• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: mrkni... budu rád..
    Čistě teoreticky: jde si třeba objednat příkon zmíněných 3x16A a pak to případně navýšit?
    --
    Nedělal jsi nějakou stavbu s rozpočtem cca 1,5 až 2 mil? Docela bych byl zvědav, co se za to dá udělat...
    Trochu řešim dilema, že se mi nechce ,,zabít,, pozemek nějakým ,,bungalovem,, co nemá ani využití půdy (obrazně řečeno, ale je to častý jev...). Ideálně bych tam rád viděl časem něco podsklepeného a třeba se dvouma malejma byt. jednotkama, ale kvůli téhle vizi zas nechci prodávat byt, kterej radši časem pronajmu... Takže prostě pozemek bude asi čekat... a zadlužovat se fakt nehodlám..
    GOR
    GOR --- ---
    ANDY_WARHOL: Ale jdi, pasivni standard je preci o ztratach a ne o zdroji tepla. Nicmene, 6 kW je obsleh z projektu kamaradovy novostavby a ma naprojektovany TC, ale beru, ten barak neni moc nizkonakladovej, je pomerne velkej.
    Ale jak jsem rikal, budu rad za jiny vypocet.
    BTW, vubec neuvazuju treba elektromobil.

    Ono totiz, pokud misto 6 dosadis 0, furt to vychazi cca 15, takze 3x16 je knop. Jo, kdyby PDS povoloval hlacni jistic v charakteristice D, tak bez vytapeni by se 3x16 dalo snest, ale: Pokud budes mit hlavni jistic B16, jsi totalne bez selektivity. Pretizis (ted nemluvim o zkratu, tam ta selektivita moc nefunguje ani v kombinaci 16 - 25) jeden okruh a s okruhovym jisticem pada i hlavni.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    GOR: tak dneska už nepostavís nic co není v pasiv standardu, takže žádný přímotopy, ale tepelný čerpadlo...
    GOR
    GOR --- ---
    CUKI: Mozna ni nejaky informace z minula usly, ale chces tvrdit, ze ti 3x16 staci na domacnost, co ma elektrickou desku, troubu a topeni? OK, tak namatkou deska 7 kW trouba 3 kW, topeni 6 kW, to je 16 kW, tohle samo o sobe vychazi 3x24A, tj 3x25. Ano, nemusi se stat, ze ti pobezi vse jmenovane naraz, ale jsou i jine spotrebice. Mas prosim jiny vypocet?
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Já na to kouknu. Nedávno jsem něco přepojoval a čekal jsem na jejich souhlas kdy budu moci rozplombovat elektroměr. Pak jsem na to nějak nespěchal a oni mi řekli že to platí jen měsíc nebo tak nějak. Ale já netušil že to berou spíše jako oznámení. Ale pro příště m navrhovali právě nějaký jiný postup, který se používá u nových přípojek. Mám to snad někde v mejlu.
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: Dik.. jak to funguje přesněji? Bude připravena elektrika a k jakemu datu? Když to datum vlastně nevim...
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Jinak pokud to chceš jen připravit a vůbec nepoužívat. Můžeš to vyřešit smlouvou k datu. Někde to jde, jinde s tím dělaj ofuky.
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: diky moc...
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Pokud je dobrej návrh tak 3x16A je naprosto OK. Vytápění, ohřev vody, vaření i ostatní spotřebiče.
    Špatnej elektrikář ti navrhne klidně (pro jistotu) 3x25, ale on to platit každej měsíc nebude, že jo :-)
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: Myslíš, že hlavní jistič stačí rezervovat příkon 3x20A a nebo spíš 3x25A (pro menší RD do budoucna)?
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI: diky...
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Platíš jen za rezervaci příkonu. a za stálou platbu. Stálá platba je asi kolem 100Kč/m a za rezervaci příkonu od cca 20Kč měsíčně za D01 3x10 a nebo 1x 25.
    To mi vychází na podstatně méně.
    TSOH
    TSOH --- ---
    Zas jeden laický dotaz..
    Neřešil zde někdo přípravu elektřiny k pozemku s tím, že se připojí k odběru až za delší dobu. Rád bych měl na hranici pozemku antoníček, ale dle informace ČEZu jsou pak roční platby cca 10.000,-Kč aniž by člověk odebíral elektřinu. To mi přijde trochu zbytečné..
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    LAETATIO: Ale jo, jsou i takoví :) Chodí kolem nás pán v letech, kterého jsem nikdy neviděl v dlouhých kalhotách – v zimě bundu a kraťasy.
    Já jsem prostě citlivej, a to chodím od jara do podzimu bosky.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Jo, jak píšeš, jak to máte vy, taky mi to nepřijde jako žádná trága. Ale nějak jsem žil v domění, že by to mělo být lepší.
    Snad teda ještě izolovat seshora desku.

    Jojo, byl bych to udělal jinak (minimálně bych izoloval desku i zespoda, případně suterén založil na pěnovém skle (tak to udělali v tom podivném domečku ve Svépomocí.cz, když se rozhodli z NE udělat pasiv ve fázi hotové desky), ale přišel jsem k částečně hotovému.
    Jinak pozor, soused má víc EPS nad panelem, protože má jenom rohože. A je mezi dvěma vytápěnými prostory , takže 15 cm EPS na stěně má jenom vepředu a vzadu, tj. na malé části domu (a kus ještě zabírají okna). Ale zase má krbová kamna, takže elektrice pomáhá dřevem. V nekrajní řadovce bez přístupu na zahradu je to legrace :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Toho souseda si neumím představit, ale tohle není tak hrozný. Dalo by se to vyřešit lépe, ale asi bych s tím už moc nedělal. Určitě bych nepřidával nic na ten strop suterénu.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    VO_D_KOLEK: těsně vedle :D
    a to si vezmi, že doma jsem za zimomřivou a velmi citlivou, když mi vyhovuje 19-20° přes den a 16-17° v noci :D
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Ještě dodatky k soklu (suterénu):
    - z jedné venkovní strany (od souseda) má jenom nějakých 10 cm EPS (a soused pak nemám uvnitř nic)
    - ze dvou kratších stran je z poloviny pod zemí, z jedné delší strany tak ze třetiny
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam