PAD: Dobře, ale jaderná energie taky "nevychází" - resp. vychází, pokud by měla elektrárna životnost 60let, což je dost úlet (stačí se podívat, jaký problém máme s některými +/- 100 let starými železničními mosty... a to je dost primitivní a v zásadě "transparentní" technologie)
Třeba Space Shuttle byl vyřazený z provozu proto, protože nejen, že nešlo sehnat náhradní díly: ale ony už ty firmy, které ho vyrobily, z velké části ani neexistovaly. Velmi podobný byl problém u Concordu: generace inženýrů, která ho navrhla, tak akorát odešla celá do důchodu, a nikdo z těch mladších tomu pořádně nerozumněl.
Jaderná energetika není jen o tom, že reaktor nezrezaví (no, asi nezrezaví) a o tom, že odstavený ho uchladíme, když nepřijde tsunami (no, asi uchladíme). Je to velmi komplexní systém, který je hodně závislý na těch lidech, kteří mu plně rozumí. Takže na jednu stranu potřebujeme jaderné experty, jejichž mluvčí bude nějaká Drábová... na druhou stranu: fakt na tom chceme být absolutně závislí? Zvlášť po odstupu od uhlí? Chceme být závislý na složitém zdroji energie, u kterém je jak technologie, tak palivo samotné dodáváno z ciziny, a my máme max. tak výsadu fungovat jako autonomní smetiště?
Terrawatthodinové úložiště je projekt, na kterém je potřeba začít pracovat. Je blbost tady, daleko od moře a v parhokaté krajině, dotovat větrníky. Těch postaví Evropa dost v pobžežních vodách Severního moře. Ale když se naučíme vykupovat přebytky, když jsou levné, a vracet je do sítě, když jsou drahé, tak můžeme být v tomhle s naší robustní přenosovou soustavu první a nejlepší v Evropě...