• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: a nehapruje ti to uz hned v te prvni vete (nezasahovat, krome sucha), kdyz napr. v CR se teda v nasledujicich desetiletich ocekava stale vetsi sucho? ekosystem se postupne sam preorganizuje na stepni, pripadne pak na poustni, pokud neprestaneme blbnout. rovnovaha neni. budes se snazit zadrzovat vodu v krajine?


    SHEFIK: tady pises o strategickym se starani o zdroje, v tom je zahrnuta nejaka strategie, tj jak to navazuje na to nechat to bejt, aby se to organizovalo samo? neni to moc prehledny
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: muj osobni pohled je, ze ekosystem ja samoorganizacni, v nejakych mezich. pokud se ty meze neprekroci nakym externim extremnim vlivem (sucho, povodne, rozsahle pozary), tak jakykoliv zasah do nej udelas, musis nasledne kompenzovat dalsimi zasahy k udrzeni rovnovahy.

    jinymi slovy, pokud chceme dojit k regenerativnimu cili a nechceme to delat za extremniho usili, je nejlepsi nechat ho uplne byt a intervenovat jen pri extremech.

    pasture croppingem vpodstate "demanagujes", stejne tak zmenou pastvy se navracis k prirozeny migraci zvirat/pastev, tedy rozsah managementu vuci "regenerativnimu hospodarstvi" snizujes tim ze sladujes prirozeny procesy a nase potreby.

    osobne bych lidi z tohodle uplne vyclenil. nechal prirodu jako poklad (s navstevnima pravidlama) a zatlacil nas do mest, kde na jednotku obyvatele spotrebovavame nejmin resources a nejmene ekosystemum skodime. a i tedy bych vyuzil vsechny nevyuzity plochy (strechy, sklady, podzemi) na generovani energie nebo jidla

    ad synteticky bilkoviny - souhlasim, ale to uz je uplnej vyclenovaci extrem, tak daleko se ani me nechce :) ...ale kdyz do toho daj kecup a zachrani to planetu, dam si urcite rict
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: klidne dohledej. produktivita tech regenerativnich ekosystemu se nejakou dobu buduje (obnovujou se degradovany funkce, ktery jsou obvykle z pohledu produkce komodit dodany tema hnojivama / pesticidama, pripadne skrze celkovy ochuzeni jinejch funkci ekosystemu), tak je potreba vedet, co se srovnava.

    musime to nahradit? tezko rict. musime se zivit tim, co poskytne regenerujici se ekosystem (+ ty intenzivni civilizacni zpusoby produkce bilkovin).

    jinak ono to vede spis tim smerem, ze dojde k nejakymu crashi (produktivity, trhu) a pak nejsou penize na vstupy (pripadne nejsou vstupy), nejsou penize na investice, a pak je otazka, co delat. kdyz delas pasture cropping a zakladem ekosystemu jsou bylozravci a travy, tak tohle ekonomickej kolaps prilis neohrozi a je to hodne rezilientni i vuci klimatickejm
    vykyvum. oproti tomu, co ti zustane po roce na rozoranym poli? ten ekosystem za absence vstupu nic nevyprodukuje, absolutne postrada rezilienci. a to postrada i spolecnost na tomhle
    zpusobu operovaji zalozena.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: ad "vertikalizace, aquafarming, pestovani pod zemi, zivit se rasama, sadky v mori atd."

    to jsou vic civilizovany zpusoby produkce, ie potrebujes vetsi investice kapitalu na vybudovani a udrzovani ů techle systemu a jsou to spis ty k uzavrenosti smerujici systemy, ne management otevrenyho ekosystemu. rasy se nikomu zatim komercne moc rozjet nepodarilo, aquaponie docela funguje ve statech. jeste jsi zapomnel na ty synteticky bilkoviny, ktery jsou nejak vyhrocenou variantou tohohle civilizacniho zdroje potravy pro cloveka. ono je potreba nesmesovat dva problemy - jeden je jak nasytit lidi / uzivit civilizaci, druhej je jak managovat (regenerativne) ekosystem. uzavreny/polouzavreny systemy (skleniky, akvaponie, pod zemi, vertikalne, syntrticky bilkoviny) jsou odpovedi na otazku po uziveni se, ale s managementem (suchozemskejch, morskejch) ekosystemu se to miji. duraz na to "farmareni" az postupne velky zjendodusovani, regulace a transformace ekosystemu v temer uzavrenej system znamena, ze nam jde hlavne o to "uzivit", "vyprodukovat bilkovinu". naproti tomu v managementu otevrenyho ekosystemu jde odpoved na otazku jak maximalne podporit vodni, mineralni, populacni, energeticky cykly, tak aby ekosystem byl maximalne produktivni a v tomto ramci poskytl maximalne kvalitni stravu v mnozstvi, ktera odpovida kvalite tech ekosystemovejch funkci.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ja s tebou souhlasim, a ten sirsi kontext je prave potreba uvadet, protoze pasture cropping sam o sobe problemy nevyresi.

    bylo to srovnani stejne plodiny na poli vedle, jedna byla na rok pastva, druha ne. ta studie ma samozrejme gapy (jeden rok pastva, jeden rok srovnani).. ale orientacne byl za ten jeden rok 40-50% s plodinou/vynosem niz. muzu to dohledat

    na video sem nestih mrknout. ale i tak dejme tomu mluvime o 20-30% nizsim vynosu. musime to nahradit a to musi bejt soucast diskuze. nevim jestli ta zivocisna produkce na ty pastve to dokaze dohnat s nejakou rotaci. mozna jo..

    fandim tomu, nez dal usurpovat prirodu, presunout se pod zem, vertikalizovat, vyuzivat morr, hmyz apod.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: o jake vynosy se jedna? typicky z pasture croppingu bude nejaky kombinovany vynos, tj. jedna nebo vice plodin + zvirata (maso nebo mleko, pripadne kuze, vlna).

    ani pri civilizaci a jeji infrakstruktury ani pro ekosystem a jeho management neexistujou zadny primy cesty, ale existuje nejaka ekosystemova a klimaticka realita, na ktery muzeme zalozit svoje spravovani se. co vubec umozni, ze se prejde napr. na pasture croppibg jako jeka siroce rozsirenou praktiku, ktera dava moznost, ze v celkovym managamentu to bude regenerativni a ze to pro klima bude stabilizujici? urcite to bude sirsi uvaha, nez uvaha o vynosu tun na hektar, jelikoz to je uvazovani, ktery samo je problemem, jelikoz neni zasazeny v nicem dalsim, tj. jde o vyplnovani potreb (trhu, civilizace, mene uz lidi), namisto vyplnovani potreb s ohledem na budouci kvalitu zdroju (stabilitu klimatu, produktivitu a stabilitu ekosystemu).

    ten colin seiss rika ze svy operace nejakejch 70-80 procent konvencni produkce, ale to se tyka jen te komoditni plodiny a pohybuje se to v jinekch financnich a ekosystemovejch meritkach.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: chtel sem to tema trochu odlehcit. tak treba priste
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: myslis to tak, ze rozdil je dan rozdilnosti rocnich obdobi?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: v CR hodne poklesly emise samy od sebe po roce 1990, protoze se zhroutil tezky prumysl. Cili kdyz pocitas utlum od 1990, jsme na tom s procentnim utlumem vyrazne lepe, nez kdyz to pocitas od 2010. Vysku tech emisi ale nevim.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: na zaklade doporuceni odborniku / odbornych komisi, kterym veri.

    spis by me zajmalo, v roce 1990 bylo tedy vic emisi nez v roce 2010?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: asi mi vybuchne hlava na zaklade ceho vlada prijima stanovisko
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: imho ta cesta bude spis vertikalizace, aquafarming, pestovani pod zemi, zivit se rasama, sadky v mori atd.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Fascinujici hypoteza (Michaela Pixova)

    Kamarádi aktivisti - digi aktivismus někdy fakt má smysl. Já jsem dnes extatická - nechci aby to vyznívalo egoisticky či sebestředně, ale mám tak trochu dojem, že jsem možná jistou měrou přispěla k dnešnímu obratu Babiše k emisnímu cíli EU.
    V pondělí jsem psala Tolaszovi email, jestli by na svém blogu nechtěl napsat veřejné vyslovení podpory nejvyšším emisním cílům pro rok 2030. A on se mnou začal polemizovat, že 60 % je moc, že 45 % stačí. Na to jsem mu poslala ix nějakých analýz, včetně Emission gap od UNEP, a řekla jsem mu, že asi myslí 45 % oproti roku 2010. Pak se přiznal, že ano, a že vlastně emisím ani evropské politice moc nerozumí.
    Následně pak napsal tenhle blog: https://www.tolasz.cz/news/snizovani-emisi-ghg/ kde o to "zmatku" v různých prahových rocích pro emisní cíl mluví - sám se zjevně nechal zmást a díky té emailové komunikaci se mi to podařilo odhalit
    Najednou všude kolem slyšíme zpráv, jak Babiš s Havlíčkem podpoří 55 % protože nevěděli, že se jedná o změnu oproti 2010, ale 1990. No jako jasně, možná se jen vymlouvaj, nejsou v dobrý pozici pro vydírání EU, pandemie, umírající lidé, atd., že ano... Ale stejně... jak na to najednou přišli?
    Tak píšu Tolaszovi, jestli v tom má prsty. Nechtělo se mu to komentovat, ale přiznal se, že ho na základě toho blogu kontaktovali nějací lidi z Babišova týmu... no... možná to byl jen Prchal, kterej hledal výmluvu do komunikace, ale stejně - důležitý je, že to nebude blokovat :))
    Možná že to celý bylo jinak, ale na chvíli mám uspokojivý pocit zadostiučinění z digi aktivismu - i v lock-downu lze dělat velké kroky pár kliky na klávesnici


    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: pro me je tam porad otazka vynosu. pokud jsou o cca 40% nizsi na pasture croppingu, jak sem driv v jedny americky srovnavaci studii linkoval, znamena to, ze budem potrebovat 40% novy zemedelsky pudy. takze kacet lesy?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: unor a srpen :)) a podivej tech novejch stromu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Extinction Rebellion Podcast | Free Podcasts | Podomatic"
    https://www.podomatic.com/podcasts/xr-podcast

    This episode Jessica & #MoneyRebellion’s Will talk to Kate Raworth, the most influential alternative economic thinker of the present moment. Her book Doughnut Economics has been hugely influential amongst sustainable development thinkers, progressive businesses, and political activists
    TADEAS
    TADEAS --- ---



    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: odkazoval jsem te na pasture cropping, kombinaci pastvy a jednolety produkce. pokud do toho chces trochu proniknout, tak zapremejslej, pust si video, neco si precti. budoucnost zemedelstvi / interakce s ekosystemem nemuze bejt jina nez regenerativni, tzn. nelze jen tak delat orbu. plis to neni jen o tom, ze se dela strojema pohanenejma fosilnima palivama, ale ze sam o sobe tenhle zpusob ma emise kvuli destrukci (oxidaci) tech pud. nejaka mira otepleni je zpusobena i zemedwlstvim, ktery nebylo prumyslovy, prave z tohohle duvodu.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://threadreaderapp.com/thread/1286648795225366530.html


    Our problems *start* at the scale of billions of tons of carbon; while in politics people's biggest ideas add up to 1,000s to millions of tons (bikelanes, Green New Deal, etc.). But, MORE profoundly: timescale. What if all needs to happen *decades* faster?


    ...

    2019 Radiative Heating of an Ice‐Free Arctic Ocean
    https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/2019GL082914

    Here we use satellite observations to estimate the amount of solar energy that would be added in the worst‐case scenario of a complete disappearance of Arctic sea ice throughout the sunlit part of the year. Assuming constant cloudiness, we calculate a global radiative heating of 0.71 W/m2 relative to the 1979 baseline state. This is equivalent to the effect of one trillion tons of CO2 emissions. These results suggest that the additional heating due to complete Arctic sea ice loss would hasten global warming by an estimated 25 years.

    ...



    ...

    413 ppm today. Let me translate: super catastrophic, given that we reached 350 ppm just 32 years ago. Your weekly scheduled reminder, via @nephologue, that this is super-exponential growth at planetary scale. Doesn’t get much worse than that. https://t.co/s4mLjQj1JS https://t.co/qUey7YJRpU

    ...

    This reads as if written yesterday. Will, en lieu de daily twitter outrage, henceforth just post LTG screenshots

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no skrz tu orbu... sice orba byla relativně udržitelná, v podstatě po staletí, minimálně (do tisíciletí bych se moc nepouštěl, spousta starých zemědělských civilizací zkrachovala na zasolení, odlesnění či možná vyčerpání půdy). ale je energeticky náročná, tudíž má uhlíkovou stopu.

    předělat všechny naše pole na pastviny není úplně řešení, nejde se živit jen skopovým bez chleba...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam