• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ZAHRADKAR: i v africe maj projekty, jak zamíchat do hlíny organiku, která drží vlhkost a přitáhne privní pionýry, těch projektů proti dezertifikaci je hodně
    CHOSIE: já tomu mechanismu ukládání i rizikovost rtuti rozumím, ale nenašel jsem nikde jediný číslo koncentrace v tom permafrostu
    TUHO
    TUHO --- ---
    Marek Mencl z Pábení

    Udržitelnost v dobách války a válečného napětí.

    Mír v Evropě před 2,5 lety definitivě skončil a nám nezbývá nic jiného než investovat významné množství finančních prostředků do vybudování nové obrany.

    Jak ale takovou obranu budovat a zároveň snižovat, nebo alespoň nezvyšovat negativní dopady na klima, které s sebou vojenské zbrojení, výcvik a případně i boj přináší?

    Dopadům změn klimatu čelí armády už dnes. Například;
    - zvyšováním hladiny moří a prudkými bouřemi dochází k záplavám námořních základen
    - zvyšuje se počet a intenzita požárů na vojenských cvičištích
    - měnící se oceánské proudy narušují fungování sonarů u ponorek

    Armáda ČR (zatím) žádnou strategii udržitelného rozvoje nemá (nebo jsem ji nedohledal), ale zajímavou inspirací je přístup největší vojenské síly na světě.

    1/ Do roku 2030 snížit čisté emise GHG o 50 % a dosáhnout nulových emisí do roku 2050.

    2/ Adaptovat infrastrukturu a prostředí na klimatické změny, modernizace technologií a snižování spotřeby energie a vody.

    3/ Zahrnutí klimatických rizik do výcviku, plánování a strategií, s cílem zajistit, aby armáda byla připravena na budoucí výzvy způsobené změnou klimatu.

    A dělá to skrze konkrétní iniciativy, například;

    1/ Infrastruktura: Instalace obnovitelné energie na všech základnách do roku 2035, 100% bezuhlíková elektřina do roku 2030, a dosažení nulových emisí z budov do roku 2045.

    2/ Logistika a akvizice: Elektrifikace taktických vozidel do roku 2050, implementace čistých materiálů a politiky „Buy Clean“ pro snížení uhlíkové stopy při zadávání veřejných zakázek.

    3/ Výcvik: Integrace klimatických změn do všech výcvikových programů do roku 2028, redukce emisí z výcviku, a optimalizace metod učení s ohledem na snížení emisí skleníkových plynů.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    PALEONTOLOG: muj oblibeny pripad lidske schopnosti zurodnit pudu jsou Aranske ostrovy v Irsku https://en.wikipedia.org/wiki/Aran_Islands#History . Puvodne na nich nebyla v podstate zadna puda, jen vapencove skaly v Atlantiku. Lide ale ze skal nosili kameny a stavely tak vetrolamy, do nich nosili rasy / seaweed a pisek z more a postupne tam vytvorili substrat, ve kterem uz rostla trava pro dobytek atp. My jsme neuveritelne schopni tvorove, kdyz chceme (resp. kdyz nam jde o kejhak).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: slyšel jsem, že máš ráda videa...

    Timothy D. Snyder: Havel, Unpredictability and Freedom | Borders of (Un)Freedom conference
    https://youtube.com/watch?v=SylgwM-2MnE


    Přednáška Tymothy Snydera v původním znění na konferenci Hranice nesvobody na téma svoboda a nepřídvatelnost, racionalita jako iluze, přinášení obětí, návykovost rizika, apod. (začátek 6:00, credit @tymoty )
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PALEONTOLOG: Nemám teď nějaký přesný článek/studii, už je to nějaká doba co jsem o tom četl -
    Metal mobilization from thawing permafrost to aquatic ecosystems is driving rusting of Arctic streams | Communications Earth & Environment
    https://www.nature.com/articles/s43247-024-01446-z
    ‘Mercury bomb’ threatens millions as Arctic temperatures rise
    https://dornsife.usc.edu/news/stories/arctic-mercury-assessment-josh-west/
    Melting Arctic Permafrost Could Release Tons of Toxic Mercury
    https://www.nationalgeographic.com/science/article/melting-arctic-permafrost-toxic-mercury-environment
    'Significant' amounts of mercury in permafrost threatens Arctic food supply, research says | CBC News
    https://www.cbc.ca/news/canada/north/permafrost-mercury-arctic-ocean-1.6475185
    Metals released from thawing permafrost are rusting Arctic streams (U.S. National Park Service)
    https://www.nps.gov/articles/000/metal-from-thawing-permafrost-rusting-streams.htm
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    bohužel jsem nenašel ani jednu jedinou hodnotu Hg ppm v jakýmkoliv vzorku permafrostu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: ad sibiř, nemyslím, že sibiř bude terno, stále potřebujem "oceánský" klima, i když to bude bez AMOC, vnitrozemský nechceš
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: takhle, vyrobit pěstební substrát není celkově problém in situ. ty se přece vyrábí už dnes. pokud máš právě ty hnojiva, třeba cheláty, můžeš pěstovt pšenici na holým kopci, to jsem sám viděl při terénních pracech. nebyl 1cm kam šlápnout, aby to nebylo zelený a zakořeněný. dál groweři ví, že můžeš pěstovat i ve vatě nebo v písku, záleží na výživě z roztoku.
    ale to nebyla pointa. když se podívám, co dokázali předci, od založení pampových ostrovů, nebo zterasování kopců, po zavlažování nilem, mám dojem, že když člověk musel, tak to dokázal i ručně a velmi primitivním způsobem. halt se muselo makat :)
    jinak nevím, kterou půdo s těžkými kovy máš na mysli.

    permafrost už jsem tak docela řešit nechtěl, ale na ty tisíce kmenů virů a bakterií se moc netěším. na stávajícím p. stejně nic nevypěstujem a na tom rozteklým taky ne, to se musí nejdřív zdrénovat a ty časy a objemy bych chtěl teda vidět. to budou dekády.

    určující bude rozložení srážek, teplota, režim, což bude s kolapsem AMOC velká loterie. nicméěně věřím, že si člověk bude umět poradit a halt se může stát, že pícniny budou nesmyslně drahý a pojede se pro plebs z bakterií v solárním modulu. no provokuje mi to fantazii alespoň konstruktivním směrem.

    CHOSIE: hele já dětem kupuju červy, ať si zvykají :) nakonec nás krize donutí udělat tyhle těžký kroky k řádově lepší efektivitě. ale halt si musíme nejdřív nabít hubu, no.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    CHOSIE: Na to navážu k tomuto tématu potravin.
    Pokud bychom toto téma jako společnosti chtěli opravdu řešit, tak již dnes začneme tím jak vypadá naše strava a od toho se potom někam odvíjeli. Pokračuje praktikami a udržitelností v samotném odvětví. Přenesli bychom se přes odpor vůči např. hmyzí bílkovině, protože produkce a nákladnost se jeví jako naprostý zlomek oproti živočišné produkci, stejně jako mnohem větší část rostlinné stravy - viz trofická pyramida, spotřeba vody,.. Týkalo by se to samozřejmě i dálkového dovozu, nebo rostlinné produkce, která má velký dopad na ekosystémy, komunity,..
    To jsou vše věci o kterých víme, jak je změnit, a že to fyzicky jde, no, přijde mi to jako něco, co má víc hlavu a patu než budování a transport půdy na Sibiř.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PALEONTOLOG: Třeba to za zkoušku stojí, má-li to význam z hlediska energie a infrastruktury (čímž bych i narážel na dostupnost fosilních paliv ať už pro vybudování/transport, nebo samotnou produkci syntetických hnojiv aj.), kratším obdobím růstu. Faktem, že se permafrost nachází hlavně v oblastech jako je Russkiy mir, Kanada, nebo USA (tj. geopolitický faktor - budeme mít jako EU dobré vztahy apod.).

    Jinak nejde jen o neúrodnost, ale pokud se nepletu je ta půda plná toxických těžkých kovů (např. rtuti) a taktéž je zde riziko virů. Nicméně hlavním faktorem permafrostu je to ohromné množství sklenníkových plynů uložených v něm.

    Samotné tání bude trvat dost dlouho (tedy, snad?) a ta půda bude neustále v pohybu, včetně explozí a následných metanových kráterů. No, není to zrovna přívětivé prostředí pro zemědělství ať se na to podíváme jakkoliv.

    A posledně k tomuto tématu, vůbec nevíme jaké čekat teplotní výkyvy, srážky,.. no to je spjaté se zmíněným prouděním v bodech, které TUHO sdílel.
    As a consequence of global warming and human-induced climate
    change, the thawing of permafrost not only contributes to global
    greenhouse gas (GHG) emissions and warming, but also poses
    substantial risks to both local ecosystems and human communities in
    affected regions

    Considering the cold winters and short, cool summers, the presence
    of permafrost affects the availability of arable land and the growing
    season for crops, making agriculture challenging. While climatedriven northward expansion of agriculture increasingly provides
    new food sources, little is known about the effectiveness, feasibility
    and risks in cultivation-permafrost interactions.

    Thawing permafrost also releases contaminants, including
    mercury, into the environment. This negatively
    impacts water quality in Arctic rivers and lakes, leading to potential
    risks to human health through contaminated food chains and drinking
    water sources.

    Beyond its ecological consequences, permafrost thaw has significant
    implications for the infrastructure built on permafrost soil. As the
    ground becomes unstable, buildings, roads, pipelines, water facilities,
    and communication systems are damaged and hazardous substances mobilised

    Up to 80 per cent of infrastructure elements
    show substantial infrastructure damage and 70 per cent of current
    infrastructure in the permafrost domain is in areas with high potential
    for thaw by 2050
    https://global-tipping-points.org/

    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MARSHUS: však jsme o tom vedli tady debatu už v dubnu

    PAN_SPRCHA:
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    Skok z letního počasí do zimních mrazivých dnů bude rychlý. Alespoň taková je předpověď meteorologů, podle kterých se zima přihlásí o slovo už v listopadu.

    Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/572169-zacne-to-uz-v-listopadu-meteorologove-zpresnili-predpoved-na-zimu-2024?campaignsrc=tn_clipboard

    To je pěkný jak se klimatická změna bere jako normál a zima už v listopadu je brána jako divný
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: ja bych zas polemizovql s moznostmi pestovani na upravenekch substratech. uz mame hnojiva, ktery umozni vyrost obiki i na chudekch sterkovitopiscitekch pudach. nebude to bio, ale fungovat to muze. a pak bezne se ornice prevazi, pouziva a schranuje jako ZPF.

    jako me tyhle modely krizovejch reseni pripadaji mnohem zajimavejsi, nez debata, o kolik se otepli. muj dojem, ze to nemame sanci regulovat, se pomalu teoreticky naplnuje a zbejva resit, jak prezit.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    TUHO: Super, díky! S většinou jsem obeznámen a vesměs to souhlasí s tím o čem vím, líbí se mi jak je to shrnuto.
    Hadám, vzhledem k obsáhlosti tohoto vlákna, že většina není novinkou ani pro místní členy.

    Jediné kde si budu muset pustit video a případně do-pochopit jak to bylo míněno je -
    U mnoha statků je možné najít náhradu (například obnovitelné zdroje místo fosilních paliv), ale to neplatí pro zemědělskou půdu
    konrkétně s první částí, zda je to myšleno ve smyslu "obnovitelné zdroje mohou nahradit momentální úroveň civilizace", nebo "obnovitelné zdroje mohou udržet civilizaci na *jakési* úrovni", ale to už bych se šťoural v detailech a interpretaci a obecně to je i oborově jinde mimo klima.
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Aha, takhle. No tebe mam za silnou povahu .)) Mozna ja mam jenom slabsi chvilku.
    BRETA
    BRETA --- ---
    YMLADRIS: me docela prislo dobry tohle:

    28) Otázka z publika: "Děkuji vám, že jste mi zničil den."
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: spis reaguju na tvoje Slabsi povahy si to nepoustejte. Prijde mi ze v tom vyctu co jsi dal neni nejake brutalne gamechanger info = asi uz jsem otupela
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: podle mě už je ta průserovost vytýčená poměrně zřetelně, jen nevíme, jestli to bude spíš horší, nebo lepší scénář..
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    x.com
    https://x.com/StormhunterTWN/status/1830975759361749232

    A remarkably quiet early September hurricane season continues. Is the height of the season changing or are we seeing such warm water everywhere that the temperature differences through the height of the atmosphere decreasing instability? 🤔
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    sprší

    Down to Earth: Rare deluge to hit parts of the Sahara • FRANCE 24 English
    https://youtu.be/RTGlN6yq3UM?si=nIH6val3BAr7vogM
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam