• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MATTCZ/SK hiphop, rap a trap
    o českym a slovenskym hiphopu, rapu, trapu a grimu, hlavně novinky, ale i starší oblíbené kousky... diskuze o scéně ;) lehký přesah do reggae povolen
    všechny ostatní země sem: [ HIP-HOP :: městská subkultura - malujeme, rapujeme, scratchujeme, breakujeme, stahujeme! ]

    pokud chcete vložit info o nějakém koncertu nebo party, vložte do prvního řádku slovo AKCE, pro snadnější filtrování..
    rozbalit záhlaví
    MATT
    MATT --- ---
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    FIDEL: tak to už se chápat dá, i když Divo bych mezi hiphop neřadil
    MATT
    MATT --- ---
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    MATT: jako sorry, na doporučení právníků ligy žen v rapu sem musím okamžitě napostovat tuhle nádheru aneb "Vážená kurvo mám otázku klíčovou, proč děláš hiphop když umíš svíčkovou?!"
    Gambrz Reprs - Femail rap feat. Viktor Hektar
    https://www.youtube.com/watch?v=4lu2GaU8gRY
    MATT
    MATT --- ---
    socialne-politicky hiphop

    MR.A. ZAMYSLI SE (OFFICIAL VIDEO)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZQgetbtK9oA
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    N_I: album nobody s tendem rozhodně co dodávat je, a rozhodně je to spíš produkt redukce přehnaně načepraných atributů současných trendů, než jejich okatá demonstrace. v tom to vidím jinak, ale - Ano, rapeři jsou kalkulující stejně jako třeba Slayer na posledních pěti deskách.

    Nakonec, proč by tenhle motiv "maká to na lidi" měl být v nějakém zásadním rozporu s původním (idealizovaným a domělým) motivem raperů jakožto amplifikátorů sociálního umění pro masy obyčejnskejch?

    Zároveň si nemyslím, že "zase jsme u bubinku a ohne" bavíme se tu o kategoriích který někdo nějak historicky definoval a tvrdit pohádku o tom, že po večírku o DJ Koola už se tomu vždycky říkalo hiphop a rap je prostě pokrytecký už ve vztahu k tomu žánru a je to jen vytváření zbytečný legendy, která imho má zařadit rap do tradiční struktury myšlení jako věc, kterou vynalezli afro-lidé (rozuměj především černoši v americe).

    A já si teda myslim, že když do hiphopu (což je hudební žánr, který se sice dneska skládá normálně od píky, ale když byl developován, tak vznikal výhradně jako toast music, která recykluje a spojuje už hotové nahrávky z mnoha žánrů), tak když do toho hiphopu někdo přidá nějaký nový element, že to hned nepotřebuje redukci ani prohlášení o krizi žánru, ale spíš míň sentimentální boomerství, o tom jak by to vlastně recipient takové hudby rád sám.

    Ale... diskutujme!
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    N_I: jako srovnat mrdku travise scotta s fobia kid, to snad nikoho příčetnýho nenapadne. Pana Veselého bych nepovažoval za příčetného nebo snad relevantního v názoru na rap, hiphop nebo kterýkoliv jím navštívený žánr vlastně ale v žádným vesmíru. Málem sem z tý "recenze" spadnu do hlubiny všeobjímání.

    Proč to píšu? Vysvětlíš mi jak to souvisí s CZ/SK rapem, jestli to souvisí jménem Karel Veselý, tak je to špatná odpověď :D
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    MATT: hele tak mat213 to neberu jako hiphop, to je prostě hyperpop - ano je to populární a málokdo chápe proč a co to znamená, ale ten žánr má nějaký zahraniční ekvivalenty na kterejch se některý věci sledovat dají. Například jeho hit 7teen je prostě neoddiskutovatelně hodtnotnej rádiovej hit dnešní doby.

    ale divím se že si neslyšel, letos to dokonce posbíralo nějaký ceny odborných porot a podobně
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    MATT: pak je tu ta paralela s literaturou nebo poesií - když zůstáváme u rapu (protože hiphop a rap, jak si mnozí zaměňují, není to stejné) tak je tu ta rozličnost stejná, jako u tý poesie - je tu éra těch který chtěj být ekvlibristy - žonglovat s jazykem posouvat jeho hranici, vymyšlet slova - pak jsou tu obsahovci - kterým jde především o sdělení uvnitř a nehledí tolik na to jak to "vypadá", pak sousty těch mezi tímhle, který si vůbec neuvědomují že je něco jako forma a obsah, a nakonec třeba nová generace "refrénistů" kterým vlastně stačí krátkej hook dokola, protože je v něm celý sdělení, případně to víc odráží spotřební prostředí ze kterého vycházejí (exkluzivní je ne něco umět, ale něco vlastnit). atd.
    Ale sorry moc sem se rozjel, pod dojmem toho že ondraasovka tu obhajuje hakis a venkovku.


    LAYUP: když si poslechnu třeba věci z šuplíku deconstrukted-club nebo i hyperpop, tak je evidentní že i producenti jinéých třeba mnohem více zasyflených novo-žánrů, rádi po téhle technice sahají.


    HONZA09: tak to si definoval uplně bezchybně toho ideu :D
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    HONZA09: myslim, že indy a wich je ale v pohodě nejhorší českej hiphop v celý jeho široký historii
    TEKKIT
    TEKKIT --- ---
    já jsem teda tohle začal jen proto, že můj osobní pocit z toho autotune je, že ten raper jakoby "poplakává". Takový to tahavý kňourání...

    Ale je jasný že chyba je na mé straně, hiphop se vyvíjí a nemůžeš dvacet lep pouštět starý samply a rapovat o tom že "vy tři nejste mistři" to je bez diskuze
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    OPERAHYPNO: ale je fakt, že sem naspal ČESKEJ RAP, ne ČESKEJ HIPHOP, takže tam to určitě patří
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    N_I: ok www je divadlo, ne hiphop, dál ?! :D Bulhar mi přijde, že rozhodně nějaký "světový trendy vlivy" načerpal, ale nenapadá mě teď hned zahraniční ekvivalent.
    HONZA09
    HONZA09 --- ---
    Šlamastika V. aka otázky a odpovědi slečny S #rap #rapper #hiphop
    https://www.youtube.com/shorts/QDp-I_3Ocyo
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    HONZA09: hlavně tvl hiphop kemp 2006 - 07 - 08 to byl prostě woodstock 99 po česku.
    MRKEVREDKEV
    MRKEVREDKEV --- ---
    yess. Venktovku zavřeli ve sklepě, půl roku mu pouštěli jen Thaiboye a Bladeeho a teď vydal tohle. je to úchylný, asi už i mimo škatulky hiphop, rap a trap (?), ale já to mám rád.

    DJ VENKTOVKA — MLHA prod. NECROEZ | OFFICIAL KLIP
    https://www.youtube.com/watch?v=p5-FIcQ5FD4&ab_channel=OPAKDISSU
    GEGE
    GEGE --- ---
    MATT: neprijde mi, ale samozrejme bych se nedivil, kdyby mel vic preudonymu. na tuhle spojitost jsem jsem narazil diky tomuhle tracku, kterej paradne slape:

    IKSDEBOY x VLACHY - HEADSHOT
    https://soundcloud.com/visionarylasty/iksdeboy-x-vlachy-headshot?si=3b0be5c6e4174856a68df5e3e1c2b99f


    a tvymu prispevku [MATT @ CZ/SK hiphop, rap a trap] , ale nerozklicoval jsem to :)
    LACIF
    LACIF --- ---
    Sabotage po prvních úpravách opět v provozu! | PhatBeatz
    https://www.phatbeatz.cz/sabotage-po-prvn-ch-prav-ch-op-t-v-provozu

    I když si odmyslíme nostalgii a další osobní picoviny, tak
    jestli se nemýlím -
    to byl jedinej 4ever strictly underground hiphop v CZ ever?
    MATT
    MATT --- ---
    BARBARELLA: byl jsem 2018, nastesti tu je report, protoze co bylo pred coronou si uz nepamatuju ;)) [MATT @ CZ/SK hiphop, rap a trap]

    plus par fotek a dve videa https://photos.app.goo.gl/GWJ37ybSqLJCC2jk9
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam