• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Proč potřebuješ těsnit krabičky v SDK příčce?
    Ytong na stejné akustické vlastnosti musí mít asi dvojnásobnou šířku. Navíc nevím jaký má smysl navazovat- provázat obvodové BST zdivo z Ytongem?
    Existuje spousty možností, ale řešení tepelných mostů těchto příček není zrovna triviální a levné už vůbec ne.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: kolikrat je zdena pricka mnohem lepsi(zvlast ytong) nez to tahat vatou za sadrosem,nemluve o te prude tesnit vsechny krabicky. Pokud bys tedy byl ochoten akceptovat i odlisny nazor nez ma jeho vysost Cuky...
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO:
    VO_D_KOLEK:
    Aha tedy to je výčnělek o obvodové zdi? Ono to z té fotky není vůbec vidět.

    VO_D_KOLEK: mě by nenapadlo dělat u RD zděné příčky. Navíc já u všech třech zděných staveb které jsem navrhoval a nebo i stavěl měl vždy výhradně vnitřní izolaci. Tedy příčky se nikdy nemohou dotýkat vnějšího nosného pláště.
    Pokud bych izoloval z vnějšku a nutně bych potřeboval zděnou příčku, tak bych to pouze zapravil tím lepidlem. ale jak jsem psal, nejsem zastánce zakládání stavby na pěnoskle, takže bych se toho snažil pokud možno vyvarovat. A zděné příčky nejsou žádná slast kvůli natažení sítí.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Mezi obytnými místnostmi.
    Jak máš průtah mezi místnostmi řešen ty?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    EL_KO: Ano.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: tady se mu jedná o to, aby netáhlo skrz ostení vnitřní příčky až na vnějšímu povrchu pláště budovy - zřídka se to může dít, kdyby to bylo divně vyzděný ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: co já vím mezi jakými místnostmi to máš? A i tak to bude (může být) docela velkej rozdíl.

    VO_D_KOLEK: Jozefa Smolu? Znám, ale netuším, kde uvádí jaký má smysl vzduchotěsnost omítky mezi jednotlivými místnostmi, kde máš podřezané dveře?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: K literatuře: skoro všechna, kterou jsem k tématu zděného pasivu přečetl. Smolu znáš, ne?
    Podle téže literarury je vnitřní omítka hlavní vzduchotěsnou vrstvou.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Neprůvzdušnost řeším celou dobu, měl jsem za to, že si rozumíme.

    Vzduchovou neprůzvučnost u obložek s podřezanými dveřmi? Má to smysl?
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: která literatura? Já mám i venkovní zdivo neomítnuté a měnit na tom nic nehodlám. Omítka je vesměs pohledová záležitost a hlavně kryje prasárny při zdění. Pokud někdo nezdí jako prase, může se na omítky vy...
    Předtím si řešil neprůvzdušnost, což u tebe znamenalo omezit negativa způsobené nevhodnou skladbu stěn. Tam to chápu. Pokud je to vnitřní příčka řešil bych pouze vzduchovou neprůzvučnost, tedy hodnotu R´w od min 42 do 53dB dle toho jaké místnosti dělí. A tedy bych zeď nechal zdí a ten prostor mezi zaizoloval kammenou vatou cca 45-55Kg/m3
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Tak literatura uvádí důsledné omítání i příček, že ano.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: a proč ti to tedy vadí?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Ano, jedná.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Jsou, ale jedná se o vnitřní dveře ne?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Protože spáry. A není to tak dávno, cos tvrdil, že betonové tvárnice jsou dost porézní :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: proč musí být zdivo uzavřeno omítkou?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    EL_KO: tu pak přetáhneš třeba tím lepidlem nebo jemnou omítkou. i když asi jo, když se ta jemná udělá sušší, tak tam i v takové vrstvě asi bude držet na první dobrou. asi by i stačila zatmelit ta spára dřevo/zeď, ale to dřevo musí být samo o sobě ošetřené tak, aby bylo neprůvzdušné. a i tak to časem pracuje a tvoří se mikrotrhliny v povrchovce a něco tím projde.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    DOKKTOR: to taky nikdo nedělá, žejo. MV1 je pytlovaná jemná jádrová omítka, směs písku, vápna a cementu. hrubá omítka by ideální nebyla, když mu jde o vzduchotěsnost..
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: dá se to lepidlem ve vícero vrstvách. ne, že ne. určitě to bude i líp těsnit. že by ale dobrá malta nedržela bych se nebál
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    EL_KO: ano, chtěl jsem upozornit na fakt, že když se borec, ptá, jak se dělá malta, tak mu nebudu radit, at si jede hentam pro písek, onde pro vápno a jinam zas pro cement, když mu na takový kousek stačí pytel hrubé omítky za šest pětek v každých normálních stavebninách.
    CUKI: ano, rozdíl tam je, ale ani když sem jel na kubíky, tak nás ani nenapadlo to míchat z vápna, když pytel unimalty stojí vpodstatě tolik co pytel cementu plus to vápno do toho. to pohodlí při práci je zase někde jinde. radit tady lepidlo je dost mimo, to už to opravdu může rovnou zamáznout tím asfaltem. proto sem psal (a to mi radili právě ve stavebninách, že - velmi oblíbené - všichni to tak dělají) at použije tu hrubou omítku, což je vpodstatě hotová pytlovaná malta. ano je to dražší, ale pohodlnost při práci u takových maličkostí je u x levelů jinde.
    jinak bavíme se tu o maltě nebo o betonu? proč do toho montuješ pytlovaný potěrák?

    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    EL_KO: To už zní líp, díky.
    Na větší nerovnosti (max. 1 cm) jsem zatím dával v několika vrstvách lepidlo a do každé perlinku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam