• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: turismus - co kdyz to zasadne posiluje lasku pravdu a krasu tim, ze lidi jsou v kontaktu s cizinci a prekonava to vseobecnou xenofobii. indukuje to v nich globalnejsi pohled. kdyz byli v cine je pro ne narocnejsi vymistovat cinany do nejakyho toho Other ktery muze za vsechno..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: dichotomii jednani-struktura prekona imho proste schema systemu. ukazte mi schema systemu a ja vam reknu, ze tato dichotomie je zastarala .]
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: pokud se bavime o holistickem planetarnim rozhodovani/managementu, pak ano.

    Me tam jen chybi ten dovetek, ze i tohle organizacni nastaveni a jeho exexuce je soubor jednotlivcu, kteri ho maji (v ramci situace, casu) moznost menit. Tzn. je to nejaka nadstavba individualnich nazoru/vykladu/rozhodnuti, jak dochazet k planetarnimu konsenzu. To rizhodnuti a inputy se ale stale deji na urovni jednotlivcu. Pac rozhodnuti a jeho exekuce je flow, ktere nezacina rozjodnutim samotnym. To flow zacina bud ideou/vizi, nebo definici problemu. A tohle iniciuje opet jednotlivec :)

    Tzn. ta vaha toho jednotlivce pro nejaky budouci smer je obrovska. Cimz nerikam, ze vybojovat nasledny planetarni konsenzus (viz osn a treba valka v rusku) je jednoduche, ale porad je to soubor jednotlivcu, kteri, kdyby prijmuli stejne hodnoty, tak to rozhodnuti je nasledne jen rychla vymena informaci/perspektiv/nazoru a razitko na konsenzus...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: hm dendronetwork zajímavej, ale intersucho říká nebývalá pohoda za několik let

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: děkuju, skvělý čtení! i když ne tak úplně překvapivý výsledky, jako ten popis nálezu vrtnejch jáder a jeho otevření a once in a life-time experience mě teda dost zabavily. myslel jsem si, že tam mají chybka ve stratigrafii, 1,5-3,0M nazávají pleistocénem, ale opravdu, od r.2008 je hranice pliocén/pleistocén 2,58M BP
    TUHO
    TUHO --- ---
    Climate Scientist responds to Sabine Hossenfelder on Climate Sensitivity
    https://www.youtube.com/watch?v=q4EuvpDzlUY&t=2s&pp=ygUXaXMgc2FiaW5lIHdlb25nIGNsaW1hdGU=
    TUHO
    TUHO --- ---
    PALEONTOLOG: Pardonek

    UVM Scientists Unearth Bad News for Our Climate Future Beneath the Greenland Ice Sheet | Seven Days Vermont
    https://www.sevendaysvt.com/news/uvm-scientists-unearth-bad-news-for-our-climate-future-beneath-the-greenland-ice-sheet-39281796
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: špatnej odkaz
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    jsem stepi long a lesy short, jak vy

    Screenshot-20240815-111411-Facebook
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Ale safra, tohle je zajimavy taky, ale chtel jsem poslat toto:

    The plan, called Project Iceworm, was ostensibly top secret, though an article published in Popular Science in the early 1960s disclosed the military's intention to build a "subway under the ice" that would shuttle as many as 600 ballistic missiles through a network of tunnels, making them less vulnerable to a Soviet first strike.

    In 1959, the U.S. Army Corps of Engineers began building a military base, Camp Century, buried 150 feet below the surface of the Greenland ice cap. The base had chemistry labs, hot showers, a chapel, a movie theater and as many as 200 inhabitants who lived there year-round. The nuclear missiles were never deployed, but the entire base was powered by a portable nuclear reactor.

    Part of the Army's interest in Camp Century, in addition to hiding nuclear missiles, was to study the feasibility of living and traveling in extreme environments in the event of conflict with the Soviet Union in the far north. By the 1950s, the military had documented the retreat of arctic sea ice. If the ice were to melt, the military needed to know how that would affect its ability to defend against a Soviet attack over the arctic circle.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: abych parafrazoval: zakladem toho funkcniho (planetarniho) ramce je (institucionalizovana) metoda dohodovani se na tech hodnotach

    cili je to ta core seberegulacni sit. kdo jsou akteri, jake jsou ty procesy, to teprve aktivne zjistujeme a formujeme .)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: napriklad pokud staty budou chtit, muzou zakazat a vynutit zakaz miningu bitcoinu :) nebo prodej hardwaru bitcoinovym minerum. atp. zrusi tu infrastrukturu. to nikdo svym individualnim rozhodnutim neudela. pokud je to koordinovane rozhodnuti velkeho mnozstvi lidi, zas to neni soucet individualnich rozhodnuti, je to skupinovy, typicky nejak institucionalizovany proces (proces regulace, sebe-regulace spolecenstvi).

    jiny priklad. existence private equity je dusledek nejakeho sociopolitickeho procesu, vyvoje legislativy, atd. cely system managementu privatniho kapitalu je instituce, ktera neco dela, nejak se rozhoduje. podobne statni investice - jak stat pobizi, pujcuje si, investuje, uctuje - to je nejaka socialni struktura, nejake zpusoby/metody rozhodovani. jake metody, vuci jakemu smyslu (cilum, kontextu).
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: jj, souhlasim - jednu dobu jsem si k tomu dost nacital, obdoby Capry, Grofa, novoparadigmatiku ... shanel jsem v ramci toho jednu knizku o novych eko-nabozenstvich: "Dobry den, shanim Hledani ztracene jednoty" a knihkupec pohotove: "Jo, tak to jsme dva. Tady ji nenaleznete. Tak hodne stesti:)" ... Moc dobra knizka to nebyla nakonec :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: 'rozhodnuti vuci existenci infrastruktur dela zasadne spolecenstvi lidi skrz specificky vybudovane praktiky rozhodovani.'

    Mysleno na prikladu?

    Protoze ja pred sebou porad vidim ten bitcoin. Kdyz ho nebudu pouzit kvuli mym hodnotam a stejne to udela vetsina sveta, tak je to individualni rozhodnuti, ktery tu existenci dany infrastruktury pohrbi
    TUHO
    TUHO --- ---
    trochu ot, ale dobrej magorinec

    “These fossils are beautiful,” says Paul Bierman, a scientist at the University of Vermont who co-led the new study with UVM graduate student Halley Mastro and nine other researchers, “but, yes, we go from bad to worse,” in what this implies about the impact of human-caused climate change on the melting of the Greenland ice sheet.

    https://www.sevendaysvt.com/news/uvm-scientists-unearth-bad-news-for-our-climate-future-beneath-the-greenland-ice-sheet-39281796https://www.sevendaysvt.com/news/uvm-scientists-unearth-bad-news-for-our-climate-future-beneath-the-greenland-ice-sheet-39281796

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: dobre, ale nekde zacit musis ne? A od hodnot (coz jsou vpodstate cile) odvodis/zacnes odvozovat/delat breakdown na ty jednotlive vyklady.

    Tzn. zakladem toho funkcniho (planetarniho) ramce je dohodnout se na tech hodnotach a tim celou tu transformaci odspuntovat... nebo ne?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: rozhodnuti vuci uzivani infrastruktur muze delat kazdy sam. rozhodnuti vuci existenci infrastruktur dela zasadne spolecenstvi lidi skrz specificky vybudovane praktiky rozhodovani.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ZAHRADKAR: z pohledu seberegulace planetarniho systemu :) hraje roli to, nakolik jsou s nim ty vykladove systemy (jednotlive antropologie, cili odpovedi cloveka na otazku kym/cim byl/je/bude/ma byt) funkcne svazane. tj. jestli ty vyklady, praktiky rozhodovani, modelovani, managementu ekosystemu, developmentu infrastruktur, jsou k tomuhle adekvatne vztazene.

    cili ten pohled "hodnot" je pro tu planetarni problematiku jakoby jen jeden prvek, je to vyraz nejake nasi lidske seberegulace. dokud to nema ty planetarni proporce (vsechny ekosystemu jsou dotceny, slozeni atmosfery je dotceno), tak je to proste jen nerozhodnutelny konflikt hodnot, kultur, lidskych skupin. v tech planetarnich proporcich se rozhybavaji dalsi prvky systemu, ktere predtim do otazky "hodnot" nevstupovaly.

    je to planetarni prehodnoceni vsech hodnot, ale prave to musi urcit ten celkovy kontext jimz je ta planetarni seberegulace. a to neni jen tak .]
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ZAHRADKAR: skvele formulovany

    A tohle: "Jinak se snazime dost o low-carbon-footprint, ale ne proto, abychom se tim nejak odlisovali, ale spis proto, ze to jde ruku v ruce se zdravejsim zivotem (zelenina ze zahrady, prace se drevem misto fitka, atp)..."

    Je imho to nejdulezitejsi. Najit si ty 'blizky' benefity v tech 'dalekejch' (casove, prostorove) problemech, protoze pak clovek zjisti, ze je pak v jeho osobnim zajmu zit s dlouhodobymi cili.

    Na prikladu volnyho casu/cestovani - sedim doma u tv, sedim v praci, sedim u piva, chci ve volnym case jeste sedet v aute a jezdit kazdej den na x vejletu? Spousta sousedu v kempu u more to tak delalo. Nez aby nasli zabavu v okoli, bylo pro ne jednodussi sedet a hledat na mobilu kam pojedou, aby mohli dalsi cas sedet v aute a buhvi jakpu sedaci atrakci si uzit. To pro telo ani ducha zdravy...

    Na prikladu prace - mam stejnou zkusenost. Rict, ze nechces letet pred par lety bylo sprosty slovo. Ano, jednou, dvakrat rocne videt tym z pulky sveta fajn (vuci tymovy efektivite/vztahum), ale proc vsechny hnat do letadel kazdej mesic? A presne jak rikas, lidi, co nemeli koc prace a chteli si uzit cestovani byli schopny obhajovat do krve, jak to nic nezmeni, jak je to marginalni problem...

    Ted se rok setrilo a najednou to jde, staci zapnout kameru obcas (ktera zere taky dost energie - v prepoctu na data cca 500MB-1GB za hodinovej meeting s kamerou). Tak ted uz je sposty jen rikat, ze bez kamery to jde taky (overeno nekolika lety s Indama na drate bez kamery).

    Proste i to budovani infrastruktur ma prostory pro optimalizaci/efektivitu. Ale nejde to zobecnit, to rozhodnuti zase musi udelat kazdej sam dle situace.

    Atd atd.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam