• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    EL_KO: tvl mazec!!! Řasy?!? No nic tenhle případ by se měl zdokumentovat a zveřejnit všechny detaily.

    Ad parotěsnost - to zamlžený okno vypadá jak kdyby tam bylo 80% při 23 stupních. Ale to snad jde docílit jen v nevětrané sušárně a prádelně... Jinak parotěsné to být vůbec nemusí. Utěsňují to osb deskama a přelepováním spojů, když jedou na pasivní standard (kterej soukromě považuju za omyl). Vnitřní hliněná omítka se ale považuje za dostatečnou parobrzdu a bohatě stačí. Zvenku to samozřejmě musí být difůzně otevřené. Vápenná omítka otevřená je. Ale nesmí tam být ten cement... no jsem zvědav na pokračování. Je mi strašně líto obyvatel/majitelů. Dodejte jim optimismu, řešit to snad půjde.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    LINKOS: nepropustí... v naprosto ideálním stavu. dobře vyspárovaná dlažba vodu nepropustí ještě míň ;) a do sprcháče si ji už nikdo bez solidní izolace nedá... (taky na základě zkušeností s trvanlivostí spár)
    tyhle štuky bez údržby v čase poměrně rychle mění svoje vlastnosti. ty jeho jsou samo-domo, hydrofobní jsou, ale když z nich uděláš nádobu, tak se tím voda protlačí.
    no a z něčeho, co do sebe netáhá vodu taky po roce neroste řasa jako tady ;)

    AMBIENTIUM: zdarma ;) ... ta koupelna asi nebude úplně nejaktuálnější problém, tam ho tuším až výhledově. taky je u opačného štítu. Co bych viděl jako velkej ořech by bylo, kdyby se došlo k závěru, že bude třeba dořešit parotěsnost. vnitřní osb obložení (jediná trochu parotěsná vrstva) je pravděpodobně přerušeno fošnovým stropem z velkých přiznaných krajinek ...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nikdo tu stavbu nevidel,ale evidentne vsichni vedi,ze to cely zbabral a shnije mu to
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EL_KO: marocky stuk vodu nepropousti, ale na druhou stranu ke difuzne otevreny, velikost molekul,vis jak :-)
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    EL_KO: ta koupelna se dá taky opravit, jestli ten průsak tam je. Ale chce to tam řemeslníka, kterej to prokazatelně umí...
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: jj, to mě taky napadlo, že ty balíky nejsou tak dohutněný vlastní vahou, když jsou tam nastrkané do roštu, ale uvidí se ...v horizontu týdnů.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    AMBIENTIUM: imho je to z velké části jeho vlastní dílo ...
    AMBIENTIUM: tak asi nejde jen o novou fasádu, ale taky zajištění stavu, aby se to neopakovalo ;)
    co ta voda ze sprchy, co prosakuje skrz ty štuky v koupelně a hlavně parotěsnost zevnitř místností? hnát takhle vodu do konstrukce ze dřeva a slámy časem šeredně draho asi fakt vyjde ;)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: :-) muzeme se na to filozofovani vykaslat aspon do doby nez budeme mit nejaky blizsi informace...
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: "Sejde se parta" "se to udělá". Oprava do 50k Kč? Tohle asi žádný investor slyšet nechce. Nehledě na dovoz materiálu, nutnost lešení..


    LINKOS:
    EL_KO:
    Nemyslím si z toho co tu zaznělo, že je tam jen jedna chyba.

    Předpokládám vzhledem k boční fasádě, že tam samonosná sláma nebude a půjde o klasickou rámovou k-ci.
    Tedy balíky byly vsunuty? Pak by tam mohlo hrát roli že na ně nic nevyvíjí tlak a nedostatečným zatlačením omítky do balíku (musí být preciznejší než normálně) prostě nevydrží a střih. Mohla se taky zhotovovat pozdě a nevyschla do zimy.

    Pokud je vevnitř problém s vlhkostí, může to být něco mnohem horšího. V každém případě těch chyb bude víc.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: spise jedna fatalni
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    EL_KO: A ještě - je to zkolaudované? A vyjde ho to opravdu šeredně draho? Ta nová fasáda bude pár desítek tisíc. Není to levný, ale se zkušeností výdajů na stavbu za zády to nemám v kategorii "šeredně draho". Sejde se parta, omítka se omlátí, pak se udělá nějaký dobře ukotvený rošt ke konstrukci domu a natáhne se to znova. Imho do 50.000?
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: Tady opravdu nebude jedna drobná chybka, ale více problematických věcí dohromady.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Ona ta energetická spotřeba stavebnictví je způsobena rodinou výstavbou pramálo. A ze slámy mosty asi stavět nebudeme. :-) Na druhou stranu s tebou naprosto souhlasím, že tam kde to jde, by se měl primárně použít materiál který tolik té energie nespotřebuje. K tomu se myslím stavím stejně. Jen se v mém okolí moc materiálu na stavbu slaměných domů ani nevyskytuje, takže chápu že v okolí moc takových domů ani nenajdu. Navíc jak už jsem psal. Na slamák je spotřeba dřeva skoro stejná jako na klasickou dřevostavbu, tedy jde jen o to co kdo použije za izolaci.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    EL_KO: hmm, ale to se opravdu nemuselo stát. Víme kdo to projektoval, stavěl a kdo tam dělal stavební nebo nějaký technologický dozor? Byl tam zkrátka někdo, kdo tomu rozumí?
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    KOOTCHA: nj, akurátže třeba tohohle člověka to teď vyjde šeredně draho. dráž než klasická stavba s životností přes sto let...
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    AMBIENTIUM: víme, že je to tam s vnitřní vlhkostí špatné. teď ještě netopí v peci a ta toho stejně moc nevyvětrá. větrání není dobré a z těch "marockých štuků" je třeba i vnitřek sprcháče bez další plnohodnotné hydroizolace. dál je to z vaření a prostého bydlení....
    voda jde zevnitř do konstrukce.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    KOOTCHA: Přesně tak, prostě někteří z nás to studovali nějakou dobu a dospěli k závěru, že to je dostatečně ok na to, že se do toho dá jít a jdeme možná s kůží na trh. Ok, možná je to odvaha, ale především si myslím, že to je nutnost vzhledem k energetické spotřebě stavebnictví (60% celkové lidstvu dostupné energie a z toho plynoucích externalit). Jedinou cestu jak dlouhodobě udržet lidstvo živé na planetě je směrovat vše k ekotechnologii. Tohle je jedna ze součástí toho směru.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Vypadám snad jako někdo, kdo čeká na prošlapanou stezku a staví klasiku? :-D
    Jen upozorňuji na fakt, že i když vše uděláš jako již postavené a funkční domy, tak se můžeš dočkat nemilého překvapení. To neznamená, že bychom to neměli zkoušet. Jak jsem psal už dříve mě se slaměné domy líbí, jen se mi nelíbí jejich nálepka, že jsou levné skoro i zadarmo. A taky se nehodí ze své podstaty pro malé domy, kde se šetří každým cm.

    Ad EPS i PU jsou proti slámě velmi ověřené materiály co se obojí používají ve velkém od začátku 70´ let. Tím je vůbec nechci obhajovat. Už od cca roku 2010 se snažím používat jen lokální snadno recyklovatelné materiály a nebo materiály svým použitím recykluji. Například používám celkem často drcený EPS recyklát na zaizolování vodorovných a hodně členitých struktur, jako je vazníkový krov a vícevrstvá podlaha.
    Protože pokud je špatné tento materiál zbytečně vyrábět, je ještě mnohem horší nehledat pro tyto materiály nové využití.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Kde by se potom vzaly ty testovaný domy, kdyby všichni jen čekali až to někdo otestuje? A vzhledem k životnosti domů bychom museli věřit na reinkarnaci, abychom si s timhle přístupem mohli dovolit být inovativní :)

    Mít domov je základní lidská potřeba. Jestli to někomu umožní technologie výroby domu ze slámy a vyhne se tak zadlužení na celej život, tak hurá na to, tyjo. Na půlce světa si lidi plácaj domy z hlíny. Sám jdu sice konvenčnější cestou, ale taky se vyhýbám plošnýmu polystyrenu apod., což je skutečně něco, co člověka třeba potenciálně může ohrozit na zdraví. Sláma a vápno asi ne. Chápu to jako krok správnym směrem, kdy lidi zase odmítají konzum, jdou si vlastní svobodnější cestou a zlepšuje jim to kvalitu života. To si myslim, že za riziko případný nefunkčnosti stojí.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: no jo takže máme čekat na ostatní až prošlapou cestu a raději stavět “klasiku”? :-) Jak je bezpečná cesta s polystyrénem? Jak bezpečná cesta je s pěnovými izolacemi, kde krov je uzavřen v pěně? Kolik vydrží běžné “lege artis” omítky - desítky let bez oprav? :-)) To asi ne. Takže zas až tak konzervativní bych nebyl, je potřeba se nebát. S vápnem se dělá stovky let. Je to výborná hydrofobizace. My máme omítnuto od jara 2016 a spravoval jsem zatím jen díru ve fasádě, kterou jsem udělal, když jsem se zřítil se žebříkem :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam