Delegáti COP28 se shodli, že svět skoncuje s fosilními palivy. Má to samozřejmě řadu háčkůhttps://denikn.cz/1306790/delegati-cop28-se-shodli-ze-svet-skoncuje-s-fosilnimi-palivy-ma-to-samozrejme-radu-hacku/?cst=7987bc2a0b04e2779ddfa2f4ed279929e6e7035df40c4f5501ef902317cca985Přechod k čisté energii by měl probíhat tak, aby se celosvětové uhlíkové neutrality – situace, kdy je úhrnná produkce skleníkových plynů nulová, protože ty, které vzniknou, jsou kompenzovány například jejich zachytáváním – dosáhlo v roce 2050.
Ponechává se tím ve hře možnost, kterou favorizuje zejména Saúdská Arábie: že se ukončí spalování uhlí, zatímco ropa a plyn pojedou dál, přičemž emise z jejich spalování se zachytí a uloží mimo atmosféru. K tomu by však byly zapotřebí technologie, které dosud neexistují.
...
Zachytávání CO2 z ovzduší je velmi důležité, ale jeho kapacita bude i v optimistických scénářích využita právě pro průmyslové emise, na energetické se nedostane.
..
Ale mezi „měly by“ a „musí“ je pořád široká propast. Klimatické summity ostatně nemají žádný mechanismus, kterým by mohly vynucovat své závěry. Záleží na ochotě jejich členských zemí a na souhlasu obyvatelstva.
..
Do zelených technologií, zejména do obnovitelných zdrojů elektřiny, bude podle nynějšího odhadu během zbytku tohoto desetiletí potřeba vložit 30 bilionů dolarů, tedy téměř dvojnásobek ročního HDP celé Evropské unie.
..
[na tohle slysim ruzny nazor, takze za Koubskeho takhle:]
Globální změna klimatu bude pokračovat bez ohledu na dosaženou dohodu. Pokračovala by dokonce i v ryze hypotetickém případě, že by emise teď hned klesly na nulu, protože CO2, který už v ovzduší je, tam bude ještě mnoho desítek let a po celou tu dobu bude zdrojem skleníkového efektu. Průměrná globální teplota 1,5 °C nad předindustriální úrovní, o které se ještě před několika lety doufalo, že by při dobré vůli a snaze mohla být horní mezí oteplování, bude překročena možná v příštím roce, možná v přespříštím, možná dokonce – až se všechna data shrnou a ověří – dokonce už letos.
..