• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Já mám zkušenost z IR krátkou jen pár nocí v jednom domě z počátku milénia, ale izolace stále nic moc. A tam jsem tedy při topení na těch 20°C pocitově cejtil dost velkou zimu, protože povrchy byli stále studené. Tedy spíše o pár stupňů pocitově méně. Ale co to udělá v pasivním domě, nemám žádnou zkušenost.
    V pasivním domě je ale nějaké nastavovaní teplot nesmysl. Já mám v každé místnosti samostatné topení s 2mi čidly a programovatelným termostatem, ale mám tam nastaveno stále stejnou teplotu, protože se stejně nijak nemění. Na druhé straně domu je cca o 1°C méně. Takže nějaká denní/noční teplota moc nefunguje...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MODRAPUSINKA: nedávno jsem si psal s chlapíkem z http://www.nezavisly-stavebni-dozor.cz/ a není problém se s ním domluvit a zajít se na 2-3 dny podívat na reálnou stavbu, jak se staví "2by4".
    Sám mi psal, že tam jeho kolegové vše vysvětlí a ukážou.
    Popř. já jsem byl na týdenním tesařském kurzu http://www.roubenkyasruby.cz/kurzy/masivn%C3%AD-r%C3%A1mov%C3%A1-konstrukce-6-dn%C3%AD což mi hodně otevřelo oči, co se dřevěných konstrukcí týče.
    Fakt bych se svépomocné stavby nebál, ale rozhodně doporučuju si předem postavit stejnou technologií třeba "kůlnu" nebo něco jako guest house o pár m2.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: a moje žena je totální zmrzlina a když objevila IR panel, tak si ho teď zapíná i k filmu :D
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    MODRAPUSINKA: Víš co... Chápu, že hledáte cestu, ale nikdo vám tady nevyhodnotí jak moc aktivně se na tom budete schopný podílet a to v tom hraje strašnou roli. Malejch levnejch domů je teď velkej výběr. Jsou na to téma i přednášky, kurzy, dobrovolický spolky (viz zmiňvaná zeměloď), ale to si všechno určitě vygooglíš. Já jsem úplný netáhlo nebyl, nicméně jsem se to stejně učil všechno za pochodu, ptal se koho šlo (a ještě ptát budu) a koukal na videa na youtube. Takže odpověď na otázku s poličkou zní "ano", jen ten někdo musí chtít. Mít slušnej barák bez práce a peněz je prostě utopie. Vstupní materiály sama většinou nevyrobíš a ta práce je nejsnažší místo k úspoře. A když se něc nepovede, tak se prd děje. Lidi bydlej v lecjakejch špeluňkách po světě a přesto jsou třeba spokojenější, než kdejakej boháč v pasivnim domě.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: v zimě tě to velmi příjemně nahřívá, když pod tím spíš, je to něco jako hodně light verze infrasauny.
    Vytápím na 20°C a pocitově to je jako 21-22°C při klasice.
    V noci nechávám teplotu spadnout na cca 18°C a panel zapínám hoďku před budíkem.
    Navíc se to teplo dá velmi dobře lokalizovat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: A v čem vidíš největší přínos oproti tomu samotnému žebříku?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: mam a zkousel jsem IR i primotop, prijemnejsi je mi IR v kombinaci s tim zebrikem (konvekce).
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: To vypaddá jak nepovedená kancelář z unimobuňky. Za tu cenu můžeš mít větší a navíc pěknej domek z udržitelnějších materiálů. vyzkoušet si to místo předem má velký smysl. Pak tam člověk může přijít na věci které by ho předtím vůbec nenapadly.
    Opravovat starou stavbu (navíc kdo ví kde má opravdu jen ve vyjimečných případech).

    ZATAMOKO: Přesně tak. Za posledních 5 zim jsem spotřeboval 4,3MWh. Dost pochybuji že bych to TČ za jeho životnost vůbec protopil, natož aby si na sebe uspořilo :-) Nehledě na fakt, že malé TČ jsou pěkně drahé a nejsou moc efektivní. I to IR mi přijde nesmysl, ale přiznávám že jsem v takové stavbě nikdy dlouhodobě nežil. Já mám ve svém domě podlahovku, ale další stavby už projektuji pouze s obyčejným přímotopem. Ten pozitivní efekt podlahovky (teplá podlaha) se u pasivních domů prostě nekoná. Pravda nikde mi nic nepřekáží...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JAZZZ: není efektivnější postavit dům ~100m2 o TZ ~2kW a vytápět to např. 3-7 IR panely 300/700W za 10-15k a mít sazbu ~2Kč/kWh na všechno, než utratit stovky tisíc za TČ, soláry a otopnou soustavu, přičemž to stejně musíš nějakou el. krmit?
    Když postavíš dům na hranici těch 15 kWh/m2/rok, tak pokud počítám správně, tak za vytápění těch 100m2 dáš 3000 Kč/rok (15 * 100 * 2). Ve světle takových nákladů si moc neumím představit jaká asi bude návratnost otopné soustavy s TČ.
    Řídit si takové jednoduché IR topení můžeš přes sestavu wifi spínačů Sonoff vč. teplotních čidel. To je řešení v řádu malých jednotek tisíc a kupodivu musím říct, že to funguje.

    Já teď v takové ~2kW stavbičce žiju rok a 80% topné sezony mi tu topí jen 600W žebřík v koupelně, když je venku pod 3°C zapnu 700W IR panel nad "obývákem". 2kW přímotop jsem za celou zimu použil 3x a to žiju v 600mnm bičován západními větry z přilehlých luk.

    Btw. 3 zimy jsem žil v sudetské chalupě s jednoduchými okny, každej den prolítlo komínem 2-4 přepravky dřeva, za zimu ~15-20m3. Romantika to byla super, hlavně když máš angínu a chtě nechtě musíš vylézt ven a jít si to dřevo naštípat, protože jsi to naposled neodhadl a nějednou už máš jen kuláče :D
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    aby to nevypadalo ze Earthship nejak pomlouvam, me se ten koncept prave dost libi, akorat v CR ten dum musi byt nad zemi, aby v zime kvuli tepelnym mostum neplesnivel.

    osobne jsem ale nakonec skoncil u opravovani domku v sudetech. sudety byly i na sever od prahy a pak mezi prahou a karlovymi vary, takze to muze byt i do 70-100km
    daj se tam sehnat baraky kolem 1M i s pozemkem. ten nas ma 200m2 a 3500m2 sad s potokem. takze misto staveni idealu na zeleny louce jsem skoncil u reseni prasaren, co na tech nemeckych domcich napachali komanci. opravovat starej barak, to je taky svym zpusobem cesta bez konce, tak na to bacha, ale muze to i stat za to :) zalezi kde to je a jaky mate sousedy
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    CUKI: no levny to neni, ale pokud to ma mit kolem 100m2, chces to kvalitni, se vsema vychytavkama jako solarni kolektor a tepelny cerpadlo (ktere ti zas za dobu tveho zivota ten dum zaplati na usetrenych nakladech na provoz) a jako tresinku na dort si tam doprejes pekny vodovodni baterie, dlazdicky nebo stul z masivu tak u novostavby neni lehke se do takovy castky vejit. a porad je to na vesnici i s pozemkem tretina ceny bytu v praze.

    obecne mi prijde levnejsi a efektivnejsi na tom miste treba chvili zit v pujceny maringotce a kdyz si je clovek jisty, tak si postavit neco podobneho a pripadne pak slevovat z jednotlivych komponent, nez tam treba za 400k neco zbastlit a pak do toho postupne dalsi pulmega narvat, aby se v tom dalo rozumne zit s tim, ze kvalit ty novostavby to stejne nikdy nedosahne.
    jakoze radsi uplne minimalisticky reseni nasledovany poradnym, nez jakasi stredni cesta, ktera ale nema konce. treba zemelod se pro CR ukazala dost nevhodna a jen to potvrdilo, ze nejefektivnejsi ekologicky baraky staveli nasi pradedove.


    MODRAPUSINKA: asi hledas neco takovyho. na klic a do 700k. dobry je, ze mas zaklad a casem si k tomu muzes prilepit pristavek svepomoci a nic te uz netlaci.
    Mobilní dům LAURENCE 60 m² | hobbytec.cz
    https://www.hobbytec.cz/mobilni-dum-laurence-60-m.html
    podobnych systemu je vic, mozna by se dal sehnato podobny v akci nekde i o chlup levneji, zkusit smlouvat a vybirat i podle toho, jestli by treba slo na ten presah nabastlit drevenou pergolu a tu pak zasklít polykarbonatem, abyste meli ten sklenicek orientovanej na jih, protoze to je pro doopravdy ekologickej a trochu sobestacnej domek zasadni vec.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MODRAPUSINKA: To je právě ten vadný fenomén dnešní doby. Myslet si že by pozemek měl být levnější než stavba. Pak to tady tak vypadá. Víc než práce pro architekta je to job pro pokročilého hráče hry tetris. Proč tyhle lidi nebydlí v bytě? Zahradu to stejně nemá a soukromí už vůbec ne.

    Zrovna jsem se o tom bavil teď z jedním kamarádem. Většina rovinatých pozemků od Černošic, přes Dobřichovice, Řevnice až k Třebáni, je naprosto znehodnocena stále se zvětšující zástavbou, na kterou ty pozemky prostě nemají dostatek prostoru. Podobně je to i na jiných stranách Prahy, ale tahle lokalita se proměňuje v poslední době nejvíc. Vypadá to tam spíš jak v kempu. Na rovinatých pozemcích je podle i 15% zastavěnosti už hodně na hraně. Ale často je zastavěno i 30%!!!
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    CUKI: Ne, zjišťujeme možnosti, jestli má vůbec smysl shánět pozemek, což také není jen tak, protože stavět dům za cca. Půl mega na pozemku za mega a půl mi přijde trochu ujetý. Naše představa by byla dům třeba za 700 :)
    KOOTCHA: to zní krásně a je vůbec možné, aby něco takového takhle zvládl někdo, kdo sotva přivrtá poličku? Já si na to netroufam a přijde mi, že takhle nízkonákladové domy ti jen tak někdo nepostaví, že to je právě jen pro takové nadšence jako jsi ty :) Chápu, že práce něco stojí - o tom nemluvím.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    CUKI: S tim "konvenčnim" materiálem máš pravdu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: máme v přízemí domu opuku a buchty a upřímně nechápu nikoho, kdo použije nepálenou hlínu kamkoli.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KOOTCHA: U tech betonovych tvarnic je rada dalsich vyhod. At uz to ze maji vyrazne vyssi presnost nez palene cihly, jsou vetsi a spotrebujes mene pojivovych materialu. Kdyz je ukladas sam a das si na tom zalezet, mas presnejsi sesazeni a mensi spotrebu omytky. Nemluve o takovych malickostech, ze kdyz si objednas material (palety s tvarnicema) od treba Betonstaveb Klatovy, neuctuji si dopravu a v cene mas zalozeni prvnihu saru tvarnic coz je opravdu uzitecny benefit. atd. Celkove je to skvely material.
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOOTCHA: Souhlasím v celku s tebou. Jen mě udivuje co si dneska člověk představuje pod pojmem "konvenční". Porobeton? Který tu používáme pouhých pár desítek let? A hlína kterou tu máme několik tisíc let a dokonce i stejně staré stavby jsou už "excentrické"?

    Ale souhlasím s tím, že slamák určitě vyjde o dost dráž, protože je časově děsně náročný, ale za sebe bych ho nazval "klasickou" určitě víc než ten porobeton. :-)

    Co bych ale vyzdvihnul, je nutnost bydlet někde blízko stavby a to i když si tu stavbu člověk nechá postavit na klíč.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    MAR_TINA: Jo, tak to byla spíš nadsázka. Žít se v tom taky dá, eko to je a nic to nestojí.

    Měl jsem takovej nápad, a kamarádi se mi dost smáli :), že bych jednou udělal takový "vzorový domy" pro bezdomovce (právě zemljanky apod.), který si vyroběj sami snadno bez peněz a neumrzali by v zimě venku. Jen to slovní spojení "vzorový domy" zní v tomhle případě trochu absurdně :)

    Znal jsem jednoho pankáče, kterej tak pár let celkem spokojeně žil.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: vhledem k náročnosti izolování zemljanky bych do toho nikdy nešla.
    Nnechcem žít jako rusové za velké války na mokré hlíně v mraze.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    KOOTCHA: Vycházim z předpokladu, že pro ty nízkonákladový (pro mě excentrický) stavby alá slamák atd vyžadujou poměrně vysokou míru zkušeností a znalostí, kdežto z porobetonu může stavět každý jelito (viz já, nikdy jsem nic před tim nestavěl) a předpoklad je, že nechceš stavět za život těch baráků nějak víc, tak mi přijde lepší postavit to z konvenčních materiálů a šetřit na práci, než šetřit na materiálu a platit odborníky.

    Samozřejmě ještě můžete jít cestou zemljanky, ale to asi nechcete, předpokládám. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam