• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    GDPR - General Data Protection Regulation - Nová legislativa na ochranu osobních údajů, která začne platit od 25. 5. 2018!
    rozbalit záhlaví
    HARALD
    HARALD --- ---
    ELWERINE: OZ nestanovuje formu souhlasu. Ten souhlas může být i implicitní. Oprávněný zájem v gdpr vyžaduje vypracování balančního testu, kde v dodatečných opatřeních můžeš navrhnout např dostatečnou informovanost o focení s možností automatického uznání námitky.

    Ne, fakt nepotřebuješ souhlas podle gdpr na každou fotku. OZ a gdpr používají pojem souhlas odlišně.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELWERINE: tvl, ja se jen snazim rozklicovat, co tady naznacujes :D
    nemam cas cist nic jinyho nez me vlastni vyplody na gdpr :D
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: ne, jsou preci zakonne vyjimky v obcanovi .), docitej oddily kolegyne! .)
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník (89/2012 Sb.) a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením.

    Ovšem v § 89 zákon stanovuje mimo jiné výjimky důležité právě pro fotografy, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Zaprvé je to pořízení a využití fotografie pro umělecké účely, čímž může zajisté s úspěchem argumentovat každý, i amatérský fotograf. Dále zde existuje výjimka, které amatérští fotografové nevyužijí, ale přesto ji zmíním – pořízení a použití fotografie pro účely zpravodajství. Obě výjimky jsou však podmíněné svou přiměřeností, čímž je myšlen přípustný zásah do soukromí dané osoby.

    Fotografování na veřejnosti a fotografie v paragrafech | Milujeme fotografii – vše o digitální fotografii
    https://www.milujemefotografii.cz/fotografovani-na-verejnosti-fotografie-v-paragrafech
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELWERINE: tim chces rict, ze si myslis, ze fotka z obecni zabavy na webu je zasah do osobnostnich prav a nelze ji udelat bez souhlasu dotycne osoby? tak to maji problem asi vsichni marketeri napr. na socialnich sitich, kdyz foti lidi z akce :) .. maraton prague.. branny zavod hradec.. atd atd
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    HARALD: Tenhle?
    Je fotografie nositelem citlivých údajů? Vždyť z ní dokážu vydedukovat údaj o zdravotním stavu či rase.

    Fotografie může být nositelem různých informací. Podstatné je, jak je s těmito informacemi nakládáno a zdali vůbec. Nakládání s fotografií není a priori zpracování citlivých údajů o subjektu údajů. O zpracování zvláštních kategorií osobních údajů by se jednalo až tehdy, pokud by z fotografie byly tyto údaje cíleně zpracovávány ve vztahu ke konkrétní fyzické osobě. Např. by fotografie sloužily jako zdroj získávání informací o nemoci pleti pro lékařský výzkum ve vztahu k identifikovaným či identifikovatelným osobám.

    Ja ale neresim, jestli se jedna o citlivy udaj. Ja zase davam k tve pozornosti § 84 zak. 89/2012 Sb., obcansky zakonik. Jsem presvedcena, ze se musi postupovat zejmena podle obcana, protoze GDPR, resp. aktualni zakon o ochrane osobnich udaju fotografii ci videozaznam obecne neupravuje. Obecna uprava je v obcanskem zakoniku, podle ktereho se postupuje. Teprve jestli fotografie vykazuje jeste znaky "citliveho" osobniho udaje, naklada se s ni podle specificke upravy GDPR.
    HARALD
    HARALD --- ---
    ELWERINE: Doporučuji stanovisko uoou.

    Základní příručka: Úřad pro ochranu osobních údajů
    https://m.uoou.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_ktg=4744&n=zakladni-prirucka&p1=4744

    poslední odstavec kapitoly 5.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    HARALD: jestli nebudes mit zadnou zakonnou vyjimku dle obcanskeho zakoniku, imho svoleni = souhlas, proste mit musis.
    HARALD
    HARALD --- ---
    OLAV: Fotky dej přes oprávněný zájem s tím, že v případě, že někdo požádá o stažení fotek třeba z nástěnky, tak mu vyhov. Pokud je to o publikování v časopise, tak oprávněný zájem a svoboda slova.

    Tvrzení, že fotky jen přes souhlas je nepravdivé.
    DAVYKING_CZ
    DAVYKING_CZ --- ---
    OLAV: co jsem byl na školení tak máš smůlu. Fotky pouze se souhlasem a souhlas musí být aktivní.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OTAKAR: cha, ja vedela, ze jsem si to myslela dobre. Aktualni § 15 zakona o ochrane os. udaju stanovi v odst. 1 povinnost mlcenlivosti mimo jine zamestnancum spravce a zpracovatele. Takze sla by i ta d)ckova vyjimka. Uvidime, v jake podobe prijde novy zakon, ale tam paragraf o mlcenlivosti nejaky urco byl.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    GIMEL: počkej až si zaměstnanci začnou říkat o k nim nevedené údaje, např. hodnocení manažera :)
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    GIMEL: zvidavy dotaz - jake mas formalni vzdelani, kolik zamestnancu ma tva firma a obecne v jakem oboru podnika?
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OLAV: fotky jsou reseny dvojmo - dilem jako osobni udaj a dilem to spada pod ochranu osobnosti dle obcanskeho zakoniku. Jestli nespadnete pod vyjimku dle obcana, pak souhlas...
    OLAV
    OLAV --- ---
    A nevíte, jak je to z fotkama? Např. obec má Pálení čarodějnic a chce to dát na web - často tam jsou i děti a bývají často prudiči, co jdou proti starostovi.

    Na UOOU je o tom článek a tam mě to přijde nejednoznačné a taková právničina.

    Co jsem našel, jak to řeší jinde:
    - podpisy, jinak nepustí
    - vývěska uprostřed akce
    - upozornění na webu nebo pozvánce, že je to veřejná produkce a fotky budou použity.
    - nic
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    KASUMI: to neni zas tak narocna prace, nebo jo? Ja jsem DPO pro nasi firmu a zatim mi neprijde, ze bych mela cekat nejaky naval pozadavku. Ale asi je rozdil, jestli je clovek v bezne firme nebo napr. v bance, na ktere se to IMHO sesype uderem pulnoci 25. kvetna :D
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    (nebo nemate nekdo tip na nejakeho?)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    se muzu zeptat i tady
    nenabizite nekdo sluzby DPO? shanim pro klienta
    kdyz tak posta, diky
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    ELWERINE: Však já rád souhlasím, že je aplikovatelná výjimka z informační povinnosti, jen si upřesňuji, jak to pojmenovat.
    Dík za nasměrování.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OTAKAR: ano, souhlasim a jsem si textu vedoma. Ale proc sakra nejit po smyslu a ucelu upravy, kdyz zajistim mlcenlivost vsech dotcenych osob (ve tvem pripade jich zas tak moc nebude), tak jsou informace duverne, pokud zlovolne nekdo neporusi zavazek (smluvni/zakonny).

    Disclaimer bych klientovi dala a sla pres to c), to je jasne...
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    ELWERINE: To jo, to každopádně, ale řekl bych, že pro výjimku dle 14/5/d je nutná zákonná mlčenlivost. Chápu to tak, že d aplikuje daňový poradce při zpracování daňového přiznání, ale už ne zaměstnavatel pro zpracování ročního zúčtování.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OTAKAR: jo, o članek vedle, tj. 14. Mlcenlivost ze ZP neplyne, ale prijde mi jako zakladni organizacni zabezpeceni ochrany osobnich udaju zavazat mlcenlivosti zamestnance, kteri zpracovavaji osobni udaje. Ostatne zpracovatel to musi mit primo zajisteno (cl. 28(3) b) ).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam