• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Kolektiv Scientist Rebellion se chystá na dubnové akademické stávky. Má následující požadavky:

    - zahrnutí vzdělávání o klimatické krizi do všech stupňů a typů vysokoškolského vzdělávání
    - přijetí opatření odpovídajících na klimatickou krizi všemi univerzitami a dalšími univerzitními pracovišti


    https://twitter.com/ScientistRebel1/status/1508233224048328704?s=20&t=PpD3rDofuPT9xe08Xl9bUg

    Scientist Rebellion
    https://scientistrebellion.com/
    TUHO
    TUHO --- ---
    A neco optimistickyho

    Matěj Hollan
    Dopadne to špatně.
    Omlouvám se, ale musím se z toho vypsat. Už několik dnů se mi před očima promítá poměrně apokalyptická budoucnost, k jaké směřujeme.
    Současná konvenční válka na Ukrajině, kterou ale neumíme konvenčně řešit, protože je nenulová šance, že by se z ní stala válka jaderná, kterou nehodláme podstupovat, nám při vědomí toho, o co se hraje, nastavuje limity možností změnit naši budoucnost.
    Tu víme. Pokud budeme závislí na fosilních palivech a pokud se bude stále a stále zvyšovat teplota, obří oblasti naší planety se stanou neobyvatelné. Bez vody. S teplotami a vlhkostí takovou, že tam bude k zalknutí a taky bude mnoho lidí umírat. Stamiliony nebo i víc se dají do pohybu. Protože tam, kde žijí dnes, to nebude možné. Zvednou se hladiny ocenánů. Atd. Víme to. Netipujeme to. Je to fyzika. Nevíme úplně přesně, jestli se to stane už za 30 let nebo až za 100, ale víme to.
    Víme, že musíme změnit celou energetiku, víme, že nemáme jinou šanci na důstojnou budoucnost - nejen z těch "fyzikálních" důvodů, nejen z "morálních", že tam někde umře hodně lidí, ale i z těch praktických, že se všude tam, kde bude obyvatelno, bude sunout neskutečně rozsáhlá armáda lidí, kteří budou chtít přežít. Bude to generovat obrovské války, šílené stavy, destrukci demokracie.
    Ve světle dnešního konfliktu vidíme, že jeden terorista s prstem na jaderném tlačítku umí zastavit svět v tom, aby situaci vyřešil. Ať už tohle konkrétně dopadne jakkoliv, hrozba atomového konfliktu nezmizí. Rusko, které nic jiného než drogy a fosilní paliva nemá, nevnímá jakkoliv budoucnost světa v kontextu klimatické změny. Bude za jakoukoliv cenu dbát na to, aby Evropa nepřestela odebírat jeho fosilní paliva. A pokud by to nebylo o Rusku, bude to o nějakém jiném dnešním státě, který, není-li demokracie, může dělat totéž, nebo ho Rusko požere atd., scénářů je víc.
    Hrozba atomové konfliktu jako limita pro "normální" řešení je strašidelná, protože je opravdová. A tak namísto toho, aby se nejprve celý demokratický svět během 10 let transformoval na bezuhlíkovou energetiku/ekonomiku a dotlačil k tomu i zbytek světa, bude se přešlapovat, budeme se dostávat do konfliktů, kdy sice někde budou vznikat obří plantáže fotovoltaických panelů, ale protože se to nebude někomu líbit, tak to tam pojede rozbombardovat a druhé straně řekne - zkuste si něco troufnout a já to zmáčknu.
    Tohle nemá žádný happyend. Tohle je zpráva o stavu světového lidstva, jehož budoucnost drží v ruce pár psychopatů a nic kromě toho, že se to a) riskne a hrozba použití jaderného arsenálu se bude ignorovat, b) se bude ignorovat to, co nutně přijde s pokračujícím globálním oteplováním, se nenabízí.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: vsak v poho, ja jen upresnuju pro ty, co si mysli, ze je bioslozka v phm povinnost
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: byl to jen příklad

    GOJATLA: jinak. stát má právo chtít maximalizovat výběr daní nebo poplatků typu mýto. cílem je udržitelnost hospodaření státy, růst ekonomiky, a tak. Ale vezmi si to na příkadu spotřební daně na cigarety: cílem není maximalizovat výběr téhle spotřební daně, cílem je populaci od kouření odradit. To znamená, že by mělo existovat (pravda, ideálně demokratické) zadání pro stát, které poplatky je ok chtít maximalizovat (např.: postavím další silnici, železnici, zřídím průmyslovou či obchodní zonu, apod.) - a které poplatky mají charakter sankcí a mají spíš od dané činnosti odradit. Ber to jako obecný framework...

    Cíleh ulhíkové daně (pokuty, whatever) podle mě nemá být maximalizovat její výběr - ale spíš minimalizovat tu nežádouocí aktivitu. Metaforu s poplatkem za popelnice chápu - ale i v tomto případě se asi město nesnaží vydělat co nejvíc peněz skrze to, že by maximalizovalo tvorbu odpadků a vydělávalo na jejich odvozu, že :-) navíc u těch fosilních paliv jej představa, že by to fungovalo tak, že za ty peníze pak CO2 někdo "uklidí" zkrátka naivní. Ano, můžeme podporovat maximalizaci obnovování lesů a použití dřeva jako stavebního materiálu, místo jako paliva - to je všechno super - ale je očividné, že to nestačí a že bude nutné fosilní paliva zkrátka penalizovat (což je samo o sobě problematické, protož si prakticky nejde představit mechanismus, který by to vynutil - i když současný střet na Ukrajině je v tomto střetem budoucnosti, hi-tech pěší síly se postavily mašinérii postavené na maximální spotřebě a logistice fosilních paliv a víceméně i jedním z nepřiznaných cílů je tak trochu boj za práva exportovat fosilní paliva zcela bez omezení, i když tenhle rozměr konfliktu je v médiích značně upozaděn....)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Milan Lapin
    Bol som teraz na chalupe na juhu stredného Slovenska a videl som tam skutočne desivé sucho. Napriek pomerne teplému počasiu sa vegetácia vôbec neprebudila k životu, zrejme aj kvôli nedostatku pôdnej vlahy. V Januári 2022 tam spadlo len okolo 2 mm zrážok, vo Februári 2022 len okolo 10 mm zrážok a v Marci 2022 zatiaľ asi 3 mm zrážok (spolu je to za 3 mesiace asi 15% z normálu). Takto to tam vyzerá na okraji lesa, na severnom svahu v nadmorskej výške okolo 250 m.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: navzdory očekávání tohle eu poměrně rychle vyhodnotila jako nepřínos a vydala doporučení do 2010, že tudy jako nebiopaliva se často zmiňujou, ale málo se ví, že jedinej požadavek eu je nahradit spotřebu energie v dopravě z obnovitelných zdrojů. jako chápu, že si to lobbing vyjasní jako složku v PHM :D nicméně míchání směsí není nijak mandatorní.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    DZODZO: Jenže pokud se budeš pohybovat třeba podél pobřeží, tak jedním směrem to bude na východ a druhým na západ.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: east a west antarctica? z juzneho polu je to vsecko sever :)
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: Akceleracionističtí pinguíni GO!
    Zamlouvám si místo v první řadě!!

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    RADIQAL: korelace neni kauzalita, takze chill the fuck out. fungovani zemskyho systemu je jen teorie a dokud nebude v praxi overeny, ze tu destabilizaci opravdu dodelame do konce, tak tomu fakt jen tak zbuhdarma verit nebudu. to je jako evoluce, spekulativni neoveritelnej ramec. nikdo mi nebude namlouvat, ze existuje nejaka planeta nebo co. dál
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: Nedělej vlny. To nějak zametem pod koberec. Nebyla by nějaká zbytečná válka po ruce neno tak něco… :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: This is the first time an ice shelf collapse has ever occurred, observable to humans, in East Antarctica, and it was completely unpredicted.

    East Antarctica has the potential to raise sea levels about 5 times more than West Antarctica, which is why such changes there are a bit alarming. If the entirety of East Antarctica slid into the ocean, for example, it would raise sea levels globally by ~160 feet. That won’t happen for centuries [ yay! ], but it’s processes like this one that will eventually allow that to happen.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Vědec po 18 letech výzkumu Antarktidy: Tak ohromné oteplování jsem nečekal - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-veda-vedec-po-18-letech-vyzkumu-antarktidy-tak-ohromne-oteplovani-jsem-necekal-194133
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Je to trochu zvracenej koncept, ale aspon nejaky pozitiva bitcoin ma. I kdyz to ani zdaleka nekompenzuje jeho tezbu skrz elektrinu ze site...

    Exxon mining bitcoin with Crusoe Energy in North Dakota Bakken region
    https://www.cnbc.com/2022/03/26/exxon-mining-bitcoin-with-crusoe-energy-in-north-dakota-bakken-region.html

    The type of crypto mining arrangement it’s pursuing with Crusoe reduces CO2-equivalent emissions by about 63% compared with continued flaring.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: já si nemyslím, že je to jako poplatek za popelnice, právě. cílem poplatku za popelnice není "bezodpadová ekonomika"... jasně, můžeš podporovat třídění, recyklaci, apod. ale to není to samé.

    cílem uhlíkové daně je to, že žádný fosilní uhlík se do oběhu dostávat už nebude. nejde to srovnávat s popelnicema. je to tedy podle mě v podstatě pokuta. Pro výrobce, ne pro spotřebitele (to řeší právě ta její hypotetická alokace jako "odškodné" rozdělené všem..)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Uhlíková daň není pokuta pro spotřebitele. Platí ji producenti a funuje jako poplatek za odpad. Poplatky za popelnice bereš taky jako pokutu?
    V demokracii by si lidi základní příjem nezrušili. Jenže my nemáme skutečnou demokracii, lidi nevědí, co je v jejich zájmu a chtějí to, co jim skrz média servírují oligarchové. Viz Babiš nebo popírání změn klimatu a la Klaus.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: já v zásadě uhlíkovou dan' taky pokládám za nejlepší rozdělovat formou základního příjmu, tady mezi námi není sporu.

    už jsem tu psal, že bych rozdělil příjmy státu vlastně do dvou skupin: daně ze žádoucích aktivit, které by financovaly státní rozpočet a vlastně by bylo žádoucí výběr maximalizovat (včetně logiky "když to trochu snížíme, tak vlastně vybereme víc", apod.). A druhá skupina by byly pokuty, kam by spadala i "uhlíková pokuta". Fond pokut by se rozděloval formou základního příjmu, ale stát by nebyl nutně zainteresovaný na tom výběr pokut maximalizovat (tedy, mohlo by to směřovat v případě té uhlíkové daně, že po přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku by základní příjem zase zanikl...)

    Přemýšlel jsem o tom léta, a tohle dělení na daně vs. pokuty a to určení vytváří nějaký systém zpětných vazeb, který by mohl fungovat. Ovšem pochopitlně, v demokratickém uspořádání si lidé vždy raději ty pokuty zrušej, než aby je rozdělily všem, takže reálně nevidím moc cestu k tomu, jak to zavést...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Nevím, moc těm výhradám nerozumím. Daň z příjmu a spotřební daně se taky snaží lidi obcházet. Je to důvod je zrušit nebo nezavádět? Uhlíková dividenda má jít každému občanu, ať se rozhodne sám, jestli to utratí za uhlí nebo solární elektřinu. Žádný podnět ke zvýšení těžby to nepředstavuje, neopak.
    Jen se snažím říct, že existují racionální řešení, ale nedokážeme je přijmout, protože jsme vyznavači konzumu. Vegani s tím nemají nic společného, ať si říkají co chtějí, nikdo tě nenutí je poslouchat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: já neříkám nepřijatelný - ale v podstatě vede k tomu, že regulace jednoho parametru tě pak nutí regulovat i všechny zbylé. Spíš než o nepřijatelnost jde o nefunkčnost. Vezmi si to na příkladu biopaliv: v kombinaci s dohodami o volném obchodu vedly různé povinné podíly biopaliv a dotace k tomu, že se do EU začala biopaliva dovážet z míst, kde byla pěstována docela dratickým způsobem. Tohle učitě nebyl záměr původní regulace. Stejně tak dotace na FV u nás nestíhaly reagovat na propad cen v důsledku masivních investic do výrobních kapacit v Číně. Když se něco pokusíš řešit direktivně a jdeš "proti srsti" těch přirozených trendů, tak je téměř jisté, že to dopadne jiným, než zamýšleným způsobem.

    Pro mě globální volný trh není žádná modla... ale je to určitý stav věci, který funguje, není jednoduché se z něj vyvázat ani pro Rusko vystavené válečným sankcím apod. Nemůžeš očekávat, že evropské země se dobrovolně změní v jakési izolované severní Koreje, které uvalí obří uhlíkovou dan' na jakýkoliv import čehokoliv s uhlíkovou stopou...

    Spíš než o nepřijatelnost bych tedy mluvil o nesmírně obtížné implementovatelnosti těch regulací. To samozřejmě neznamená, že za pokus to nestojí. Ale spousta těch pokusů zkrátka nebude mít zamýšlený efekt: pokud jde o dotace, objeví se lidé, co se je naučí čerpat jen na základě správného razítka a ne reeálného plnění podmínek, pokud jde o zákazy, budou je lidi obcházet v duchu spontánní občanské neposlušnosti (jako tomu bylo např. i s opatřeními proti pandemii). Pokud některá z těch regulací bude nějak viditelně nekonzistentní, tak to k jejich dobrovolnému přijímání taky určitě nepřispěje...

    V zásadě už základní debata, jestli uhlíková dan' nebo obchodovatelné povolenky, je nejednoznačná. Obchodovatelné povolenky umožnují čistě spekulativní příjem těm, kdo se do hry zapojí včas, je to vlastně pokus udělat z chvályhodného prinicpu finanční letadlo. Řada lidí bude systém, který z toho vznikne, oprávněně kritizovat - asi jako když na konci éry otroctví bylo otrokářům vyplaceno masivní finanční odškodné, které ve formě velkých peněz funguje na finančních trzích dodnes...

    Uhlíková dan' má naproti tomu klasický problém, že pokud si z ní stát zvykne financovat různé "chvályhodné" aktivity, tak vlastně bude motivovaný té daně vybrat co nejvíc a vlastně k žádnému omezovánín fosilních paliv ani nemusí dojít.

    Jediné, co říkám je to, že bude nutné vymyslet nové postupy a že spíš by mělo jít o to, aby si nová "bezfosilní" ekonomika dokázala možná vybojovat méně regulovaný status, než ta stará fosilní. Např. pro mě bariéra spojená s instalací fotovoltaiky určitě souvisí s tím, že to nemůžu udělat plně DIY a budu stejně muset hledat nějakého certifikovaného elektrikáře, apod. V minulosti se nová odvětví (např. celý PC ekosystém v 90tých letech) masivně šířila mj. proto, že šlo o únik před byrokratickou regulací běžnou v jiných odvětvích...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam