• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: argumentovanie debilom ale tomu moc na vahe nepridava, spalena trava je aj v brne, ale na mape vidim celu oblast JMK bielu
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: a víš, že mě vůbec nepřekvapuje, že na celostátní monitoring na vybraných lokalitách argumentuješ svým nesmyslem? nejsi ty, dzodzo, tak trochu debil?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: hm maju to asi nejake pokazene, ja mam pred barakom uplne spalenu travu, len v tieni pod figovnikom a stremchou sa este cosi zelena, inak je to miestami docela "scorched earth" :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: to zni dost zoufale :) ja rikam, ze ty (ohraniceny) rozhodnuti, vcetne turismu jsme schopny delat uz dnes a delame je. Jsou na to metodiky, mame cisla.

    Ale jasne, alternativou je, ze muzem pockat dalsi desitky let, jestli to mozna nekdo nebo neco nevyresi za nas. Mezitim muzem treba zacit prodavat chlazeny pivo v kraterech sopek, nekomu to zvedne naladu a treba vyvola neco dobryho.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Ne, ona vubec neusiluje o nejaky impakt. Uvadel jsem to jako priklad nekrestanske hodnoty.

    Zivot je komplexita. To neni jen zapadni. Akorat na zapade ji jedeme extreme v materii. Muze byt klidne v legendach, eposech, mandalach, ritualech,atp.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: no a z teto bezradnosti si ja predstavuju ze az AI dospeje do faze inovator/organizace, tak udela Business case planetarnich rozmeru a prestaneme se orientovat podle LLM pocitu typu "von ten turismus je mozna fajn"

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: eutanazie. to je bezva a dari se ji v tom nejak mit nejaky impakt?

    Indie. Ja bych chtela aby otec meho ditete vzal moje dite (az mu bude 15 nebo tak) se podivat jak se zije v Indii.

    Civilizace. Kvuli cemu se snazime stoupat po Kardashev scale. Tak zase, musel bys zadefinovat co to je to "dobro" (budoucich generaci).
    Mi by pro zacatek stacilo, kdyby byl nejaky vedomy globalni projekt, at uz borgsky nebo jiny. Ted to citim spis tak ze zapadni DNA proste prinesla nejakou mutaci, ktera optimalizuje na zvysovani komplexity struktur. Lidi jsou tim posednuti a nese je (nas) to. Jestli je to nahoda, nebo to teda ma byt smysl existence, to nevim a nevim jak by se dalo zjistit.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: jasne, nic neni cernobily, treba v businessu se tohle resi dokumentem nazvanym Business case, kde das na jednu stranku benefity, disbenefity a naklady. To ti vyplivne high-level efektivitu daneho rozhodnuti.

    Je to metodika jak postupovat, protoze zalozit zivobyti 8 miliard lidi na random pristupu co by kdyby je proste efektivni mene.

    Co kdybychom jeste 100 let palili uhli, treba prijdeme na dobry ccs zpusob generovani diamantu z komina misto co2? Tak a ted cert rozhoduj, jestli renewables, nebo uhli. Hodime kostkou?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: muze byt, sociologii turismu jsem se nezabyval :) urcite tam bude otazka te druhe strany, tj. tech co jsou predmetem toho turismu, oni sami do letadla nikdy nenasednou a tam kam by chteli je nepusti. planetarni preramovani turismu by urcite stalo za to ,)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: nejsem si jistej, jestli sem dostatecne edukovanej v tyhle oblasti, abych rozumnel :)

    Dichotomie je dle wiki rozdeleni do neprekryvajicich se celku. Ale ja mluvim o opaku, ta organizace je subset urcitych cilu a zameru ruznych jednotlivcu. To co spojuje ty jednotlivce a vytvari to jejich rozhodnuti jsou na vrcholu pyramidy ty hodnoty (moralni, financni, rodinne ...) a pak samozrejme dostatek informaci ohledne impaktu.

    Jinak organizace lidi je dynamicka, dle zameru a efektivity, nikdy neni dokonala a imho nikdy nebude planetarne holisticka :) uz jen z duvodu, ze den ma 24 hod. Tam zas musi byt breakdown na decentralizovana/specializovana rozhodnuti a ty ruzne urovne a nastaveni organizaci jsou si diky tomu vzajemne nekompatibilni (nemluve o lidech a jejich zivotnich situacich, kteri tu entropii jeste navysuji)

    //asi uz jsem offtopic
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: turismus - co kdyz to zasadne posiluje lasku pravdu a krasu tim, ze lidi jsou v kontaktu s cizinci a prekonava to vseobecnou xenofobii. indukuje to v nich globalnejsi pohled. kdyz byli v cine je pro ne narocnejsi vymistovat cinany do nejakyho toho Other ktery muze za vsechno..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: dichotomii jednani-struktura prekona imho proste schema systemu. ukazte mi schema systemu a ja vam reknu, ze tato dichotomie je zastarala .]
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: pokud se bavime o holistickem planetarnim rozhodovani/managementu, pak ano.

    Me tam jen chybi ten dovetek, ze i tohle organizacni nastaveni a jeho exexuce je soubor jednotlivcu, kteri ho maji (v ramci situace, casu) moznost menit. Tzn. je to nejaka nadstavba individualnich nazoru/vykladu/rozhodnuti, jak dochazet k planetarnimu konsenzu. To rizhodnuti a inputy se ale stale deji na urovni jednotlivcu. Pac rozhodnuti a jeho exekuce je flow, ktere nezacina rozjodnutim samotnym. To flow zacina bud ideou/vizi, nebo definici problemu. A tohle iniciuje opet jednotlivec :)

    Tzn. ta vaha toho jednotlivce pro nejaky budouci smer je obrovska. Cimz nerikam, ze vybojovat nasledny planetarni konsenzus (viz osn a treba valka v rusku) je jednoduche, ale porad je to soubor jednotlivcu, kteri, kdyby prijmuli stejne hodnoty, tak to rozhodnuti je nasledne jen rychla vymena informaci/perspektiv/nazoru a razitko na konsenzus...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: hm dendronetwork zajímavej, ale intersucho říká nebývalá pohoda za několik let

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: děkuju, skvělý čtení! i když ne tak úplně překvapivý výsledky, jako ten popis nálezu vrtnejch jáder a jeho otevření a once in a life-time experience mě teda dost zabavily. myslel jsem si, že tam mají chybka ve stratigrafii, 1,5-3,0M nazávají pleistocénem, ale opravdu, od r.2008 je hranice pliocén/pleistocén 2,58M BP
    TUHO
    TUHO --- ---
    Climate Scientist responds to Sabine Hossenfelder on Climate Sensitivity
    https://www.youtube.com/watch?v=q4EuvpDzlUY&t=2s&pp=ygUXaXMgc2FiaW5lIHdlb25nIGNsaW1hdGU=
    TUHO
    TUHO --- ---
    PALEONTOLOG: Pardonek

    UVM Scientists Unearth Bad News for Our Climate Future Beneath the Greenland Ice Sheet | Seven Days Vermont
    https://www.sevendaysvt.com/news/uvm-scientists-unearth-bad-news-for-our-climate-future-beneath-the-greenland-ice-sheet-39281796
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: špatnej odkaz
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    jsem stepi long a lesy short, jak vy

    Screenshot-20240815-111411-Facebook
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Ale safra, tohle je zajimavy taky, ale chtel jsem poslat toto:

    The plan, called Project Iceworm, was ostensibly top secret, though an article published in Popular Science in the early 1960s disclosed the military's intention to build a "subway under the ice" that would shuttle as many as 600 ballistic missiles through a network of tunnels, making them less vulnerable to a Soviet first strike.

    In 1959, the U.S. Army Corps of Engineers began building a military base, Camp Century, buried 150 feet below the surface of the Greenland ice cap. The base had chemistry labs, hot showers, a chapel, a movie theater and as many as 200 inhabitants who lived there year-round. The nuclear missiles were never deployed, but the entire base was powered by a portable nuclear reactor.

    Part of the Army's interest in Camp Century, in addition to hiding nuclear missiles, was to study the feasibility of living and traveling in extreme environments in the event of conflict with the Soviet Union in the far north. By the 1950s, the military had documented the retreat of arctic sea ice. If the ice were to melt, the military needed to know how that would affect its ability to defend against a Soviet attack over the arctic circle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam