• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    ROLEX: To je super, že máte tu marinu. když je zázemí, tak se hned jinak staví. Pokud na Šumavě, tak je velmi nabízí dřevo, případně sláma pokud budete spíš níž. Sláma je bohužel dneska u nás kuriózně nedostatková surovina.
    Víc než nějakou literaturu, bych si prošel hlavně okolí a pak uvidíš co tě osloví. Dobrý je že tam máte v čem bydlet, protože pro dobře vymyšlenou stavbu je nutné místo nejdřív pořádně poznat. Pokud tam člověk nežije, spoustu věcí neuvidí...
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    ROLEX: už nevim, odkud to mám
    ale nahodil jsem na ulozto .rar s pár článkama o slámaření
    slámařina.rar | Ulož.to
    https://uloz.to/!1JBOxJahREdR/slamarina-rar
    seznam snad v printscreenu



    ROLEX
    ROLEX --- ---
    Čau. Už to mám v plánu dlouho tohle začít víc studovat, ale teď přišel čas.. V současnosti jsme se ženou v maringotce na okraji Prahy ale cca za tři roky se budeme přesouvat na Šumavu, objevila se příležitost a pozemek. Chci do té doby co nejvíce nastudovat stavění přírodních obydlí, srubů, domů, chat, kombinace dřeva a hlíny, konopí, atd.. prostě přídoní materiály celkově a jak je co nejlépe a nejšetrněji zpracovat ku prospěchu svému a svého okolí, jak řešit různé problémy, jak uvažovat, kerý typ stavby se hodí na konkrétní místo atd.. Prosím teď o co nejvíc tipů na knihy v CZ i ENG, jiný jazyk bohužel neovládám. Klidně i weby ale knihy preferuji. Vím, že toho tady v auditku bude hodně, ale raději se ponořím do ucelených informací v knihách, než lovit informace po diskuzích. Každý tip beru! dík:)
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    KOPRETKA: Také bych potřeboval. stará chata zbourat a postavit větší s patrem. Jsem z prahy, chata na slapech.
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    Sháním projektanta na úpravu (rozšíření) chatky na Náchodsku, představu máme, jen to neumíme nakreslit. (jsme z Prahy)
    Nemáte někdo typ na někoho schopného?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: No hadice tam není protože ji nejsem schopen udržet v rovině. A za druhé právě ten větší obsah je mi výhodou. počítám že než to proteče těma dírkama tak to někde bude stát. a tedy ten dlouhý vodorovný úsek bude muset pojmout vodu z min jedné sprchy spíš dvou. tedy asi 40l obsah. Pokud by to teklo rychle, zase by se hůř zajistila rovnoměrnost distribuce.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: no, teoreticky jestli tam mají jemné filtry tak by se to zanaset nemuselo, i když asi něco v těch trubkach se usadí... Těžko říct jakou tam mají technologii.
    Proč nepouzijes zahradní hadice? Jsou menší náplní je vodou snaž, bude to pak rovnoměrnějsi. Když tedy nechce přímo ty kapkove. Jinak vesměs jsem viděl tydle živé stěny hydroponicke, kde voda stekala do nějaké nádrže a v časových intervalech byla vyčerpaná nahoru a postupně zase stekla až dolu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: jo to mě taky napadlo z čeho to bude. Používá se odpadní voda, což je ještě lepší. Já si od toho u sebe slibuji to, že ta distribuce (s mírnou akumulací) bude rovnoměrná. protože spotřeba v domácnosti je vcelku rovnoměrná. Čeho se bojím, je zanášení kapilár, proto místo klasické kapénkové závlahy chci použít HT trubky, které budou patřičně navrtané. Dají se snadno vyčistit. Nevýhoda je ta že musí být umístěny vodorovně...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: jo to vypadá dobře, pokud se tedy pouziva dešťová a nejsou na ty kvetinacky(kapsy) pouzivane nějaké shitozni materiály
    CUKI
    CUKI --- ---
    https://video.aktualne.cz/...ium=videobox&utm_content=default&utm_term=position-2&utm_campaign=Video

    líbí se mi řešení použití odpadní vody kapénkovou závlahou na zelenou fasádu. Právě buduji něco podobného mimo fasádu, tak jsem zvědav jak to dopadne :-)
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    CUKI: m
    CUKI: měla by to být kostka 4*8 se sedlovou střechou. ale velmi nízkou 10%. Ale hřeben bude přes kratší rozměr. Vypadá to tak, má to tak vypadat. Nejdulezitejsi je jednoduchost. Abych to do podzim udělal sám. Nejsnazší mi jako izolace přijdou bloky šedého XPS. Bez řezání (pokud mozno)je dávat mezi trámky. Dvě vrstvy 10cm, ale asi posunuté, kvůli TM. Zevnitr OSB 8mm, spáry v rozích prelepit a zakrýt lištami. Nebo pod to dát parotesnou fólií? Zvenku pojistnou fólií a přes to rám na prknovou fasádu (svislou). Na tvou radu bych zateplit OSB strop shora. Střecha asi prkenný záklop, na to (co? IPA? Nějaká fólie?) Co ten XPS? Jaké má nevýhody? Nezávadnost? Teplotní stabilita pod střechou? Jo podlaha dřevěný rám na patkách vycpaný taky XPS?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Ad západní země: Přiložené foto jsem pořídil v květnu v Londýně a zachycuje jeden z řadových domků s vnějšími rozměry cca 4x4 m a výškou cca 2,5 metru...

    o kus dál byly i dvoupatrové verze...

    Všechno dost bídná práce a některé věci vyloženě bizarní - třeba to, že elektřina, voda, odpady, etc. se tahá po vnějších zdech...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Problém je i se zákony. například "sociální bydlení"
    "Rodinným domem pro sociální bydlení se rozumí rodinný dům, jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 350 m2. Celkovou podlahovou se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu."
    Ve SZ je možné jít ještě dál a to postavit dům 150m2 zastavěné plochy s jedním podzemním podlažím a dvěma nadzemními podlažími a podkrovím jako sociální bydlení.
    Podle těchto měřítek je 99% lidí u nás sociálně slabých :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: To nebylo na tebe ale o té paní. Vidím to stejně. Ale myslím že pokud tu bude možné zaměstnávat ve velkém lidi za minimální mzdu, nepomůže ani když bude o pět tisíc větší a budeme taková evropská Indie.
    Kuriózní je když je to ta minimální mzda, že ti z toho stejně pár tisíc strhnou...
    Nechci aby kdokoliv by nucen žít ve sklepích a sklenících. Ale taky se mi nezdá správný, aby kdokoli kdo nemá vlastní byt byl brán jako nějaký vyvrhel a měl by se za to stydět. V těch západních zemích ke kterým se chceme přiblížit, žije v sharehouse like bydlení masy lidí. o tom už raději nikdo nemluví..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: no, nikde jsem nepsal že by snad lidi v Praze měli mít víc než mimo Prahu, to si to špatně vykládáš.
    Minimální mzda, no jde o to, že bohaté země ji moc nepotřebuji, postavení naší země je spíše servisní, většinu průmyslu tu vlastní zahraniční společnosti a jde o to, aby sme nebyli jen další Indií a nedělali tu lidé za dolar na den, když to prezenu.
    Jako neznám nikoho kdo by přišel o děti ze nemají pokojíček, pane bože, nebo nemají iphone (kolik lidí žije dneska v 2kk,nebo 3kk s deckama... ) . Ale znam lidi co bydlí v uplne normálně a třeba porodila doma a neobtezovali se to dítě kdekoli nahlásit, tak k nim chodí dneska socialka, nj a co.
    Doufám, že nechceš aby tu lidi bydleli po sklepeních, sklenikach apod. nějakou úroveň by to tady mohlo mít. No fajn byls mladej, přišel sis svobodné či co a dobrý. Dnes už asi s rodinou by to nebylo ono, že?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: Po půlce jsem to vypla. Paní neví, kde brát, ani moc neví, odkud brala čísla, nezná realitu zaměstnavatelů, ona ani nezná realitu skutečného zaměstnání, ve kterém si na svoji odměnu musí vydělat, ale ví, že by se chudinky samoživitelky měly mít líp a s nimi pro jistotu 50 % populace.

    Jen jsem zaznamenala další "utajený" státní moloch, tentokrát jen se stovkou státních zaměstnanců.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Tak oni se nebavili o mzdách ale o množství peněz které potřebuješ aby jsi nebyl sociální případ :-) Nejde o mzdu ale o všechny příjmy dohromady, tedy předpokládám, že jde o čistý příjem jedné osoby, alespoň to z toho, co říká a píše podle mě vyplývá.
    Minimální mzda je ale asi 13k Kč hrubého? To se podle ní za to asi nedá ani přežít...
    podle mě jsou všechny ty minimální mzdy blbost. V hodně zemích je nemají a fungují taky. Cenu práce určuje a MUSÍ určovat až na vyjímky trh! protože každá práce má své benefity a nevýhody dosti individuálně. To aby se za to dalo žít se taky musí stanovit individuálně. A nebo naopak jít opačnou cestou a stanovit minimální příjem plošně, což by zjednodušilo byrokracii.

    O tom jsem ale psát nechtěl. Já chápu a oceňuji že se někdo obhajuje nízkopřijmové skupiny obyvatel. Ale vadí mě jakým způsobem se stanovuje minimální standard. A odebírají se rodinám děti protože náhodou bydlí v Maringoce a nemá dítě svůj pokojíček, nejnovější Iphone a pod.

    Přesně tyhle kydy nutí ti lidi se akorát zadlužovat, aby nebyli outsideři.

    Před 15ti lety jsem na civilce pobíral cca 2000Kč a bydlel jsem ve skleníku a měl jsem se skvěle. Když jsem byl na vejšce, byl jsem nějakou dobu ve stanu, pak v opuštěné budově a nakonec v nájmu ve sklepě s plísní. Nehodnotím tu dobu vůbec špatně. Dobré brigády byly v té době za 50Kč/h...

    A aby byla zvýhodňována Praha protože je drahá to je nesmysl úplně. Pokud na to nemám tak tam nežiju. Pokud by se stát zajímal, tak by dělal něco aby se dalo dobře žít i jinde. A ne aby ty místa vymíraly. V hodně zemích se tak děje a dostanou se tam mladí lidé co nemají na to žít jinde ale mají chuť dělat něco s tím aby žili na pěkném místě.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: tak za to už se dá docela slušně žít, no v Praze asi zas tak ne, když dáš 15k za nájem, ale jinak jo...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LINKOS: při jednom dítěti (sleva na poplatníka+dítě) 26 tis.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: hmmm. Kolik že je 33k v čistém 22k? Když to je spíše o parazitovani těch kdo mají na těch kdo nemají, než nějaký objektivní ekonomický důsledek. Přidali rodinám, tak je hezky natáhnem.
    Všem co hejkaj proti zvyšování minimální mzdy, bych doporučil půl roku z toho vyzit,platit nájem-žádný burzousky domek, ten nechte těm co má to mají, jídlo, provoz domácnosti, děcka...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: O tom kdo je chudej a kdo bohatej podle mě vůbec nerozhodujou peníze, ale myšlení jednotlivce.
    Tyhle nesmyslný studie stojící na nějakém absurdním základu a výpočtu nutěj nepřímo lidi akorát víc makat a mít míň času na sebe a své okolí.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: těch 33 tisíc myslela jednotlivce nebo rodinu?
    Já že s 66 tisíci na rodinu bych asi prachama tapetovala. I s tramvajenkou a dovolenou. Jezdí ještě lidi do kempů a vaří tam na vařiči?

    Ne že bych lidem 33 tisíc nepřála, ale uvědomuje si paní, že každé minimální zvýšení nízkých příjmů (min. mzda, důchody, rodičovská) okamžitě zvýšilo ceny a zejména ceny bydlení? Stačil příslib větší rodičovský a už se zase víc prodává pozemků za nehorázný částky. Dražší hypotéky nikoho nezastavili. Ty lidi jdou po vlastním baráčku jak lumíci. Těm chudým lidem to úroveň nezvýší, spíš to zvýší náklady všem a pošle to nižší stření třídu mezi chudé.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam