• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: problem je asi v tom,ze u nas je znacnou cast roku "prechodove obdobi" :-)
    Jinak kdybych si stavel novy dum,tak bych vetrani resil predchlazem vzduchu do rekuperace pres zem,coz bude asi ten tvuj zemni registr.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jenže to neřeší právě ty nejteplejší dny, to se ti tu snažím už dlouho vysvětlit. Akumulace prostě zjednodušeně zprůměruje teplotu v nějakém časovém horizontu. Pokud je přes den 40°C a v noci (která je daleko) kratší 25°C, Těžko z toho uděláš uvnitř 20°C ale budeš rád i za 30°C.
    Jiná věc je pokud je přes den 30°C a noci 15°C, pak je akumulace super. Ale ta má význam jen v přechodových obdobích. Tam se opravdu hodí. A ta maringotka má v zimě právě problém v tom že není zaizolovaná. V zimě s udržením teploty problém žádný nemám. Jen v létě tu je problém, že v noci vychladím na nejnižší noční teplotu cca 22°C a večeru vyleze na 24°C což je přiznávám nepříjemné když to je třeba 30dní v roce... Ale to ta akumulace prostě nevyřeší, pokud nebude fungovat na tom principu co jsem popisoval.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: netreba chodit do extremu(pul metru izolace,bazen, zakopane), ale nejakou solidni akumukacni hmotu by dum mit mel,jinak je to jak v maringotce,v lete vedro, v zime porad topit,nebo ti to rychle vychladne.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: radeji s urady jednam na rovinu,oni lidi nemaj radi kdyz z nic delas blbce. Za par let budes neco resit a potopi te
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    MAR_TINA: Děkuju, dobrý nápad, jít se zeptat.
    Obcházet nic nechci, oplocení taky netřeba. Voda je na pozemku, studna i potok. To týpí by v případě nějakého problému šlo prostě složit nebo přesunout.
    CUKI: Chci to koupit proto, že je to pozemek v místě, které miluji. Je to pozemek který původně patřil ke stavení.
    CUKI: V domě kde teď bydlím, topíme v krbových kamnech. Je tu příjemně, dům je malý a zděný. V domě o kterém mluvíš (starý barák ) jsem bydlela dohromady asi tři roky, ale nepracovala u toho, nebo snad jen brigády. Ale tuším, co to obnáší.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: jo, to by šlo. A pro jistotu 4 ovce k tomu.
    Ale fakt jenom pro člověka, který si je hodně jistý, že to chce.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: tam je to max tuším na 3m i když se toleruje víc. O sítě by ani tak nešlo, pokud se tam dá udělat studna (tu pro účel pastvy) a ostatní energie by byla obhospodařovaná soláry. To by se vešlo i do těch 300k Kč. Zrovna teď jeden ostrovní systém stavím. I když z jiného důvodu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: pockej co nevyvetram? My v lete vetrame v noci a je tu prijemne i pres den. At se jedna o oba zdene domy kde jsem dlouho bydlel,tak s tim problem nebyl.
    Vsak si to byl ty kdo si tu nedavno stezoval na vedro od prohrateho betonu,kdy izolace jen posouvala kdyby to teplo preda interieru.
    Sadrova omitka se sice projevi,ale srovnavat to se zdenou masou,ci betonovym jadrem asi nema smysl,ne?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: bez sítí a spojení se zemí by to šlo asi uhádat na stan (to dělají tábory pro děti), ale věřím, že agilnější úřad by si ohlídal, aby nestálo roky v kuse.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: I teepee už je bohužel stavba, kterou bez povolení můžeš postavit jen na pozemku pro RD nebo individuální rekreaci...
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: tak aby tam šlo stavět. Z toho co píšeš to tak nevypadá. Předpokládám že je chceš koupit protože jsou levné a levné jsou pro to že na nich nelze stavět, tak se koukni na územní plán a budeš mít hned jasno, případně na úřad. Na to vlastnit pozemek nemusíš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: otopnou soustavu musíš dimenzovat dle potřeby toho domu ne naopak. Jinak ti vznikne nefungující systém, kde bude problém regulace i efektivita a tedy i komfort.
    Jinak jsem měl pocit, že na to máš 300k Kč, což není zrovna moc a dát skoro polovinu peněz do otopné soustavy.
    Podle toho co píšeš si kup nějakou starou stavbu, kterou majitel prodává pro svou finanční neudržitelnost za menší peníze a nemusíš nic řešit. Takových staveb bude na realitním trhu jen a jen přibývat a ceny půjdou jen a jen dolu.

    Docela by mě zajímalo jestli jsi někde bydlela kde si takto musela topit alespoň několik let a u toho pracovala. Nebo jestli je to jen tvá romantická představa, ze které dřív nebo později vystřízlivíš. Takových lidí je kolem mě dost. A dost jich to vzdá už první zimu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SANCHA: dle zevrubného popisu pozemků se zdá, že základní problém bude dostat stavební povolení. Pokud je to louka, je třeba kouknout do územního plánu obce, zda je to místo, kde se může stavět (trvalé nebo rekreační stavby). Na úřadu se můžeš zeptat hned, i před koupí pozemku. Naopak to je dobrý postup, který ti ušetří doststarostí a peněz.

    Pokud nezískáš stavební povolení, rovnou se vzdej myšlenky, to nějak obejít. I když zvolíš stavbu levitující nad zemí, často nezískáš možnost přípojky vody a elektriky. Louku možná nepůjde oplotit. Týpí bývá nejschůdnější volba - je to stan s ohništěm, ne stavba, ale zase, bez oplocení, vody a s nadzemním vyvážecím záchodem.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Jinak, abych zde popsala svou vizi. Jak je asi zřejmé, jedná se o prvotní úvahy, a spíš sonduju a přemýšlím, co by se dalo postavit. Takže i v průběhu dost měním představy.

    Vycházím především z umístění. Jedná se o dva pozemky, v těsné blízkosti. Jeden z nich mám možnost koupit, druhý pronajmout a pravděpodobně koupit. Oba pozemky jsou vedeny jako louka, ale je to spíš les, s množstvím suchých olší. Vzhledem k tomu, že zatím ani jeden nevlastním na papíře, tudíž nemohu začít vyjednávat stavební povolení. Co bych asi chtěla je nějakou dočasnou stavbu, abych se trochu sžila s prostředím a do doby než se vyjasní detaily ohledně koupě a stavebního povoleni rozmyslet, co za stavbu tam vlastně bude.
    Jinak v současné době bydlím asi 6km od místa.
    Jako nejlepší možné řešení mi momentálně vychází týpí, kde budu moct být podle nálady a chuti. A výhledově možná ten Duškův domek..
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: souhlasím s tebou, že ta akumulace má obrovský význam na tepelnou pohodu, ale nemá smysl aplikovat větší než 12h fázový posun, protože to v létě v noci nevyvětráš tak i menší. Nejvíce se projevujou povrchové vrstvy, takže pokud tam dáš dovnitř sádrovou omítku nebo SDK, případně těžkou podlahu, je do dostatečné.

    Pokud by jsi aplikoval systém maximální akumulace, tak zase skončíš u něčeho co už jsem tu taky popisval, dům zakopaný v zemi s extrémní izolací (třeba i půl metru) a velkým bazénem uvnitř.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    CUKI: Pročetla jsem si znova to vlákno..

    Předně bych chtěla říct, že mi primárně nejde o to, mít co nejméně finančně náročný systém topení. A přikládání třikrát nebo vícekrát denně vůbec nevidím jako něco, co mně obtěžuje, naopak mně to baví, baví mně dřevo nosit, štípat, skládat.
    Hele a co je špatně na tom nejprve řešit otopnou soustavu a pak zbytek domu?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: cuki,ale akumulacni hmota ma smysl i v lete,aby nedochazelo k prehrivani. Proto ja nejsem moc priznivcem vnitrni izolace.
    Kolik akumulace je v tech lechkych drevostavbach o kterych si tu mluvil
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: "ale máš na mysli že stavíš tak, aby vytápění bylo potřeba co nejméně" Ano takto by se mělo stavit obecně. Ne navrhovat paskvily, kde se nejdříve řeší otopná soustava a pak se k tomu dodělá zbytek.
    Už jen aby jsi mohla topit v těch kamnech budeš potřebovat obrovskou akumulační hmotu v obrovském prostoru. Čím bude ten prostor menší a menší akumulace, tím budeš mít větší nároky na to topeniště a akumulační hmotu do které to teplo budeš muset nějak nastrkat.
    Tomu odpovídá obrovská stavba která má třeba 200m2 plochy s těžkou konstrucí a topeništěm v ceně hodně přes 100k Kč. Tam se to opravdu může vyplatit.

    Když si přečteš co se konkrétně v tomto vláknu řešilo cca 14 zpátky tak pochopíš.

    Jinak jsi nepsala nic o tom jak by ta stavba měla být velká, to jsem usuzoval jenom z té Jurty
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: "Jsou tři technologie zpracování. Prví je technologie vodorovného kladení mykaného ovčího rouna bez použití pojiva. Druhou je technologie kolmého kladení mykaného vlákna, za použití BiCo (dvousložkové bikomponentí vlákno složené ze dvou polymerů) vlákna. V prvním případě se jedná o 100% přírodní produkt. Třetí způsob zpracování je plstnatění."

    Jen ale ten druhý způsob má tak pěknou lambdu, ještě TI:
    http://www.naturwool.cz/...2qUMcdxlvLaw1fRytwnux5V5P7aVDXRhgf29WKQ/technicky-list_a500-naturwool.pdf

    Dělaj to asi 3 firmy co vím, tohle má nejlepší lambdu.

    Jinak tohle jsme kdysi řešili na TZB-info:
    http://forum.tzb-info.cz/122958-dum-z-polystyrenu/strana-3
    http://forum.tzb-info.cz/114501-polystyrenove-iglu-stavba-cela-z-izolace

    a tady pár videí pro inspiraci od našich šikmookých bratrů:
    http://www.i-domehouse.com/movie.html
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    LINKOS: Ta stěhovatelnost není podmínkou. Ze zemními vruty nemám zkušenost, ale jestli to dobře chápu, tak ty se ukotvují přímo do země?
    CUKI: Jestli to dobře chápu, tak nesrovnáváš cenu topení dřevem a elektřinou ve stejné stavbě, ale máš na mysli že stavíš tak, aby vytápění bylo potřeba co nejméně a v dlouhodobém časovém aspektu pak i topení elektřinou vyjde levněji? A čím nejraději teda topíš?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: Odkaz nemam protoze jsem to nekupoval a s jejim majitelem nejsem v kontaktu. Pokud vim tak plastova vlakna se davaji jen do steico flexu.
    Stavet kulatej dum je ulet asi celkove, nejak mi fantazie nedovoluje si predstavit z jakeho materialu by to slo nejak levne/s nizkou pracnosti postavit
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam