• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    R6ANDREW: Ale mas to pekny, kdyby to patrilo me tak si to taky delam sam :)

    add vlhkost: Mozna bych se kouknul na odvetravaci iglu system, takovy plastovy tvarovky co se zalejou betonem a udelaj ti pod podlahou sit odvetravacich kanalku. Privodni otvory na urovni podlahy ze studeny strany (sever), vyvod přes kominek zasekanej ve stene na teply strane (vyska aspoň 2 metry od podlahy) a mělo by to stacit. Jestli je to v nějakym kritictejsim svahu a proudi tamtudy voda, tak bych ten zaklad poradnejc obkopal, nová hydroizolace, drenazni zdvojeny potrubi, sterk a vyspadovat od domu. Tenhle postup bezne navrhujem do vetsiny starejch vesnickejch rekonstrukcí a kdyz se to udela poradne, neni s tim problem.

    Vestavet drevenou budku dovnitr, kde si sam vyresis detaily a mas kontrolu nad tepelnyma mostama apod je idealni, ale taky to neni reseni za hubicku. Drzim palce, davej vic fotek:) (a hodne si kresli jak chces aby to vypadalo, at nejsi zaskocenej :D )
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    Stodola - r6andrew - album na Rajčeti
    https://r6andrew.rajce.idnes.cz/Stodola/
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    R6ANDREW: Nejlepsi rada na vsechny otazky - kompexni architektura (resp stavitelstvi) nemuze vzniknout pouze textove pres internety. Sezen si nekoho kompetentniho, kdo se ti na to pojede podivat a da fundovanej nazor.

    Jestli chceš mermomocí vestavovat a nemůžeš efektivně odizolovat vodu a chlad od obvodovejch stěn, nejjednoduší a nejlepší je nový objem kompletně vestavět jako lehkou zateplenou dřevostavbu, s provětrávanou mezerou mezi stávajícíma konstrukcema.

    Tak jako tak je to 40m^2 přes dvě patra s komplet konstrukcí 2np, celého TZB, střecha. Nechci ti kazit sny ale zní to tak že v tom utopíš víc jak "nějaký ten statisic" už je proto, že dost peněz promrdáš za opravování existujících průserů.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    AMBIENTIUM: Dost tu lidi resi svepomocne stavby, tak proc se tu neoptat. Urcite tu nekdo drevostavbu stavel, nebo nekoho zna, kdo to umi, a poradi mi s osvedcenym resenim, pripadne dokaze upozornit na veci ci problemy, ktere me treba jen tak nenapadnou, a na ktere se zamerit.

    B) Bud to na nej spadne z te casti stodoly, kterou jsem zboural, jinak by spadla sama, nebo na nej nespadne nic. Je to na stavajicim pudorysu, takze zas tak cerne to neni, jen to proste nebude uz cast stodoly. Je to uprostred meho pozemku. Nic pojistovat nebudu.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    R6ANDREW: imho tohle není na diskuzi na nyxu, ale na miste s nekym, kdo “umi” a “vyzna se”.
    B) je ta cerna stavba - budes to potrebovat pojistit proti zivlum, skodam na majetku jinych (taska ze strechy nekomu padne na hlavu a ty jsi za to odpovedny a mas zacalovat 2M na usly zisk, protoze ze zasazeneho je dement) atd.? Jestli jo, nemuzes jit cestou cerny stavby.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    R6ANDREW: jo jeste jsem opomel zduraznit, ze puvodne to mela byt pergola (proto ta pergoloidni strecha k zatepleni), kde se bude kalit. Takze ta strecha uz stoji a na te jedine zdi je betonovy venec navrchu, na ktery mely prijit podlahove tramy. Stalo me to hromadu penez a usili, takze to rozhodne neminim bourat. Proto musi zustat stat sloupy i ta zed. Neni to nic, co by projekt omezovalo tak extremne, ze by se protahl casove, ci predrazil. Jediny problem je pravdepodobna nemoznost (jednoducha) odizolovat stavajici zed a sloupy.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    LINKOS: tenkrat jsme probirali slamaky, tak jsem si to nejak nespojil..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    R6ANDREW: proc se nedomluvis s tim Vojtou co jsem ti na nej dal kontakt. Jednak presne takove veci dela a druha ho mas za kopcem...
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    PETER_PAN: nechci bourat, stodolu potrebuju.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    R6ANDREW: Tohle je uplne strasne cist. Fakt to zbourej uplne. To je ta nejlevnejsi cast na cele stavbe. Nejde to nikdy udelat do kvality jako novostavba, nejde a kdyz ano a tak za nesmyslne penize. Fakt v tom to hraje tech poslednich 100kkc, ale ten kvalitativni rozdil je o vesmir nekde jinde.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    Lidi, budu stavet drevostavbu (patro) na zdenem prizemi. Ze stodoly, ze ktere zbyly jen sloupy (musi zustat, zbytek stodoly stale stoji). Umi to tu nekdo? Vyzdit si to asi dokazeme spravne sami, ale s tou drevostavbou potrebuju pomoct, nejsem si takhle z hlavy uplne jist jak to udelat napoprve spravne.
    Zastavena plocha cca 40m2, 8m x 5m +-.

    Momentalne obkopavam jednu 30 let stojici zed 30cm z palenych cihel, ke ktere prizdim jeste 15cm cihel, aby to byla 45 a hlavne se to zpevnilo. Obkopavam kvuli zakladum te 15 a zpevneni stavajicich starozitnych zakladu a pak tam nacpu jeste nopovku, nez to zahrabu. Stavajici zed odizolovat bohuzel nelze. Podrezavat to neumim ani nechci, nastrelit plechy je drahy a slozity, maximalne bych si koupil liquid na injektaz a zainjektoval to? Uvnitr bude nutno udelat komplet podlahu, ted tam je jen dusana hlina a poruznu cihly. To vyrubu, vyleju betonem, zaizoluju a udelam podlahu. Nezapomenu na privod vody, slibuju.

    Elektriku i vodu chci tahnout nejakou sikovnou listou, nebo ve zlabku, kdyby neco (cokoli). I ten odpad z kuchyne v patre by mozna mohl byt na zdi (skrz strop do chodby a pak pres koupelnu ven). Bude to zblunkat no, ale to snad nebude vadit.

    Topit budu akumulacnima kamnama na drevo, ktere budou uzka cca 1m x 1m a vysoke cca 3m a budou z chodby dole, kde se bude prikladat, zasahovat az do patra. Umisteny budou uprostred stavby. Pokoj a koupelna budou mit jednu stenu techto kamen, takze tato bude hrat. Neplanuju zadne vodni vymeniky a ani radiatory. V loznici topit nebudu, maximalne otevrenymi dvermi, pripadne pri tuhe zime primotopem, ale kamna budou jen pres chodbu. "Jen" chladne dny nemam poresene..:)

    Nahore (jedna velka mistnost - kuchyn, jidelna, obyvak) by to melo byt vice sklenene. Nejaka dvojita okna mam, bez ramu, ale ty uz asi nska nesplnuji nejake izolacni standardy urcite. Zkratka dvojsklo. Pokud by sly pouzit, rad je vyuziji, je jich asi 12 o rozmeru cca 110cm x 80cm.

    Nemam na to zadny penize, budu si pucovat na hypo na rekonstrukci stareho baraku a chci z toho uloupnout naky ten statisic na stavbu tohoto, kde budeme ty roky, nez dum opravim, bydlet. Doufam, ze najdu hyposku, do ktere se mi nebudou vrtat.

    Poptavam:

    *diskuzi tady na Nyxu s lidma, ktery uz neco podobnyho delali, potukaji si na celo u blbosti, ktere jsem vymyslel, a privedou me na spravnou cestu.
    *sikovnyho elektrikare, co mi nakresli vedeni po dome a poradi, jak vyresit napojeni na stavajici hodiny (faakt stary).
    *zednika na konzultace stavby prizemi a tech zakladu.
    *stavare drevostaveb na stavbu patra, zatepleni, stavbu podlahy v patre/stropu v prizemi, zatepleni strechy (momentalne pergolova, tramy 16x8 po 70 cm s osb deskou a lepenkou a sindelem)
    nekoho se slevama ve stavebninach:).

    Nic nechci zadarmo, ale zase firmu si na to umim najmout taky. Ale nemuzu ji zaplatit.

    DULEZITE: jedna se o cernou stavbu. Stavet budu na stavajicim pudorysu stodoly, ale stavbu s jinym zpusobem uzivani samozrejme. Legalne to postavit nemohu. Premyslel jsem, ze aspon zlegalizuji komin, jako vytapeni dilny a atelieru, ale lidi me od toho zrazuji, ze to je oprc a ze se mi v tom budou akorat stourat. Je to vesnice o osmi baracich, kde by nikdo nemel praskat. Takova zapomenuta zeme.

    Na neco jsem zapomnel?
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    CUKI: hlavne tajne mistnosti jiz nejsou tajne:D
    CUKI
    CUKI --- ---
    Trochu OT, ale nevím kam to dát. Kdyby měl někdo zájem o rybíz a Angrešt v Berouně (cca 1km od náměstí) (rybíz je zralej a angrešt bude tak do deseti dnů). Je mi líto to nechat ladem a já tu teď nebudu. Zájemcům pošlu mapu a instrukce jak se tam dostat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Tak motorovkou to sice seřízneš, ale jaká bude přesnost a pracnost? Pak by to celé postrádalo smysl. Co je špatného na ocelovém lanku v kombinaci se slámou? Pokud je ti milejší konopný provaz dá se použít i ten. Ocelové lanko se bude ale určitě lépe stahovat. Stavební otvory se budou dělat přímo při stavbě, ale nebudou nikde v té klenbě. Nevím jestli nejslabší místo, ale určitě to bude pěknej voser. Pokud to má být uděláno kvalitně. Pokud stavbu koncipuješ jako pasivní, je třeba takovýmto místům věnovat velkou pozornost.
    Já se nevěnuji stavbám, které kopíruju podle nějakých norem, ale vymýšlím je tak, aby mě vyhovovali. Konvenční nosnej slamák mě prostě neoslovuje. Nevidím tam žádný větší přínos. Řeší zde jen minoritní část stavby, za cenu obrovské časové náročnosti a ne zrovna malém záběru prostoru.
    Navíc se tento druh stavby dá použít i jinde. Stále hledám nejvhodnější řešení pro stavbu dílny s velkým openspace prostorem. Tohle je zajímavá alternativa k low-cost příhradové k-ci z palcových prken, kterou jsem stavěl zde: [ CUKI @ Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč) ].
    Navíc krom nosné statické k-ce se vyřeší i část izolace a nebude tak náročná na lidi při vztyčování prvních dvou řad.

    AMBIENTIUM: To tvrdí i mimo jiné i tebou uvedený zdroj. Je to logické. I kdyby ta sláma byla zadarmo, což fakt není, tak ta pracnost a složitost tu stavbu pěkně prodraží. Pořád nesmíš zapomínat. že je to jen minoritní část stavby-pořád to řeší pouze zdi. Jako kdyby jsi o zděném domku tvrdil, že je to vlastně dřevostavba, protože to má postaven krov ze dřeva. Vždy záleží jak moc daný materiál použiješ. I ta dřevostavba se dá oplácat polystyrenem a nevkusně nahodit fasádou a nebo se dá udělat i vnější plášť ze dřeva...
    Má koncepce "tunel" toho řeší mnohem více najednou.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: zajímalo by mě doložení tvrzení, že cena za slamák “ve stejném standardu” je vyšší než u jiných přírodních staveb.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: kónickej balík seřežeš motorovkou. Ale střechu ze slámy bych nedělal a přijde mi šílený kombinovat slámu s ocelovejma lanama atp. To je fakt na hlavu :-) nepatří to k sobě. A ty krajní balíky by nebylo nejslabší místo stavby, to se udělat v pohodě dá. Dále stavební otvory v slámě nelze dělat ex post. Na to musí být připravené bednění. Atd. Proč vymýšlet takového hovadiny když všechno dobře funkční v našich končinách už vymyšleno bylo...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Naprosto hloupé rozložení místností, ale jinak je to fakt pěkný: https://bydleni.idnes.cz/organicka-architektura-0va-/stavba.aspx?c=A151110_100713_stavba_rez
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL:Co máš proti tunelu? Mě se oválný řez domu líbí, stejně jako "iglů". Naopak raději v oválu než v hranatém. Jen ten hranatý je prostě většinou mnohem levnější a jednoduší na stavbu. Taky lépe využitelný prostor, ale oválný má zase více organický tvar.
    Tady se dá ale využít výhody slámy, tedy se to zesložitění vykompenzuje zase jinde. To je obecně problém u klasických domů ze slámy, který mi na nich vadí. Cena za slamák je ve stejném standardu vyšší než u jiných přírodních staveb i když to nahlas nikdo neřekne.
    Mou prioritou je stavět levně stavby, které jsou co nejvíce praktické a co nejúspornější na provoz a nejednodušší na údržbu. Necítím se být umělcem stavícím umělecká díla, těmito kvalitami neoplývám, mé stavby jsou veskrze racionální, bez zdobných prvků, ty nechám na lidech, kteří tam budou bydlet. I když se mi ty stavby líbí sám mám rád jednoduchost. A to včetně provozních systémů.
    U mě třeba nikdy nenajdeš v žádném domě kamna spalující dřevo ač je to dneska symbol přírodního stavitelství. Pro mě je to nejen krajně neekonomické a neekologické ale i náročné na provoz a údržbu. Chápu, že si třeba někdo neumí představit dům bez pohledů do plamenů ohně, já sám oheň miluju. Ale já si u něj raději posedím někde v lese na svých cestách, než abych ho měl doma.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: ty bys chtel bydlet v tunelu ?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Jak jsem psal o kompletní stavbě z balíků slámy včetně samonosné střechy. Myslím že by nebylo zas tak složité udělat balíkovač za traktor na nepravidelný balík. Tak aby horní strana "obdélníku" byla o něco větší než spodní. Nebo by se dal v nejhorším i dolisovat něčím podobným co použil Ambientum na své stavbě.

    1) Stavba by měla pro jednoduchost tvar tunelu o poloměru řekněme na zkoušku s vnitřním poloměrem 5m.
    Jako základ by se museli udělat 2 betonové pásy
    2) musela by se udělat vnitřní demontovatelná podpora asi hydraulicky uvolnitelná podle které by se vytvořil obloukový pás (asi dva balíky najednou a postupně by se to při stavbě posouvalo)
    3) na tu podporu by se udělali dejme tomu dvě řady balíků ideálně s přesahem do další řady (tedy některé balíky by se půlili v délce)
    4) od kraje by se balíky stahovali kurtou k předem připraveným okům v betonových pásech nejdříve jen první pás druhý by musel zůstat volný nebo jen lehce stažený a postupně odlehčit spodní bednění a posunout o jednu řadu.
    5) dotáhnout druhou řadu kurtou a třetí postavit a stále opakovat až do konce tunelu, ten by mohl být de facto nekonečný, ale pro obytnou stavbu bych viděl limit 6 vnitřních metrů kvůli světlu.
    6) po délce by se balíky stahovali ocelovým lanem.
    7) Po dokončení a stažení celého tunelu by se doplnila přední a zadní část tunelu a vytvořili stavební otvory. Tato část by nebyla sice už tak stažená, ale částečně by stáhnout šla. krajní balíky by se ale i tak museli složitě tvarovat. To je asi nejslabší místo celé stavby
    8) po důkladném stažení a "zrání" by se na vrch udělala těžká jílová slupka s porézního jílu. Nechat popraskat na slunci. což při velké vrstvě není problém.
    9) na to položit hydroizolační překryvně odvětrávanou vrstvu pomocí nopovky která y se v horní části dala zatravnit na bocích by to vzhledem ke sklonu bylo asi příliš složité i když by toho asi bylo možno dosáhnout.
    10) hydroizolace by se natáhla folie od pásu k pásu v mírném sklonu a dorovnané pískem nebo štěrkem. Na to by se položila izolace z balíků slámy a na mí prkenný záklop na tenkém roštu jako podlaha. pro fajnšmekry by se dala udělat i staroslovanská jílová podlaha s pojivem z volské krve

    Nebyl by tam jediný nerecyklovatelný materiál, který by se po té nedal použít jinde. Má to pár technicky problematických detailů a některé varianty střechy na způsob mexických dešťových svodů, nebo stažení střechy pomocí kari sítí, které ale v tuto chvíli nejsou důležité. Šlo by ale o plnohodnotnou slaměnou stavbu. Dnešní český slamák z mého pohledu není nijak ultra ekologická stavba, protože oproti konvenčním stavbám se liší pouze v těch obvodových zdech, Jinak jde o dnešní těžkou stavbu. Zde by se eliminovala potřeba těžkého krovu a těžké střešní krytiny. Tím že zatížení slaměných balíků se dá předem zajistit stažením už v průběhu výstavby.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam