SEJDA: tak palmový olej je spíš JV Asie. ale ono to je dost marný. V Amazonii se pěstuje např. sója. Ale ne pro tuzemské vegany, ale spíš pro krmení prasat v Číně. Než Čína dosáhne nějaký úrovně enviromentálního povědomí, potrvá to hrozně dlouho, protože oni mají prostě jiný vztah k přírodě, takový zahrádkářský, divoká příroda bohužel není univerzální hodnota společná všem civilizacím. Myslím ten návrat k přírodě přichází až po určité deziluze z průmyslové civilizace, až po pochopení, že sice ty hračky jsou hezké, ale některé hodnoty jsou současně navždy ztraceny. Jenže naprostá většina lidstva ještě fází průmyslové civilizace neprošla a má to před očima jako lákadlo, jako zapovězené ovoce... takže pokud bude Západ vysvětlovat, že tu fázi mají přeskočit, bude to dost marné.
Jistě, nějaké pokusy tu byly, ale peníze jsou peníze. No, výsledkem syntetického palmového oleje bude nejspíš to, že aby si tropický farmář udržel zisky, tak bude muset při nižší ceně zvýšit objem produkce... jako tomu bylo třeba v případě uhlí, jako tomu bylo vždycky :-/ Je samozřejmě problém s lidma, co se už jednou naučili živit nějak a je těžký to pro ně změni a naučit se něco nového.
Obrovským paradoxem je třeba turistický business, který mohl samozřejmě exotické země naučit, že bohatý Západ od nich poptává něco jiného než palmový olej a že se tím mohou docela dobře živit.. jenže létání má katastrofální uhlíkovou stopu, tak západní turisté přestávají létat... takže budou létat turisté z nové střední třídy z rozvojových zemí, kteří na nějakou divokou přírodu a uhlíkovou stopu kašlou a chtějí betonové hotely a dobré a dobré ceny a budou lítat na ten palmovej olej :-/