YMLADRIS: proč tak černobíle, nemyslím že výsledek je "efekt nula", celé to hnutí od Grety až po aktuální akce téma výrazně "zpopularizovalo" (populus = "lid"), dostalo mezi lidi, do massmedií, do podvědomí. Pro mnohé to je "největší výzva a úlkol naší doby, generace" (jak řekl nedávno i premiér ČR).
Jak komunikovat urgenci, naléhavost, důležitost, snah a aktivit, jak degradaci biosféry a sociosféry odvrátit,
promýšlí psychologové na univerzitách a různé skupiny a think-tanky. Není to jen o těch hraničních momentech pomyslné škály ("všichni umřeme", "ihned zachraň planetu" vs. "jakési studie tvrdící.." a "stejně je to jen výmysl..") - jde o celou paletu možností jak aktivizovat a usměrnit lidské jednání.
O tom, jak "doomsayin" může paralyzovat, jsou tuny vědeckých studií,
proto ten klimatolog říká "nepotřebujeme být paralyzováni, potřebujeme se pustit do práce a mít jistotu, že když v Evropě učiníme nějaké kroky, ostatní je udělají také". Viz
Výzkum potvrdil, že nátlakové chování nefunguje, protože lidé se přirozeně vyhýbají děsivým informacím. Řada obyvatel Česka katastrofickou komunikaci vnímá jako citové vydírání a reaguje agresivně nebo odtažitě. Není to tedy vhodný způsob, jak přesvědčit širokou veřejnost. Ekopsycholog: O změně klimatu většina Čechů nepochybuje. Řešení ale neznají | Časopis Atriumhttps://atrium.fss.muni.cz/veda-a-vyzkum/ekopsycholog-o-zmene-klimatu-vetsina-cechu-nepochybuje-reseni-ale-neznajiMapa českého veřejného mínění v oblasti změny klimatu
https://webcentrum.muni.cz/media/3330992/czklima2021.pdfPrávě jste otevřeli výzkumnou zprávu, která vás podrobně provede výsledky šetření České klima 2021.
Na více než sto stranách vám ukážeme přehlednou mapu českého veřejného mínění v oblasti změny klimatu, včetně
názorů často opomíjené mlčící většiny.
Psychologie změny klimatu – jak může psychologie přispět k porozumění a řešení klimatické změny | Masaryk Universityhttps://www.muni.cz/en/research/publications/1518196Psycholog Jan Krajhanzl: Přehřívá se nejen klima, ale i společnost. Řada lidí by přivítala zpomalení | Dvojkahttps://dvojka.rozhlas.cz/psycholog-jan-krajhanzl-prehriva-se-nejen-klima-ale-i-spolecnost-rada-lidi-8587990Studie České klima 2021 mapuje postoje veřejnosti ke klimatickým změnám. Jedním z autorů studie je sociální ekopsycholog Jan Krajhanzl.
▶ Úzkost z klimatické změny je podle psychologů vážný problém, který by se neměl bagatelizovat — ČT24 — Česká televizehttps://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/uzkost-z-klimaticke-zmeny-je-podle-psychologu-vazny-problem-ktery-by-se-nemel-bagatelizovat-26661Některé lidi zprávy paralyzují, jiné vyburcují
Čeští psychologové, kteří se připojili ke Globální psychologické alianci, chtějí změnit přístup k lidem s takzvaným environmentálním žalem. Nikdo z odborníků by prý už neměl bagatelizovat, že současná klimatická změna může v lidech vyvolávat úzkost.
https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(21)00278-3/fulltextŘada lidí také prožívá také něco, co lze označit jako klimatickou úzkost. Nejedná se o oficiální diagnózu, spíše o zastřešující pojem pro negativní pocity spojené s nepřiznivým vývojem stavu planety. Podle studie publikované v roce 2021 v žurnálu Lancet, která zkoumala postoje 100 tisíc mladých lidí ve věku 16 až 25 let v 10 zemích světa, zažívá 84 % z nich alespoň mírné obavy z budoucnosti v souvislosti s klimatickými změnami a 59 % z nich cítí extrémní obavy.
Specifický přístup je třeba volit u dětí, které rovněž mohou zažívat stav popisovaný jako klimatická úzkost. „Jako rodič bych řekla dvě věci: Nelžete dítěti, protože to zjistí a podkopává to důvěru, a myslete na jeho emocionální potřeby. Prosím, neříkejte jim, že svět spěje ke konci,“ doporučila expertka. Konkrétní doporučení pro dospělé o tom, jak s dětmi mluvit o klimatických změnách, vytvořil i UNICEF. Například to znamená s dětmi sdílet to, jak celá rodina může přispět k lepšímu stavu životního prostředí, ať už je to neplýtvat vodou, třídit odpad či sázet stromy.
Talking to your child about climate change | UNICEF Parentinghttps://www.unicef.org/parenting/talking-your-child-about-climate-change