DANYSEK: ano, tenhle twít mu budou omlacovat o hlavu donekonečna. Tady se dá donekonečna bavit o tom, co je to "pravicová politika"... ty vidíš jako jediný parametr nízké vs. vysoké daně, ale třeba obec může mít nějaký majetek a hospodařit s ním a nabízet třeba obecní bydlení sociálně slabším a o může jít mimo rámec pravicového či levicové schématu (protože opomííš případ, kdy obec majetek má a "pravice" spěchá ho rozprodat - jeden extrém bylo totální zestátnění všeho, což ale ani nebylo extra "levicové", protože rozhodování se dělo shora dolů stejně jako u korporací, druhý extrém jsou třeba nízké daně spojené s tím, že obce vlastně ani nemají s čím moc hospodařit...)
Obecně Tožička skutečně přejímá v některýchh směrech pohled na historii, jak ho razila výuka dějepisu v základních školách ve východním bloku ve 20.století. Napsal jsem to na fórum, že prostě je to problém v terminologii.
Třeba považovat otrokářství v 17. a 18.století za projev "kapitalismu" je věc hodná diskuze. Vzešel z toho dnešní finanční kapitalismus, to je pravda.. ale celé to vzniklo mj. tak, že obyvatelstvo západní Evropy bylo stále méně ochotné otročit samo a používalo nejrůznější technické finty k usnadnění produkce; tzn. vrstvy, které najednou ztrácely výlučný sociální status se začaly orientovat na zámořeské trhy, ale v zásadě to souviselo s tím, že v evropském začínajícím "kapitalismu" by si prostě nějaké otevřené zotročování už nemohly dovolit. Stejně tak nacismus označuje např. Timothy Snyder za jakéhosi předchůdce "antiglobalizačního hnutí", protože jestli o něčem v té éře nejde mluvit, tak jde o "volný pohyb informací, zboží a osob" - naopak šlo o systém totální kontroly, kde sice došlo k začlenění korporátních hierarchií do širších hierarchií vojenských a státních, ale systém ztratil řadu dost podstatných rysů "kapitalismu". Je pravda, že nejvíc zločinů bylo spácháno na území východní fronty, na kterém byl úplně zrušen jakýkoliv právní stát, fakticky ale hnací silou války byla snaha Hitlera ochránit německé obyvatelstvo před domnělými následky neregulovaného světového obchodu (zejména šlo o instinktivní strach z hladu, který mohl mít kořeny v situaci za 1.světové války nebo reagovat na umělý Stalinův hladomor na Ukrajině v 30tých letech či "dust bowl" období v USA ve stejné éře)
Obecně linie vyprávění, která klade rovnítko mezi "kapitalismus" a fašismus/nacismus je problematická. V zásadě nikoho totiž nelze nějak ostrakizovat za to, že tvrdí, že nechce, aby se situace v dnešní společnost vyvinula tím směrem, jako v předválečných fašistických zemích.. nebo dokonce aby se v zemích třetího světa neděla stejná zvěrstva jako za kolonizace. Problém je v tom, kdo vidí příčiny jaké situace v čem... např. jestli pokud by neexistovala poptávka po těžbě kobaltu v Kongu, jestli by tam vládla mírumilovná idylka, nebo jestil by se místní obyvatelstvo pouze vraždilo pomocí méně sofistikovaných zbraní. Krajní konzervativismus a naopak krajní levice pokládají odpovědi na tyto otázky za jasně dané.... já vždy u Pirátů razil, že bychom si měli zjišťovat informace a ne přijímat zažitá dogmata, ať už taková nebo opačná.