• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: z lackeho pohledu ma vyrobce atest a je na uzivateli jak to provozuje. Dokonce si myslim,ze muzou prijit z uradu,udelat test a pokud to nebude v norme mohou pozadovat po majiteli napravu. Jako roze**at tydle cisticky je vazne snadny,spatna dezincekce,spatna vune do zachodu,spatny myci prostredek, opomenuti dopneni bakterii, nepouzivani cisticky prilis dlouhou dobu,prilisne pouzivani v kratkem case...
    Predpokladam,ze udrzbu plati uz davno ze sveho a zaruka byla kolik,dva roky? Co ted po vyrobci muzou chtit?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: čistička má kontrolní místa odkud se mohou brát vzorky. Poslední taková kontrola je / by měla být pažnice těsně za výpustí do vsaku, tam lze provést odběr vzorků - měly by mít deklarovanou čistotu - i kontrolovat hladinu vody. Je-li za čov zařazena retenční nádrž, je to o to snažší.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAD_MAN: Tak sousedi už jsou asi osm let na trati :-) Mě spíš jde o to jak se to řeší obecně, na základě nějakého rozboru vody, nebo jen pohledem? Jak se kontroluje čistička, že funguje správně? Ten atest či to co je, který dostane majitel při koupi, platí stále? Tedy, že čistička funguje neomezeně dlouhou dobu? Nebo má úřad životního prostředí možnost nějaké kontroly?
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    CUKI: vidím to jako běh na dlouhou trať, odborné posudky pro a proti... nejlepší by bylo asi sehnat odborníka co by to opravdu vyladil, případně navrhl úpravy když výrobce to evidentně nezvládá
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA:
    LINKOS: Já nemyslel, že by vylévali zbytek pánve do dřezu, ale když umeju nádobí tak se toho tam dostane dost i tak. Do myčky používají tuším něco ekologicky přijatelnýho, prací prášky jsou ale běžné svinstva.

    Problém je že ta firma tu čističku celou dobu "ladí" nikdy to nefungovalo ke spokojenosti majitele. A co mi to přišlo, tak se jednalo o nějaký pokusný výrobek.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tuk totiz nepatri do cisticky, krom toho,ze spusobuje problemy v cistickach,tak taky zanasi odpadni trubky a prilepuje dalsi necistoty. Nektere obce uz na to prisli a delaji osvetu a pomahaji se zpetnym odberem v pet lahvich. Vytrideny to ma jeste vyuziti.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: co vím, ale moc toho nevím, tak tuk je pro čističky všeobecně problém. Lidi, co pečlivě ladili chod 1) nevylévají tuky do odpadu, mají zvláštní nádobu a tu pak hodí do popelnice nebo vyvezou na sběrný dvůr. I jenom blbé slití pánve po smažení řízků 2) jako tuk se chovají aviváže a některé tekuté prací prostředky. Místo toho používají prací prášky (sypké) a máchadlo (roztok kys. citronové nebo octové). 3) naopak do myčky se dávají takové ty jarové a jiné polštářky s detergentem, ten to zbylé minimum tuku rozdělí na dost jemno.

    Na reklamaci mi to,zejména po 8 letech, nepřijde.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Nemá někdo zkušenosti jakým způsobem se reklamuje čistička? Sousedi mají cca 8 let čističku se kterou jsou od počátku samé problémy a firma se k tomu staví dost laxně a neodborně.
    Za poslední 3 roky se vyměnil konečný zemní filtr, který je postaven na nevhodném místě pro údržbu a hlavně se stále zanáší tukem, který čistička prostě neumí odfiltrovat. Řešení které udělali v podobě toho, že vyměnili náplň za mnohem hrubší zrnitost z mého laického hlediska nepovažuji za dostatečné řešení, protože to teď zanáší tukem následnou nádrž kam odtéká voda se zemního filtru, která by měla být již čistá.
    Nejde o to, že by se čistička nějak porouchala, ale mě přijde, že tento koncept prostě nikdy nemohl dlouhodobě fungovat.
    Řešil tu někdy někdo něco podobného?
    dík
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAD_MAN: Pasport právě vyloženě projektant dělat nemusí, to je jedna z jeho výhod. Protože za ty razítka by se člověk nedoplatil. I tak je potřeba geometrák, což je v ideálním případě několik tisíc. Na jednom stavebním úřadu mi to navrhli dokonce jako standardní řešení, abych nemusel dělat projekt.
    Jednalo se ale o malou stavbu, což předpokládám je i případ Dokktora.

    Spíš bude problém jak se k takové stavbě budou tvářit na malém pozemku? Jenže tam vůbec nevím, co to omezuje. Stavební zákon to ale podle mě není. §18 je o územním plánování, předpokládám, že jde o pátej odstavec. To se bojím, že ale není největší problém. Pokud není v územním plánu nějaké striktní omezení, mělo by to jít minimálně na vyjimečně přípustné využití.

    Měl jsem zájem vestavět do jedný stodoly domek. Ta stála ale už nebyla zapsaná v katastru. A nepovolili to z důvodu nedostatečně velkého pozemku. Že mimo intravilán je možno stavět pouze zemědělské usedlosti. Vůbec ale doteď nevím o co se to opíralo, protože to řešil majitel.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    MAD_MAN: ano, okres hodonín
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    DOKKTOR: pasport dělá projektant, přeměří a narýsuje, k tomu krátká zpráva... říkal jsi Hodonín?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: To se mi bohužel už s jednou chatkou stalo, musel jsem ji zbourat jinak by mě čekala mastná pokuta a ještě mastnější účet za odklizení stavby. Pokud je to někde v území nikoho, daleko od prahy, tak bych se toho tak nebál.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    jenom bych teda ještě dodal, že na trvalé bydlení už si tam ani nehraju. je to malé. čili řeším čistě jen to, abych tam nevyměnil střechu a následně nepřišla demoliční výzva
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    inu, návštěva stavebního úřadu a územního plánování byla vcelku veselá, nasmáli sme se až až, ale vubec nic sem se tam nedozvěděl, kromě toho, že to mám zbořit. paní z úp byla trochu vstřícnější a navrhla vpodstatě to, co sem se dozvěděl tady. buď jít cestou stavby pro zemědělství podle §18 (musím nastudovat) nebo přes pasport dříve povolené stavby bez dokumentace (což bude asi veselé, protože chata stojí přes tři parcely kousek od hranice VVN, ovšem mimo ochranné pásma nového úp). změnu úp sem asi prošvihnul, nový má po prázdninách poslední veřejné projednání a v zimě začíná platit. třetí možnost je černá ruka, tak jak všichni ostatní naokolo, a neřešit, což sice zní blbě, ale na vedlejším pozemku soused staví novou chatu, stopro bez povolení, kousek dál nedávno vyrostly asi tři nové chatky, taktéž se neobávám, že by byly povolené, když ani nejsou vyfocené na poslední katastrální mapě natož zapsané, takže případný bonz asi nebude tak horký. nicméně se jdu zeptat ještě za geodetama, jak konkrétně se řeší ten pasport a za babičkou, třeba nakonec najdeme plány a stavební povolení ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: já bych se o žádným hygienickým zázemím vůbec nezmiňoval. Prostě bych to kolaudoval jako to nejjednodušší co jde, jen aby to bylo legální. Žádná elektřina a pod. Na to by zas musela bejt revize...
    Jinak nevím, kde to je uvedeno (pokud někdo ví tak ať napíše) ale na ty stavby pro zemědělství jsou asi nějaký minimální rozměry aby tam šla ta stavba umístit. Vím, že se to řeší u farem. Ale možná je to mimo mísu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Možná by to šlo legalizovat jako zemědělskou stavbu, třeba sklad techniky s hygienickým zázemím.

    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: to E.č. nutnost není. Taky mám jednu takovou. V katastru to můžeš mít vedeno jen jako stavba bez čp a če
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: no vona ta situace u dokktora bude, ze se pokousi legalizovat cernou stavbu... nehledě na to, že chata by mela mit číslo evidenční ne ? což asi také namá...
    CUKI
    CUKI --- ---
    PERSEEIDA: To znám dokonale. Já mám pozemek (původně zahrádková osada, která se rozčlenila na jednotlivé parcely a udělala se z toho chatová osada. Rozdělení je včetně geometráku, kde je vyznačena cesta (v které mimo jiné vede el.) Ale do katastru to už nikdo nezapsal. Teď aby se dohodlo asi 14 lidí, což je skoro nemožné...
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: tam ale to potvrzení od té obce je vlastně jen potvrzení typu stavby. Tedy co konkrétně tam stojí. Jinak důkaz, že stavba byla někdy povolena jen ten stavební pozemek, i když by to asi u hodně úřadů nestačilo.
    U Dokktora je ale jinej problém. A to je ten že obec by musela faktickým zápisem uznat novou stavbu mimo zastavitelné území obce (alespoň podle toho jak to popisuje). A to i kdyby sebevíc chtěli, tak asi nemůžou.
    Pokusil bych se jít cestou hledání nějaké dokumentace a nebo tu stavbu přizpůsobit možnému (vyjimečně přípusnému) využití pozemku. A nebo postupně změnit z orné půdy na něco pro tento účel vhodnějšího.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam