• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: btw k tomu prikladu: investice ti generujou hdp. stejne jako ti generuje hdp treba povoden, protoze te nuti investovat zdroje na opravu, ltery bysis nechavala treba na pozdejc. aneb hdp ma sice k bohatstvi nejakej vztah, sle neni to ekvivalence…
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: moc jsem nepochopila predchozi odpoved, tak jeste jednou. Pada ti barak na hlavu. Potrebujes postavit novy. Nez ho postavis, brutalne omezis svou rodinnou spotrebu a maximum vydelku budes investovat do noveho domu. Ten ale neprodukuje HDP, dokud to neni hotove.

    s tim souhlasis, jen tomu nerikas degrowth, nebo jak?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: jenze degrowth ti vytvori z bohatejch statu chudsi. Kdo pak bude tahnout tu transition, kdyz se vsichni budou potacet v problemech preziti spolecnosti/jednotlivcu?

    I chude staty maji emise.

    Tohle proste neni cesta.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bloomberg - Are you a robot?
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-08/big-oil-betting-billions-on-global-climate-catastrophe

    Největší světoví producenti ropy za poslední dva roky investovali 58 miliard dolarů do nových projektů. Pokud se všechny uskuteční, zmaří to plány na dekarbonizaci a zastavení klimatické změny

    Snižování emisí? Zapomeňte. Ropní magnáti sází na klimatickou katastrofu a investují miliardy | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/ropni-magnati-sazeji-na-klimakatastrofu?#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

    Paris Maligned - Carbon Tracker Initiative
    https://carbontracker.org/reports/paris-maligned/

    Ačkoli vlády ve vyspělých zemích po celém světě pokračují v odvážném plánování, jak snižovat emise a zachránit klima, skutečnost bude nejspíš úplně jiná. Největší světové ropné společnosti totiž zjevně naplnění smělých cílů nevěří. Nasvědčují tomu alespoň masivní investice, které v posledních dvou letech nasměrovaly do nových projektů.

    TUHO
    TUHO --- ---
    LOPIK: to je hezky, ale nejvetsi problem nejsou chudy staty. problem vytvorily bohaty staty, aneb ve fosilni spolecnosti je klimaticka krize funkci bohatstvi
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Já vám nevím, ale není už dost zkušeností s tím, že obecně chudší státy (ale to dokonce i pro jedince) mají ekologii až na druhý koleji? I kdyby byl nějakej degrowth vůbec ekonomicky nebo společensky vůbec možnej.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: jenze ekonomika, stejne jako organismus ma v soucasny velikosti nejakou bazalni spotrebu. Pokud budes aplikovat degrowth (skze napr. inflaci), jdes plosne napric, tzn. vyvolas problemy napric.

    Problemy zpusobi neefektivitu toho co resis (jidlo misto transformace).

    Takhle si nascitas roky a diky bazalni spotrebe uplynou desetileti, z transformace je prd a sklenikovy plyny vsechny ty desetileti narustaly.

    Naopak, nejlepsi strategii by bylo, mit bazalni spotrebu v prubehu casu co nejkratsi a do toho pridat maximum budgetu pro transformaci. Timhle zpusobem vypustis sice jednorazove vic emisi, ale vuci konci transformacniho obdobi jses s emisemi x-krat nize a dalsi neprodukujes. Tohle je ale opak degrowth, pokud se bavime o hdp. Tohle je rustova strategie (minimalne v ramci obdobi probihajici transformace).

    Nebo, alespon dava smysl se bavit o omezeni urcitych aktivit, nebo zdanebi aktivit, produkujici emise, abymse si cas na transformaci prodlouzili. Tohle ale opet nemusi znamenat plosny degrowth.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    nebo lockdown nez se vyvinou vakciny, to je dobra analogie

    omezit brutalne spotrebu, nez se vyresi problem, ze nejsou ciste zdroje energie.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: *dekad
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: neco jako kdyz Sikela vyzve narod, aby setril plynem. Kdybys mel par dekan ekonomiku ktera neroste (nebo jen malo), muzes mezitim dovynaleznout vsechny ty FVE CC atd a pak rozjet decoupling

    proto bych to chtela. dieta, ktera zachrani svet. jenze takova dohoda se nepodepise
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ale zeptam se mozna na dulezitejsi otazku. Jakym presne mechanismem nam ten degrowth (v radu jednotek, nebo desitek procent?) pomuze zachranit klima?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: misto tech smajliku bych se osobne zamyslel vic nad tim, co to financovani zpusobilo jak spolecnosti, tak zivotnimu prostredi

    Ty vidis nejakej vysek, kterej ti prijde uzasnej, ale ignorujes dependency a impact jak prostorovej, tak casovej.
    TUHO
    TUHO --- ---
    SHEFIK: neni to nic, co by se v minulosti nedelo. takhle treba spojenci financovali druhou svetovou valku. jeste, ze nemeli kurz ekonomie, bysme tu ted mluvili nemecky :))
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    SHEFIK: Je na to termin "ochota pracovat". Tohle jde dohajzlu vzdy a vsude kde se rozdava. Vsechno tohle fantasirovani popsane nize vzdycky okrade nejvic stredni tridu a ty lidi co maji ochotu pracovat jako moralni background.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Kdyz uz degrowth, tak neprijemne vysoky dane a garantovanou minimalni mzdu. Zadny tisteni penez...

    Problem vsech tehle socialisticky rovnostarskejch konceptu je v tom, ze to sebere lidem motivaci vytvaret v praci pridanou hodnotu, nebo se jakkoliv snazit o zmenu, kdyz ten margin mezi zakladnim vydelkem a tim velkym je vyrazne limitovanej. Dojizdi na tom pravidelne komunismus i vetsina socialistickejch statu, vic prikladu z historie si ani nemuzeme prat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: za me je fatalni, ze to ani neni jak vyzkouset v malym. jako ze "prejde na to Skandinavie a ostatni uvidi jak je to fajn a pridaji se". Stat, kterej zdani bohate, se pripravi o bohate (odejdou na Bahamy), natiskne penize, zvysi zdaneni vsech, rozkvete cerna ekonomika, tim prijde jeste o dalsi penize. Nebude prosperovat a nikdo ho nenapodobi

    jako, taky nejsem ekonom.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: takze nejdriv natisknes penize, cimz plosne zpusobis inflaci, tedy snizis plosne vsem uspory, na ktery vydelavali, cimz zpomalis plosne utraty a dostanes spoustu nizkoprijmovejch do existencni krize, a pak nejakej sektor, kterej docasne vydelal jeste zdanis a seberes mu tak jedinej prostredek distribuce toho plosnyho manka zpet do obehu?

    Plz doporucuju alespon trochu studia zakladni ekonomie.

    Abys tohle ukociroval, skoncis v nejakym pomeru statni sprava 80 : volny trh 20.

    Nasleduji uz jen dobrovolne sebevrazdy.
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Me to dava dodcela smysl, kdyz se ty veci budou dit dohromady. Hlavni problem vidim v odporu politicko-ekonomicky silnejch hracu a taky prave nadvladu jistyho druhu ekonomicky imaginace, ktery vychazi z neoliberalni makroekonomie, ktera je dle myho nazoru dost pomatena.

    Kdyz natisknes novy penize, tak ano muze ti prijit inflace, protoze do obehu pridas vic obeziva. Nicmene to zase muzes redukovat tim, ze penize nekde jinde z obehu odeberes - tedy zvysis zdaneni. V situaci, kdy nam dost raketove roste bohatnuti bohatych, tak mi prijde celkem logicky zacist zdanovat ultrabohaty a tisknout penize na to, co je treba .) Samozrejme vsehcno to ma tunu ruznejch komplikaci, ale principialne v tom nevidim nic zasadne problematickyho, ani nic co by se uz v minulosti nedelo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: *podmineny mel byt *nepodmineny :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: jsem laik, ale nejvic mi prijde ten bod na konci, tj. kdyz by se nejakej stat pokusil to zavest, odlije se mu kapital jinam (tj nevybere dane, nezaplati verejny rozpocet atd)

    tj muselo by se to provest soubezne ve vetsine sveta

    pak ty veci na zacatku. kdyz chces aby ti investori investovali do start upu, musis vytvorit duveryhodnou vizi, ze vydelas a oni budou mit podil na zisku. kdo bude investovat do firem, ktere maji jako prioritu enviro benefit. asi jen stat.

    jenomze stat potrebuje vybrat co nejvic tech dani (viz vyse). kdyz poklesne ekonomika, nebude mit na svoje zamestnance (od skolstvi pres armadu polici az u nas na duchody). muze masivne natisknout penize, tim ale zdevalvuje menu, inflace.

    veskere sporeni - napr. penzijni fondy v US - je zalozene na tom, ze tebou ulozene penize budou vydelavat. fond, ktery investuje trochu vic zelene, nema takove vynosy a zkrachuje.

    ta sekce "reseni" jsou spis "jake maji staty nastroje: 1) dane 2) tisk penez 3) snizit spotrebu 4) zmenit pravidla ve sluzbach

    ale vsechno ma problemy, je to zacarovany kruh, snizis pracovni dobu, vyberes min dani, nemas z ceho lidem davat ten podmineny prijem a tak dale

    mi to teda pripada jako dost nerealny. Jednoho dne to urcite bude, ale nevidim co by se muselo stat aby se to nejak implementovalo ted v řádu dekád
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam