• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PER2
    PER2 --- ---
    YMLADRIS: nad timhle jsem premyslel par dni zpet, a jestli se tohle potvrdi, tak by me docela zajimalo, jestli se tohle stalo v minulosti nebo spis kolikrat a jestli se to da nejak zjistit (spis ne?) kolikrat se zeme treba masivne v miunlosti oteplila, ale nevime proc a prisuzujem to necemu jinymu .... (to samy, kdyz se vam v minulosti treba diky nejakymu masivnimu oteplovani rozpustily ledove, tak dnes uz nebudete mit ty data kde sebrat, takze jakoby se to nestalo .. nebo tam bude hodne nejistoty, jiny proxies)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Erupce v souostroví Tonga zřejmě ovlivní klima celé planety, ne však obvyklým způsobem | In-počasí
    https://www.in-pocasi.cz/clanky/klima/erupce-tonga-klima-7.8.2022/?foto=1378

    Sopka 150m pod mořem, hodně vody do stratosféry = oteplení klimatu. Nadmořské sopky = ochlazení (sira)

    PER2
    PER2 --- ---
    Satellite data shows Antarctic sea ice is at it's lowest July level since monitoring began
    Satellite data shows Antarctic sea ice is at it's lowest July level since monitoring began - ABC News
    https://www.abc.net.au/news/2022-08-10/lowest-july-antarctic-sea-ice-on-record/101317492

    Exceptionally warm air temperatures in summer 2022 have caused record melting across Svalbard.
    “The melt anomaly is 3.5 times larger than the 1981–2010 average, and 5 times the interannual variability,” Fettweis said. “Only a changing climate can explain this.”
    Summer Melting in Svalbard
    https://earthobservatory.nasa.gov/images/150165/summer-melting-in-svalbard
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Outside the Safe Operating Space of a New Planetary Boundary for Per- and Polyfluoroalkyl Substances (PFAS)
    https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.2c02765
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Řepku střídá kukuřice. Kvůli suchu ale potřebujeme jiná pole, říká vědec - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-repku-strida-kukurice-kvuli-suchu-ale-potrebujeme-jina-pole-rika-vedec-210818

    Díváme se hodně na to, jak může zemědělství pomoci zmírnit změnu klimatu. To znamená jak zachycovat uhlík v půdě nebo jak snižovat emise jiných skleníkových plynů. Změny, které zmírňují dopady sucha, mají de facto velmi dobrou účinnost na zachycování oxidu uhličitého z atmosféry. Uhlík v půdě je totiž velmi prospěšný pro úrodnost půdy – když ho zachytíme, funguje jako houba, drží vodu. Ale současně působí na zmírnění změny klimatu. Má mnohé pozitivní účinky.

    ...

    Je nezbytné, aby se pěstovaly odrůdy, které ideálně mají mohutnější a hlubší kořenový systém. Šlechtěním na problém nedokážeme zareagovat tak rychle. Je také důležité ho zkombinovat s agrotechnikou nebo hospodařením na půdě – abychom maximum srážek, které spadnou rychle ve velkém množství zadrželi v půdě a zachovali je tam pro následující týdny nebo měsíce, kdy nastane sucho.

    To jsou technologie, kterým říkáme půdochranné, či bezorebné. Na povrchu půdy se ponechávají posklizňové zbytky, které při silnějších deštích chrání půdu před rozplavením. V podstatě to nejhorší, co může v krajině nastat, je, že horní vrstvička půdy vytvoří izolaci a všechno stéká po povrchu pryč. Cílem té technologie je, aby se náraz kapek zmírnil a voda se lépe vsakovala. Ideálně když je to kombinované s vegetačním pokryvem, tedy když tam je nějaká rostlina, která srážky zmírní.

    ...

    mohutný kořenový systém je mnohem důležitější. Dost může pomoct, když se snažíme přiblížit přírodě a když je kořenový systém rozšiřován pomocí hub. ... Je to jako v lese, kde jsou houby velmi důležité pro růst stromů, příjem vody a živin. U přirozených ekosystémů jsou běžné, ale u polních rostlin jsme na ně zapomněli. Nebo jsme je minimálně dlouho nepotřebovali.

    Pracují v symbióze s rostlinou a rozšiřují její kořenový systém. Umožňují tím přijímat vodu i živiny z mnohem většího prostoru, případně větších hloubek. Velmi dobré také je, když na půdě pěstujeme více druhů – jeden má třeba hlubší kořenový systém, druhý mělčí. Ty rostliny si dokonce kromě živin mohou předávat i vodu. Tomuto systému se říká intercropping. Myslím si, že vedle šlechtění a bezorebných technologií to je jedna z možností, jak zmírnit působení sucha, které bude čím dál intenzivnější.
    PER2
    PER2 --- ---
    Europe's drought on course to be worst for 500 years, European Commission researcher warns

    "At the moment... this seems to be the worst" year in 500 years, although a full analysis will need to happen retrospectively, said Andrea Toreti, senior researcher at the EC's Joint Research Centre, who compiles data for the European Drought Observatory.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    UK braced for drought conditions to last until October | UK weather | The Guardian
    https://www.theguardian.com/uk-news/2022/aug/09/uk-braced-for-drought-conditions-in-october
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PETER_PAN: 47*28, jeden čtvereček jsou tři stopy, máš to napsaný na baráku.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nema niekto info od holandskych farmarov, ake su ich proposed solutions na ten ich nitrogen problem? tuto som nasiel iba ze nejake maju ale nie konkretne:

    ‘Emotion and pain’ as Dutch farmers fight back against huge cuts to livestock | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/jul/21/emotion-and-pain-as-dutch-farmers-fight-back-against-huge-cuts-to-livestock

    a tuto som nasiel iba proposed od vlady, ktore su vazne dost pitome :)
    - Invest in sustainable technologies to ensure cleaner stables
    - Switch to circular agriculture (i.e. use only the space and resources that are absolutely necessary)
    - Adjust the farm’s business model (i.e. limit livestock numbers, change crops, use land to establish another business)
    - Move house
    - Quit farming

    Everything you need to know about the government’s nitrogen policy and the Dutch farmers’ protests
    https://www.iamexpat.nl/expat-info/dutch-expat-news/everything-about-governments-nitrogen-policy-and-dutch-farmers-protests
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: jsem duhová víla, takže můj život pochopitelně žádný zdroj nespotřebovává
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    https://www.dezeen.com/2022/08/08/sustainability-liveability-the-line-saudi-170km-city-naive/

    Following the Saudi Arabian government's unveiling of plans for an enormous linear megacity in the desert, urban design experts have expressed skepticism about whether its utopian vision is realistic.

    "There would be so many physical and environmental phenomena that would have to be dealt with to achieve the incredible minimal and singular character that the renderings propose," said Marshall Brown, director of the Princeton Urban Imagination Center and an associate professor of architecture at Princeton University.

    Philip Oldfield, head of the built environment school at the University of New South Wales (UNSW) Sydney, warned that the huge embodied carbon cost of construction "will overwhelm any environmental benefits".

    C40 Cities director of urban planning and design Hélène Chartier argued she would not "want to live in a place where it's so narrow", while architect Winy Maas said he "would love to live in such a kind of environment".



    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    YMLADRIS: já myslím, že s tou dobrovolností to nebude tak jednoduchý (o dobrovolné skromnosti dělala studie Prof. Librová z MU) a proto bude nutné nastavit ten udržitelnější vztah k biosféře, na níž jsme zcela závislý, skrze mechanismy daňového zatížení - započítat

    Externalita – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Externalita

    ...případně kodifikovat něco jako carbon tax. Tam je ale podobný problém jako s daňovými ráji atp. - tedy že by to muselo být plošné. Muselo by se o tom jednat na platformě OSN nebo podobné world-wide organizace a bylo by to složité. Ale třeba tento nedávný úspěch ukazuje, že to jde:

    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj [OECD] oznámila shodu u jednotné daně pro nadnárodní korporace.
    Globální korporátní daň má činit minimálně 15 procent po celém světě.

    International community strikes a ground-breaking tax deal for the digital age - OECD
    https://www.oecd.org/newsroom/international-community-strikes-a-ground-breaking-tax-deal-for-the-digital-age.htm
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: vicemene, ja doufam, ze to na 1 miliardu nespadne, ale kdyz strelim od boku:

    Scenare
    a) od zitra bez fosilu - po zime 2022, pocet obyvatel 5 miliard. Neschopnost vybudovat do 2050 zadnou transition energie, pac jeni fosil a lidi bojujou o.preziti. konstantni snizovani populace az na 1 miliardu. , bohuzel to co uz je v carbon sinks nikdo neodstranil, permafrost roztal, led taky, takze 2100 jsme na 2-3*C otepleni. Internet neni, spolecnos dezorganizovana, prumerny vek doziti 35 let

    B) fosil transition rychle - naboostujeme kapital pro rychlou transformaci, do roku 2050 uhlikove neutralni, pak snad technologie na redukci carbon sink. Vsichni uvedomneli

    C) fosil transition pomalu - 2100 sme na 3*C, fuckup na geneerace, lidi zijou v izolovanejch surveilance archachy vymanili se z prirody, ale 8 miliard lidi stale zije, zivot na zemi limitovany, pristich nekolik tisicileti ponauceni, vsichni uvedomneli

    D) globalne business as usual - nestane se. Jak bude prichazet impact, bude prichazet uvedomneni, takze spis jde jen o nakej nejpomalejsi svenar transition

    A mas pravdu, to plosny odsuzovani nebylo smerem k tobe
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: ja tim plosnym odsuzovanim (konzum, kapitalismus, ..) netrpim. to asi ted nesouhlasis s josefem patockou spis nez tady

    ad ze nevis, jestli ty limity, kteri vedci uvadi, jsou nastavene spravne, kdyz nejsou definovany hodnoty (values). jako jo. co je vlastne spatne na tom, ze o 4 stupne otepleny svet ma carrying capacity 1 miliardu lidi? jak se rozhodne, ze 1 miliarda je horsi, nez 10 miliard? Tak to myslis?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: asi to uz nechci dal rozvadet, myslim, ze nazor jsem vysvetlil dostatecne, ale jen tak ze zvedavosti, tvuj zivot necerpa prirodni zdroje? Je alespon teoreticky mozne, ze tvuj zivot na zemi nebude cerpat zadny prirodni zdroj?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    YMLADRIS: A dojdes k tomu ze v mirnem pasmu, by v rezimu precizniho zemedelstvi, stacilo velmi velmi malo k tomu abysme s koncentraci lidi jako v CR meli super kvalitni jidlo, maso kazdy den a jeste by zbylo na solary (at uz full field, nebo agro-voltaika), vyrobu alkoholu a snizeni vymery poli a pastvin (na mensi strukturovana policka, pastviny pristinene, tam kde je velka eroze pudy (ve svahu) by se od polniho hospodareni uplne upustilo atd.)

    Samozrejmne ty omezeni by byla u sekundarnich veci jako okolo exportu (jen export ekvivalentni importu), energetickych plodin, domacich mazlicku a koni pro zabavu. Resp. tyhle sekundarni veci by uz podlehali primarni regulaci.

    A kdyz by se k tomu pridala jeste GMO, pak by se dal tvorit prebytek a celkove jet v carbon neutralnim nebo i negativnim modu (napriklad rostliny co absorbuji methan).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: cerpame moc prirodnich zdroju. Moc vuci cemu?l

    a to je prave to, az si tvoje dite uvedomi situaci, tak te za tyhle reci posle do penalu samo
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: to je prece regulace, ktera se projevuje i v kapitalisticky spolecnosti. A neni vynucovana, je trestana.

    Zdejsi problem je, ze vnimani sveta je cernobile. Napr. Ze kapitalismus je extrem kde je jen nabidka a poptavka.

    Takovyhle extrem ale uz temer nikde na svete neni, vsude jsou staty a vicemene regulovane prostredi - a duvidy regulaci jsou zname, pripadne vysvetlovane. Nejefektivnejsi lidske spolecnosti (jak stat, tak firmy, startupy) jsou ty ktere pravidla chapou. A stejne to nazyvame kapitalismus, i presto, ze pravidla mame a dobrovolne je respektujeme, pripadne adekvatne postihujeme. Ale nen to vule jednoho organu, ci telesa. Je to podil na chodu spolecnosti.

    Druhy priklad je, ze konzum je spatny. Konzum od slova konzumovat, kdo z nas nekonzumuje? Jsme vsichni spatni? Kde je hranice / definice konzumu a jak ji soudit, kdyz kazdy z nas ma jine potreby, at uz dusevni, ci fyzicke (nemoci)?

    Dalsi priklad - cerpame moc prirodnich zdroju. Moc vuci cemu? Kde je ta definice? Je to sustainability, nebo je ta definice sirsi? Pokud pujdeme pro materialy do vesmiru, ktery je nekonecny, a zustanemee v ramci ostatbich zdroju kolace sustainability, je to spatne?

    Dalsi prikalad je casove hledisko - ze fosil je nestastny do budoucna je ze studii jasne. Neni ale mensi zlo (mene mrtvych) ho vyuzivat v ramci transition? Pokud ano, proc se ho tu snazime vnimat jako zlo, misto toho, abychom nastavili transition boundary?

    Tyhle cernobile modely sveta jsou zbytecna mentalni omezeni, ktere problem nikdy nevyresi.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    YMLADRIS: Moc realisticky mi to neprijde. Velmi zhruba je to neco jako 20x10 m.

    Obecne, funkcni zemedelsky koncept (nemyslim nejake permakulturni halucinace) pocita (a u malych, ucinne obhospodarovavanych celku to plati o to vice) s cca 5 tun psenice/ekvivalent na hektar. Z toho muzes vyjit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam