• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Publikácia prináša jedinečný pohľad aj na to, ako dnes mnohé komunity doma i vo svete poznajú zvuk, pachuť či pach klimatickej zmeny. Pozerá sa aj do budúcnosti, definuje možnosti a dokonca príležitosti pre svet, kde je klimatická kríza realitou, ktorej dokážeme čeliť. Autorský kolektív nastoľuje tiež otázku, či budeme v boji proti klimatickej zmene schopní prijať také opatrenia, ktoré budú nielen účinné, ale aj spravodlivé naprieč geografickými regiónmi a sociálnymi vrstvami. Odborníci a odborníčky z SAV opakovane apelujú aj na dôležitosť občianskeho aktivizmu. Ten sa totiž ukazuje ako kľúčové východisko, predovšetkým, ak uznáme slovo spoločenských vied nielen v dialógu o klimatickej zmene a budúcnosti, ale hlavne v našich činoch.

    „Nechceli sme, aby publikácia vyznievala pesimisticky, aj keď optimizmus by bol naivný. Ako psychologička presadzujem prístup aktívnej nádeje. Ako jednotlivci, ale aj spoločnosť sa musíme zamýšľať nad tým, v akom svete chceme žiť my a ďalšie generácie. Nezostať však len pri fantázii, ale konať, dožadovať sa, aby sa prijímali systémové opatrenia. Mali by sme v sebe hľadať energiu byť súčasťou riešenia, nie len súčasťou problému,” doplnila psychologička Mgr. Miroslava Šudila Žilinská z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i..

    SAV - Aktuality - Pohľad spoločenských vied na klimatickú krízu je rovnako dôležitý
    https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=11327
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    YMLADRIS: Myslím že posledních 10 slov mluví za vše.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    GLOBETROTTER: asi to vyznělo, že nerůst = centrálně řízená ekonomika plus znárodnění výrobních prostředků? To už se ví že zabíjí inovace a motivaci lidi se snažit, takže tento systém zaostává a lidi se vzbouří(li). Proto se asi v tom nerustu mluví o demokracii, jako pokus udělat to jinak. Muselo by to ale buď být kvalitní co se týče životní úrovně / naplňování potřeb, anebo by se to muselo zavést všude na světě paralelně.
    ACKO
    ACKO --- ---
    GLOBETROTTER: upřímně já když od ní něco čtu, tak se mi vybaví kniha Atlasova vzpoura a už radši nic nekomentuju ani příznakem +-
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    YMLADRIS: Máš "zajímavě" naivní představy o ekonomice takzvaného socialismu. Rozpadající se domy, továrny, infrastruktura, zničené životní prostředí. Na jedné straně se něco na oko vybudovalo, ale o několik řádů větší "věci" nebyla schopnost ani základně udržovat. Kdyby nebylo plyšáku, tak se to celé zhroutilo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: jeste k tomu socialismu: padl, protoze nedokazal lidem dostatecne rychle zvysovat zivotni uroven (kterou jsme mohli sledovat na rakouske televizi). Muselo by se to cely nejak synchronizovat, aby lidi nemeli pocit, ze jinde na svete, kde se nejede degrowth, se zije mnohem lip

    celkove dost utopie no. pritom je to tak nelogicky, nechat to zkolabovat do degrowth by disaster

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: ano. koubsky uvadi ze jsou ambice v tom nerustu, ze by ta limitace vyroby (rozhodovani, na co se zdroje pouzijou a na co ne) byla rizena demokraticky. nase zrizeni neumoznuje limitovat vyrobu (prikazat to nemuzou ani politici, ani to nemuzou dobrovolne udelat investori, ani to neprosadi vedci), protoze o vsem rozhoduje volic, ktery predevsim chce zivotni uroven. tak premyslim, co by se muselo stat, aby to volic "byl ochoten dovolit"

    --

    ad vetsinu sexu ma mensina lidi - odporuje moji intuici, predstavuju si ze v subsaharske africe maji lidi tunu sexu, protoze jako jedna z mala veci to nic moc nestoji. (nevim) a ze u nas status = hodne pracujes hlavou (typicky), delnik ve sroubarne ma mozna vic sexu, nez lidi s vysokym statusem, workoholici, kteri ale sex ruzne problematizuji (nevim)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: asi to nějak socioekonomicky vyhodnotili, že v průměru se apokalypsa nestane, ale vtip je právě v tom, že narušený polární výry právě generujou lokální extrémy a ty lokální deviace jsou dlouhodobě nepředvídatelný.
    to je jak z diskuze na tw, kde mi kdosi napsal, že se prostě oteplí o 1,5C, tak si zvířta budou muset zvyknout, že je o 1,5C tepleji. no riziko je právě v těch lokálních extrémech, který to způsobí
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: paywall, tady bude nejspíš zásadní kontext toho vyjádření
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: sex je soucasti statusu a asymetrie v sexu imho nejak v ramci dane spolecnosti kopiruje distribuci financni/majetkovou, tzn. vetsinu sexu ma mensina lidi (data bych musel dohledat). kazdopadne je to soucasti te libidinalni restrukturace - jake statusove podminky musi clovek kvuli sexu plnit, atd.

    cas na tyhle veci uz ale vyprsel, to prijde az posleze ,) kumbaya time is up
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: imho: spotreba je druhotna vuci vyrobe, vyroba je mozna v dusledku developmentu infrastruktur, v jadru developmentu je investovani (alokace civilizacnich zdroju).

    z jednoho konce by se muselo regulovat investovani tak, aby respektovalo planetary boundaries

    z druheho konce by musely globalni.stredni tridy projit takovou libidinalni restrukturaci, aby chtely zit v ramci infrastruktur respektujicich planetary boundaries.


    socialismus jde asi vyuzit jako priklad zamerne omezene zivotni urovne, ale take jako priklad neefektivni konverze zdroju planety na kvalitu zivota (podporu v literature bych musel hledat:) ... analyza/reflexe socialismů z hlediska nerustu je imho neco co by melo prijit, idealne zevnitr rezimu jako jsme my
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    ... narrativ blížící se apokalypsy je iracionální a fanatickou interpretací IPPC zpráv...

    Brian O’Neill, the director of the Joint Global Change Research Institute, a partnership between the U.S. Department of Energy and the University of Maryland at College Park. He was one of the lead architects of the five different futures—called “shared socioeconomic pathways,” or SSPs—developed for the latest IPCC report.
    One thing he wants to make very clear is that all the paths, even the hottest ones, show improvements in human well-being on average. IPCC scientists expect that average life expectancy will continue to rise, that poverty and hunger rates will continue to decline, and that average incomes will go up in every single plausible future, simply because they always have. “There isn’t, you know, like a Mad Max scenario among the SSPs,” O’Neill said. Climate change will ruin individual lives and kill individual people, and it may even drag down rates of improvement in human well-being, but on average, he said, “we’re generally in the climate-change field not talking about futures that are worse than today.”

    How Bad Will Climate Change Get? - The Atlantic
    https://www.theatlantic.com/science/archive/2021/11/how-bad-will-climate-change-get/620605/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK:
    TADEAS:

    Kde jsou motýli? Na jaře tu prakticky nebyli, upozorňují vědci - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-kde-jsou-motyli-na-jare-tu-prakticky-nebyli-upozornuji-vedci-40438508

    ač to možná zní trochu paradoxně, nejvíce jsou ohroženy druhy s vazbou na lidskou činnost v krajině. Ta se do počátku průmyslové revoluce zásadním způsobem změnila. Člověk tehdy byl u kolébky rozvoje biologické rozmanitosti evropské fauny a flóry a dnes se stává jejím hrobařem. Lidská činnost udržovala po tisíce let v krajině bezlesí – poté, co člověk lokálně vyhubil velké druhy spásačů, jako byl ve střední Evropě pratur, zubr, divoký kůň.

    S přechodem k industriálnímu zemědělství a lesnictví extenzívní a různorodá činnost člověka v krajině téměř zanikla a druhy s vazbou na stanoviště dříve udržovaná člověkem začaly vymírat. Tento trend v českých zemích akceleroval v 50. až 80. letech minulého století, když už byly rozorány či spontánně zarostly i ty poslední meze, tudíž druhy s vazbou na bezlesí či řídkolesí začaly definitivně vymírat.

    Z hlediska fungování přírody není až tak důležité, že pár druhů regionálně vyhynulo, jednalo se vždy o druhy víceméně vzácné. Důležité jsou trendy u těch běžných, a ty ukazují problém podstatně většího rozsahu
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: Nebud domyslivy hnidopych, ze se teda siri podle jine funkce nebo funkci uz zase ndma nic spolecneho s mou znalosti rozlozeni pravdepodobnosti ani s tim, ze pro lidi to nemusi byt spravna analogie.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: ani v Petriho misce se bakterie nesiri geometricky. Ale to bys musel pochopit teorii pravdepodobnosti a odchylky zmereneho a teoretickeho rustu testovat proti normalnimu rozdeleni. Kazdopadne, na kratkem casovem useku, muze i jakoukoli krivku odhadnout linerani funkci .. rikme tomu derivace.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SEJDA: to byl jen takovej priklad, prirozene by to v lidsky spolecnosti vypadalo jinak. pozvolnej rozpad spolecnosti je velky tema a nema smysl ho opisovat.

    YMLADRIS: to by me fakt zajimalo, jak chces nahradit nedostatek stavebnich hmot, kterej v cr za dekadu nastane? sexem po tme to nepujde. to jeste nevime, jak budem zapasit s vodou.. a jidlem za 20 let.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: tak tohle ale byla narazka na experiment z Petriho misky ..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ekonomicky rust je zalozen na tom, ze lidi chteji zvysovat svou zivotni uroven. zivotni uroven = pocit, nakolik jsou moje potreby naplnovany. pripada mi, ze razantne snizit spotrebu jde dvema zpusoby 1) nejaka totalita kde lidi predevsim resi potreby typu "aby moje dite prezilo a do armady ho odvedli k nejakemu slusnemu pluku", tj. na reseni "spotreby" nemaji moc kapacitu (severni korea ap.). 2) zmenit strukturu a podil materialnich versus nematerialnich potreb. Tj. lidem by se zivotni uroven zvysovala dal, ale predevsim v tech nematerialnich potrebach. Tak jak staty ted dotuji fosil, aby se roztacela kola ekonomiky, musely by staty seriozne dotovat a inovovat sluzby pro nematerialni potreby.

    za sociku, kdyz byla omezena spotreba, kazdy druhy byl zahradkar, kutil, zpival v cimbalce, trenoval decka ve fotbale. tak nejak trochu podobne = ucinit pro lidi ZAZITKY snadno dostupnymi a atraktivnimi, aby jim nevadilo, ze nemuzou az tolik spotrebovavat.

    Ad sex, prijde mi ze sex je pro hodne lidi hluboka fajn nematerialni potreba, kterou se da travit spouta casu :) , ale velky procento lidi neni spokojenych se svym sex zivotem. Konkretni napady na sex revoluci nemam, mozna od-problematizovat sex work, hodne investovat do celozivotni sex vychovy. plus by se muselo neco udelat s tou materialni soutezi o partnerky (musim vydelat na lambo, protoze status je klicova vec na sexualnim trhu). Nevim, beru to jako jednu z potreb, ktera kdyby se nejak pozvedla, hodne by to pomohlo.

    Celkove: pripada mi ze proponenti nerustu uz to prave jedou jako ten Koubskym zminovany duchovni smer, tj. oni to delaji nebo by delali dobrovolne, ciste proto, ze je to spravne a zachranuje to planetu. Vetsina lidi ale nejsou minimalisti. Chteji zvysovat svou zivotni uroven, chteji si naplnovat potreby. Tak se ptam - da se struktura potreb prepracovat, aby lidi teda "netrpeli", ze nemaji SUV a bazen? Obycejni lidi. IMHO by to slo, protoze potreby jsou asi hlavne diktovane srovnavanim se se sousedem = kdyz vsichni chodi na masaz, chci taky. Kdyz vsichni maji kazdy dva roky novou telku, chci taky. Ale nevim.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Earth needs a world climate crisis organisation, says eminent scientist | The Independent
    https://www.independent.co.uk/climate-change/news/david-king-antonio-guterres-government-earth-barry-gardiner-b2383624.html
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    GLOBETROTTER: ja bych nechal tetovat leda sveho avatara v Meta .. tak mne napada, jestli plan YMLADRIS vlastne nevede k tomu, ze kdyz si vybryndas klimaticke kredity na volovinach, skoncich stejne v Meta, coz by mohla byt velmi optimalizovana nizkozatezova sluzba.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam