• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: článek na Oslu není ozdrojován, nedokážu najít původní text k tomu výzkumu, tím ho nedokážu posoudit.
    Od roku 2008 kdy vyšel, se v žádných materiálech, které jsem četla (musela číst) neobjevila jiná informace, než že škodlivé účinky jsou bezprahové a práh stanovujeme jen s ohledem na ekonomickou náročnost opatření.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: já mám radon ve vztahu ke své osobě na háku asi jako doktoři kouření :D
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: https://www.osel.cz/3436-radon-neskodi-a-mozna-i-prospiva.html
    taky názor...
    Radon nepodceňuji, ale bojím se více jiných věcí.

    PALEONTOLOG:
    UF0UN: bude to pravděpodobně na ohlášení jako zemědělská stavba: stavby pro zemědělství do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení; stavby pro zemědělství nad 60 m2 zastavěné plochy nebo nad 5 m výšky do 300 m2 zastavěné plochy a do 7 m výšky, o jednom nadzemním podlaží, nepodsklepené, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují, ledaže se jedná o stavby pro ustájení zvířat nebo chovatelství anebo zemědělské stavby, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek (např. sušičky, sklady hořlavých kapalin, sklady chemických hnojiv);
    V tuto chvíli tam jsou koně a jelikož nejsme majiteli, stejně by se to neobešlo bez územního souhlasu. Navíc mi to přijde jako prostředek, který do budoucna lépe vymezí využití tohoto místa. Snažíme se zabránit aby se to zastavělo, nájem máme ale jen na 10let.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    VYHULENY_UFO: a mezitím se normy bez paniky třikrát zpřísnily :D

    Hele, já ten radon nezlehčuju, vždyť se tím živím. Ale ty cíle na "hodnotu v místnosti" jsou už šílenství a nepřijde mi, že nějak podložené. V běžně postavených domech běžným způsobem (tj. bez nově požadovaného odvětrání základové desky aktivním způsobem) jsme hodnoty významně nad limit v interiéru naměřili málokdy a obvykle to šlo odstranit zvýšeným větráním. A to mám přehled o pár firmách, celkově tedy stovky ročně.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    :D :D :D

    tyvle, si snad pomatujete, jaka byla na prelomu 80's a 90's panika z radonu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: přirozený radon není ku prospěchu nikdy krom radonových lázní
    Pokud ve stavbě nebudou obytné nebo pobytové místnosti (tj. nebude se tam pravidelně zdržovattřeba zaměstnanec 40+ hodin týdně) raodn se měřit nemusí.

    Ale vzhledme k tomu, že tě zajímá, jak se ta stavba chová a jak splňuje dnešní nároky na bydlení, bylo by měření půdního + interiéru po dokončení k věci. Změřit, ne číst z mapy, ne určovat podle horniny.

    U historických staveb, různých recyklovatelných nebo ekologických staveb se často navrhuje odvětrání základové desky nebo podlah (pokud tam jsou :)) namísto izolace asfalt+hliník.

    Příznivě je splní normu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    UF0UN: no prááávě :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Tak krom nečeho o té stavbě samotné, hlavně o činnostech našeho spolku: https://www.berounskazelen.cz/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: můžu se zeptat co tam chceš prezentovat/ propagovat?
    UF0UN
    UF0UN --- ---
    CUKI: hele a se stavebním povolením to bude jak? ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Teď ještě co znamená to příznivě, že? :-) Ten odkaz na to, že ten přirozenej radon je vlastně ku prospěchu, mám tuším od tebe ne?
    Tyhle stavby jsou sice částečně podzemí, ale zase to přirozené větrání je dosti velké, nesrovnatelné z dnešními stavbami. Radon řešit nehodlám. Nikdo tam bydlet nebude. Chtěl bych, aby tam bylo takové informační centrum.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: dobrý, ale já nabídnul cukimu třeba nějaký řešení na místě, zajímá mě celej projekt. nechci tady spekulovat, i když na to mám času dost
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PALEONTOLOG: to já vím dobře. Proto bych šla na střední.
    Hele, mapy jsou jedna věc, ale měření na místě je mnohem mnohem pestřejší. Ty do jílů zvětrávající horniny velmi často vychází na střední (spíš k vyššímu, ale střední). Takže na písčitých jílech někde na břidlicích bych čekala střední a šla do toho.
    Na pískách/ jílovitých pískách nad žulama bude fakt vysoký a k tomu vyšší plynopropustnost.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: tak rešerše na berounsku jen střední a vysoký riziko, tak bych to bral vážně
    http://www.geology.cz/app/ciselniky/lokalizace/show_map.php?mapa=radon&y=769500&x=1053200&s=1
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PALEONTOLOG: nechtělo s emi extra rozepisovat, ale ...
    1) změřit půdní
    2) namísto mechanického narvání izolací všude (asi těžko u tohodle typu domu) to navrhovat na konečnou hodnotu ve vzduchu v místnosti s ohledem na ventilační koeficient
    3) radši vybrat místo, kde je radon nízký nebo střední, na vysokém na půdách se střední nebo nízkou plynopropustností bych to viděla na odvětrání podloží
    4) změřit vnitřní v hotové stavbě
    5) v případě překročení navýšit větrání a měřit znova
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    protože tyhle snadný konstrukce má smysl dělat s ohledem na dnešní poznání. já bych v něčem podobným klidně bydlel, ale ne bez měření rizik. je možný, když uděláme víceméně opatření proti podzemní vodě, radonu, seismickým otřesům a větrnejm poryvům, tak dostanem konvenční stavbu
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: to ale není pointa, aby vyšel, pointa je poznat poměry
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: radon změříme a vyjde příznivě ;)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: maximálně pomůžu s posouzením zákl.poměrů, ale zajímá mě to. mě se tyhle starý stavební techniky líbí. ať už lepenicové zdivo, roubenky, nebo zemljanky.
    jako první věc, která mě u takový stavby napadá, je zátěž radonem, i kdyby to nemělo sloužit k bydlení. dál vodní poměry, event stabilita výkopu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Až to bude aktuální dám sem vědět. Zatím sbírám podklady, z čeho vlastně vycházet. Rád bych se přiblížil k tomu co v té lokalitě našli archeologové. Zatím mám málo informací.
    Navíc je potřeba ještě vyřešit spoustu věcí kde to bude stát a dohodnout se se všemi zúčastněnými na výsledné podobě. V neposlední řadě i materiál....
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: kdybys chtěl nějak pomoct se založením, tak dej vědět
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: Njn tv barrandov. Na staré stavby se nové normy nevztahují. naopak tyhle roubenky se dají docela dobře zařadit materiálově do tříd hořlavosti. A požární odollnost často vychází mnohem lépe než u lecjkakých novostaveb. Problémy jsou spíše jiného rázu než že je to celé ze dřeva. On takový trám 300x300 jen tak neprohoří a ani jen tak nechytne. Nejhorší je topeniště a elektroinstalace.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam