• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    Sociologický ústav Akademie věd ČR
    Jsme rozděleni klimatem? O sociálních souvislostech environmentální krize před časem na Ekologických dnech Olomouc 2021 debatovala naše sociální antropoložka Lucie Trlifajová, kulturolog a sociolog životního prostředí Jan Vávra a sociolog Daniel Prokop.
    Debatu, kterou uspořádal Salon Práva, si můžete pustit ze záznamu či se pustit do jejího úplného přepisu

    Jsme rozděleni klimatem? Debata o společenských aspektech klimatické změny | Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.
    https://www.soc.cas.cz/aktualita/jsme-rozdeleni-klimatem-debata-o-spolecenskych-aspektech-klimaticke-zmeny

    Dalšími environmentálními tématy se budou v příštím týdnu zabývat účastníci a účastnice workshopu Pro les nevidíme stromy?, mezi nimiž se objeví také Jan Vávra nebo socioložka Jana Stachová.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Energie zdražuje dovoz plynu, stát má pomoct lidem, kterým skokově vyrostou náklady
    https://mikulas-peksa.eu/cena-energie-elektrina-zemni-plyn/
    Konkrétně se od ledna do září 2021 změny projevily tak, že emisní povolenky prodražily elektřinu vyrobenou z plynu o 10 EUR/MWh, zatímco rostoucí cena dovozového plynu o 90 EUR/MWh (zdroj zde, strana 2 dole).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:
    "fosilní lobby, utrpěla v uplynulých letech těžké ztráty: například celosvětová kampaň za stažení investic z fosilního průmyslu vedla k tomu, že fosilní průmysl už si nesáhne na fondy a portfolia v celkové hodnotě patnácti bilionů dolarů. Prakticky žádná fosilní infrastruktura už nevzniká bez veřejného odporu. Čím dál víc lidí dokáže prokouknout falešné snahy fosilního průmyslu natírat se nazeleno."
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Americký novinář a občanský aktivista za záchranu klimatu Bill McKibben shrnuje politickou situaci před světovým summitem o klimatu, který začne na konci října v Glasgow, a rozebírá, co je v sázce.

    Je snadné propadnout klimatickému zoufalství, ale mám pro vás dvě dobré zprávy
    https://denikreferendum.cz/clanek/33244-je-snadne-propadnout-klimatickemu-zoufalstvi-ale-mam-pro-vas-dve-dobre-zpravy?

    (...) Aspoň už dnes nikdo nemůže tvrdit, že nechápe vážnost situace. Od Pařížské konference svět zaznamenal nejhorší vlny veder, nejničivější bouře s nejvyššími zaznamenanými rychlostmi větru, nejprudší deště; zmatečně se začíná chovat tryskové proudění ve vyšších vrstvách atmosféry i Golfský proud, tak zásadní pro stabilitu klimatu na Zemi. Přírodní svět, jenž byl kdysi jen kulisou dějin, se najednou ocitá v záři reflektorů na jevišti v hlavní roli.

    Tou první je stále ještě pokračující, fascinující sešup cen obnovitelných zdrojů energie a baterií k jejímu uložení. Trend byl evidentní už v čase pařížské konference, ale přesto příliš nový, aby se na něj dalo plně spolehnout: stále jsme ještě tehdy přemýšleli o slunci a větru jako o drahých zdrojích a o přechodu k nim jako o oběti.

    Dnes už chápeme, že se jedná o zázraky — jak techniky, tak ekonomické. Zhruba před měsícem zveřejnil tým expertů Oxfordské univerzity — nedostatečně zpravodajsky pokrytou — studii, jejíž závěr zní takto: „Srovnáme-li možnost pokračování energetického systému založeného na fosilních palivech s možností rychlého přechodu na zelenou energetiku, vychází druhá možnost výhodněji v řádu bilionů dolarů — a to dokonce i bez započtení úspor na nápravě poškozeného klimatu i dalších příznivých ekonomických dopadů klimatické politiky.“

    https://www.inet.ox.ac.uk/files/energy_transition_paper-INET-working-paper.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    Petr Fiala
    Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energii. Státy se neshodují v míře zásahu do trhu ani v tom, zda je potřeba změnit obchodování s emisními povolenkami.
    O úspěchu nemůže být řeč. Andrej Babiš jel do Bruselu s dvěma cíli. Získat souhlas se zrušením DPH na energie a více regulovat trh s emisními povolenkami. Dopadlo to jako vždy: výsledek není žádný. Po několika hodinách diskuze souhlasil premiér Babiš s tím, co Komise navrhla již na začátku jednání. Poslední summit, jehož se Andrej Babiš účastnil, tak dopadl stejně, jako celá jeho evropská politika v předešlých letech. A doplatí na to hlavně občané.
    Nová vláda musí pracovat lépe. U emisních povolenek bude třeba řešit jejich vysokou cenu. Tak, jako je Komise uměle stahuje z trhu, když je jejich cena příliš nízká, tak by měla naopak povolenky na trh emitovat tehdy, když neudržitelně rostou. Jejich smyslem má být motivace k postupnému přechodu k bezuhlíkové ekonomice, nikoli likvidace evropského průmyslu. Ale tento krok je nutné dopředu předjednavat, nikoli jej navrhovat až na poslední chvíli na summitu.
    KEB
    KEB --- ---
    Obrněný vůz před českou ambasádou. Do Lucemburku se sjeli polští horníci - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obrneny-vuz-pred-ceskou-ambasadou-do-lucemburku-se-sjeli-polsti-hornici-178569

    Battle of Turów, další kolo
    TUHO
    TUHO --- ---
    Sweet V4

    K sídlu Soudního dvora Evropské Unie v Lucemburku se v pátek sjely stovky polských odborářů z organizace Solidarita kvůli nedávnému rozhodnutí o uzavření dolu Turów nedaleko českých hranic. Policie oblast uzavřela, na pořádek dohlíží stovky těžkooděnců s obrněnými vozidly. Protest je zatím pokojný, jen někteří protestující odpalují dýmovnice a dělobuchy.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/demonstrace-o-dul-turow-pred-soudem-eu-lucemburk.A211022_094900_zahranicni_wass
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Climate change will bring global tension, US intelligence report says - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-59004088

    Kde se v příštích 20 letech očekávají mezinárodní tenze kvůli klimatu
    PER2
    PER2 --- ---
    COP26: Document leak reveals nations lobbying to change key climate report - BBC News
    https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-58982445.amp

    The leak reveals Saudi Arabia, Japan and Australia are among countries asking the UN to play down the need to move rapidly away from fossil fuels.

    An adviser to the Saudi oil ministry demands "phrases like 'the need for urgent and accelerated mitigation actions at all scales…' should be eliminated from the report".

    One senior Australian government official rejects the conclusion that closing coal-fired power plants is necessary, even though ending the use of coal is one of the stated objectives the COP26 conference.

    A senior scientist from India's Central Institute of Mining and Fuel Research, which has strong links to the Indian government, warns coal is likely to remain the mainstay of energy production for decades because of what they describe as the "tremendous challenges" of providing affordable electricity.

    Saudi Arabia, the world's biggest oil exporter, requests the UN scientists delete their conclusion that "the focus of decarbonisation efforts in the energy systems sector needs to be on rapidly shifting to zero-carbon sources and actively phasing out fossil fuels".

    Argentina, Norway and Opec also take issue with the statement. Norway argues the UN scientists should allow the possibility of CCS as a potential tool for reducing emissions from fossil fuels.

    Australia asks IPCC scientists to delete a reference to analysis of the role played by fossil fuel lobbyists in watering down action on climate in Australia and the US.

    Brazil and Argentina, two of the biggest producers of beef products and animal feed crops in the world, argue strongly against evidence in the draft report that reducing meat consumption is necessary to cut greenhouse gas emissions.

    A significant number of Switzerland's comments are directed at amending parts of the report that argue developing countries will need support, particularly financial support, from rich countries in order to meet emission reduction targets.

    Australia makes a similar case to Switzerland. It says developing countries' climate pledges do not all depend on receiving outside financial support.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    #good #divesting

    major climate news: today New York City is announcing its public pensions are fully divesting out of the fossil fuel industry and into renewables & climate - a massive shift of about $50 billion
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    V Kyrgyzstánu tají ledovce. Zemi kvůli tomu hrozí enormní sucho - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-kyrgyzstanu-taji-ledovce-zemi-kvuli-tomu-hrozi-enormni-sucho-178158
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The New Economics
    https://politybooks.com/bookdetail/?isbn=9781509545285&subject_id=89

    Book review – The New Economics: A Manifesto, by Steve Keen
    https://yorkshirebylines.co.uk/business/economy/book-review-the-new-economics-a-manifesto/

    I particularly enjoyed his exploration of the crucial – and by the neoclassicists entirely ignored – importance of energy in economics (reminiscent of Kate Raworth’s Doughnut Economics). And his brief foray into an alternative history imagining how the world might be different had the 18th-century physiocrat economists, rather than Adam Smith, been the ‘fathers of economics’, is inspiring. They asserted – correctly as modern physics demonstrates – that without the “free gift” of nature there would be no production at all, and that production cannot be without waste.

    ...

    It is perhaps no surprise that Keen now chiefly functions through the crowdfunding site Patreon, rather than in an academic context. As he points out, heterodox economists, a diverse but creative bunch, have found toeholds only in a handful of less fashionable institutions. The largest and richest universities remain hidebound, narrow-minded havens of neoclassical orthodoxy
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Those of us developing scenarios, running models, analysing mitigation, implementing policies & reporting on them, have normalised our energy-rich & hi-CO2 lifestyles. So no surprise we ignore equity &marginalise lower energy-demand futures.

    If the top 10% of emitters were required to cut their carbon footprint to the same level as the EU average, that alone would deliver around a 1/3 cut in global CO2. In a climate emergency policies could be driving such cuts almost overnight.

    For most of the population major cuts in CO2 will be via structural change across the energy system. For us high emitters it will also require profound changes in our lifestyles - hence our reluctance to even mention this in the discussions.

    https://twitter.com/KevinClimate/status/1450726557916487680?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    In this episode of Shaping The Future I am speaking with Professor Kevin Anderson / https://twitter.com/KevinClimate / about his (and colleagues) new paper to be published on the 17th October titled, Three Decades of Climate Mitigation: Why Haven’t We Bent the Global Emissions Curve?

    "Most climate scenarios rely on non-existing te hnologies on a planetary scale"

    "Particularly the senior academics are locked into the existing narratives [of technological fixes to the climate problem, regulated by pricing alone]. We, the academic community, at the moment, have been party to this failure of imagination"

    Professor Kevin Anderson: “To hell in a hand cart”
    https://youtu.be/lnoYIRhUqf8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    why we can't

    Three Decades of Climate Mitigation: Why Haven't We Bent the Global Emissions Curve? | Annual Review of Environment and Resources
    https://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev-environ-012220-011104

    Despite three decades of political efforts and a wealth of research on the causes and catastrophic impacts of climate change, global carbon dioxide emissions have continued to rise and are 60% higher today than they were in 1990. Exploring this rise through nine thematic lenses—covering issues of climate governance, the fossil fuel industry, geopolitics, economics, mitigation modeling, energy systems, inequity, lifestyles, and social imaginaries—draws out multifaceted reasons for our collective failure to bend the global emissions curve. However, a common thread that emerges across the reviewed literature is the central role of power, manifest in many forms, from a dogmatic political-economic hegemony and influential vested interests to narrow techno-economic mindsets and ideologies of control. Synthesizing the various impediments to mitigation reveals how delivering on the commitments enshrined in the Paris Agreement now requires an urgent and unprecedented transformation away from today's carbon- and energy-intensive development paradigm.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Key to Biden’s Climate Agenda Likely to Be Cut Because of Manchin Opposition
    https://www.nytimes.com/2021/10/15/climate/biden-clean-energy-manchin.html

    The most powerful part of President Biden’s climate agenda — a program to rapidly replace the nation’s coal- and gas-fired power plants with wind, solar and nuclear energy — will likely be dropped from the massive budget bill pending in Congress, according to congressional staffers and lobbyists familiar with the matter.

    Senator Joe Manchin III, the Democrat from coal-rich West Virginia whose vote is crucial to passage of the bill, has told the White House that he strongly opposes the clean electricity program, according to three of those people. As a result, White House staffers are now rewriting the legislation without that climate provision, and are trying to cobble together a mix of other policies that could also cut emissions.

    ...

    “This is absolutely the most important climate policy in the package,” said Leah Stokes, an expert on climate policy, who has been advising Senate Democrats on how to craft the program. “We fundamentally need it to meet our climate goals. That’s just the reality. And now we can’t. So this is pretty sad.”

    The setback also means that President Biden will have a weakened hand when he travels to Glasgow in two weeks for a major United Nations climate change summit. He had hoped to point to the clean electricity program as evidence that the United States, which is historically the largest emitter of planet-warming pollution, was serious about changing course and leading a global effort to fight climate change.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    There are no real climate leaders yet – who will step up at Cop26? | Greta Thunberg | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/oct/21/climate-leaders-cop26-uk-climate-crisis-glasgow

    ”Things may look very dark and hopeless, and given the torrent of reports and escalating incidents, the feeling of despair is more than understandable. But we need to remind ourselves that we can still turn this around. It’s entirely possible if we are prepared to change.

    Hope is all around us. Because all it would really take is one – one world leader or one high-income nation or one major TV station or leading newspaper who decides to be honest, to truly treat the climate crisis as the crisis that it is. One leader who counts all the numbers – and then takes brave action to reduce emissions at the pace and scale the science demands. Then everything could be set in motion towards action, hope, purpose and meaning.”

    I wrote a text about what it will take for the #COP26 to be successful.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate Action Tracker: The state of the climate crisis in 2021 | TED
    https://youtu.be/-wJo5aKBwq0
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Decarbonizing fossil fuels: An unedited discussion from TED Countdown Summit | TED Blog
    https://blog.ted.com/decarbonizing-fossil-fuels-an-unedited-discussion-from-ted-countdown-summit/

    The Countdown Summit in Edinburgh featured this morning a difficult and at moments emotional on-stage discussion on fossil fuels and accelerating the trajectory of decarbonization.

    We are publishing here the complete, unedited video account of that discussion, as a matter of record.

    The conversation included Chris James, founder of Engine No. 1, the activist fund that successfully installed three new directors on the board of the US’s largest oil firm, ExxonMobil; Lauren MacDonald, Scottish climate activist and a member of the Stop Cambo campaign, fighting against a proposed offshore oil field west of the Shetlands; and Ben van Beurden, CEO of Royal Dutch Shell, the largest Europe-based oil and gas company. The discussion was moderated by Christiana Figueres, the Costa Rican diplomat who steered the global effort that culminated in the 2015 Paris Agreement.

    After her first statement and a question to van Beurden, MacDonald walked out of the stage. The conversation continued among the other participants. Lindsay Levin, one of the co-hosts of Countdown Summit, returned to prompt van Beurden to answer that question. Earth systems scientist and TED speaker Johan Rockström also appears later in the video to challenge van Beurden on the science behind Shell’s net-zero plans.

    BREAKING activists reclaim the TEDcountdown stage from Shells CEO
    https://youtu.be/hfD5JP2EhA8
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    zakoncim #doomed :)

    Země odráží asi 30 % slunečního záření, které na ni dopadá. V období let 1998 - 2017 ale vědci zaznamenali pokles asi o 0,5 %, to znamená zhruba o polovinu wattu světla méně na metr čtvereční. “Při analýze vyšlo najevo, že za posledních 17 let odrazivost Země postupně klesá. Velmi nás ale zarazilo, když jsme zjistili, že k výraznému poklesu odraženého záření došlo až v posledních třech letech sledovaného období,” komentuje vedoucí studie Philip Goode.

    Příčina této změny tkví pravděpodobně v tom, že ve východní části Tichého oceánu vznikají mnohem méně než dřív nízká oblaka. Právě ta se vyznačují vysokou odrazivostí světla. Vzhledem k tomu, že v této oblasti dochází k neustálému oteplování povrchu moří, stojí za celým problémem podle studie globální změna klimatu.

    Nižší odrazivost podle vědců znamená, že dochází k zadržování slunečního záření na Zemi. A varují, že se tím problém s globálním oteplováním může ještě zhoršovat. "Je to poměrně znepokojivé zjištění. Dříve se vědecká obec domnívala, že čím více se Země oteplí, tím více oblaků by se na ní mohlo vytvářet a tím vyšší by pak mohla být její odrazivost. Jev by tak mohl napomáhat ve zmírňování následků globální změny klimatu. Místo toho se ale zdá, že dochází k přesnému opaku," uzavírá nezávislý vědec Edward Schwieterman.

    Země odráží méně světla než před dvaceti lety. Může za to změna klimatu, varuje studie - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-odrazi-mene-svetla-nez-pred-dvaceti-lety.muze-za-to-zmena-klimatu-varuje-studie
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam