TUHO: jde o to, na jakou část modernity se zaměřuješ. samozřejmě, modernita je i plynový vařič místo otevřeného ohniště, takže část modernity odjakživa vede k úspoře vzácných zdrojů místo plýtvání, což je mimochodem jeden z aspektů kapitalismu, který je s ekologickým hlediskem kompatibilní - obecně většina mikroekonomiky je současně ekologická (tedy kromě ignorování negativních externalit, ale to je právě už poněkud makroekonomické hledisko, ty externality)
ta část modernity, která zahrnuje konzumní prvky životního stylu nebo spekulativní nadprodukci s cílem ovládnutí trhu - ta podle mě tedy s enviromentalismem nebude kompatibilní nikdy. Dejme tomu, že se někdo rozhodne označit právě tuhle část modernity za identickou s těmi zlými aspekty kapitalismu, tzn. finanční kapitalismus a monopolizace. Jenže podle mě modernitu a konzum v podstatě rozlišit nejde. Modernita začíná s prvními lístky na vlak, s prvními vypínači rozsvěcejícími žárovky, apod... tedy s konzumem služeb a s přetvářením více a více aspektů života v něco, co lze podobným způsobem konzumovat.
Celá ta věc, že modernita, konzum a industrializace budou úplně ok, pokud nějak zázračně budou existovat bez kapitalismu, je podle mě fakt dost slepá ulička západního/světového levicového myšlení. Podle mě to u nás tolik nemáme proto, protože si dost lidí uvědomuje, že je to vlastně nostalgike po gulášově-chalupářském socialismu 70tých let. Ale ten skončil poměrně brzo explozivním nárůstem požadavků právě na těžbu fosilních paliv. Utopická vize škodovky či aspoň trabanty do každé rodiny (či do nějaké post-rodinné komunity) i bez kapitalismu je fakt dneska offtopic. (je ale pravda, že podobobně utopická představa je, že každý, kdo si dnes může dovolit auto, si bude moci dovolit elektromobil.... tam jsou jasné limity toho, jak rychle a s jakými dopady je půjde vyprodukovat, a nevypadá to úplně růžově)