• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: a až přijde stát hypoteticky s tím, že každá domácnost musí třídit a musí nějakým způsobem mít vyřešený bioodpad, jak to budeš řešit?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Asi ma len kos, na triedeny odpad byvaju take tasky z jutoviny s uchami az to mozes pohodlne nosit ku kontajnerom
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: koš? Ty máš jen jeden koš?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: tak skládky mají v následující deseti letech jít nahoru a v roce 2030 se má přestat skladkovat úplně.
    Je to jak s rouškama, budou se lidi chovat zodpovědně jen když mají nad sebou bič?
    Všichni by furt chtěli svobodu se rozhodovat, ale zodpovědnost nasrat
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Ten problém má dvě úrovně. Základem je overshoot - už od průmyslové revoluce žijeme na dluh a zdroje rychle mizí, naše děti za to budou platit. Řešením je degrowth, a toho asi nejde dosáhnout revolucí, jak píšeš, spíš evolucí. Nebo potom obnovou po kolapsu, globální ekonomika brzy zkrachuje. Druhá věc je nefunkční demokracie. Naše vlády se ani nesnaží problém řešit, naopak ho zhoršují, protože skutečnou moc mají oligarchové a korporace. Viz např. Merchants of Doubt. To nejde zlomit tím, že američani zvolí Bidena a my piráty. Tady je opravdu potřeba revoluce. Bych byl rád, kdyby byla nenásilná, ale čím déle budeme čekat, tím horší to bude.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: problém je, že revoluce se až na vyjímky děly pod nějakým aktuálním tlakem (neúroda před venkou Francouzskou revolucí, 1.světová válka, apod.) a ačkoliv situaci nezlepšily, byly hnané silnou motivací nějakou rychlou změnu provést a situaci zlepšit.

    Pokud máš na mysli řešení klimatu revolucí, tak si uvědom, že i kdybys uspěl, tak bys musel nadšení revolucionářů udržet po desítky let. Fakticky to znamená lidi přimět dramaticky snížit životní úroveň, což se jim nebude líbit - revoluce naopak bývají motivované tím, že životní úroveň je nízká a davy jsou s tím nespokojené (ovšem kdybys zapojil tenhle mechanismus, tak ho zhoršíš: nejlevnější konzum je pomocí energie z fosilních paliv, max. by skutečně muselo jít o totalitní revoluci typu toho Stalina, který poslal masy lidí do ještě větších sraček, než v jakých byly před revolucí, ve jménu investic... ovšem za jakou cenu).

    Revoluce se historicky páchaly ve jménu spotřeby a proti investicím, na kterých pracovaly vládnoucí elity. Ovšem klimatická revoluce naopak stojí proti konzumní společnosti a požaduje v podstatě větší investice s velmi dlouhou návratností (byť potřebné pro přežití). Přirovnat to k náboženství je tedy celkem na místě a nemá cenu to rozporovat: klimaticky šetrná řešení mají blíž k něčemu jako stavbě katedrál (nebo i pyramid), než k nějaké rychlé změně společnosti, která zvýší spokojenost davů (nebo leda by ti lidé byli uspokojeni "klimatickou mstou" - sice klimatickou změnu způsobil plošně konzum nás všech, kontejnerové lodě, které přivezly naše notebooky a mobily ... ale demonstrativně zapálíme pár sporťáků a soukromých tryskáčů, jako exemplární případ?)
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: na chodbě už tak není moc k hnutí, pod dřezem je koš, když tam dám kompostér budu řešit kam s košem.

    Hlavně jsem tím chtěl říct, že tohle problém nevyřeší. Musí na to být tlak a hlavně organizace zvenku. Čímž se obloukem dostáváme k tomu, že dokud jsou skládky levné nezmění se nic.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: co třeba chodba, předsíň? Někteří to tuším mívají i v kuchyni. Nevím já to zas tak neřešil, protože máme dům a míst kam tohle umístim mám dost. Kotelna, garáž, teď jsem to měl třeba na záchodě.
    Já nemám ve své sociální bublině zrovna lidi co bydlí v paneláku a co si pamatuju byt co sme měli jako děcka tak ani, tam bych to umístil do předsíně/chodby.
    Docela si dokážu představit umístěny malý kompostér někde pod dřezem, lidi tam mívají normálně koše, tak proč ne vermikomposter. Jako já mám doma nádobu na bioodpad a taky v tom není, zadyn problém
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: Alexander Ač
    4 h ·
    Nie je pravda, že "celé" Grónsko je stratené. Ak by sme v priebehu 20-30 znížili emisie skleníkových plynov na nulu, velká časť ladu v Grónsku zostane. Závery štúdie hovoria, že v Grónsku sa viac ladu roztopí, ako v zime nasněží, a že *niektoré* časti Grónska sa tak roztápajú. Pravdou však je, že sa velmi nebezpečné približujeme možnosti, kedy bude ohrozené celé Grónsko (ak oteplenie dosiahne dlhodobo hranicu 1.5 až 2°C alebo viac).
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: vermikomposter do bytu je sice pěkná idea, ale poněkud opomíjí realitu panelákového bytu. Už jsem nad tím přemýšlel dřív, ale prostě jsem nepřišel na to, kam sním.

    Nabízí se balkón, ale mám ho na západ, to by žížali čaj mohl dostat nové konotace. A už jen to, že jsem nad tím přemýšlel je víc než udělá většina lidí. Popravdě ty by sis postavil fo obýváku kompostér? Znáš někoho, kdo ho v bytě má?

    Jinak ty procenta odpovídají tomu článku.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    The Troublemaker Official Trailer
    http://www.youtube.com/watch?v=Mtx2mak9XBQ
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Watch The Troublemaker Online | Vimeo On Demand on Vimeo
    https://vimeo.com/ondemand/thetroublemaker

    The troublemaker, 2020, 56 minutes

    In times of crisis we get to find out who we really are.

    ‘The Troublemaker’ delves deep into the ideas and emotions behind the international wave of civil protest that has emerged in response to the unfolding climate crisis.

    The pandemic has shown how fast and how far we can move when faced with a global threat. The film asks the simple question: if the science is right on climate change, what should you do?

    Facing up to crisis, transforming yourself by overcoming a seemingly insurmountable threat, is THE archetypal story of human civilisation.

    But this time the threat is global and may prove fatal.

    Now that we understand more about what a ‘global crisis’ feels like, it can no longer be ignored. This is our opportunity to live life without lies, a life that offers both resilience and joy through the power of collective action.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    SHEFIK: Nemám ještě přesný plán. Pojďme o tom diskutovat. :-)
    Nejdřív je nutné, aby lidem došlo, jak moc je náš systém nefunkční (přinejmenším pokud jde o řešení klimatické krize). Zároveň nemám moc velkou důvěru, že jsou lidé schopní to pochopit. Nemyslím, že by lidé byli zlí, že mají raději svá auta než své děti. Spíš nejsou ochotní řešit tak bolestivý problém. Pokud by se podařilo to lidem vysvětlit, tak bych asi začal generální stávkou.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The intricate web of life and death which we call Soil Organic Matter (SOM) sustains us all, and researchers have found that more than half of the global soil carbon pool is a foot or more below the surface. It is vital for the health of our climate and our food security to build SOM. So what is it? It is the organic matter component of soil, as opposed to the inorganic rock component: the silt, sand, or clay.

    There are two basic types of SOM: Particulate Organic Matter (OM), which is plant and animal detritus at various stages of decomposition, and Mineral-associated OM, which are the cells and tissues of living and dead soil microbes, as well as the substances that they synthesize.

    You can think of Particulate OM as a checking account - Every week you deposit a paycheck and every week you have a lot of bills and expenses to pay. Particulate OM is lower in Nitrogen, but it is more bio-available to plants seeking nutrients.

    Mineral-associated OM is more like a savings account - It has a higher Nitrogen content but that nutrient is locked up in bonds with soil minerals. It's important to build both accounts, but vital to increase the microbial activity in our soils in order to build Organic Matter for long-term carbon storage!

    www.ecologicaldesign.land / Illustration by Jocelyn Lavallee

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: nevedel jsem a je to zajmavy. ty umluvy postupne prichazeji, nedavno jsem daval ruzny linky.

    napr:
    BP 2050 - https://www.bp.com/...-and-insights/press-releases/bernard-looney-announces-new-ambition-for-bp.html
    Amazon 2040 - https://sustainability.aboutamazon.com/

    mohl bych googlit dal, ale nemam cas :)

    TUHO: necetl priznam se, dneska nestiham. to ze kapitalsimus potrebuje nejdriv pujcit neni pravda, spousta businessu zacina s vlastnim kapitalem. jenze velky zvirata maj spocitany, ze kdyz si pujci a napumpujou startup za 5% od banky a vydelaji diky tomu do roka 15%, tak by byli hloupi, kdyby to neudelali. to ale neni v principu spatny, pokud ten dluh nepreroste vynosy a dela se rezerva na horsi casy. protoze to posiluje inovace a zvysuje kvalitu zivota vsech obyvatel, vcetne na ne napojenych dovozcu z jinych zemi. zjedunodusene nam tohle pomaha se dostat z praveku od doziti 25 let v prumeru na nasich 80+... ja mel ale spis na mysli ty soucasny financni injekce centralnich bank, to je vpodstate dotovani trhu, aby nemusel pracovat, a presto vsechno fungovalo, coz je principialni nesmysl a neni dlouho udrzitelnej

    TUHO: ta krize byla zpusobena ne kapitalismem, ale nestastnou moralkou lidi ve financnim sektoru (a jejich nedostatecnou regulaci). podvody se deji i mimo kapitalismus. ve strucnosti, banky poskytovaly hypoteky vsem, i rizikovym klientum, coz je ok, jenze oni to zabalili s dalsim balikem financnich produktu, rekli, ze riziko je maly a lifrovali do celyho sveta... ty lidi by zaslouzili dozivoti

    MRTVEJ: ale i pred poklesem emisi co2 se musi zacit neco dit ne? nebo se jeden den vsichni na zemi probudime a oni najednou sami od sebe zacnou klesat? nejde o nadeji, jen se snazim videt vychodiska misto slepejch ulicek...

    GOJATLA: ok a jak to po revoluci dosahnes?
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    SHEFIK: Opravdová demokracie, místo toho divadýlka, co se dnes za demokracii vydává.

    America Is Not a Democracy - The Atlantic
    https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2018/03/america-is-not-a-democracy/550931/

    America does have a democracy problem. If we want to address the root causes of populism, we need to start by taking an honest accounting of the ways in which power has slipped out of the people’s hands, and think more honestly about the ways in which we can—and cannot—put the people back in control.

    It is true that to recover its citizens’ loyalty, our democracy needs to curb the power of unelected elites who seek only to pad their influence and line their pockets. But it is also true that to protect its citizens’ lives and promote their prosperity, our democracy needs institutions that are, by their nature, deeply elitist. This, to my mind, is the great dilemma that the United States—and other democracies around the world—will have to resolve if they wish to survive in the coming decades.
    MRTVEJ
    MRTVEJ --- ---
    tak ono je to uz celkem jedno posrany uz to je ted uz jen zalezi jak moc :o)
    no a ted si vem ze dalsich 30let bude delat setrvacnost :o)
    TUHO
    TUHO --- ---
    MRTVEJ: milnim bude, kdyz dost rychle budou klesat :) ta rychlost podle mitigacnich krivek musi bejt dneska uz dost silena (tezko si vubec predstavit, ze mozna), protoze jsme prosrali minimalne tricet let ignorovanim problemu
    MRTVEJ
    MRTVEJ --- ---
    SHEFIK: milnik bude az budou klesat emise co2 zatim se tak nedeje :o)
    ale jo mas pravdu lepsi je to videt nadejne lip se s tim zije :o)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Following the crash of 2008, capitalism changed drastically. In their attempt to re-float the crashed financial system, central banks channelled rivers of cheap debt-money to the financial sector, in exchange for universal fiscal austerity that limited the middle and lower classes’ demand for goods and services. Unable to profit from austerity-hit consumers, corporations and financiers were hooked up to the central banks’ constant drip-feed of fictitious deb
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam