• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: to, ze pokud nemas zakonnou vyjimku na fotografii dle obcana, musis mit svoleni. To rikam porad. A REDTIME ukazuje tu nejtypictejsi vyjimku.

    Resim to ale taky proto, ze castokrat spolecnosti foti sve zamestnance na propagaci spolecnosti atd, atd. a tam proste zakonnou vyjimku z obcana nemas, tudis chces svoleni (souhlas).
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELWERINE: tvl, ja se jen snazim rozklicovat, co tady naznacujes :D
    nemam cas cist nic jinyho nez me vlastni vyplody na gdpr :D
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    KASUMI: ne, jsou preci zakonne vyjimky v obcanovi .), docitej oddily kolegyne! .)
    REDTIME
    REDTIME --- ---
    Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník (89/2012 Sb.) a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením.

    Ovšem v § 89 zákon stanovuje mimo jiné výjimky důležité právě pro fotografy, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Zaprvé je to pořízení a využití fotografie pro umělecké účely, čímž může zajisté s úspěchem argumentovat každý, i amatérský fotograf. Dále zde existuje výjimka, které amatérští fotografové nevyužijí, ale přesto ji zmíním – pořízení a použití fotografie pro účely zpravodajství. Obě výjimky jsou však podmíněné svou přiměřeností, čímž je myšlen přípustný zásah do soukromí dané osoby.

    Fotografování na veřejnosti a fotografie v paragrafech | Milujeme fotografii – vše o digitální fotografii
    https://www.milujemefotografii.cz/fotografovani-na-verejnosti-fotografie-v-paragrafech
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELWERINE: tim chces rict, ze si myslis, ze fotka z obecni zabavy na webu je zasah do osobnostnich prav a nelze ji udelat bez souhlasu dotycne osoby? tak to maji problem asi vsichni marketeri napr. na socialnich sitich, kdyz foti lidi z akce :) .. maraton prague.. branny zavod hradec.. atd atd
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    HARALD: Tenhle?
    Je fotografie nositelem citlivých údajů? Vždyť z ní dokážu vydedukovat údaj o zdravotním stavu či rase.

    Fotografie může být nositelem různých informací. Podstatné je, jak je s těmito informacemi nakládáno a zdali vůbec. Nakládání s fotografií není a priori zpracování citlivých údajů o subjektu údajů. O zpracování zvláštních kategorií osobních údajů by se jednalo až tehdy, pokud by z fotografie byly tyto údaje cíleně zpracovávány ve vztahu ke konkrétní fyzické osobě. Např. by fotografie sloužily jako zdroj získávání informací o nemoci pleti pro lékařský výzkum ve vztahu k identifikovaným či identifikovatelným osobám.

    Ja ale neresim, jestli se jedna o citlivy udaj. Ja zase davam k tve pozornosti § 84 zak. 89/2012 Sb., obcansky zakonik. Jsem presvedcena, ze se musi postupovat zejmena podle obcana, protoze GDPR, resp. aktualni zakon o ochrane osobnich udaju fotografii ci videozaznam obecne neupravuje. Obecna uprava je v obcanskem zakoniku, podle ktereho se postupuje. Teprve jestli fotografie vykazuje jeste znaky "citliveho" osobniho udaje, naklada se s ni podle specificke upravy GDPR.
    HARALD
    HARALD --- ---
    ELWERINE: Doporučuji stanovisko uoou.

    Základní příručka: Úřad pro ochranu osobních údajů
    https://m.uoou.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_ktg=4744&n=zakladni-prirucka&p1=4744

    poslední odstavec kapitoly 5.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    HARALD: jestli nebudes mit zadnou zakonnou vyjimku dle obcanskeho zakoniku, imho svoleni = souhlas, proste mit musis.
    HARALD
    HARALD --- ---
    OLAV: Fotky dej přes oprávněný zájem s tím, že v případě, že někdo požádá o stažení fotek třeba z nástěnky, tak mu vyhov. Pokud je to o publikování v časopise, tak oprávněný zájem a svoboda slova.

    Tvrzení, že fotky jen přes souhlas je nepravdivé.
    DAVYKING_CZ
    DAVYKING_CZ --- ---
    OLAV: co jsem byl na školení tak máš smůlu. Fotky pouze se souhlasem a souhlas musí být aktivní.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OTAKAR: cha, ja vedela, ze jsem si to myslela dobre. Aktualni § 15 zakona o ochrane os. udaju stanovi v odst. 1 povinnost mlcenlivosti mimo jine zamestnancum spravce a zpracovatele. Takze sla by i ta d)ckova vyjimka. Uvidime, v jake podobe prijde novy zakon, ale tam paragraf o mlcenlivosti nejaky urco byl.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    GIMEL: počkej až si zaměstnanci začnou říkat o k nim nevedené údaje, např. hodnocení manažera :)
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    GIMEL: zvidavy dotaz - jake mas formalni vzdelani, kolik zamestnancu ma tva firma a obecne v jakem oboru podnika?
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OLAV: fotky jsou reseny dvojmo - dilem jako osobni udaj a dilem to spada pod ochranu osobnosti dle obcanskeho zakoniku. Jestli nespadnete pod vyjimku dle obcana, pak souhlas...
    OLAV
    OLAV --- ---
    A nevíte, jak je to z fotkama? Např. obec má Pálení čarodějnic a chce to dát na web - často tam jsou i děti a bývají často prudiči, co jdou proti starostovi.

    Na UOOU je o tom článek a tam mě to přijde nejednoznačné a taková právničina.

    Co jsem našel, jak to řeší jinde:
    - podpisy, jinak nepustí
    - vývěska uprostřed akce
    - upozornění na webu nebo pozvánce, že je to veřejná produkce a fotky budou použity.
    - nic
    GIMEL
    GIMEL --- ---
    KASUMI: to neni zas tak narocna prace, nebo jo? Ja jsem DPO pro nasi firmu a zatim mi neprijde, ze bych mela cekat nejaky naval pozadavku. Ale asi je rozdil, jestli je clovek v bezne firme nebo napr. v bance, na ktere se to IMHO sesype uderem pulnoci 25. kvetna :D
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    (nebo nemate nekdo tip na nejakeho?)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    se muzu zeptat i tady
    nenabizite nekdo sluzby DPO? shanim pro klienta
    kdyz tak posta, diky
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    ELWERINE: Však já rád souhlasím, že je aplikovatelná výjimka z informační povinnosti, jen si upřesňuji, jak to pojmenovat.
    Dík za nasměrování.
    ELWERINE
    ELWERINE --- ---
    OTAKAR: ano, souhlasim a jsem si textu vedoma. Ale proc sakra nejit po smyslu a ucelu upravy, kdyz zajistim mlcenlivost vsech dotcenych osob (ve tvem pripade jich zas tak moc nebude), tak jsou informace duverne, pokud zlovolne nekdo neporusi zavazek (smluvni/zakonny).

    Disclaimer bych klientovi dala a sla pres to c), to je jasne...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam