VYHULENY_UFO: nepochopil si nic. komunisti ani nejsou levice ve smyslu původního dělení francouzského parlamentu po Francouzského revoluci... vždyť v té době snad ani Marx nebyl naživu :-) A Engels byl prostě jen sociálně smýšlející podnikatel, a suma sumárum, Lenina by možná brali jako něco, co trochu předvídalil, ale Stalin by je asi pořádně vyděsil a ekologii by nechápali už vůbec (v 19.století mělo ekologický problém s pálením uhlí jen velkoměsto Londýn, a to ještě tehdejší vize ekologie byla, že smog vyřeší vyšší komíny.. např. u elektráren)
Suma sumárum: tvoje výroky jsou přesně ukázkou toho, proč městští liberálové jako sociální skupina váhaj hodit hlas TOPce. Protože když už by volili konzervativně, tak chtějí vidět nějakou srozumitelnou a pragamatickou konzervativní policy (jenže když se nad tím člověk zamyslí, tak mu vstanou vlasy na hlavě hrůzou a uvědomí si, že konzervativec asi fakt není) - a ne snůšku zastydlého primitivní a ideologického antikomunismu.
BTW, jedním slovem, proč bych nemohl TOP09, ani kdybych nezaložil Piráty: Lomecký na Praze 1. (BTW, v 19.století, na které se tak rád odvoláváš, bicykly jednak až do posledního desetiletí existovaly asi tolik, jako mobilní telefony ve století 20tém - a když už existovaly, t ak šlo zpočátku o módní výstřelek buržoazie... pracující lid na kola nasedl ve větší míře až po 1.světové válce, během které zejména na kontinentě došlo k snědení či padnutí na frontě u obrovského množství koní)
Tady krásně vidíš, jak strašně krátkozraké a ideologicky mimo je spojování levicovosti s marxistickou a pozdější antidemokratickou linií z Ruska re-exportované verze komunismu. Velká část dnešních "levicových" témat v 19.století vůbec neexistovala. Paradoxně v období před 1.světovou válkou se v demokratické politice začaly objevovat otázky jako práva pracujících, (8 hodinová pracovní doba, dovolená, zdravotní péče..), práva žen nebo dokonce zvířat. Ale tahle linie, kterou převálcovalo dění 1.světové války (s tím, že řada jeho nositelů v ní přímo fyzicky padla, anarchisté navíc jako desertéři), neměla v podstatě s tebou obávaným marxismem moc společného. Levice měla (na rozdíl od agresivního komunismu) vždy sklon k aspoň částečnému pacifismu. A v roce 1917 lze za význačný úspěch levice pokládat ne bolševickou revoluci v Rusku, ale ustavení sociálně demokratické vlády ve Švédsku...
Jinak co chce nějaká skutečná dnešní levice dobře vidíš na ohlášené politické straně Budoucnost: chtějí zastavit těžbu uhlí (Piráti jen chtěj zvýšit poplatky za jeho těžbu a financovat z toho podporu OZE), chtějí aby stát skupoval firmy a podnikal (Piráti jen požadují transparentní hospodaření s veřejnými prostředky, ať už jde o podnikání nebo jiné přerozdělování), chtějí zastavit exekuce (Piráti jen volají po zrušení největších excesů v této oblasti, které je evropským specifikem)
Tak radikální levice, aby něco chtěla znárodňovat silou (vyvlastňovat), dnes v Evropě prakticky neexistuje. Nejvíc vlevo/hraničící s "komunismem" jsou radikální požadavky na 100% mezní sazbu daně z příjmu. Předpokládám česká levice by požadovala progresivní daň (v 90tých letech jsem jí musel jako podnikatel platit), Piráti naproti tomu požadují rovnou daň (dnes funguje relativně mírná daňová regrese).
Jestli (jako občan i jako Pirát) vidím nějaký problém evropské levice po skoro 100 letech střídavého vládnutí a možnost držet se u moci, tak to rozhodně má pramálo společného s ostnatými dráty, berlínskými zdmi a podobnými věcmi. Paradoxně, levice se dostala na hranice svých možností spíš tím, že pomohla maximum hranic v Evropě i hranic Evropy s okolním světem odbourat. Nový populistický konzervativismus (od Trumpa po Okamuru u nás) naopak volá po stavění nových zdí a plotů a od bolševismu se odlišuje jen tím, že tvrdí, že to není kvůli udržení lidí uvnitř plotu, ale na obranu před těmi, kteří se přes plot chtějí dostat zvenčí (jenže protože je Země kulatá a současně propojená letišti, tak je dost relativní, kde je dneska uvnitř a kde vně plotu).
Ať už se ti na Pirátech nelíbí cokoliv, tak jisté je, že nepatří mezi strany, které by chtěly oživovat nějaké kostlivce z dávné minulosti. Patříme k hlavnímu proudu demokratického myšlení jak se v Evropě rozvíjí od 18. a 19.století s tím, jak se ustupovalo od monarchií a absolutismů směrem k parlamentní a liberální demokracii; naopak nepatříme k novému proudu Putinova konservativismu (ačkoliiv jsme měli ve straně samozřejmě lidi, kteří to pokládali za menší zlo, než politiku USA coby "gloálního policajta", ale to už je spíš otázka sporu evropanství vs. "euroatlantismus"... rozhodně si myslím, že u Pirátů není velká podpora pro učitý "euroasiasmus", tzn. pro Zemanovu orientaci na Rusko a Činu)
Zkrátka podívej, jestli máš kámoše v TOPce, kterým si se vytahoval, jak pomůžeš na NYXu totálně rozcupovat Piráty, měl bys to pomalu vzdát. Jde o stranu soutěžící o 2.místo v počtu preferencí.. ne o udržení se nad 5% hranicí, jako někdo.