• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    TOMASVALDEK: Ahoj odpověděl jsem ti už i na zprávu. Ale z toho co píšeš, pleteš několik různých věcí dohromady. Není stavební dozor jako stavební dozor.
    1. máš stavební dozor ze zákona, pokud nestavíš na ohlášku, tak se mu nevyhneš. Ten ti "nařizuje" stavební úřad. V praxi se jedná o dozor co hlídá, v reálu spíše zodpovídá, na bezpečnost na stavbě a stavby samotné. Víc než kvalitu provedení stavby řeší to jestli jsi byl poučen o bezpečnosti na staveništi. Tento dozor musí provádět někdo z kulatým razítkem a proto za něj patřičně zaplatíš a proto v reálu na stavbě běžného RD tento dozor nebývá vůbec viděn.
    2) technický dozor investora-TDI tento dozor by měl být nezávislý na stavební firmě a měl by hájit tvé zájmy. Tedy měl by řešit jestli je stavba probíhá tak jak má, dle technické dokumentace. Takový dozor je na stavbě většinou v klíčových momentech stavby, které je potřeba zkontrolovat než se bude postupovat dál a než se opticky zahladí nedostatky další prací a případně řeší problémy vznikající rozdílným stavem oproti dokumentaci (to nemusí být vždycky špatně). Tento dozor už stojí někoho nemálo času a je potřeba za něj zaplatit. Nicméně jsou to peníze velmi dobře investované a věř, že se ti mnohokrát vrátí. Odhadem u tvé stavby se nejedná o 40k Kč ale tak max polovičku spíš třetinu.
    To že jsem to u tebe odmítnul, je proto, že je to ode mě už dost z ruky, a v zimě tu asi 2 měsíce nebudu a ten dozor u tebe v té době může být potřeba. Navíc jsem časově vytížen víc než dost. Pošlu ti ještě kontakt na někoho, kdo je trochu blíž. případně můžeš zkusit oslovit toho youtubera, ale pár videí jsem viděl a přijde mi, že ho zajímají často z mého pohledu vizuální malichernosti, místo toho aby řešil důležitější problémy které třeba nejsou tak vidět a o kterých se ve videích nezmiňuje.
    3) pak ještě doporučuji takovou třetí sortu dozoru. A to je jakási podpora někoho zkušenějšího v místě stavby, kdo má možnost na ni častěji dohlížet. Ideální nějaký stavitel v důchodu ze sousedství, co třeba s tebou nevyřeší všechny technické detaily z bodu 2, ale zase tam může na stavbu mrknout klidně každý den. Tím hodně ulehčí práci TDI případně s ním může spolupracovat.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    TOMASVALDEK: Já jsem dozor na ty části, které jsem si dělal sám, využíval jako zdroj informací, často kontrolní (ne že bych třeba Nyxu nevěřil, ale prověřovat se vyplatilo :)). Bez něj bych pár věcí udělal sice pečlivě, ale ne úplně dobře.
    Přemýšlím, jestli bych si ho bral, kdyby stavěl víc sám.
    TOMASVALDEK
    TOMASVALDEK --- ---
    Má smysl si nechat dozorovat i malou stavbu 68m2? Stavbu bychom rádi sfoukli do 1,2 MEGA max.
    Takže částečně svépomocí, co zvládneme sami. Ale vyhazovat cca 40 000 Kč za dozor se nám úplně nechce.
    Našli jsme nějakého youtubera Pavla Šimka, kde píše o mnohem menších penězích, ale zase mi připadá, že se věnuje hlavně pohledovým problémům stavby, ty uvidím i já jako lajk.

    Kdyby někdo věděl o někom ze Sedlčan, Benešova, Votic nebo okolí, uvítal bych mile rád kontakt.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    MAD_MAN: ja se ho musim zeptat az ho uvidim v zime a nebude prace. von dela zednika...presneji receno lepi na steny betonovy prefabrikaty co vypadaj jak sutry.
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    DEVIL: seš si jistej že upravuje dešťovku? sůl se sype do katexových změkčovačů, aktivní uhlí odstraňuje zápach, uv zářivka dezinfikuje... nějak mi tam nesedí ta sůl
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    CUKI: aha, no tak on tam ma nakou soustavu filtru do ktery sype nakou sul, neco co upravuje vodu jen na to piti. pak tam ma rikal i naky uhlikovy 3 stupnovy filtry a uv zarivku.
    je to jako chata, ale ma tam prave susicku a pracku a pochvaluje si, ze oproti mestsky vode je to daleko chutnejsi. https://www.youtube.com/watch?v=7c9A2cSDC7I
    ve meste, co ma tvrdou vodu uz mu to jednu pracku zadrelo. sice to byla naka mrdka, ale i tak..
    nase nova pracka doma potrebuje tak jednou za dva mesice zapnout na mod cisteni, protoze se imho rychlejs zasira. to cisteni rikali ze snad je prumerne 3x za rok a my kazdy dva mesice
    CUKI
    CUKI --- ---
    DEVIL: Pokud se napiješ jednou tak se nic neděje, ale obecně je to velmi měkká voda, která demineralizuje lidské tělo.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    CUKI: aha no, ja sem nevedel ze se to neda pit. znamej ma nakej potazenej aluminum strechu, chyta to do takovejch mega umelejch nadrzi co ma v zemi a pres nekolik filtru to pije... nebyl sem tam, takze nevim.
    LINKOS: jestli sou ty tasky klasicky glazovany tak jo. ja pamatuju, kdyz sme davali novy tasky na strechu, takovy ty cerveny, ze ty nemely glazuru. na par domech sem ale videl takovy tmavy tasky, porovity (mozna cementovy), ktery mely takovej lesklej povrch. tak sem si myslel ze je to zality nakym umelym sealantem..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DEVIL: hele nejsou náhodou ty "chemkou natrene tašky" spíše glazovane? Tedy s tím co máš v každém hrnku
    CUKI
    CUKI --- ---
    DEVIL: Právě že ty tašky, jak cihla, tak beton někde moc vhodné nejsou, protože se na tom drží díky poréznosti víc svinstva a těžko ho smeješ, tedy ten FF by sebral zbytečně velkou kapacitu. Nejvíc se hoděj právě ty plechové krytiny potažené PE. Jinak azbest na kamkoli vůbec a bitumen je hodně mimo i na tu děšťovku.
    Ale na pitnou vodu nemůžeš použít ani jednu krytinu. Na pití je dešťovka dlouhodobě nevhodná i kdyby byla sebečistší. Navíc ji nikdy tak nevyčistíš.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    to jo no, krytina tak jako hraje velkou roli. pokud to budete mit jako uzitkovou vodu, pak okej. tam je jedno jestli mas asfaltovej sindel, eternit, aluminum nebo tasky...
    pokud to chcete ale filtrovat a pit, tak je asi nejlepsi zvolit naky paleny tasky bez tech chemkou natrenejch lesklejch povrchu, nebo nakej potazenej aluminum plat.
    tam urcite bude mensi mira uvolnovani ruznejch latek nez z asfalt sindelu a eternitu.
    ideal by bylo asi dreveny sindele nebo bridlice...ale to je teda nakladny
    CUKI
    CUKI --- ---
    Tak jak píše Devil. Jen se to dá velice snadno vyrobit z PETky. Jako 60 dolarů bych za to asi nedal :-)
    Čím je větší střecha tím lépe se to reguluje, důležité je aby ta vrchní část dobře těsnila, protože jinak ten bordel stejně skončí v nádrži. Regulaci FF je potřeba vyzkoušet v reálu na každé střeše zvlášť. Záleží na ploše, druhu krytiny, sklonu, orientaci a lokalitě.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    DEVIL: Už chapu.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    VO_D_KOLEK: delaj se takovyhle mrdky https://www.rainharvest.com/rain-harvesting-pty-downspout-first-flush-diverter.asp

    anebo to nekdo resi tak, ze udela rouru k zemi s manual kohoutkem na vypousteni 'prvni vody'
    jako je tady na tom obrazku na tyhle sajte
    Rainwater - Watertiger - Water purification and Rainwater Harvesting serving BC and beyond
    https://www.watertiger.net/rainwater/
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    CUKI: jak si představuješ oddělení první vody, hlavně tak ať se o to člověk nemusí starat?
    Já bych si dokázal představit zařízení na principu odlehčovací komory na kanalizaci, ale nedokážu posoudit přínos takovýho opatření.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Počkej, co je první a další voda? :)

    K filtraci v okapu: čtu o plastové mřížce do okapu a štěrkovém filtru do kotlíku (jako prvních stupních filtrace), ale nic takového nemám. Mám to řešit? Listí fakt nemáme (mrížka), ale šterk v kotlíku zní jako zajímavá možnost. Samozřejmě mě nejvíc trápí to, že kvůli čištění bych musel na střechu, kdežto u šachtového filtru ne.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Jo tak už to chápu. Tak pak by jsi to použil stejně jako kdekoli jinde. první vodu ze střechy prostě necháš projít a nepoužiješ a tu další teprve necháš dotéct do toho rezervoáru. další čištění pak dle potřeby. Většinou stačí nasávací sítko u domácí vodárny a nebo jestli to jede samotížně (WC nádržka i pračka by tak bez problému fungovali) tak pak se dává něco takového.

    Pokud by nefungoval dostatečně FF, tak se to dá filtrovat třeba přes silonky přímo v okapní rouře.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Víc nádrží opravdu nemám, mám jenom jednu svoji část, ostatní patří sousedům. Ale nejsme oddělení jinak než přepážkou, takže voda může (když jí bude hodně) od mně k sousedům (neřeším) i od sousedů ke mně – řeším, protože sousedi nijak nefiltrují.

    Nádrž je v provozu přes rok a žádné listí v ní není, voda je bez zápachu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: first flush. Tedy systém kterej odstaní ty prvotní nečistoty ze střechy. Je to víc než 90% problémů. U tebe pokud těch nádrží máš víc by to mohlo bejt sofistikovanější a zároveň by jsi o žádnou vodu nepřišel.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Ne, hledám, jak dešťovku zbavit nečistot, na vstupu do nádrže. A zároveň dodávám, že moc piplat se s tím asi nemá cenu, protože do mojí části nádrže se může (když jí bude hodně) dostat přepadem voda od sousedů, kteří určitě nefiltrují.
    Nebo myslíš filtrovat na výstupu, tj. před čerpáním domí, případně během něj?
    Co je FF?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam