LINKOS: asi psal. Záleží jak kde, ale většinou je nejvhodnější nějaký místní materiál (kvůli uhlíkový stopě). U nás v čechách dost dřevo, BST, litej beton, VPC,... Ono se dá stavět z čehokoliv a hrubá stavba nevyjde nijak draze ať je z čehokoliv. Ale je potřeba využít potenciál toho daného materiálu! Každej materiál má své pro a proti. Proto mi přijde úsměvné, když vidím u katalogového domu, že záměna materiálu je bez problémů. To si u své stavby nedokážu dost dobře představit u patrového domu ani náhodou, jinak by z toho vzniknul paskvil. Jak k tomu takové firmy musí přistupovat?
Je také dobré si najít zkušeného statika, který řešení opravdu počítá a neorientuje se jen katalogovým doporučením.
Stejně tak nechápu dřevostavby na které někdo nahodí z venku EPS a lepidlo-perlinka lepidlo, fasádní barva.
Nebo lehkou stavbu postaví na nákladové desce. To jsou přesně ty momenty, kdy lítaj stotisíce z oken, které nic nepřinesou.
Naopak zase třeba vůbec neřeší tepelné ztráty, ale místo toho navrhnou raději předražený systém na vytápění, jehož regulaci člověk bude zvládat za 30 let, těsně před tím než udělá jeho drahou rekonstrukci.
Třeba domů založených na pěnoskle (ať už první řada pod zdí, nebo založení zelé desky) se dá napočítat v naší zemi jen pár Přitom je to jedno z mála použitelných řešení pro vnější zateplení.