• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ostatni uz sou ale ze hry podle tech vysledku ne? Nevim, moc to v usa nesleduju
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    NIEKT0: plus paroplynky pokud se postavi s dostatecne osvicenym zadanim/projektanty, muzou jet i na vodik. Jak jsem pochopil je to jen o turbine. Do transition (na zimu) ty paroplynky zapadaji daleko lip

    Letos v Kobe
    Hydrogen gas turbine offers promise of clean electricity
    https://www.nature.com/articles/d42473-022-00211-0

    Hydrogen-Fueled Gas Turbines | GE Gas Power
    https://www.gevernova.com/gas-power/future-of-energy/hydrogen-fueled-gas-turbines

    Hydrogen Power Plants
    https://www.siemens-energy.com/global/en/home/products-services/product/hydrogen-power-plants.html
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: beru to tak, že ti konkrétní senioři jsou jen placeholders pro mocenské struktury (dem a rep), když vyhraje Nikki nebo někdo, zařízne klima programy úplně stejně
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: mozna ho nezvoli, zajmavej thread, drzet palce

    https://twitter.com/VladaFoltan/status/1765290612339736820?s=19
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    ZAHRADKAR: To by som velmi silne pochyboval, ze celkovy dopad u chucelnych bude nizsi. Mozno na vyrobeny kwh, ale inak nie. Ak to pouzivas primarne ako balancovanie siete, tak nejde o vyrobene mnozstvo kwh, ale o pokrytie spiciek, kedy ti ostatne zrovna vypadnu. Ak mas dobre postavenu siet, je ich idealne co najmenej.

    Plus u chuchelnych mas problemy este s dalsim znecistenim, nie len co2, ale kopa dalsieho bordelu. To sa do nejakej miery da filtrovat, ale zrovna u starsich elektrarni sa do zlepsovania parametrov moc nehrnu.

    Ono to nie je o tom ze by ludia preferovali plyn, ale o tom, ze paroplynky aktualne nemas technologicky moc cim nahradit:
    Chuchelne su pomalsie (radovo sa bavime o reakcnom case v hodinach, u paroplyniek radovo v desiatkach minut).
    Atomky sa nedaju moc vypinat, nejaka miera regulacie vykonu uz teraz mozna je, ale mala a zase skor pomala. A z ekonomickeho hladiska musia bezat +- stale, a uz aj tak je navratnost dost na hrane.
    Bioplynky fajn, ale je ich prilis malo.
    Baterie ok, ale je to skor na mensie vyrovnavacky day-to-day, nabit baterie "na zimu" zatial prakticky nevieme.

    Na nulu sa s co2 nedostanes, ale my sme zatial nezvladni ani prvych 80%, tych lahsich. Pokial sa dostaneme s paroplynkami na nejakych 90+%, bude to velky uspech, a osobne som trochu skepticky. A vyhladovo by potom asi sli nahradit nejakym vodikom, alebo cim, ale tieto technologie zatial v taktomto rozsahu nasaditelne nemame.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    If Americans elect Biden, the United States could very likely reach the emissions targets outlined in the Paris Agreement. If Trump is elected, the country is likely to emit 50% more greenhouse gasses by 2030, a difference of more than a billion tons of emissions per year, according to projections released by Carbon Brief this week.

    ...

    Trump leased 2.4 million acres for oil and gas production. By comparison, Biden’s administration leased 324,000 acres in its first two years. In other words, Trump leased 7 times more land to oil and gas companies than Biden.

    When Biden took office, he killed the Keystone XL project and blocked drilling permits in the Arctic National Wildlife Refuge.

    In his first term, Joe Biden has done more to address climate change than any President before him. The Inflation Reduction Act (IRA) alone is expected to wipe out 21 billion tons of planet-warming pollution between now and 2050.

    "Four years ago, if Biden had promised to do everything that he’s done during his first term, most pundits would have laughed him out of the room. Even after winning the 2020 election, passing any climate policy seemed unlikely. The Senate was split 50-50 and Joe Manchin—a literal coal baron—was the swing vote.

    Yet, the last four years unfolded in completely unexpected ways.

    For decades, environmental advocates have tried to convince lawmakers to pass even the most marginal climate policies. And they’ve failed. It wasn’t until Biden took office that the logjam broke and the climate policies flowed. Since then, America has experienced remarkable progress."

    What Americans Need to Hear About Biden's Climate Record
    https://www.distilled.earth/p/what-americans-need-to-hear-about

    --

    skoda ze si zvoli trumpa
    TUHO
    TUHO --- ---
    Fury after Exxon boss says public to blame for climate failures | Canada's National Observer: Climate News
    https://www.nationalobserver.com/2024/03/07/news/fury-after-exxon-boss-says-public-blame-climate-failures/
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    NIEKT0: Chápu, že jsou lépe regulovatelné. Ale ještě nestojí. Ty uhelky už stojí a jejich celkový impakt na klima je pravděpodobně i nižší, než u paroplynu. Jesliže už ty uhelky stojí a mohou být doregulovávány např. přečerpávačkami atp, tak mi to nepříjde jako špatný dočasný řešení. Lepší než teď narychlo stavět terminály na LNG, paroplynky atp, abychom je zas za 10-20 let vypínali. Já se trochu obávám, že lidi preferují plyn, protože nesmrdí, ale je to takové pokrytectví. Frakování je prasárna snad ještě větší, než povrchová těžba uhlí a methan je násobně horší skleníkový plyn, než CO2. A vsadím se, že když se teď ta plynová infrastruktura zainvestuje, za těch 26 let, kdy bychom měli teda být net-zero, se vypínat nebude.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    ZAHRADKAR: Naopak, paroplynky vypnes a zapnes vyrazne rychlejsie a lahsie nez chuchelne elektrarne. Su optimalizovane na velky narazovy spickovy vykon, naopak nevhodne na trvalu prevadzku. A na postavenie relativne rychle a lacne.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: plus je tady miliardar, ktery nema jako hlavni zajem maximalizovat zisk nebo aby to rikalo to, co lidi chteji slyset. vidim v tom znacnou nadeji

    With Grok, @xAI is attempting to create an AI that reasons from first principles, which is fundamental if you care about getting as close to the truth as possible.

    The acid test would be reaching a conclusion that is correct even if it is extremely unpopular, which means being right even when the training data is almost entirely wrong.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    max roser psal, ze ted chtej v Our World in Data delat tyhlety "tweety", jak byl vcera o tech hektarech (info v extremne kratkem formatu)

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: když se podívám z čeho plyne moje důvěra, tak asi 1) emergence (zvyšování komplexity) vypadá že je hluboký princip života nebo možná i vesmíru 2) lidi jsou maximálně bootloader, nemůžou ani cestovat mezi hvězdami, tj náš úkol je tu AI vypiplat 3) inteligence je inteligentní, tj nevidím cestu jak by si mohla nevšimnout, že je výhodné spolupracovat se širokým spektrem dalších planetárních inteligencí, v momentě kdy nabude dostatečně (různý inteligence mají sklony spolupracovat, viz Michael Levin). 4) Lidi jsou v pozici teenagera na pervitinu, opojení možnostmi které dává spalování a odmítající si připustit, že musejí manažovat svoje tělo. Ale drtivá většina náctiletých to dá, proberou se z té iluze nesmrtelnosti. Tak si myslím, že to je jen otázka času

    planetární konstituce jsou dobrý krok. aplikuje se to v praxi, až "to lidem dojde", jak jsem psala níž o té analogii se sjednocením lidstva skrz systém hodnot, tak sjednocení planetárních inteligencí podobně

    Naopak nedůvěru mám založenou na tom, že neznáme řešení Fermiho paradoxu. Jestli teda přecejen dostatečně výkonná inteligence dojde vždy k závěru, že komplexita není benefit a zabalí to.

    V těch odkazech co jsi dával, obavy z konce života na Zemi, to se mi nezdá. Teplo už bylo, chladno už bylo, runaway greenhouse effect nejde přes fosilní paliva spustit, tak nemám důvod si myslet, že se hraje o konec života.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    In this context, the metaphor of the internet as a planetary neural net that has grown over older social systems, in the same way the neocortex grew over the brainstem, cerebellum, and limbic system, is now formally concrete. The neocortex and evolution of the nervous system enabled organisms to dematerialise physical conflicts into symbolic social behaviors. This enabled social-political systems to perform these functions at geographic scales, which in turn has enabled the open web to perform them now at the global scale.

    We are now at a juncture where the political-economic ideologies of the 17th–20th centuries are revealed as different partial views of underlying bio-evolutionary trends. Self-ownership or self-sovereignty, for example, no longer resembles an ideological principle, so much as an essential component of network self-organisation.

    In the 21st century, then, humanity only makes evolutionary and ecological sense as a nascent, distributed global brain, serving the self-regulation of the biosphere as a whole. The open web must now be literally understood as a globally distributed social superorganism akin to physarum polycephalum, scaled up from the microbial to the global.

    The open web and climate change
    https://neuroplastic.github.io/climate_social_contract_2020.html#background:brthebiologicalbasisforworldgovernmentinthecontextofclimatechange
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: tak v dnesni situaci vse pozrala/pozere digitalizace, coz je ta vrstva umoznujici tu planetarni seberegulaci. v ni vznika novy model (modla:) planeta prichazi k sobe (planetarni vedomi)... inteligence ktere jsou nejak nativni tomu digitalnimu vypocetnimu pristoru v tom asi hrajou roli, ale porad jsou jen soucasti nejaky architektonickyho procesu tvorby ty planety ,) mozna .)

    TADEAS:
    TADEAS:
    TADEAS:
    TADEAS:
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: za mě tu byl precedent s nástupem abrahámovských náboženství, kdy memeticky komplex sjednotil cizí lidi takovým způsobem, že eliminovali všechny ty kmeny s kultem předků či něčím takovým slabým. Protože to prostě mnohem víc "fungovalo", tak tomu lidi předali decision-making. Až planetarita bude lidem dostatečně viditelně/ očividně fungovat, není důvod aby to neakceptovali. Časový rámec samozřejmě vůbec nevím
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: pro me zalezi na tom jakou ma ta inteligence roli ve spolecenstvi inteligenci planety ,) a jake z toho vyplyvaji akce.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: viz soucasne odsireni, ne? TADEAS
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: záleží jak moc otevřenou výzkumnou otázku jí dáš. Jestli "optimalizuj výživu v Bangladéši" nebo "co teda s tou planetaritou"

    Nebo to myslíš tak, že planetaritu z definice nejde zkoušet a budovat v nějakých "kapsách"
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: rozumím tomu tak, že největší riziko je termination shock, tj bude se to xy let dělat, pak vypukne pandemie nebo něco, zhroutí se přechodně ten projekt, přestane se to dělat, planeta se skokově osluní a rychle vyskočí teplota, na což už se neadaptuje fakt nic
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: ano, vse bude AI-assisted, ale ta planetarni problematika (jakkoliv zatim malo rozkryta v rech svych systemickych vazbach) se tim myslim nemeni


    PALEONTOLOG: ok
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam