně zaleží na dispozicích pozemku. Bohužel o tomhle málokdo něco ví.. trochu to řešej permakulturníci, ale to jsou často informace "netechnickýho" rázu, pro mě složitěji uchopitelné.. ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: bohušel mi někdo minulej tejdem šlohnul mobil, takže jediný co ti můžu říct, že to je nějakej týpek kousek od Mnichovic, ale odkud to bere on? Poptal bych prostě velké sklárny
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: měl znamená, že už nemáš?
    bral bych jich víc, tak si klidně dojedu prakticky kamkoliv, do sharan se toho vejde dost :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    skla se vyplatí dopravovat bohužel z větší dálky. Pod U=0,5 bych nešel.
    Měl jsem člověka co se živil přesklíváním a i on mi nabízel m2 dvojskel za 1200Kč a u trojskel 1700Kč s přesklíváním, dovozem vyfrézováním a zalištovaním. Takže předpokládám že to jde i mnohem levnějc

    Tady mám skláře za rohem, ale to bych se nedoplatil...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Máte tip na výrobce izolačních skel? Jde mi jen o skla, ne o okna.
    U nás máme sice jednoho výrobce "za barákem", ale dle katalogu umí jen do U=1, zítra tam zavolám, ale i tak chci mít více možností
    CUKI
    CUKI --- ---
    MMMN: já bych se tý závislosti na elektrice rád vyhnul úplně i kdyby tam byl přívod. Pokud vypadne zdroj EE tak to musí fungovat taky. EE může být použita maximálně na nějaké aditivní f-ce, bez kterých to může běžet také. Ta maia má odvod i přívod (je to taková částečná rekuperace tepla) na PB je zvlášť tryska ale nevim jestli je součástí...
    MMMN
    MMMN --- ---
    CUKI: Cena zajimava (doted jsem myslel, ze nejlevnejsi topeni je neco do auta od Trumy nebo Eberspacheru za cca 18 tisic Kc);
    ale pisou jen o odvodu spalin, nepisou nic o sani. Zere to kyslik zevnitr, nebo zvenku?
    A taky kdyz to neni na propanbutan, tak to je pro malou ostrovni stavbu tezko pouzitelny.
    A taky z popisu nevim, jestli to nahodou nepotrebuje 230 V.

    Za ideal povazuju neco na propanbutan, 12 V, odvod zplodin, privod kysliku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: no spíše i kdyby jsi měl dřevo z vlastního lesa, tak vytápění dřevem tak malých prostor je tak neefektivní, že už dáš víc za benzín do pily, když to trochu přeženu :-)
    Toho plynu spotřebuješ v malém domku nebo maringotce třeba 40-50Kg za rok max.
    A tam už se dá nastavit alespoň minimální teplota (tady tedy zbytečně vysoká) a pak provozní bez zásahu uživatele to bude topit i když tam nebudeš....
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tím levnějším jako myslíš, že sice topení drahé, ale pořizovací náklady nízké?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam